Л.14 Технічні вимоги щодо якості бетону і виготовлених елементів і види контролю наведені у таблиці Л.1.

Таблиця Л.1

Технічні вимоги

Обсяг контролю

Вид контролю

1 Величина легкоукладальності (рухомість, жорсткість) бетонної суміші - (100 ± 15) % від прийнятої при доборі складу бетону

Згідно з

ДСТУ Б В.2.7-96

Перевірка згідно з

ДСТУ Б В.2.7-114

2 Об'єм утягнутого повітря в бетонну суміш, прийнятий при підборі складу бетону, - ±1 % за абсолютною величиною

Те саме

Те саме

3 Міцність бетону у партії (відпускна, передатна, у проміжному або проектному віці) - не менше необхідної, що визначається згідно з ГОСТ 18105

Партія бетону згідно з ГОСТ 18105

Перевірка зразків згідно з ГОСТ 10180 та неруйнівними методами згідно з ГОСТ 18105 за винятком міцності бетону в проектному віці

4 Об'єм партії бетону для збірних бетонних і монолітних та залізобетонних конструкцій приймати за 2.1 ГОСТ 18105, але не більше об'єму бетону конструкцій, відформованих протягом доби, якщо цей об'єм перевищує за зміну або за один тиждень

Те саме

Вхідний з реєстрацією

5 Об'єм партії бетону для збірних попередньо напружених конструкцій приймати за 2.1

ГОСТ 18105, відформованих протягом доби

»

Те саме

6 Об'єм партії бетону для омонолічування приймати за 2.1 ГОСТ 18105

»

»

7 Норми відбору проб бетонної суміші для однієї партії бетону слід приймати згідно з ГОСТ 18105, але не менше однієї проби:

- для кожного блока прогонової будівлі, виготовленої в окремій опалубці і для кожних ;

- для кожних бетону та кожного елемента монолітної бетонної конструкції;

- для кожних бетону та кожного конструктивного елемента монолітних залізобетонних конструкцій;

- для кожних підводного бетону та об'єму бетону, укладеного в одну оболонку або фундамент окремої опори

»

Партія бетону згідно з ГОСТ 18105

»

»

8 Норми контролю конструкцій при неруйнівному методі контролю міцності слід приймати згідно з ГОСТ 18105 - не менше однієї конструкції від кожних об'єму у партії і кожний блок прогонової будівлі, що виготовлений в окремій опалубці

Партія конструкцій

»

9 Число серій зразків, виготовлених із однієї проби бетонної суміші, слід приймати за 2.3 ГОСТ 18105 при обов'язковому виготовленні серії зразків для визначення міцності збірних конструкцій у проектному віці

Проба бетонної суміші

»

Закінчення таблиці Л.1

Технічні вимоги

Обсяг контролю

Вид контролю

10 Кількість ділянок збірних і монолітних конструкцій, що контролюються неруйнівними методами, слід приймати за 2.6 ГОСТ 18105

Кожна конструкція

»

11 Міцність розчину слід приймати за проектною документацією.

Водонепроникність бетону приймати за проектною документацією

Перевірка згідно з

ГОСТ 5802

Перевірка згідно з ГОСТ 12730.5

12 Відхили від проектних розмірів виготовлених збірних залізобетонних конструкцій не повинні перевищувати:

а) в прогонових будівлях та їх блоках:

- по довжині ; - ;

- по висоті в будь-якому перерізі ; ;

- по найбільшій довжині ; - ;

- за рештою вимірів ± ;

- скривлення поздовжньої осі - 0,001 прогону,

але не більше ніж

Кожний елемент

Вимірювальний (рулеткою)

б) в лінійних елементах (за винятком паль):

- за поперечними розмірами - 0,02 сторони перерізу, але не більше ; - ;

- по довжині ; - ;

- скривлення - 0,002 довжини, але не більше ніж

Те саме

Те саме

в) у плитах:

- при товщині до і менше - ± ;

- при товщині більше ніж ; ;

- по довжині і ширині ± ;

- скривлення поверхні 0,001 найбільшого розміру

»

»

г) всіх конструкцій:

- положення осей випусків арматури ;

- діаметра закритих каналів ; - ;

- розташування закритих каналів ± ;

- перекіс опорних плит 0,002 довжини (ширини) опорної плити

»

»

Додаток М

(обов'язковий)

Теплова обробка збірних конструкцій

М.1 Потрібну міцність бетону виробів у короткі строки забезпечують застосуванням теплової обробки. Введення до бетону хімічних добавок-прискорювачів твердіння не дозволено.

