4. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ПІД ЧАС ЗНИЩЕННЯ РОСЛИННОСТІ НА ЗАЛІЗНИЧНИХ КОЛІЯХ ІЗ ЗАСТОСУВАННЯМ ОТРУТОХІМІКАТІВ

4.1. Знищення рослинності на залізничних коліях із застосуванням отрутохімікатів здійснюється відповідно до вимог чинного законодавства.

4.2. Знищення рослинності на залізничних коліях проводиться з урахуванням заходів безпеки людей і навколишнього середовища.

4.3. Обробку залізничного полотна гербіцидами в теплу пору року, а також у місцевостях з жарким кліматом слід виконувати в ранковий і вечірній час.

У прохолодну погоду робота може проводитися в денні години.

4.4. Не дозволяється проведення робіт із застосуванням отрутохімікатів щодо знищення рослинності на залізничних коліях при швидкості вітру більше 4 м/с.

4.5. У зоні застосування отрутохімікатів не пізніше ніж за 3 доби необхідно оповіщати населення по місцевому радіо та у місцевій пресі про час і місце обробок, що плануються, а також про заборону випасу худоби в місцях обробок.

У місцях можливого перебування людей і переходу через колії повинні вивішуватися відповідні знаки і плакати.

4.6. Під час обробок колій працівники, що обслуговують поливальний поїзд, повинні знаходитися в кабіні керування.

Вихід назовні на зупинках дозволяється тільки працівникам, які знаходяться в спецодязі, спецвзутті та засобах індивідуального захисту (респіраторах, окулярах захисних закритих).

4.7. Під час застосування ручних ранцевих поливальних апаратів працівникам слід дотримуватися вимог безпеки відповідно інструкції заводу-виробника.

4.8. Знищення рослинності на залізничних коліях перегонів і станцій, а також на територіях виробничих баз колійно-машинних станцій (далі - КМС), шпалопросочувальних заводів та інших об'єктів здійснюється під керівництвом майстра підприємства, який пройшов навчання з поводження з отрутохімікатами на підприємстві і має відповідне посвідчення.

4.9. Ремонт колій здійснюється до проведення хімічної обробки.

Колійні роботи на оброблених ділянках дозволяється проводити не раніше ніж через 20 днів після хімічної обробки.

У разі крайньої потреби проведення колійних робіт (ліквідація гострих дефектів та перешкод руху поїздів) раніше зазначених термінів такі роботи можуть бути дозволені начальником дистанції колії тільки за умови обов'язкового застосування працівниками спецодягу та індивідуальних засобів захисту.

4.10. До роботи з отрутохімікатами допускаються працівники, які забезпечені спецодягом та засобами індивідуального захисту відповідно до норм.

4.11. Для запобігання випадків отруєння працівників інших служб необхідно надсилати повідомлення про місце хімічної обробки структурним підрозділам, які можуть виконувати роботи на коліях.

Повідомлення надсилається телеграфом керівником підприємства, яке виконує хімічну обробку, не пізніше ніж за 3 доби.

4.12. Не дозволяється працівникам поливального та обприскувального агрегатів на електрифікованій дільниці знаходитися на площадці цистерни під час завантаження хімікатів у цистерни.

4.13. Усі механізми поливального поїзда й обприскувальних агрегатів після роботи з отрутохімікатами підлягають очищенню, промиванню, а в разі потреби і знешкодженню на спеціальних базах (пунктах) за розробленими технологічними картами за погодженням із санітарно-епідеміологічною службою Міністерства охорони здоров'я (далі - МОЗ) України на залізничному транспорті.

4.14. Тривале зберігання отрутохімікатів здійснюється на складах, спеціально обладнаних для цього.

На складах мають бути обладнані стелажі та забезпечуватись захист отрутохімікатів від впливу прямих сонячних променів, зволоження, забруднення та механічного ушкодження.

Склад слід розташовувати на сухому місці, на відстані не менше від житлових будівель і від джерел водопостачання, поблизу залізничних колій з урахуванням вільного під'їзду автотранспорту.

Раніше побудовані склади на відстані менше слід переносити на зазначену відстань у плановому порядку.

4.15. Видача отрутохімікатів із складу здійснюється тільки за письмовим наказом керівника підприємства (начальника дистанції колії, КМС, шпалопросочувального заводу) або його заступника.

Комірник має знаходитися в приміщенні складу тільки для приймання та відпускання отрутохімікатів.

4.16. Отрутохімікати у вагон-комору поливального поїзда завантажуються тільки механізованим способом, а рідкі пестициди в цистерну - за допомогою насосів.

4.17. Для тимчасового зберігання гербіцидів у процесі поливальних робіт у складі поливального поїзда має бути вагон-склад, обладнаний стелажами для отрутохімікатів.

