3. ЗАГАЛЬНІ ВИМОГИ

3.1. Дорожньо-будівельні роботи, роботи з виготовлення дорожньо-будівельних матеріалів, обслуговування та управління дорожньо-будівельною та підіймально-транспортною технікою та іншим обладнанням проводяться відповідно до вимог законів України “Про охорону праці”, “Про пожежну безпеку”, ДНАОП 0.00-4.12-99 і ДНАОП 0.01-1.01-95.

Власник або уповноважений ним орган організовує проведення медичних оглядів працівників, зайнятих на важких роботах, роботах із шкідливими та небезпечними умовами праці відповідно до вимог закону України “Про охорону праці” та ДНАОП 0.03-4.02-94.

3.2. Для виконання робіт у небезпечних та особливо шкідливих умовах праці працівникам видається письмовий наряд-допуск відповідно до вимог СНиП ІІІ-4-80*.

3.3. Працівники забезпечуються спеціальним одягом, взуттям та іншими засобами індивідуального захисту (далі – ЗІЗ) відповідно до вимог закону України “Про охорону праці” та ДНАОП 0.00-4.26-96.

3.4. За безпечне проведення робіт з будівництва мостів відповідає підприємство, установа, організація (незалежно від форми власності та відомчої підпорядкованості), що виконує ці роботи.

Керівники підприємств, установ, організацій та інші посадові особи відповідають за виконання вимог цих Правил в межах покладених на них завдань та функціональних обов’язків згідно з чинним законодавством.

3.5. Розслідування аварій і нещасних випадків, що мали місце під час проведення робіт з будівництва мостів, проводиться відповідно до вимог ДНАОП 0.00-4.03-93.

4. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ПІД ЧАС ПРОВЕДЕННЯ РОБІТ

4.1. Будівельний майданчик і робочі місця

4.1.1. Планування будівельного майданчика, розташування постійних та тимчасових доріг, мереж електропостачання, водопостачання, кранів, механізованих установок, обладнання, площадок складування, санітарно-побутових приміщень та інших пристосувань мають відповідати будівельному генеральному плану, що розроблений у складі проекту виконання робіт (далі – ПВР).

ПВР розробляється відповідно до погодженого і затвердженого проекту організації будівництва (далі – ПОБ).

Організація будівельного майданчика, ділянок робіт і робочих місць проводиться відповідно до вимог СНиП ІІІ-4-80* і ДБН А.3.1-5-96.

Небезпечні зони огороджуються згідно зі СНиП ІІІ-4-80*, ГОСТ 12.4.059-89 і ГОСТ 23407-78.

4.1.2. На будівельних майданчиках в місцях проходження людей через котловани, канави (глибиною понад 1 м), на уступах, укосах і косогорах зі стрімкістю укосів більше 1:3 улаштовуються проходи та встановлюються драбини згідно з пп.4.8.29, 4.8.30.

4.1.3. На території будівельного майданчика встановлюються покажчики проїздів, проходів і переходів. Біля устаткування, машин, механізмів і на під’їзних рейкових коліях, автомобільних дорогах та інших небезпечних місцях вивішуються видимі, а в темний час доби – освітлені знаки безпеки згідно з ГОСТ 12.4.026-76*.

4.1.4. Регулювання руху на будівельних майданчиках здійснюється за допомогою дорожніх знаків за ДСТУ 2586-94 відповідно до “Правил дорожнього руху України”.

4.2. Тимчасові транспортні дороги

4.2.1. Переїзди обладнуються згідно з робочою документацією.

4.2.2. У випадку недоцільності або неможливості використання для потреб будівництва існуючих та запроектованих доріг дозволяється влаштування тимчасових автомобільних доріг згідно з “Инструкцией по безопасной эксплуатации временных автомобильных дорог, используемых для нужд строительства мостов”.

4.2.3. Для безпечного проведення робіт улаштовуються тимчасові водні та льодові переправи згідно з “Инструкцией по безопасной эксплуатации временных (летних и зимних) переправ через водные преграды (по воде и по льду)”.

4.2.4. Проїзди, проходи, підкранові колії, вантажно-розвантажувальні майданчики та робочі місця очищаються від будівельного сміття, в зимовий час — від снігу та льоду, посипаються піском, шлаком, а в літній час поливаються водою.

4.2.5. Територія будівельного майданчика, ділянки робіт, робочі місця, проїзди, проходи, дороги та склади, що розташовані на ньому, в темний час доби освітлюються згідно з вимогами ГОСТ 12.1.046-85.

4.3. Складування і зберігання матеріалів і конструкцій

4.3.1. Складування конструкцій, матеріалів та обладнання на будівельних майданчиках здійснюється згідно зі СНиП III-4-80* і ПВР.

4.3.2. Склади забезпечуються протипожежною технікою (згідно з ГОСТ 12.4.009-83*) та обладнуються грозозахисними пристроями.

