2.20 Прохід до місця робіт і зворотньо здійснювати на відстані не менше 2-3 м від колії. За необхідності слідування бригади по колії, а також перевезення колійного інструменту і матеріалів на двохколісних і одновісних рейкових візках, необхідно слідувати по колії із зустрічним напрямком руху. Якщо колія з зустрічним рухом закрита у зв'язку з ремонтом, рухатись необхідно по вільній колії, обов'язково спостерігаючи за появою поїзда.

2.21 Для своєчасного попередження бригади про поїзди, що наближаються до місця слідування бригади, керівник виділяє досвідченого монтера колії, який іде попереду бригади з розгорнутим червоним прапорцем на вказаній керівником відстані (50-150 м), пильнує за рухом поїздів і, в разі їх наближення, терміново сповіщає про це керівника робіт.

2.22 Бригада, після одержання сигналу про наближення поїзда, незалежно від того, по якій колії він рухається, терміново знімає з колії візки з інструментом і матеріалами і сходить з колії на відстань не менше 2 м від крайньої рейки колії, по якій буде прямувати поїзд.

2.23 В умовах недостатньої видимості (криві ділянки колії, глибокі виїмки, насипи, дощ, туман, заметіль тощо) керівник робіт зобов'язаний видати встановленим порядком попередження локомотивним бригадам поїздів про необхідність частої подачі звукових сигналів і прослідування місця робіт з особливою увагою. Для своєчасного попередження в умовах недостатньої видимості про рух поїздів під час проходу бригади до місця робіт і зворотно, виділити додатково 2-х сигналістів, які йдуть один попереду, другий позаду бригади на гальмівній відстані (500-800 м) від керівника робіт і уважно

слідкують за рухом поїздів. У разі появи поїзда на підходах сигналіст сповіщає про це керівника робіт звуковими і ручними сигналами. Якщо до підходу поїзда сигналіст не отримав від керівника робіт сигнал, що той зрозумів про наближення поїзда, сигналіст надає машиністу сигнал „зменшення швидкості".

2.24 Після проходження поїзда порядок слідування бригади до місця робіт і заходи по забезпеченню їх безпеки поновлюються.

2.25 Після прибуття бригади на місце робіт, у відповідності з Інструкцією з забезпечення безпеки руху поїздів при виконанні колійних робіт (ЦП-0067), необхідно обгородити фронт робіт встановленими сигналами. Для попередження працюючих про наближення поїздів на двохколійній і багатоколійній дільниці, незалежно якими сигналами огородити місце робіт, на сусідній колії виставляти сигнали „С"- свисток (про подачу машиністами локомотивів звукового сигналу).

2.26 В умовах незадовільної видимості, якщо сигналіста, що охороняє петарди (відстань від місця робіт до місця вкладання петард більше 1000 м) при огородженні місця робіт сигналами зупинки (прямокутний щит червоного кольору або червоний прапор на жердині) керівнику робіт не видно, між керівником робіт і сигналістом необхідно встановити проміжного сигналіста, який передає керівнику робіт сигнали основного сигналіста і сигнали керівника робіт основному сигналісту. По закінченню робіт сигналісти, по вказівці керівника, повертаються до бригади і далі діють за його вказівкою.

2.27 Під час проїзду до місця виконання робіт поїздами, дрезинами, автомашинами та іншими транспортними засобами монтери колії зобов'язані дотримуватись вимог, встановлених Правилами перевезення людей, а також вимоги старшого групи та водія транспортного засобу.

2.28 Для перевезення та доставки працівників автомобільним транспортом необхідно використовувати автобуси або спеціально обладнані вантажні автомобілі, що відповідають санітарним і пожежним вимогам, з урахуванням списочного складу бригад, що виїжджають, і кількості місць для сидіння. Вантажні автомобілі повинні бути обладнані сидіннями з міцними

спинками, закріпленими в кузові на відстані 15 см нижче верхнього краю борта. Швидкість руху під час перевезення монтерів колії у кузові вантажного автомобіля не повинна перевищувати 60 км/год.

2.29 Для доставки монтерів колії і засобів малої механізації до місця робіт можуть бути використані також дрезини, кількість людей у яких необхідно розміщати відповідно до інструкції з експлуатації дрезини.

2.30 Машиністів колійних машин доставляюти до місця роботи у службовому приміщенні машини (якщо таке передбачене в конструкції машини), у кабінах керування або в спеціально обладнаному побутовому вагоні.

2.31 У випадку відсутності пасажирських поїздів приміського або місцевого сполучення або при розбіжності часу, відправлення та зворотного повернення їх з часом початку та закінчення робіт, дирекціями залізничних перевезень організуються господарчі поїзди, що складаються з пасажирських вагонів приміського сполучення та однієї платформи для інструменту, матеріалів і надійно затареного пального.

