2. Проммайданчики, будівлі, споруди та приміщення компресорних станцій

2.1. Виробничі майданчики, будівлі, споруди, обладнання і системи КС повинні відповідати проекту. Зміни та відхилення від проектних рішень повинні погоджуватись у встановленому порядку з авторами проекту і вноситись до відповідної проектної та експлуатаційної документації.

2.2. На території КС, де експлуатуються ГПА з газотурбінним приводом, на відстані до 200 м від повітрозабірних камер ГПА не повинно бути джерел пилоутворення (ґрунтових доріг, складування сипучих матеріалів тощо). Територія КС повинна бути озеленена, а відкриті ділянки поблизу повітрозабірних камер повинні бути засіяні газонною травою або заасфальтовані.

2.3. Додатковий контроль повітря робочої зони КС (КЦ) на вміст метану повинен здійснюватися переносними газоаналізаторами згідно з планом-графіком, яким передбачені періодичність та місця відбору проб.

2.4. У приміщеннях КЦ та блочних ГПА не дозволяється установка обладнання, що технологічно не пов’язане з ГПА, та не допускається зберігання витратних матеріалів.

2.5. Під час роботи КЦ не повинен створювати рівні шуму, що перевищують граничнодопустимі норми, встановлені ГОСТ 12.1.003-83 «ССБТ. Шум. Общие требования безопасности» (далі — ГОСТ 12.1.003-83).

2.6. Не дозволяється у будівлі КЦ влаштовувати підвальні та напівпідвальні приміщення.

3. Технологічна обв’язка компресорної станції та вузла підключення компресорної станції до магістральних газопроводів

3.1. На трубопроводах КС повинні бути нанесені стрілки, що вказують напрям руху газу, повітря тощо.

3.2. КС повинні відключатися від МГ на вхідному та вихідному шлейфах запірною арматурою з дистанційним та місцевим управлінням та з ручним дублюючим приводом.

3.3. На вхідному трубопроводі відцентрових нагнітачів протягом початкового періоду експлуатації повинні встановлюватись захисні решітки. Зняття захисних решіток допускається лише з відома УМГ.

3.4. На нагнітальному шлейфі КС повинен бути встановлений зворотний клапан.

3.5. Перекривна та регулююча арматура технологічної обв’язки ГПА, обв’язки паливного та пускового газу ГПА, що виведені в ремонт, повинні бути заблоковані, а саме:

а) відключене живлення імпульсним газом електропневматичних вузлів керування арматурою;

б) відключене силове електроживлення електропривідної арматури;

в) забезпечений технічними засобами видимий розрив у трубних проводках від загальностанційного колектора імпульсного газу до пневмогідроциліндрів приводу;

г) заблоковане ручне керування арматурою;

ґ) встановлені відповідні знаки безпеки і плакати: «Не відкривати!», «Не закривати!»;

д) встановлені силові заглушки на трубопроводах паливного і пускового газу ГПА.

3.6. Не дозволяється застосування на технологічних трубопроводах КС перекривної та регулюючої арматури, що не передбачена проектом.

3.7. Перекривна та регулююча арматура, встановлена на технологічних газопроводах, повинна мати:

а) нумерацію згідно із технологічною схемою;

б) чіткі покажчики відкриття і закриття;

в) покажчик напрямку руху потоку газу.

3.8. Перекривну арматуру (за винятком арматури на байпасах) дозволяється відкривати тільки після вирівнювання тиску газу в прилеглих ділянках газопроводу або за наявності перепаду тиску, що не перевищує величини, вказаної в інструкції з експлуатації заводу-виготовлювача.

3.9. Штурвали (маховики) кранів необхідно повертати плавно, без застосування додаткових важелів. Зусилля під час відкривання (закривання) кранів за допомогою маховиків або ручних насосів не повинно перевищувати величин, вказаних в інструкції з експлуатації заводу — виготовлювача арматури.

3.10. На КС повинні бути плани станційних технологічних комунікацій з точними прив’язками до будівель і споруд проммайданчика КС.

3.11. Товщинометрія ерозійно небезпечних ділянок технологічних комунікацій та вузла підключення КС повинна здійснюватися з періодичністю, встановленою УМГ.

3.12. Після завершення ремонту газопроводів КС необхідно здійснити повний радіографічний контроль зварних з’єднань та провести їх гідравлічне випробування. Якщо гідравлічне випробування неможливе, то якість зварних з’єднань повинна відповідати вимогам до «гарантійних» стиків, зазначеним у пункті 1.31 глави 1 розділу ХІІІ цих Правил.

4. Технологічні установки очищення газу

4.1. Експертне обстеження технологічного обладнання УОГ (пилоуловлювачів, фільтрів-сепараторів, дренажних ємностей, тощо) повинно виконуватися згідно з вимогами Порядку проведення огляду та інших чинних нормативно-правових актів з охорони праці.

