Характеристичні значення узагальненої несучої здатності і значення коефіцієнтів надійності за матеріалом ут або ґрунтом уg, що застосовуються для визначення розрахункових опорів матеріалів і характеристик ґрунтів, встановлюються Нормами з проектування окремих видів гідротехнічних споруд, їх конструкцій і основ.

Значення коефіцієнта умов роботи уc що враховує тип споруди, конструкції або основи, вид матеріалу, наближеність розрахункових схем, вид граничного стану та інші фактори, установлюються нормативними документами на проектування окремих видів гідротехнічних споруд, їх конструкцій і основ.

2.3.9Розрахунки гідротехнічних споруд, їх конструкцій і основ за граничними станами дру-гої групи необхідно виконувати при значеннях коефіцієнтів ут ,, уg , уc , рівних 1.0, за виняткомвипадків, що встановлені нормативними документами на проектування окремих видів гідро-технічних споруд, конструкцій і основ.

2.3.10Гідротехнічні споруди, їх конструкції і основи необхідно проектувати так, щоб умованедопущення настання граничних станів згідно з виразом (1) дотримувалася на всіх етапах їхбудівництва і експлуатації, у тому числі і наприкінці призначеного строку служби.

Призначені строки служби основних гідротехнічних споруд залежно від їх класу повинні бути не менше розрахункових строків служби, які приймають рівними:

для споруд класів (підкласів) наслідків (відповідальності) СС3 і СС2-1

100 років

для споруд класів (підкласів) наслідків (відповідальності) СС2-2 і СС1

50 років

При належному техніко-економічному обґрунтуванні призначений термін служби окремих конструкцій і елементів споруд, руйнування яких не впливає на збереження напірного фронту гідровузла, допускається зменшувати. При цьому проектом повинні бути передбачені технічні рішення, що забезпечують відновлення зруйнованих і ремонт ушкоджених конструкцій та елементів споруд.

Оцінку надійності і безпеки гідротехнічних споруд допускається здійснюв'ати на основі розрахунків імовірносними методами. В результаті таких розрахунків повинні бути отримані розрахункові значення ймовірності виникнення аварій на спорудах, які для напірних гідротехнічних споруд всіх класів наслідків (відповідальності) не повинні перевищувати допустимі значення, наведені в таблиці 2.4.

Вибір граничних станів і методів розрахунку гідротехнічних споруд здійснюється відповідно до норм проектування окремих видів споруд і конструкцій (ДБН В. 1.2-2, ДБН В. 1.2-14, ДБН В.2.3-14, ДБН В.2.4-1, СНиП 2.02.02, СНиП 2.06.05*, СНиП 2.06.06, СНиП 2.06.07, СНиП 2.06.09, СНиП 3.07.02, СНиП 3.07.01, СНиП 2.06.08, СНиП 2.04.02*, СНиП 2.04.03).

2.3.11 Для рекреаційних споруд та споруд, частково виконуючих рекреаційну функцію, розташованих поряд з небезпечними об'єктами, їх клас наслідків (відповідальності) збільшується на один.

Таблиця 2.4 - Допустимі значення імовірностей виникнення аварій на напірних гідротехнічних спорудах різних класів наслідків (відповідальності), 1/рік

С 14 ДБН В.2.4-3:2010

2.4 Розрахункові витрати і рівні води

2.4.1 При проектуванні постійних річкових гідротехнічних споруд розрахункові максимальні витрати води слід приймати виходячи із щорічної імовірності перевищення (забезпеченості), що встановлюється залежно від класу споруд для двох розрахункових випадків - основного і перевірочного відповідно до таблиці 2.5. При цьому розрахункові гідрологічні характеристики необхідно визначати згідно з вимогами СНиП 2.01.14.

Таблиця 2.5 - Щорічні імовірності Р, %, перевищення розрахункових максимальних витрат води

  1. Розрахункову витрату води, що пропускається в процесі експлуатації через постійніводопропускні споруди гідровузла, визначають виходячи з розрахункової максимальної витрати,отриманої відповідно до 2.4.1, з урахуванням трансформації її створюваним даною гідротехніч-ною спорудою або існуючими водосховищами, і змін умов формування стоку, викликаних природ-ними причинами і господарською діяльністю в басейні ріки.
  2. Пропуск розрахункової витрати води для основного розрахункового випадку повинензабезпечуватися при нормальному підпірному рівні (НПР) через всі експлуатаційні водопропускніспоруди гідровузла при повному їх відкритті.

