ДО РОБІТ ПІДВИЩЕНОЇ НЕБЕЗПЕКИ

1. Биркова система

1.1. Для забезпечення чіткого і безпечного виконання робіт по виробництву ремонту і обслуговуванню дробильно-сортувальних заводів (цехів), спецкар'єрiв і кар'єрiв повинна використовуватися биркова система.

1.2. В основу биркової системи покладений принцип заборони виробництва будь-яких робіт на агрегаті, якщо є можливість пуску механізму.

1.3. Бирка — це право на проведення ремонтних робіт і обслуговування механізмів, що виробляють як у плановому, так і в аварійному порядку.

Наявність бирки на дробарку, грохот, конвеєр вказує на наявність розібраної схеми електропостачання механізму.

1.4. Бирка на кожний агрегат зберігається у приміщенні оператора пульту управління заводом (цехом).

1.5. Огляд і ремонт всіх механізмів заводу може проводитися тільки після вимкнення пускових апаратів у силових ланцюгах механізмів і одержання бирки у чергового електрослюсаря.

1.6. Бирка видається механікові заводу, енергетику заводу, майстру зміни, а також особі технологічного чи ремонтного персоналу дробильного заводу (цеху), призначеній виконавцем робіт.

1.7. За необхідності виконання ремонтних чи профілактичних робіт робочий робить усну заяву на розібрання схеми черговому електромонтеру, що зобов'язаний:

перевірити, чи вимкнутий пускач або контактор;

вимкнути автомат у силовому ланцюзі;

зняти запобіжник в оперативному ланцюзі;

вивісити на держаці автомату (рубильника) плакат "Не включати — працюють люди";

виконавши цю роботу, черговий електрослюсар видає бирку під розписку в журналі і розписується сам. Без розписки чергового електрослюсаря про те, що він видав бирку, запис недійсний.

1.8. Після закінчення ремонтних робіт бирка повинна бути повернута особою, що одержала її, з позначенням у журналі видавання бирок.

1.9. Черговому електрослюсарю забороняється приймати бирку від особи, що її не одержувала.

1.10. При роботі на одному з механізмів кількох бригад, видається бирка одному бригадирові, бригадири інших бригад оформляють допуск до роботи в "Журналі видавання бирок", але з записом "без бирки". На пусковiй апаратурі механізму, ремонт якого виконують кілька бригад, повинен бути вивішений черговим електрослюсарем забороняючий плакат в одному примірнику.

1.11. У разі необхідності відулючити кабель від електродвигуна, технологічний і ремонтний персонал зобов'язаний подавати черговим електрослюсарям письмову заяву.

Письмова заява подається також у випадку необхідності переведення механізму автоматики на ручне управління і навпаки.

1.12. Включення механізму для випробування після ремонту дозволяється тільки після здачi бирки.

1.13. При виробництві ремонтних робіт бригадирами інших цехів підприємства механік і енергетик заводу (цеха) зобов'язані перед початком робіт докладно ознайомити ці бригади з бирковою системою на заводі (цеху).

1.14. У разі загублення бирки майстер зміни спільно з механіком і енергетиком або черговим електрослюсарем і винуватим складають акт "Про загублення бирки і можливостi включення агрегату в роботу", а також повідомляють про загублення бирки керівника заводу (цеху).

Керівник заводу (цеху) дає або письмовий дозвіл на акті, або телефонний — з записом у журналі оператором. До виготовлення нової бирки, допуск до роботи на цьому агрегаті оформляти в "Журналі видачі бирок" з відзначенням "без бирки".

Акт зберігається у чергових електрослюсарiв до виготовлення нової бирки.

1.15. Бирка видається тільки на одну зміну. Якщо ремонт не скінчено, бирка здається, але з відзначенням в оперативному журналі "Ремонт не скінчено" і зберігається у чергового.

1.16. Особа, що загубила бирку, несе повну відповідальність за простій механізму.

1.17. Знання цієї інструкції обов'язкове для всього обслуговуючого персоналу заводу (цеху) і прикомандированого персоналу.

1.18. Оперативний електротехнічний персонал несе повну відповідальність (дисциплінар ну, адміністративну, кримінальну) за можливість включення механізмів після видавання бирки.

2. Нарядна система

2.1. Начальник цеху (заст. начальника) до початку роботи видає змінному технічному нагляду (змінний чмайстер) наряд на виконання робіт, виходячи з основних виробничих показників (виробітку щебеню, обсягу ремонтних робіт тощо).

2.2. Видача наряду записується в "Журналі видачі нарядів".

Крім того, начальник цеху записує в наряді і свої вказівки по усуненню порушень правил охорони праці, виходячи iз зауважень, що відміченi в записах оперативного контролю, інформації майстра попередньої зміни. Особа технагляду цiєї зміни розписується в одержанні наряду.