4.3.3. Складування конструкцій, обладнання і матеріалів проводиться з урахуванням безпечних умов їх транспортування, розвантаження, наступного навантаження відповідно до вимог ГОСТ 12.3.009-76* та послідовності монтажу.

4.3.4. Складування матеріалів і конструкцій проводиться згідно з вимогами ГОСТ на вироби. Матеріали та конструкції на будівельному майданчику укладаються у такому порядку:

– металеві довгі елементи гратчастих ферм, балкових прогінних будов і прокатний метал (листова сталь, швелери, металевий шпунт, прутки арматурної сталі і та ін.) – в штабелі заввишки до 1,5 м, завширшки – в межах досяжності використовуваних кранів. Між рядами встановлюються дерев’яні чи залізобетонні підкладки завдовжки не менше ширини штабеля. Нижній ряд елементів укладається на підкладки чи колоди, обпиляні з обох боків;

– металеві балкові прогінні будови та інвентарні металеві пакети завдовжки до 16 м (за проектної кількості болтів у вузлах з’єднання елементів, а також верхніх і нижніх поздовжніх зв’язків між головними балками) – в штабелі заввишки до 2 м з підкладками і прокладками; ширина штабеля – в межах досяжності кранів;

– залізобетонні конструкції та їх елементи – на дерев’яні підкладки монтажними петлями і маркою в зовнішній бік штабеля; у разі укладання в декілька ярусів прокладки розташовуються по вертикалі одна над одною в одному рівні по довжині елементів. Для збереження конструкцій від пошкодження стропами та елементами інших конструкцій не допускається спирання залізобетонних блоків на фіксатори;

– залізобетонні бездіафрагмові балки прогінних будов, в тому числі попередньо-напружені – тільки в положенні “на ребро” в штабелі заввишки до 2 м (не більше 2 ярусів) з підкладками і прокладками, а балки таврового перетину з додатковими боковими підкосами чи спеціальними улаштуваннями, які забезпечують їх стійкість; складування в 2 яруси висотою штабеля більше 2 м проводиться за спеціальним проектом з розробкою додаткових заходів щодо безпечних умов праці;

– залізобетонні блоки членованих за довжиною прогінних будов – в положенні “на ребро” в один ряд з підкладками.

Складування блоків “на плиту” в один ряд з підкладками допускається за умови застосування спеціальних кантувачів, які забезпечують їх зберігання, безпеку транспортування і вантажно-розвантажувальних робіт:

– великовагові залізобетонні блоки – в один ряд на підкладках, прямокутні блоки – в штабелі заввишки в 4–5 рядів на дерев’яних підкладках, фігурні блоки і кільця труб – в один ряд з підкладками. Ширина штабеля – в межах досяжності кранів;

– залізобетонні плити проїзної частини, тротуарні та перильні блоки і та ін. – в штабелі заввишки не більше 2,5 м з підкладками і прокладками. Ширина штабеля – не менше його висоти;

– залізобетонні ригелі, одноярусні колони і стояки опор – в штабелі заввишки до 2 м з підкладками і прокладками; елементи прямокутного перетину в положенні “на ребро”, а ригелі таврового перетину – в положенні “на плиту” за умови застосування спеціальних кантувачів. Ширина штабеля – не менше його висоти;

– залізобетонні призматичні палі, в тому числі попередньо-напружені – в штабелі заввишки не більше 2,5 м і завширшки не менше їх висоти, з дерев’яними підкладками і прокладками, що розташовані в місцях монтажних петель. Голови паль укладаються в один бік;

– залізобетонні палі – оболонки і круглі кільця труб діаметром до 2 м – в горизонтальному положенні в 2 ряди з підкладками і прокладками, підклинкою проти розкачування і кінцевими упорами. Ширина штабеля – в межах досяжності кранів;

– у вертикальному положенні допускається зберігати оболонки і круглі кільця труб зовнішнім діаметром понад 2 м з відношенням висоти до діаметра не більше 3. Кільця прямокутних труб за ширини найменшої сторони кільця більше 2 м з відношенням висоти кільця до ширини найменшої сторони менше 3;

– круглий ліс – у штабелі висотою не більше 1,5 м з прокладками між рядами і установкою упорів проти розгойдування, ширина штабеля – не менше його висоти. Кінці прокладок між рядами колод в штабелі укладаються з перекриттям не менше ніж на 1 м;

– пиломатеріали – у штабелі рядами заввишки не більше половини ширини штабелів, клітками – не більше ширини штабелів;

– шпали і бруси – у штабелі заввишки не більше 2,5 м, завдовжки до 10 м, завширшки не менше висоти штабеля;

– пісок, щебінь і гравій – в штабелі з крутизною укосу, відповідною куту природного укосу даного матеріалу, чи з огородженням підпірними стінками;

– бітум – під навісом у тарі (щільних ящиках, паперових мішках чи бочках), які виключають його розтікання, а також у спеціальних ямах з улаштуванням огородження і навісу;

– грунтовки і мастики – в критих складах з природною вентиляцією і в герметичній тарі;

– рулонні гідроізоляційні матеріали (гідроізол, ізол, бутизол, поліетилен, поліізобутилен) – у закритих приміщеннях або під навісом із незаймистих матеріалів, захищених від атмосферних опадів і прямого сонячного світла. Піногасники зберігаються в скляній чи металевій тарі;

– металеві вироби – в ящиках; штабелі висотою не більше 2 м;

– балони із стисненими газами – окремо від інших матеріалів у закритих приміщеннях або під навісами з незаймистих матеріалів. Вентилі газових балонів закриваються запобіжними ковпаками.

