16.19. Працювати на верстатах у рукавицях, а також із забинтованими пальцями без гумових напальників не дозволяється.

16.20. Під час роботи верстата не дозволяється будь-що приймати (передавати) через верстат, торкатися заготовок, що оброблюються, та частин верстата, що рухаються, перебувати в площинні різання пилок, фрез і різців, видаляти стружку безпосередньо від різця руками, залишати на верстаті інструмент та інші сторонні предмети, підійматися на приймальний стіл, відволікатися сторонніми справами та розмовами, відволікати інших від роботи, допускати до верстата сторонніх працівників, працювати без ЗІЗ.

16.21. Вивільняти заготовки від кріплення необхідно після припинення обертання заготовки або інструменту та відводу інструменту на безпечну відстань.

17. Складування виготовленої продукції

17.1. Готову продукцію (вироби) та матеріали необхідно зберігати в складських приміщеннях або на спеціально обладнаних майданчиках, що захищені навісами від атмосферних опадів. Складські приміщення повинні відповідати вимогам СНиП 2.11.01-85* "Складские здания", а майданчики для складування - вимогам ГОСТ 12.3.009-76 "ССБТ. Работы погрузочно-разгрузочные. Общие требования безопасности".

17.2. Під час відкритого зберігання матеріалів габарити штабелів і ширина проходів між ними повинні відповідати вимогам інструкції, затвердженої роботодавцем. При цьому під час складування виробів вручну висота штабеля не повинна бути понад 1,7 м; під час механізованого укладання висота штабеля не повинна перевищувати 2,5 м. Ширина проходів повинна бути не менше ніж 0,8 м.

17.3. Зберігати вуглеграфітові заготовки і готову продукцію необхідно в штабелях, контейнерах, на піддонах або стелажах і спеціально відведених бункерах з пристосуваннями для завантаження у автомобільний або залізничний транспорт.

17.4. Для запобігання зліплюванню брикетів товарних електродних мас бункери повинні бути обладнані системою примусового охолодження влітку.

17.5. Під час завантаження електродної маси в автомобільний і залізничний транспорт перебування в зоні робіт працівників, які не мають до цих робіт ніякого відношення, не дозволяється.

17.6. Для зберігання заготовок і готової продукції в цеху необхідно виділяти спеціальні майданчики, що повинні бути обладнані засобами механізації завантажувально-розвантажувальних робіт: кранами, кран-балками, тельферами, кліщовими захоплювачами тощо.

17.7. Складування продукції необхідно здійснювати відповідно до технологічних карт завантажувально-розвантажувальних робіт.

17.8. У кожному складському приміщенні необхідно вивішувати схеми безпечного стропування вантажів.

17.9. Укладати продукцію на проходи, кабельні тунелі, лежаки, газоходи тощо не дозволяється.

17.10. Між горизонтальних рядів (в'язок) продукції, що складується, необхідно укладати дерев'яні прокладки або ланцюги, а самий штабель закріплювати упорами або використовувати спеціальні пристосування із стаціонарними упорами та стояками.

17.11. Упори та прокладки не повинні виходити за межі штабеля та не перекривати проходи.

17.12. Необхідно, щоб конструкція стелажів і їх висота максимально забезпечували безпеку та зручність завантажувально-розвантажувальних робіт. Висота стелажів не повинна перевищувати 2 м. За наявності обладнаних риштувань і підставок для стропальників допускається підвищення висоти стелажів близько 3 м.

17.13. Під час укладання заготовок (продукції) у контейнери або на майданчики з бортами висота укладання не повинна перевищувати висоти стінок (бортів).

17.14. Необхідно, щоб висота штабеля для продукції круглих перерізів не перевищувала 2 м.

Великоблокову продукцію (подові, доменні блоки) допускається укладати в штабелі заввишки близько 3 м, якщо для стропальників обладнано риштування або підставки.

17.15. Висота штабеля для продукції, що укладена в тару, визначається відношенням максимальної висоти штабеля до меншої сторони основи тари. Для нерозбірної тари це відношення повинне бути не більше 6.

17.16. Під час укладання електродної продукції необхідно уникати різких ударів заготовок одна об одну.

17.17. Під час стропування або захоплювання заготовки необхідно брати до уваги центр ваги виробу. Підйом виробу необхідно проводити прямовисно, без розгойдування вантажу.

17.18. Вантаж необхідно звільняти від вантажозахоплювальних пристосувань лише після надійного укладання вантажу.

17.19. Розбирання штабеля або стелажа необхідно починати з верхнього ряду.

Стропування (захоплювання) рядів заготовок, що лежать нижче, необхідно проводити лише після вилучення усіх заготовок верхнього ряду.

17.20. Відходи виробництва необхідно збирати в контейнери або складувати на спеціальних майданчиках і вивозити з цеху в міру потреби.