М.2 Теплову обробку мостових конструкцій виконують такими способами:

-у ямних, тунельних камерах для пропарювання, під переносними ковпаками (знімними ковпаками), насиченими парою низького тиску (до 0,3 МПа);

- контактним і конвекційним прогріванням бетону, укладеного у теплоізольовані форми, за допомогою різних теплоносіїв: пари, гарячої води, гарячого повітря, розігрітого масла, електрики;

-комбінованими способами прогрівання.

При відповідному техніко-економічному обґрунтуванні з метою економії енергоресурсів дозволяється виготовляти вироби у теплоізольованих опалубках (термоформах) з витримуванням методом термосу, екзотермічним способом або сполученням вищезгаданих методів теплової обробки.

Дозволяється у дослідному порядку використовувати геліотехнології (геліоформи) з використанням світлотеплоізолюючих покриттів, теплоносіїв і теплоакумулюючих речовин за умови виключення висихання бетону.

Прискорення тверднення бетону згаданими способами, за винятком теплової обробки пропарюванням і контактним прогріванням у термоформах, здійснюють з урахуванням виду конструкції і умов виконання робіт за спеціальними інструкціями у складі проектів технологічних ліній. Ці способи використовують в умовах полігону, коли процес теплової обробки не є лімітованим і не впливає на продуктивність технологічних ліній, або за відсутності надійних джерел тепла чи достатніх лімітів на них і у разі, коли забезпечується висока (від 30 °С до 35 °С) температура бетонної суміші, яку укладають.

М.3 Спосіб теплової обробки вибирають залежно від прийнятої (або існуючої) технології виготовлення конструкцій (стендової, потоково-агрегатної, конвеєрної), наявності теплоносіїв і конструктивних особливостей виробів (конфігурації, габаритів і маси).

М.4 Теплову обробку виробів пропарюванням застосовують при виготовленні практично усіх мостових конструкцій.

Тепловій обробці у термоформах піддають конструкції складної конфігурації: таврові і двотаврові, такі, що перевозять, суцільні балкові прогонові будівлі, які виготовляють за стендовою технологією у стаціонарній опалубці або за потоково-агрегатною технологією з використанням гідрофобізованої стаціонарної опалубки на посту формування і витримування до набуття розпалубної міцності: коробчастих блоків і блоків ПРК складених прогонових будівель.

М.5 При проектуванні технологічних ліній теплоносій приймають на основі техніко-економічних розрахунків і доцільності його застосування у конкретних умовах виробництва.

Використання продуктів згоряння природного газу для теплової обробки мостових залізобетонних конструкцій у ямних і тунельних камерах пропарювання, а також під знімними ковпаками не дозволено.

М.6 При призначенні у проектній документації на конструкцію величин передаточної і відпускної міцності бетону враховують реальні технологічні можливості їх досягнення у виробничих умовах.

М.7 Для покращення умов теплообміну і стабілізації температури пароповітряного середовища за об'ємом ямних і тунельних камер пропарювання і під ковпаками, що знімаються, останні обладнують ізотермічними змішувачами або ежекторами-терморегуляторами.

М.8 Елементи термоформ, що обігріваються, системи введення і розподілу теплоносія повинні забезпечувати потрібний температурний режим в усіх перерізах по довжині і висоті конструкції, яку виготовляють. При використанні як теплоносія пари, води або масла теплоносії подають тільки регістрами; подання теплоносія безпосередньо в порожнини термоформ не допускається.

M.9 При розробленні проектів технологічних ліній і технологічних карт на виготовлення мостових залізобетонних конструкцій передбачають заходи з попередження висихання бетону під час теплової обробки і після неї.

Спосіб зволоження нагрівального середовища або захисту бетону від випаровування обирають на основі техніко-економічного обґрунтування.

М.10 Камери пропарювання, ковпаки і термоформи мають бути обладнані системами автоматичного регулювання тепловою обробкою, які забезпечують контроль температурного режиму нагрівального середовища.

М.11 Конструкція до стиснення має бути розпалублена і оглянута. У разі виявлення дефектів (раковин, каверн), які знижують міцність конструкції, вони повинні бути ліквідовані за погодженням з проектною організацією. Бетон, що застосовують для їх ліквідації, повинен мати міцність не нижче допустимої при стисканні.