2.3. Змінний майстер після одержання наряду від начальника цеху, дільниці і обходу робочих місць здійснює видачу змінних нарядів робочим зміни.

При видачi змінного наряду з робочими обов'язково проводиться iнструктаж з охорони праці.

2.4. Видача нарядів кожному робочому оформляється записом в "Журналі видачі змінних нарядів".

При цьому зазначається місце роботи робочого, стисла характеристика роботи і конкретні вказівки з безпечних умов праці при виконанні заданої роботи. Робочий розписуєтся в одержанні наряду, майстер (механік, енергетик) — у видачі.

2.5. Якщо протягом зміни з'явилася необхідність перевести робочого з обслуговування одного устаткування на інше (що входить в перелік його роботи), наряд робочому видається по вищезазначеній схемі. Проте в цьому випадку в графі "Вказівки по охороні праці" необхідно записати, що iнструктаж проведений у зв'язку із переведенням на інше робоче місце.

2.6. Після закінчення зміни змінні майстри (механік, енергетик) доповідають керівництву про виконаний обсяг робіт, стан робочих місць і безпечних умов праці на робочих місцях, про заходи по забезпеченню безпечних умов праці, що необхідно виконати до початку наступної зміни.

2.7. Керівник записує результати доповіді в "Журнал видачі нарядів".

3. Система наряд-допусків

3.1. В місцях, де має або може постати виробнича небезпека (поза зв'язком з характером роботи, що виконується), необхідно видавати наряд-допуск на виробництво робіт з підвищеною небезпекою за формами, що додаються.

3.2. Наряд-допуск — письмове розпорядження на виконання робіт, що визначить місце, час початку і закінчення робіт, умови їх безпечного проведення, склад бригади і осіб, відповідальних за безпеку робіт. Перед видачею наряд-допуск затверджується головним інженером підприємства.

3.3. Список осіб, що мають право на видачу нарядів-допусків, установлюється наказом по підприємству. Як правило, це начальники дільниць, цехів та їх заступники. При роботах на електроустановках допускаючою особою є робітник оперативно-ремонтного персоналу.

3.4. Особа, що видає наряд-допуск, установлює необхідність проведення робіт і їх обсяг, визначає заходи по безпечному їх виконанню, кваліфікацію осіб, що виконують обов'язки відповідальних керівників робіт чи спостерігають за безпекою. Список осіб, що можуть призначатися відповідальними керівниками робіт, затверджується наказом директора підприємствА. Відповідальними керівниками призначаються майстри, а виконавцями робіт — бригадири ремонтно-технічних служб і лінійних бригад. У деяких випадках виконавцями робіт можуть бути призначені висококваліфіковані робітники.

3.5. Наряд-допуск видається відповідальному керівнику робіт безпосередньо перед початком підготовки місця для проведення робіт. Відповідальний керівник робіт визначає склад бригади з умов забезпечення достатньої чисельності і кваліфікації робочих для виконання зазначеного обсягу робіт, а також можливості нагляду за бригадою з боку виконавця робіт (спостерігача). Він зобов'язаний особисто провести iнструктаж з виконавцем робіт про зміст наряду-допуску, перевірити виконання всіх зазначених заходiв безпеки при проведенні робіт і по закінченні їх.

3.6. Приймаючи місце для проведення робіт від особи, що допускає або здійснює допуск, відповідальний керівник нарівні із особами, що допускають, несе відповідальність за достатність вжитих заходiв безпеки, що необхіднi для виконання робіт.

3.7. Оформлення і видавання нарядів-допусків виробникам є обов'язковою вимогою безпечного виконання робіт. Без оформленого наряду-допуску виробник не має права розпочати роботу.

Виконавець робіт після одержання iнструктажу і ознайомлення iз змістом наряду-допуску приймає необхідні для виробництва робіт заходи безпеки, що зазначені в наряді-допуску. Він відповідає за дотримання безпеки праці ним самим, а також членами його бригади, слідкує за справністю інструменту, такелажних пристроїв та іншого робочого облаштування. Крім того, він зобов'язаний слідкувати за тим, щоб встановлені на місці виконання роботи огорожi, плакати, заземлення не знімалися і не переставлялися.

3.8. При роботі по наряду-допуску бригада повинна складатися не менше нiж з двох чоловiк, в тому числі виконавця робіт.

3.9. Наряд-допуск на виконання робіт виписується в двох примірниках на одного виконавця робіт з однією бригадою на одне місце роботи; заповнюється чорнилом чи хімічним олівцем під копiрку при дотриманні чіткостi і ясності записів.