2.32 Не слід перевозити пальне на транспортних засобах разом з людьми.

3. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ПІД ЧАС ВИКОНАННЯ КОЛІЙНИХ РОБІТ.

3.1. Загальні вимоги.

3.1.1 У разі необхідності виконання робіт з усунення раптово виникнувших несправностей колії, що загрожують безпеці руху, бригадир або шляховий майстер про порядок виконання робіт на станційних коліях і стрілочних переводах і про заходи щодо забезпечення безпечних умов праці повідомляє чергового по станції телефонограмою. Після закінчення робіт, керівник колійних робіт робить запис про це у Журнал огляду колії, стрілочних переводів, пристроїв СЦБ, зв'язку і контактної мережі (Журнал форми ДУ-46).

3.1.2 Колійні роботи на горочних, сортувальних коліях і на коліях підгорочних парків виконувати тільки під час перерви маневрової роботи і розпуску вагонів, при цьому з обов'язковим записом керівника робіт у Журнал форми ДУ-46.

3.1.3 Під час виконання колійних робіт у маневрових парках станції керівник робіт повинен завчасно сповіщати монтерів колії про місце складування інструменту і матеріалів та місця сходу з колії і перебування під час маневрових робіт.

3.2. Вимоги безпеки під час виконання колійних робіт при поточному утриманні колії.

3.2.1 Приступати до колійних робіт дозволяється у разі огородження місця робіт установленим порядком сигналами або сигнальними знаками, а при роботі на станціях - після відповідного запису у Журналі форми ДУ- 46.

3.2.2 Під час роботи в тунелях керівник робіт зобов'язаний вияснити, чи діють попередження про особливу увагу локомотивних бригад під час руху у тунелі і необхідність частої подачі звукових сигналів для попередження монтерів колії про наближення поїзда, перевірити, чи справна автоматична світлозвукова сигналізація для сповіщення бригади про поїзд, що рухається по тунелю, вказати кожному монтеру колії, у якій ніші він повинен знаходитись під час проходу поїздів.

3.2.3 Монтерам колії під час роботи на колії не слід закривати вуха.

3.2.4 У випадках виявлення місць обриву проводів не наближатись до них ближче 10 м, про випадок доповісти керівнику робіт для прийняття заходів.

3.2.5 Керівник робіт зобов'язаний:

переходити колії тільки під прямим кутом, попередньо впевнившись, що на тих коліях, що вони пересікають, на підходах не має рухомого складу (локомотивів, вагонів, автодрезин); у випадках, коли колія зайнята рухомим складом, переходити її, користуючись перехідними (гальмівними) площадками; слідкувати, щоб при переході колій і стрілочних переводів монтери колії не наступати на рейки, не ставили ноги між рамними рейками і гостряками, не ставили ногу в жолоби стрілочного переводу; не допускати випадків перебігання через колії перед маневровим складом або локомотивом, що наближається; при обході вагонів, що стоять на колії, не допускати переходу через колію ближче ніж за 5 м від крайнього вагону; прохід між вагонами дозволяється тільки при відстані між ними не менше 10 м; попереджувати працівників про те, щоб при переході через колію перед составом пам'ятали про можливість раптового приведення рухомого складу в рух та про рух поїздів по сусідній колії; правильно розставити робочих по фронту робіт і вказати місце, куди вони повинні відходити під час проходу рухомого складу; слідкувати, щоб в зоні виконання робіт не знаходились сторонні люди.

При виході на колію особливу увагу необхідно приділяти місцям з незадовільною видимістю, у зв'язку з тим, що у будь-який час рухомий склад може з'явитися із-за будівель та інших об'єктів, що закривають видимість колії. Не дозволяти працівникам пролізати під вагонами та проносити під ними інструмент і матеріали; сідати на рейки, кінці шпал і баластну призму.

При необхідності перейти з одного району станції в інший перехід здійснювати по маршруту, вказаному на схемах службового проходу. При цьому слід дивитись під ноги, враховуючи, що на міжколійі' можуть бути різні предмети, в тому числі: шпали, куски рейок, скріплення, гальмівні колодки, граничні стовпчики, лотки, канави та інші перешкоди.

3.2.6 При наближенні поїзда керівник робіт зобов'язаний відвести працівників в сторону від колії у безпечне місце. За 400 м перед рухомим складом, що приближається, не залишити на колії інструмент, матеріали, працюючих. Відводити працівників з колії необхідно на достатню для забезпечення безпеки людей відстань ( не менше ніж 2 м від крайньої рейки).

3.2.7 Під час проведення робіт у нічний час і при незадовільній видимості, у відповідності з правилами охорони праці і інструкціями, що затверджені на підприємствах, роботи з очищення стрілок від снігу й сміття необхідно виконувати групою не менше двох осіб, один із яких веде нагляд за рухом поїздів і маневровою роботою.