М.12 Для збірних бетонних і залізобетонних конструкцій, які піддаються тепловій обробці, витрати цементу приймають відповідно до СНиП 5.01.23 з урахуванням величин передаточної і відпускної міцності бетону, призначених у проектах, але не більше витрат для фактичної міцності бетону, що перевищує проектну, для класів бетону до В35 - 450 кг/м3, В40 - 500 кг/м3, В45 - 550 кг/м3.

М.13 У тунельних камерах пропарювання, які не мають обладнання для стабілізації температурного режиму нагрівального середовища (ізотермозмішувачів або ежекторів-терморегуляторів), постійно контролюють розподіл температури пароповітряного середовища. Такий контроль здійснюють у трьох точках по висоті камери через кожні 10 циклів теплової обробки.

М.14 Технічні вимоги щодо теплової обробки збірних конструкцій, а також види контролю наведені у таблиці М.1.

Таблиця М.1

Технічні вимоги

Показник технічних вимог для бетонних і залізобетонних (у тому числі попередньо напружених) збірних конструкцій

Об'єкт контролю

Вид контролю

1 Тривалість попереднього витримування конструкцій до початку теплової обробки: а) при регулюванні режиму ТО температури і міцності тверд-нучого бетону

Протягом часу, необхідного для набуття бетоном міцності не менше ніж 0,5 МПа, для прогонових будівель і конструкцій, до яких ставляться вимоги з морозостійкості, і не менше ніж 0,1 МПа - для інших конструкцій1)

Температура і міцність неруйнівними методами в конструкціях, установлених технологічною картою, але не менше одного виробу у тепловій установці

Операційний безпосередній і опосеред-кований (приладами автоматичного керу- вання з інформацією про температуру і міцність тверднучого бетону)

б) те саме, за температурою нагрівального середовища

Не більше ніж 6-8 год і не менше ніж 4 год при температурі бетону 20 °С для прогонових будівель і конструкцій, до яких ставляться вимоги з морозостійкості, і не менше ніж 2 год - для інших конструкцій

Температура укладеного бетону

Операційний безпосередній (термометрами різного типу і датчиками систем регулювання тепловою обробкою)

Продовження таблиці М. 1

Технічні вимоги

Показник технічних вимог для бетонних і залізобетонних (у тому числі попередньо напружених) збірних конструкцій

Об'єкт контролю

Вид контролю

2 Різниця температур середовища у камері пропарювання і поверхневого шару бетону конструкції на момент установлення її в камеру при міцності бетону:

а) до 0,5 МПа

Для блоків ПРК, коробчастих блоків і балок на пересувних стендах не більше ніж 10 °С і не більше ніж 15 °С -для інших конструкцій

Кожної балки або блока. Не менше одного виробу на камеру

Операційний безпосередній (термометрами різного типу і датчиками систем регулювання тепловою обробкою)

б) понад 0,3 R28

Для блоків ПРК, коробчастих блоків і балок на пересувних стендах не більше ніж 20 °С і не більше ніж 30 °С - для інших конструкцій

Те саме

Те саме

3 Швидкість підйому температури бетону при регулюванні тепловою обробкою температури нагрівального середовища

Не більше 10 °С/год для конструкцій прогонових будівель і конструкцій, до яких ставляться вимоги з морозостійкості, і не більше ніж 20 °С для інших конструкцій

За температурою середовища або бетону конструкції, за якої регулюється швидкість підйому

»

4 Максимальна температура бетону у період ізотермічного прогрівання при регулюванні тепловою обробкою температури бетону вручну або засобами автоматичного управління

Не більше ніж 80 °С для прогонових будівель і конструкцій, до яких ставляться вимоги з морозостійкості, і не більше ніж 90 °С - для інших конструкцій

У місцях установлення датчиків температури бетону, зазначених у технологічних картах

»

5 Те саме нагрівального середовища при регулюванні тепловою обробкою температури нагрівального середовища

Не більше ніж 70 °С для прогонових будівель і конструкцій, до яких ставляться вимоги з морозостійкості, і не більше ніж 80 °С - для інших конструкцій

У місцях вимірювання температури середовища і установлення датчиків, за якими регулюється температура середовища

»