Зберігання, прийняття та видавання балонів для експлуатації без запобіжних ковпаків не допускається:

– кабельні барабани – в положенні “на ребро”, заклинюються дерев’яними підкладками;

– цемент – в критих складах з пневматичним або механічним обладнанням для розвантаження і транспортування.

4.4. Вантажно-розвантажувальні роботи

4.4.1. Вантажно-розвантажувальні роботи (далі – ВРР) на будівельному майданчику виконуються механізованим способом відповідно до вимог цих Правил, ГОСТ 12.3.009-76* і ДНАОП 0.00-1.03-93.

4.4.2. Організація ВРР передбачає дотримання технології робіт, послідовність операцій та узгодженість дій працівників, що забезпечують безпечність робіт, відповідно до вимог ПВР, технологічних карт і інструкцій.

4.4.3. Для керівництва ВРР призначається особа, відповідальна за безпечне проведення робіт з переміщення вантажів кранами відповідно до вимог ДНАОП 0.00-5.06-94.

До виконання ВРР допускаються працівники, в т.ч. стропальники і кранівники, які пройшли перевірку знань безпечних методів виконання робіт, особливостей технологічного процесу, будови і безпечної експлуатації підіймально-транспортного обладнання.

4.4.4. На вантажно-розвантажувальних майданчиках біля залізничних колій додатково до вимог, що викладені у пп. 4.1.4, 4.2.1 цих Правил, установлюються знаки згідно з “Правилами технічної експлуатації залізниць України”, а з використанням водного транспорту – прийняті на водному транспорті згідно з “Правилами плавания по внутренним водным путям УССР”.

4.4.5. Не допускається перебування людей і переміщення транспортних засобів у зоні можливого падіння вантажів під час навантаження і розвантаження.

4.4.6. Стропування вантажів виконується відповідно до технологічних схем або проектів виконання робіт.

Стропування (обв’язування) проводиться за допомогою вантажозахоплювальних пристроїв та у позначених на конструкції місцях.

4.4.7. Перед підійманням і переміщенням вантажів перевіряється стійкість вантажів і правильність їх стропування. Стропи, чалочні канати (ланцюги) не повинні мати вузлів і петель. Гострі ребра закриваються прокладками від пошкодження стропів.

4.4.8. Підіймально-транспортне обладнання для ВРР має задовольняти вимоги ГОСТ 12.2.003-91 і ДНАОП 0.00-1.03-93.

4.4.9. Межі небезпечних зон ураження електричним струмом установлюються згідно з вимогами СНиП III-4-80.*

4.4.10. Навантаження конструкцій на залізничний потяг проводиться відповідно до вимог “Технических условий погрузки и крепления грузов”.

4.4.11. Перевезення конструкцій автомобільним транспортом здійснюється згідно з вимогами “Инструкции по перевозке крупногабаритных и тяжеловесных грузов автомобильным транспортом”.

4.4.12. Розстропування елементів конструкцій, навантажених на транспорт, проводиться після закріплення елементів і перевірки їх стійкості. Не дозволяється підійматися на навантажені незакріплені конструкції.

4.4.13. Водію та іншим особам не дозволяється знаходитися в кабіні автомобіля під час його навантаження і розвантаження.

4.4.14. Додаткові вимоги до навантаження і розвантаження залізобетонних конструкцій:

– перед навантаженням (розвантаженням) монтажні петлі і стропувальні пристрої очистити від розчину чи бетону і зробити ретельний огляд;

– не допускати використання для стропування погнутих і сплющених петель;

– спирання блоків прогінних будов на транспортні засоби проводити в місцях, передбачених ПВР.

4.4.15. Навантаження вантажів, що котяться (барабанів з кабелем і тросами, кілець, труб і та ін.), на транспортні засоби і розвантаження з них проводиться механізованим способом чи засобами малої механізації за допомогою похилих площин або лат з гальмуванням канатами. Працівники повинні знаходитись збоку від вантажів, що переміщуються.

4.4.16. Вантажі, що розміщені неподалік від залізничних і кранових рейкових колій, розташовуються згідно з “Правилами технічної експлуатації залізниць України” і вимогами ГОСТ 9238-83.

За висоти штабеля до 1,2 м вантажі знаходяться від зовнішньої грані головки крайньої рейки не ближче 2 м, за більшої висоти – не ближче 2,5 м. Розташовувати вантажі всередині рейкової колії і в міжколії не дозволяється.