3.2.8 В разі наближення грози, піщаних бурь, урагану роботи необхідно припинити та перейти в заздалегідь підготовлене укриття для працівників, по можливості, в закритих приміщеннях.

3.2.9 Під час виконання робіт в умовах незадовільної видимості, туману, заметілі тощо (коли видимість менше 800 м) керівник робіт зобов'язаний уважно слідкувати за наближенням поїздів, дрезин, мотовозів та іншого рухомого складу, за сигналами сигналістів, за необхідності, впроваджувати відповідні заходи.

3.2.10 Під час виконання робіт у „вікно" сигналісти, які охороняють петарди і жовтий сигнал, подають сигнали ріжком про підхід поїздів (це стосується також, якщо поїзди прямують по сусідній колії). Керівник робіт в такому випадку дає розпорядження про призупинення робіт на міжколійі' і про відхід монтерів колії на безпечну відстань.

У разі появи поїзда на підходах до місця роботи або при сигналі від сигналіста керівник робіт зобов'язаний терміново подати бригаді команду про закінчення робіт, підготовку колії для пропуску поїзда і про схід працівників з колії, а також перевірити, чи прибраний інструмент і матеріали з колії за межі габариту рухомого складу. Сходити працівникам з колії необхідно завчасно.

3.2.11 Після проходження поїзда керівник робіт надає вказівку працівникам бригади вертатись на місце для продовження робіт тільки після того, як впевниться, що за поїздом не слідує підштовхуючий локомотив, дрезина або інший рухомий склад. У випадках, коли за умовами видимості виставляти сигналістів не потрібно, фронт робіт не повинен перевищувати 200 м.

3.2.12 Під час роботи на багатоколійних дільницях колії необхідно керуватись інструкцією, в якій визначено заходи щодо безпечних умов праці.

3.2.13 Під час виконання робіт у складі двох осіб монтери колії розташовуються так, щоб один міг спостерігати за наближенням поїздів одного напрямку, а інший - поїздів протилежного напрямку. Монтер колії, що має вищий розряд або більший досвід, призначається старшим.

3.2.14 Під час виконання робіт керівникові робіт і монтерам колії необхідно постійно стежити за тим, щоб інструмент не заважав пересуванню та не знаходився під ногами, а матеріали (рейки, шпали, скріплення тощо) були акуратно складені поза габаритом рухомого складу і не заважали сходити з колії при наближенні поїздів.

3.2.15 Колійний інструмент повинен бути завжди справним: ручки його виготовлені з міцного дерева (ясень, граб), чисто обстругані, поверхня відшліфована, без задирок; на ударних частинах інструменту (молотки, кувалди, зубила) поверхня повинна бути без напливу металу, не мати зазубнів, ручки надійно закріплені на інструменті.

3.2.16 Під час загвинчування чи розгвинчування гайок вручну необхідно користуватися типовим справним ключем. Не слід бити чим-небудь по ключу, збільшувати його довжину, нарощуючи довжину іншим ключем, вставляти прокладки між гайкою та губками ключа. Для полегшення відгвинчування заржавілі гайки слід змазувати гасом.

Не слід збивати гайки ударом молотка чи кувалди. При зрубуванні гайки зубилом необхідно використовувати захисні окуляри.

3.2.17 Перевірку збігу отворів у накладках і рейках необхідно виконувати тільки бородком або болтом.

3.2.18 Під час заміни рейок знімати накладки необхідно після розкручування стикових болтів, а рознімати накладки й утримувати кінець іншої рейки при постановці накладок у стику слід за допомогою лома. Не слід виконувати ці роботи руками. Кантувати рейку довжиною 12,5 м за допомогою лома, вставляючи його в крайній болтовий отвір рейки тільки з одного кінця. Працюючим не слід знаходитись в напрямку можливого викиду лома з отвору рейки при її кантуванні.

Не слід кантувати рейки довжиною 25 м таким же способом, як кантуються рейки 12,5 м. Кантування необхідно виконувати тільки спеціальним пристроєм (лом зі скобою) двома монтерами колії.

3.2.19 Під час зсування рейкової пліті з місць укладання стояти необхідно тільки з одного боку рейки, протилежного напряму зсуву.

3.2.20 Під час регулювання рейкових зазорів необхідно застосовувати гідравлічні розгоночні прилади, які забезпечують безпечні умови робіт. Не здійснювати розгонку зазорів ударами рейки в стикову накладку.

3.2.21 Витягування костилів лапчастим ломом повинне виконуватися натиском рук на кінець лома. Якщо таких зусиль недостатньо слід застосовувати надсмикувач колійних костилів. Не слід для створення додаткових зусиль при витягуванні костилів ставати ногами або лягати тілом на лом, а також підкладати під його головку костилі, болти або інші сторонні предмети.