18. Утримання, огляд, ремонт і очищення технологічного устаткування

18.1. Утримання, огляд і ремонт технологічного устаткування повинні відповідати вимогам чинних нормативно-правових актів.

18.2. Агрегати та устаткування цехів з виробництва вуглеграфітових виробів необхідно оглядати, обслуговувати та ремонтувати відповідно до вимог інструкцій з експлуатації та ремонту, розроблених на підприємстві та затверджених роботодавцем.

18.3. Внутрішній огляд, ремонт і очищення апаратів, колодязів і каналів необхідно проводити відповідно до вимог биркової системи, що діє на підприємстві, а також чинної інструкції з охорони праці під час проведення робіт у закритих апаратах, колекторах, ємностях та іншому аналогічному устаткуванні.

18.4. Під час монтажу та демонтажу металевих конструкцій устаткування необхідно укладати їх стійко з дотриманням необхідних безпечних проходів.

Залишати конструкції та устаткування у нестійкому або висячому положенні не дозволяється.

Після закінчення ремонтно-монтажних робіт непотрібні конструкції та устаткування необхідно прибрати, а всі необхідні огорожі, запобіжні та вентиляційні пристрої та системи відновити.

18.5. Очищення устаткування (ємностей) від осадів повинне бути механізованим.

18.6. Устаткування, що підлягає внутрішньому огляду, ремонту, у тому числі пилоосадні камери, необхідно відключати від джерела енергопостачання, охолоджувати та провітрювати.

18.7. Відключення апаратів, посудин, трубопроводів, печей, що підлягають внутрішньому огляду, ремонту або очищенню, необхідно через від'єднання їх від діючих трубопроводів і апаратів із забезпеченням повітряного зазору не менше ніж 200 мм між кінцями відключених трубопроводів.

18.8. Під час очищення усі поверхні апаратів, резервуарів і трубопроводів, покриті пеком або смолистими відкладеннями, необхідно зволожувати. Відкладення необхідно збирати та після закінчення очищення видаляти з приміщення у безпечне місце в пожежному відношенні.

18.9. Електрозварювальні роботи на засмолених повітроводах або пекопроводах необхідно проводити згідно з дозволом посадової особи, відповідальної за проведення вогневих робіт, на повітроводах встановлювати заглушки, що перешкоджають наскрізному руху повітря в трубопроводах, а також розгортати засоби пожежогасіння та виставляти пости спостереження. Необхідно заздалегідь вживати заходів щодо максимально можливого видалення пеку та смоли з трубопроводів, наприклад, пропарювання трубопроводів.

18.10. Роботи, що пов'язані з оглядом, очищенням і ремонтом мурування та обмуруванням пилоосадних камер, необхідно проводити за нарядом-допуском.

18.11. Заміну або ремонт стін касет печей випалу необхідно виконувати з містків, що перекривають касети. При цьому містки необхідно огороджувати згідно з вимогами пункту 2.9 розділу II цих Правил.

18.12. Ремонтні роботи в печах прожарювання необхідно виконувати за нарядом-допуском з виконанням вимог, викладених в цих Правилах.

18.13. До проведення гарячих ремонтів допускаються працівники, які пройшли медичний огляд і не мають протипоказань до виконання робіт в умовах впливу підвищених температур. Використання праці жінок під час проведення гарячого ремонту не дозволяється.

18.14. Під час гарячого ремонту температура повітря в печі не повинна перевищувати 50° C. Якщо температура повітря усередині печі становить близько 40° C, роботи необхідно проводити у спецодязі згідно з ГОСТ 12.4.045-87 "ССБТ. Костюмы мужские для защиты от повышенных температур. Технические условия", а якщо температура становить близько 50° C, - у валяному взутті (ГОСТ 12.4.050-78 "ССБТ. Обувь специальная валяная для защиты от повышенных температур. Технические условия"), ватяних штанах, куртці та сукняному шоломі.

18.15. Безперервне перебування у печі під час проведення гарячого ремонту не може перевищувати 20 хвилин, а термін міжопераційного відпочинку - не менше 10 хвилин.

18.16. Проводити гарячий ремонт футеровки поза зоною спікання та руйнувати кільця (привари) водяним струменем не дозволяється.

18.17. Безпека робіт на газонебезпечному устаткуванні або в загазованому середовищі визначається НПАОП 0.00-1.20-98.

18.18. Під час ремонту або консервації агрегатів, що працюють на газі, газопроводи необхідно відключати та встановлювати інвентарні заглушки після запірного пристрою.

Продувальні свічки після відключення газопроводу необхідно залишати у відкритому положенні.

18.19. Під час роботи у вибухонебезпечних і пожежонебезпечних зонах необхідно застосовувати молотки, кувалди з кольорового металу, а робочу частину інструментів і пристосувань з чорного металу рясно змащувати тавотом або іншим мастилом.

Світильники необхідно застосовувати у вибухозахищеному виконанні.