4.2. УОГ обладнуються системами автоматичного дренування рідини та контролю рівня рідини в апаратах.

Допускається експлуатація ємнісних технологічних апаратів УОГ з незадіяною проектною системою автоматичного дренування рідини у разі, якщо рідина в МГ постійно відсутня.

Контроль рівня рідини в апараті здійснюється щозмінно візуальним контролем по рівнемірному склу або шляхом ручної продувки рівнемірних пристроїв з відповідним записом в оперативному журналі змінного інженера КС.

4.3. Допускається скидання газу з конденсатозбірника в атмосферу через свічку. Свічка повинна бути обладнана вогнеперегороджаючим клапаном та захищена від атмосферних опадів.

4.4. Електроустатковання для відкачування газоконденсату з дренажних ємностей повинно бути у вибухозахищеному виконанні.

4.5. Для наливання газоконденсату в автоцистерни повинні бути виділені спеціальні стоянки на безпечній відстані від місць, які є джерелами відкритого вогню, або місць проведення вогневих робіт.

4.6. Зливання газоконденсату з дренажної ємності здійснюється у спеціальні автоцистерни для легких нафтопродуктів, які обладнані заземлювальними пристроями, засобами пожежогасіння (вогнегасники, пісочниці з сухим піском) та іскрогасниками.

4.7. Не допускається наливання газоконденсату в автоцистерни з несправним електрообладнанням, що іскрить.

4.8. Під час наливання газоконденсату двигун автомобіля повинен бути заглушений. Корпус цистерни, рукав для газоконденсату і його металевий наконечник повинні бути заземлені. Наконечник рукава повинен бути опущений до дна цистерни на відстань не більше ніж 200 мм.

4.9. Не дозволяється паління поблизу автоцистерни або в її кабіні.

4.10. У разі розливання газоконденсату на землю необхідно запобігати його спалахуванню. Забруднений конденсатом ґрунт необхідно обробити нейтралізатором і вивезти з території КС.

5. Технологічні установки охолодження газу

5.1. Не допускається експлуатація АПО газу з негерметичними трубними пучками та лобовими кришками.

5.2. Температура газу на виході з УОГ не повинна перевищувати допустиму проектну.

5.3. Майданчики для обслуговування трубних пучків АПО повинні обладнуватися перильною огорожею та стаціонарними драбинами.

5.4. Вентилятори АПО повинні обладнуватися захисними решітками.

6. Технологічні установки підготовки паливного, пускового та імпульсного газу

6.1. Основне та допоміжне технологічне обладнання установок підготовки паливного, пускового та імпульсного газу повинно відповідати вимогам цих Правил, проектної документації, нормативних документів та інструкцій заводів — виробників технологічного обладнання.

6.2. Колектор пускового газу до ГПА в період між пусками агрегату повинен бути відключений.

6.3. Якість імпульсного газу повинна відповідати встановленим вимогам та контролюватись не рідше одного разу на три доби на виході із установки осушення газу. Результати контролю фіксуються в оперативному журналі змінного інженера КС, форма якого затверджена відповідним стандартом газотранспортного підприємства.

6.4. На час ремонту газотурбінних ГПА на трубопроводи паливного та пускового газу на вході в агрегати повинні бути встановлені силові заглушки. Встановлення заглушок фіксується в оперативному журналі змінного інженера КС.

7. Системи безпеки компресорних станцій та газоперекачувальних агрегатів

7.1. КС можуть бути обладнані такими системами та засобами безпеки:

а) системою автоматичного газовиявлення;

б) системою автоматичного пожежогасіння;

в) системою антипомпажного захисту (регулювання);

г) системою аварійної зупинки КС;

ґ) системою захисту від перевищення температури газу на виході КС;

д) системою захисту від перевищення тиску газу в нагнітальному шлейфі КС;

е) системою захисту від зниження тиску газу на вході КС;

є) системою автоматичного захисту КЦ від зниження тиску паливного газу;

ж) аварійним енергозабезпеченням;

з) аварійним освітленням;

и) світловою та звуковою аварійною сигналізацією;

і) системою протипожежного водопостачання (зовнішнього і внутрішнього);

ї) системою пожежної сигналізації.

7.2. КС повинні обладнуватися лише тими системами та засобами безпеки, які передбачені проектом.

7.3. Не допускається експлуатація технологічного обладнання КС з незадіяними чи непрацездатними системами та засобами безпеки, що передбачені проектом.

7.4. Працездатність систем та засобів безпеки КС перевіряється згідно з інструкцією заводу-виробника та інструкціями з їх обслуговування у терміни, встановлені УМГ.