При кількості затворах на водоскидній греблі більше шести слід враховувати імовірну неможливість відкриття одного затвора і виключення одного прогону з розрахунку пропуску паводка.

Врахування пропускної здатності гідроагрегатів у пропуску витрат паводку повинно бути обґрунтовано при проектуванні кожного конкретного гідровузла залежно від кількості агрегатів гідроелектростанції, умов її роботи в енергосистемі, ймовірності аварійних ситуацій на ГЕС, а також фактичного напору на ГЕС.

Для середньо- і низьконапірних гідровузлів при зниженні напорів на агрегати нижче допустимих за характеристиками турбін або за даними заводу-виготовлювача, пропускну здатність турбін у розрахунках пропуску максимальних витрат води не враховують.

2.4.4Пропуск перевірочної розрахункової витрати води повинен здійснюватися при найви-щому технічно і економічно обґрунтованому форсованому підпірному рівні (ФПР) всіма водо-пропускними спорудами гідровузла, включаючи експлуатаційні водоскиди, турбіни ГЕС, водо-забірні споруди зрошувальних і водопостачальних систем, судноплавні шлюзи, рибопропускніспоруди і резервні водоскиди. При цьому, з огляду на короткочасність проходження піка паводка,допускається:

  • зменшення виробітку електроенергії ГЕС;
  • порушення нормальної роботи водозабірних споруд, що не приводить до створення ава-рійних ситуацій на об'єктах - споживачах води;
  • ушкодження резервних водоскидів, що не знижує надійності основних споруд;
  • пропуск води через водоводи замкнутого поперечного перерізу при змінних режимах, що неприводить до руйнування водоводів;

ДБН В.2.4-3:2010 С. 15

- розмив русла і берегових схилів у нижньому б'єфі гідровузла, що не загрожує руйнуванню основних споруд, територій підприємств, за умови, що наслідки розмиву можуть бути усунуті після пропуску паводка.

Врахування пропускної здатності гідроагрегатів ГЕС у пропуску витрати перевірочного розрахункового випадку здійснюють так само, як і у випадку пропуску витрати основного розрахункового випадку.

2.4.5 На ріках з каскадним розташуванням гідровузлів розрахункові максимальні витрати води для гідровузла, що проектується, слід призначати з урахуванням його класу, але не нижче значень, рівних сумі витрат пропускної здатності вищерозташованого гідровузла та розрахункових максимальних витрат бічної приточності на ділянці між гідровузлами, прийнятих для основного і перевірочного випадків відповідно до класу створюваного гідровузла.

У випадку, коли клас наслідків (відповідальності) основних гідротехнічних споруд існуючого гідровузла нижче класу наслідків (відповідальності) створюваного вищерозташованого гідровузла або іншого споруджуваного водогосподарського об'єкта, експлуатація якого повинна бути пов'язана з існуючим гідровузлом, пропускна здатність існуючого гідровузла повинна бути приведена у відповідність із класом наслідків (відповідальності) гідротехнічних споруд, що створюються, і їх розрахунковими скидними витратами води.

Основні принципи призначення розрахункових витрат води при каскадному розташуванні гідровузлів наведені в таблиці 2.6.

Таблиця 2.6 - Призначення розрахункових максимальних витрат води для гідровузлів у каскаді, що проектуються

Розташування гідровузла в каскаді, що проектується

Клас наслідків (відповідальності) гідровузла, що проектується, вище класу існуючого гідровузла

Клас наслідків (відповідальності) гідровузла, що проектується, нижче класу існуючого гідровузла

Гідровузол, що проектується, розташований нижче існуючого

І

Витрати основного і перевірочного випадків приймають відповідно до класу гідровузла, що проектується. Пропускна здатність існуючого гідровузла повинна бути приведена у відповідність із витратами гідровузла, що проектується, за винятком витрат бічної приточності на ділянці між гідровузлами для основного і перевірочного випадків, що відповідають класу існуючого гідровузла

Витрати основного і перевірочного випадків приймаються рівними сумі витрат основного розрахункового випадку існуючого гідровузла і витрат бічної приточності на ділянці між гідровузлами для основного і перевірочного випадків відповідно до класу наслідків (відповідальності) гідровузла, що проектується