3.10. Облік нарядів-допусків здіснюєтся по книзі реєстрації, що зберігаєтся у начальника дільниці (цеху). В книгу реєстрації заноситься порядковий номер наряду-допуску, стислий зміст роботи, посада, прізвище, ім'я, по батькові відповідального керівника робіт і його підпис.

3.11. Один примірник наряду-допуску на виконання робіт передається виробнику робіт, інший залишається у особи, що видає наряд-допуск. В усіх графах наряду-допуску, заповнення яких не вимагаєтся, повинні бути зроблені написи "не вимагається".

У разі необхідності до наряду-допуску повинні бути прикладені ескізи захисних приладів і пристроїв, схеми розстановки постів оточення або встановлення попереджувальних знаків тощо.

3.12. Якщо особа, що видає наряд-допуск, вагається щодо правильності і достатності технічних і організаційних заходів, що забезпечують безпеку, то в таких випадках наряд-допуск повинен бути узгоджений з робітниками контролюючих служб підприємства: інструкторами пожежної охорони, інженером служби охорони праці, особами, що здійснюють на підприємстві нагляд за об'єктами Держнаглядохоронпраці та ін.

3.13. Наряд-допуск повинен бути виписаний ще раз, якщо до закінчення робіт по виписаному наряду були змінені обсяг і характер робіт і заходи безпеки, що передбачені в наряді-допуску, стали недостатніми. В цьому випадку роботи необхідно припинити, поки не буде виписаний новий наряд-допуск.

Наряд-допуск видаєтся на термін виконання роботи. У разі перерви у виконанні робіт понад добу виданий наряд-допуск втрачає силу і при відновленні перерваної роботи видається новий.

3.14. Працівник служби охорони праці, особа, що здійснює на підприємстві нагляд за об'єктами Держнаглядохоронпраці, начальники цехів, в яких виробляється робота, пов'язана з видаванням нарядів-допусків, головний механік, головний енергетик, особа, відповідальна за газове господарство підприємства, відповідальний керівник робіт і головний інженер повинні перiодично перевіряти дотримання робітниками правил охорони праці. При виявленні порушень чи вияві інших обставин, що погрожують безпецi працюючих, у виконавця робіт вилучається наряд-допуск і бригада відсторонюється від проведення роботи. По усуненні виявлених порушень і неполадок бригада знов може бути допущена до роботи у присутності відповідального керівника робіт з поверненням наряду-допуску.

3.15. Всі оформлені наряди-допуски, за якими робота закінчена, зберігаються протягом одного року, після чого можуть бути знищені.

Якщо при виконанні робіт по нарядах-допусках були нещасні випадки, аварії, то ці наряди-допуски зберігаються в архіві підприємства.

3.16. Перелік робіт, на виконання яких вимагаєтся оформлення нарядів-допусків, затверджуєтся головним інженером підприємства і орієнтовно може бути таким.

1. Будівельно-монтажні роботи:

будівельно-монтажні роботи із застосуванням будівельних машин в охоронних зонах повітряних ліній електропередач;

будівельно-монтажні роботи, що виконуються у колодязях, шурфах або закритих ємкостях;

земляні роботи на дільницях з патогенним зараженням грунту (смітниках, скотомогильниках, цвинтарях і т.п.);

будівельно-монтажні роботи, що виконуються на території діючого підприємства, коли є або може виникнути виробнича небезпека, що походить від діючого підприємства;

будівельно-монтажні роботи, що виконуються на дільницях, де є або може виникнути виробнича небезпека, що походить від інших видів робіт, які виконуються на суміжних дільницях.

2. Кранове господарство:

робота кранів, підіймачів і екскаваторів поблизу повітряних ліній електропередач;

монтаж, демонтаж і ремонт вантажопідiймальних кранів і підкранових шляхів;

ремонт підкранових балок і ремонтних майданчиків;

пофарбування кранів, посадочних майданчиків;

ремонт вентиляційних повітроводів з кранів;

склiння і миття скла ліхтарів і віконних рам, кранів.

3. Посудини і трубопроводи, що працюють під тиском:

проведення гідравлічних і пневматичних іспитів посудин, що працюють під тиском понад 0,07 мПа.

4. Теплове господарство:

очищення і ремонт котлів, топок, паронагрівників, економайзерів, бойлерів;

приєднання знов змонтованих водопроводів і паропроводів до діючих;

випробування теплової мережi на розрахункове тиснення і температуру теплоносiя;

виробництво робіт у хлораторної станції зм'якшення води;

теплоiзоляційні роботи на діючих теплопроводах і устаткуванні.

5. Електроустановки, електромережi, лінії електропередач.

Роботи, що виконуються з повним зняттям напруги.

В електроустановках вище 1000В:

чистка силових трансформаторів (технічне обслуговування);