7.5. Система автоматичного газовиявлення повинна забезпечувати:

а) виявлення загазованості в КЦ та в блочних укриттях ГПА;

б) подачу звукового та світлового сигналу на диспетчерський пульт;

в) автоматичний пуск аварійної витяжної вентиляції при досягненні концентрації газоповітряної суміші 10 % від НКГВ;

г) аварійну зупинку КЦ або ГПА в окремому укритті, якщо концентрація газоповітряної суміші перевищує 20 % НКГВ.

7.6. Система автоматичного пожежогасіння повинна забезпечувати:

а) виявлення ознак пожежі в КЦ чи блочних укриттях ГПА;

б) видачу команди (сигналів) для аварійної зупинки ГПА (КЦ) з відключенням від газопроводу і випусканням газу з технологічних комунікацій КС;

в) видачу команди (сигналів) для аварійної зупинки ГПА (КЦ) без відключення від газопроводу і без випускання газу з технологічних комунікацій КС;

г) видачу команди (сигналів) для відключення електротехнічного обладнання, аварійної витяжної вентиляції, системи кондиціювання;

ґ) автоматичний та ручний пуск системи автоматичного пожежогасіння (подачу вогнегасної речовини до місця пожежі);

д) подачу звукового та світлового сигналів про спрацювання системи автоматичного пожежогасіння на диспетчерський пункт;

е) автоматичне переключення ланцюгів живлення пунктів керування і сигналізації з робочого вводу електропостачання на резервний у разі зникнення напруги на робочому вводі, а також зворотне переключення при відновленні на ньому напруги.

7.7. У разі виявлення ознак пожежі працівники КС зобов’язані діяти відповідно до інструкції про заходи пожежної безпеки КС, розробленої згідно з вимогами НАПБ А.01.001-2004 та ПЛАС, розробленого відповідно до вимог НПАОП 0.00-4.33-99.

7.8. У разі виникнення пожежі в КЦ (укритті ГПА) необхідно аварійно зупинити КЦ, стравити газ з відповідного обладнання та комунікацій.

7.9. Система аварійної зупинки КС повинна забезпечувати:

а) аварійну зупинку всіх ГПА;

б) стравлювання газу з технологічного обладнання і технологічних газопроводів КС (якщо це передбачено проектом);

в) автоматичне відключенням КС (КЦ) від МГ.

7.10. КЦ повинен бути аварійно зупинений з відключенням від газопроводу і випуском газу з технологічних комунікацій у разі:

а) пожежі в приміщенні КЦ (укритті) і неможливості її ліквідації наявними засобами пожежогасіння;

б) пожежі на установках очищення і охолодження газу, блочному пункті редукування газу для власних потреб та на технологічних комунікаціях КС;

в) розриву технологічних газопроводів КС або аварійних викидів газу;

г) стихійного лиха, що створює загрозу безпеці працівників, технологічного обладнання, будівель та споруд.

7.11. Про аварійну зупинку ГПА і КЦ негайно інформуються керівник (старший зміни) КС, диспетчери сусідніх КС, диспетчери ЛВУМГ, УМГ та об’єднаного диспетчерського управління.

7.12. КС з відцентровими нагнітачами повинна обладнуватися системою аварійної зупинки КС від аварійного ключа (кнопки).

7.13. ГПА повинні обладнуватися засобами аварійного захисту в обсязі, що дозволяє автоматично подавати команди на аварійну зупинку агрегату у разі аварійного режиму його роботи чи відмови допоміжних механізмів.

7.14. Аварійна зупинка ГПА без відключення від газопроводів і без випускання газу з технологічних комунікацій здійснюється у разі виникнення і розвитку передаварійної ситуації із загрозою безпеці працівників та технологічного обладнання КС згідно з вимогами нормативних документів.

7.15. Не допускається у разі аварійної зупинки (відключення) обладнання повторний пуск його в роботу до виявлення і усунення причини аварійної зупинки.

7.16. Система захисту від перевищення температури газу на виході КС повинна забезпечувати:

а) безперервний контроль температури газу на виході з АПО;

б) видачу попереджувального сигналу у разі підвищення температури газу і подальший автоматичний пуск резервних АПО;

в) аварійну зупинку КС (КЦ) у разі підвищення температури газу на виході з АПО понад допустиму.

7.17. Система захисту від перевищення тиску газу в нагнітальному шлейфі КС повинна забезпечувати:

а) безперервний контроль тиску на виході КС;

б) видачу попереджувального сигналу у разі зростання тиску до критичних параметрів;

в) автоматичне відкриття регулюючих кранів на байпасі КС у разі перевищення допустимого проектного тиску.

7.18. Система антипомпажного захисту (регулювання) повинна забезпечувати:

а) безперервний контроль тиску на вході в нагнітач ГПА та об’ємного розходу газу;