Стіни та підлога вагона повинні бути гладкими, без щілин і зазорів, легко піддаватися очищенню та дегазації.

4.18. Відвід поверхневих і господарських вод з території, обладнаної під зберігання отрутохімікатів, заправлення та промивання поливального поїзда та обприскувальних агрегатів повинне здійснюватися за допомогою водовідвідних пристроїв і водоочисних споруд.

Спуск стічної води після очищення з умістом отрутохімікатів не вище гранично допустимої концентрації і місця скидання стічних вод у водойми повинні узгоджуватися з санітарно-епідеміологічною службою МОЗ України на залізничному транспорті.

Фактичну концентрацію отрутохімікатів у стічній воді визначає сертифікована лабораторія.

4.19. Паперову та поліетиленову тару з-під отрутохімікатів слід спалювати, а попіл закопувати в місцях, погоджених з санітарно-епідеміологічною службою МОЗ України на залізничному транспорті.

Металеву та скляну тару слід знешкоджувати.

4.20. Пити, вживати їжу, палити дозволяється тільки поза приміщенням поливального поїзда після зняття спецодягу та засобів індивідуального захисту, ретельного миття рук теплою водою з милом і полоскання рота.

5. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ПІД ЧАС ВИКОНАННЯ РОБІТ НА ШТУЧНИХ СПОРУДАХ

5.1. Загальні вимоги

5.1.1. Штучні споруди повинні відповідати технічним умовам та мати пристрої для безпечного обслуговування споруд та колій.

5.1.2. До таких пристроїв належать: на мостах - тротуари та укриття з поручнями, мостовий настил, поручні на верхньому поясі та сходи з поручнями на портальних рамах (для мостів з проїздом понизу); у тунелях - ніші і камери; на трубах і конусах - сходи з поручнями.

У тунелях довжиною більше повинні бути ніші, а в тунелях довжиною більше - камери.

У тунелях довжиною від 50 до допускається улаштування по одній ніші з кожного боку колії, а в тунелях довжиною від 300 до - по одній камері посередині тунелю.

5.1.3. Роботи з обстеження, огляду, утримання, ремонту та реконструкції штучних споруд на висоті більше виконуються відповідно до вимог СНиП III-4-80* "Техніка безпеки у будівництві", затверджених постановою Держбуду СРСР від 09.06.80 N 82 (далі - НПАОП 45.2-7.02-80).

5.1.4. До самостійних верхолазних робіт на штучних спорудах відповідно до Інструкції з охорони праці під час виконання робіт на висоті з використанням спеціальних страхувальних засобів, затвердженої наказом Держнаглядохоронпраці від 09.10.2003 N 190, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 24.10.2003 за N 970/8291 (далі - НПАОП 0.00-5.28-03), можуть бути допущені працівники не молодше 18 років, які пройшли медичний огляд і визнані придатними для таких робіт та мають стаж верхолазних робіт не менше одного року і розряд не нижче III-го.

Працівники, що допускаються вперше до верхолазних робіт, протягом одного року мають працювати під безпосереднім наглядом досвідчених працівників, призначених наказом керівника підприємства.

5.1.5. Під час виконання верхолазних робіт слід застосовувати запобіжні пояси, які відповідають вимогам "ССБТ. Строительство. Пояса предохранительные. Общие технические условия" (ГОСТ 12.4.089-86).

Страхувальний канат запобіжного пояса повинен кріпитись до надійного елемента моста або конструкції споруди.

5.1.6. Усі роботи на штучних спорудах виконуються відповідно до технологічного процесу. У темний час доби освітлення місця виконання робіт повинне відповідати вимогам, що регулюються нормативно-технічними документами.

5.1.7. Виконання робіт одночасно в двох або більше ярусах по одній вертикалі дозволяється тільки за наявності проміжних захисних настилів або перекриття між цими ярусами.

5.1.8. Ремонтні роботи (крім колійних) на мостах слід виконувати тільки в захисних касках.

5.1.9. Піднімати нагору пристосування, деталі, матеріали та інструмент та опускати їх на землю слід за допомогою вантажопідіймальних пристроїв (блоків, поліспастів, лебідок).

5.1.10. Переміщувати риштування та колиски в поперечному та подовжньому напрямках необхідно відповідно до технологічного процесу та інструкції з експлуатації цих пристосувань.

Перед переміщенням пересувні риштування і колиски повинні бути звільнені від матеріалів, тари і на них не повинні знаходитись працівники.

5.1.11. Місця виконання робіт з огляду та утримання штучних споруд, що не вимагають огородження сигналами зупинки або зменшення швидкості, але вимагають попередження працівників про наближення поїзда, огороджуються з обох боків переносними сигнальними знаками "С".