18.20. Після ремонту, перед пуском у дію агрегату, газопроводи під час заповнення газом необхідно продувати до витиснення всього повітря. Закінчення продування визначається аналізом середовища газоаналізатором відповідно до інструкції, затвердженої роботодавцем.

18.21. Газопроводи під час звільнення від газу необхідно продувати повітрям або парою до витиснення усього газу. Закінчення продування необхідно визначати аналізом середовища відповідно до інструкції, затвердженої роботодавцем.

18.22. Під час продування газопроводів не дозволяється випускати газоповітряну суміш у приміщення, сходові клітки, димоходи, вентиляційні канали тощо. Її необхідно випускати безпосередньо в атмосферу після очищення в газоочисних установках. Приміщення, у яких продувають газопроводи, необхідно провітрювати.

18.23. Різьбові та фланцеві з'єднання газопроводів згідно з місцевою інструкцією необхідно періодично (відповідно до графіка або режиму обслуговування) перевіряти на щільність мильною емульсією.

19. Внутрішньозаводський транспорт

19.1. Експлуатацію внутрішньозаводського транспорту на підприємстві необхідно здійснювати з дотриманням вимог ГОСТ 12.3.020-80 "ССБТ. Процессы перемещения грузов на предприятиях. Общие требования безопасности" та цих Правил.

19.2. На в'їздах і виїздах із цехів, а також на ділянках між цехами, що призначені для руху транспортних засобів, необхідно встановлювати знаки безпеки згідно з вимогами ГОСТ 12.4.026-76.

19.3. Не дозволяється перевезення працівників внутрішньозаводським і внутрішньоцеховим транспортом на місцях, призначених для перевезення технологічних вантажів.

19.4. Транспортування порошкових і сипких матеріалів необхідно проводити у спеціальних залізничних вагонах, автомашинах або контейнерах, що унеможливлюють забруднення навколишнього середовища.

19.5. Під час проектування залізничних колій відстань їх до виробничих будинків, складських споруд тощо повинна бути обрана така, щоб забезпечувати габарити наближення будинків за ГОСТ 9238-83 "Габариты приближения строений и подвижного состава железных дорог колеи 1520 (1524) мм" та спеціальні габарити, затверджені в установленому порядку.

19.6. Виходи з виробничих приміщень, що розташовані поруч з проїжджою частиною, повинні бути обладнані огорожами згідно з пунктом 2.9 розділу II цих Правил.

19.7. Улаштування та експлуатація споруд, залізничних колій, рухомого складу, сигналізації, централізації та блокування залізничного транспорту необхідно здійснювати з урахуванням вимог Правил безпечної експлуатації електровозів, тепловозів та моторвагонного рухомого складу, затверджених наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду від 24.03.2008 N 54, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 21.04.2008 за N 340/15031 (НПАОП 63.21-1.17-08).

19.8. Маневрові роботи в межах виробничих цехів і дільниць необхідно проводити за розпорядженням посадової особи, відповідальної за транспорт.

19.9. Розвантаження прибулого складу необхідно проводити лише після повної зупинки, огороджування його сигналами безпеки, установлення гальмових башмаків і одержання дозволу від посадової особи, відповідальної за виконання вантажо-розвантажувальних робіт.

19.10. Необхідно, щоб автотранспорт, що використовується як засіб внутрішньозаводського та внутрішньоцехового транспорту, був обладнаний гальмами, звуковою сигналізацією, освітлювальними приладами та пристроями (блок-замками), що унеможливлюють можливість використання транспорту іншими працівниками.

Водії повинні мати посвідчення, що дає право керування відповідним видом транспорту.

19.11. Для постійних внутрішньоцехових перевезень автотранспортні засоби повинні бути обладнані нейтралізаторами газів. У разі короткочасного заїзду в цех двигуни, що не обладнані нейтралізаторами вихлопних газів, необхідно відключати.

19.12. У місцях в'їзду автотранспорту на територію підприємства або цеху необхідно розміщувати схеми його руху на вантажо-розвантажувальні майданчики. Місця вивантаження та навантаження необхідно позначати.

19.13. Для зменшення запиленості та забрудненості території підприємства кузови автотранспортних засобів, що перевозять сировину та матеріали, необхідно максимально ущільнювати та в разі потреби герметизувати.

19.14. У приміщеннях, призначених для стоянки та ремонту автотранспорту, а також на їх стоянках у боксах, під навісами або на відкритих площадках необхідно дотримуватися вимог НАПБ А.01.001-04.

19.15. Необхідно, щоб конструкції, розміщення та експлуатація конвеєрного транспорту відповідали вимогам ГОСТ 12.2.022-80 "ССБТ. Конвейеры. Общие требования безопасности", вимогам СНиП 2.05.07-91 "Промышленный транспорт", СНиП 2.09.03-85 "Сооружения промышленных предприятий" і вимогам цих Правил.