Гідровузол, що проектується, розташований вище існуючого

Витрати основного і перевірочного випадків приймаються відповідно до класу гідровузла, що проектується. Пропускна здатність існуючого гідровузла повинна бути приведена у відповідність із сумою витрат основного розрахункового випадку гідровузла, що проектується, і витрат бічної приточності на ділянці між гідровузлами для основного і перевірочного випадків, що відповідають класу наслідків (відповідальності) існуючого гідровузла

Витрати основного і перевірочного випадків приймаються рівними відповідним витратам існуючого гідровузла за винятком витрат бічної приточності на ділянці між гідровузлами, що відповідають класу наслідків (відповідальності) існуючого гідровузла

Примітка 1. При одночасному проектуванні гідровузлів, що є ступенями одного каскаду, під існуючим слід розуміти гідровузол, введення якого в експлуатацію намічається раніше.

Примітка 2. Для каскадів, що складаються із трьох і більше гідровузлів, описана в таблиці процедура повинна виконуватися послідовно для кожної пари гідровузлів зверху вниз за течією ріки.

С. 16 ДБН В.2.4-3:2010

Незалежно від класу наслідків (відповідальності) споруд гідровузлів, розташованих у каскаді, пропуск витрати води основного розрахункового випадку не повинен приводити до порушення нормальної експлуатації основних гідротехнічних споруд нижчерозташованих гідровузлів.

З огляду на обмежену тривалість тимчасової експлуатації гідротехнічних споруд, розрахункові максимальні витрати води, прийняті для пускового комплексу, при належному обґрунтуванні допускається знижувати, при цьому ймовірність перевищення максимальної витрати води для цього періоду допускається приймати відповідно до таблиці 2.7.

Таблиця 2.7 - Імовірність перевищення розрахункових максимальних витрат води для періоду тимчасової експлуатації постійних споруд

Розрахункова тривалість періоду тимчасової експлуатації постійних споруд Т, років

Клас наслідків (відповідальності) споруд

ССЗ

СС2

СС1

СС2-1

СС2-1

Імовірність перевищення, %

1

1,0

3,0

5,0

7,0

2

0,5

3,0

5,0

7,0

5

0,2

2,0

5,0

7,0

10

0,1

1,0

3,0

5,0

20

0,05

0,5

1,5

2,5

  1. Для постійних гідротехнічних споруд у період їх тимчасової експлуатації в ході будів-ництва щорічні імовірності перевищення розрахункових максимальних витрат води слід прий-мати за таблицею 2.5 залежно від класу наслідків (відповідальності) споруд пускового комплексу.
  2. При проектуванні тимчасових гідротехнічних споруд розрахункові максимальні витративоди слід приймати виходячи із щорічної імовірності перевищення (забезпеченості), що вста-новлюється залежно від класу наслідків (відповідальності) і строку експлуатації споруд дляосновного розрахункового випадку.

При цьому для тимчасових гідротехнічних споруд класу наслідків (відповідальності) СС1 щорічну розрахункову імовірність перевищення розрахункових максимальних витрат води слід приймати рівною:

при терміні експлуатації

до 10 років

10%

при терміні експлуатації

більше 10 років

5%

для тимчасових гідротехнічних споруд підкласу наслідків (відповідальності) СС2-2:

при терміні експлуатації

до двох років

10%

при терміні експлуатації

більше двох років

5%

  1. Для малих ГЕС, що не входять до складу комплексного гідровузла, розрахункові мак-симальні витрати води слід визначати відповідно до 2.4.1 за основним розрахунковим випадком.Для пропуску розрахункової витрати води через низьконапірні (до 12 м) греблі малих ГЕС, крімспоруд, перерахованих відповідно до 2.4.3, допускається використання ділянок заплави ріки,обладнаних кріпленнями, що перешкоджають підмиву основних споруд малої ГЕС. На періодпаводку при відповідному обґрунтуванні допускається припинення виробітку електроенергії намалій ГЕС.
  2. Розрахункові рівні води для судноплавних каналів і суднопропускних споруд слідвстановлювати відповідно до обов'язкового додатку К, а габарити підмостових судноплавнихпрогонів мостів - згідно з ДСТУ Б.В.2.3-1 (ГОСТ 26775).

ДБН В.2.4-3:2010 С. 17

ДОДАТОК А (довідковий)

ТЕРМІНИ ТА ВИЗНАЧЕННЯ ПОНЯТЬ