Мости та тунелі за переліком, затвердженим начальником залізниці, обладнуються сповіщальною сигналізацією та загороджувальними світлофорами.

5.1.12. Перед початком робіт керівник зобов'язаний указати кожному працівникові місце, куди він повинен складати інструмент, матеріал та укриття, де він має сховатись під час наближення поїзда.

Не дозволяється знаходитись на тротуарі біля поручнів моста поза межами площадки сховища під час проходу поїзда.

5.1.13. На мостах (через ріки), що охороняються, повинні постійно знаходитись рятувальні засоби: рятувальні круги, мотузки, а на воді - постійно готовий до використання човен або катер.

5.1.14. Під час виконання робіт на підводних елементах мостів, які не охороняються, через постійні водотоки шириною більше або глибиною більше поблизу місця виконання робіт має знаходитись один або декілька готових до використання рятувальних човнів або катер з рятувальними засобами.

5.2. Вимоги безпеки під час виконання робіт з огляду, утримання, ремонту та фарбування штучних споруд із застосуванням пристосувань та пристроїв

5.2.1. Під час виконання робіт з огляду, утримання, ремонту та фарбування штучних споруд працівники повинні дотримуватися заходів безпеки відповідно до технологічних процесів на ці роботи, а також НПАОП 60.1-1.48-00, НПАОП 0.00-5.28-03 та іншими нормативно-технічними документами.

5.2.2. Платформи, підвісні риштування, помости, колиски, драбини та інші пристосування, що застосовуються для виконання робіт на висоті з огляду, утримання, ремонту та фарбування штучних споруд, мають відповідати технічним умовам, встановленим заводом-виробником.

Тип та кількість цих пристосувань та пристроїв визначаються технологічними картами на виконання цих робіт.

5.2.3. У місцях виконання робіт настили, проходи та східці слід очищати від бруду, снігу, льоду і взимку посипати піском.

Проходи та проїзди в місцях розташування помостів і риштування слід закривати і на них вивішувати знаки безпеки відповідно до вимог ГОСТ 12.4.026.

5.2.4. Під час робіт з лакофарбувальними матеріалами і розчинниками працівникам слід дотримуватися вимог НАПБ А.01.001-2004, не користуватись відкритим вогнем та не використовувати інструменти, які в разі удару утворюють іскру.

5.2.5. Під час фарбування мостових конструкцій працівники повинні виконувати вимоги "ССБТ. Строительство. Работы окрасочные. Требования безопасности" (ГОСТ 12.3.035-84) та інших нормативно-технічних документів.

Не дозволяється спрямовувати струмінь фарби на проводи й ізолятори контактної мережі та повітряної лінії електропередач.

5.2.6. Антисептування конструктивних елементів дерев'яних мостів повинно виконуватися в години найнижчої навколишньої температури.

5.2.7. Для захисту відкритих ділянок шкіри працівники повинні застосовувати спецодяг і запобіжну пасту.

Після закінчення роботи працівники повинні прийняти теплий душ.

5.2.8. Пневматичне устаткування, механізми й інструменти, що застосовуються під час виконання ремонтних робіт, повинні бути випробувані в установленому порядку та перевірені перед початком робіт.

5.2.9. Не дозволяється користуватися установками й апаратами, що працюють під тиском, у разі відсутності або несправності манометрів і запобіжних клапанів.

Справність манометрів повинна перевірятися щодня перед початком зміни.

5.2.10. У разі суцільної заміни мостових брусів та в разі укладання безбаластового мостового полотна, що виконуються колієукладальними або консольними кранами, працівники мають дотримуватися заходів безпеки під час роботи з цими машинами.

5.2.11. Під час поодинокої заміни мостових брусів з висуванням їх убік від мостового полотна слід застосовувати пристосування, що запобігають падінню брусів униз, у вигляді риштувань.

5.2.12. Вантажопідіймальність гвинтових або гідравлічних домкратів, які застосовуються для піднімання прогонових споруд, повинна перевищувати вагу прогонової споруди, що піднімається, не менше ніж на 25 %.

Під час установки домкратів для запобігання ковзання під підошву та на головку домкратів слід укладати типові прокладки.

Під час піднімання або опускання прогонової споруди одночасна робота домкратів дозволяється тільки на одній опорі. При цьому обов'язково слід викладати страхувальні клітки, нарощування або розбирання яких виконують у міру піднімання або опускання прогонової споруди.

5.2.13. Працівники, які виконують гідрометричні роботи, повинні пройти навчання поводженню з плавучими та рятувальними засобами.

5.2.14. Під час промірювальних робіт повинні застосовуватися справні плавучі засоби (човни, катери, судна), що знаходяться у підпорядкуванні однієї відповідальної особи.

Керування самохідним судном дозволяється тільки працівникам, що мають відповідне посвідчення.