• назву та повну адресу і телефон виробника, адресу потужностей (об’єкта) виробництва;

  • масу нетто, у грамах або кілограмах;

  • кількість штук в однім пакованні (для випечених напівфабрикатів, що їх реалізують як го­товий виріб);

  • склад харчового продукту згідно з рецептурою у порядку переваги складників, зокрема хар­чових добавок та ароматизаторів, що використовували у його виробництві;

  • кінцеву дату споживання «Вжити до» або дату та годину виготовлення та строк придатності;

  • харчову (грам на 100 грам) та енергетичну (кілокалорій на 100 г) цінність продукту;

  • спосіб готування, рецепт оздоблювального напівфабрикату або крему (для напівфабрикатів, що їх реалізують як готовий виріб);

  • умови зберігання;

  • позначення цього стандарту.

Маркують продукцію штриховими кодами відповідно до порядку, визначеного Кабінетом Міністрів України.

На спожитковій тарі з діабетичними виробами додатково зазначають:

  • назву цукрозамінника та інформацію про нього;

  • вміст (розрахунковий) у грамах на 100 г продукту: замінника цукру, загального цукру (у пе­рерахунку на сахарозу), жиру;

  • добову норму вживання замінника цукру (сорбіту, ксиліту) не більше ніж 30 г; іншого замін­ника цукру — відповідно до рекомендації центрального органу виконавчої влади у сфері охорони здоров’я України;

  • символ, що характеризує належність продукту до групи діабетичних виробів.

  1. У кожний ящик-лоток з тістечками, ваговими тортами треба укладати ярлик, який містить: — назву продукту;

  • назву та повну адресу і телефон виробника, адресу потужностей (об’єкта) виробництва;

  • склад харчового продукту згідно з рецептурою у порядку переваги складників, зокрема хар­чових добавок та ароматизаторів, що використовували у його виробництві;

  • кінцеву дату споживання «Вжити до» або дату та годину виготовлення та строк придатності;

  • харчову (грам на 100 г) та енергетичну (кілокалорій на 100 г) цінність продукту;

  • умови зберігання;

  • позначення цього стандарту.

У кожний ящик-лоток з діабетичними виробами треба укладати кілька ярликів, які додатково містять:

  • вміст (розрахунковий) у грамах на 100 г продукту: замінника цукру, загального цукру (у пе­рерахунку на сахарозу), жиру;

  • добову норму вживання замінника цукру (ксиліту, сорбіту) не більше ніж 30 г; іншого замін­ника цукру — відповідно до рекомендації центрального органу виконавчої влади у сфері охорони здоров’я України;

  • символ, що характеризує належність продукту до групи діабетичних виробів.

  1. Транспортне маркування треба виконувати згідно з ГОСТ 14192 із нанесенням маніпуля- ційних знаків «Крихке. Обережно»; «Берегти від вологи»; «Берегти від нагрівання».

На кожну одиницю транспортної тари наносять марковання, що містить:

  • назву продукції;

  • назву та повну адресу і телефон виробника, адресу потужностей (об’єкта) виробництва;

  • масу нетто, у кілограмах;

  • кількість пакованих одиниць і масу нетто пакованої одиниці (для фасованих виробів);

  • склад харчового продукту згідно з рецептурою у порядку переваги складників, зокрема хар­чових добавок та ароматизаторів, що використовували у його виробництві (для вагових виробів);

  • кінцеву дату споживання «Вжити до» або дату та годину виготовлення та строк придатності;

  • умови зберігання;

  • символ, що характеризує належність продукту до групи діабетичних виробів (на тару з діа­бетичними виробами);

  • позначення цього стандарту.

    1. Датою і годиною виготовлення заморожених тортів, тістечок вважають дату і годину закін­чення розморожування.

    2. Під час маркування спожиткової і транспортної тари з продукцією згідно з 8.1, 8.2, 8.3 до­зволено не вказувати годину виготовлення виробів, строк придатності яких перевищує 72 год.

    3. Марковання наносять наклеюванням ярлика або нанесенням виразного відбитка трафа­ретом або штампом фарбою, що не змивається і не має запаху та дозволена до використовуван­ня центральним органом виконавчої влади у сфері охорони здоров’я Укр аїни для використовування під час маркування харчових продуктів.

    4. Маркують спожиткову та транспортну тару державною мовою. Дозволено маркувати про­дукцію кількома мовами, одна з яких українська.

    5. Вироби для експорту маркують згідно з умовами договору або контракту.

    6. Показники якості, художнє оформлення у разі постачання виробів на експорт можуть бути змінені на вимогу замовника.

  1. ПАКУВАННЯ

    1. Торти, тістечка випускають поштучними та фасованими. Набори дрібних тістечок випус­кають фасованими та ваговими. Торти відповідно до рецептури дозволено випускати ваговими.

Напівфабрикати, які реалізують як готові вироби, випускають поштучними, фасованими.

  1. Торти та тістечка, випечені напівфабрикати випускають поштучними масою нетто:

  • торти — від 30 г до 3000 г;

  • тістечка — від 17 г до 110 г;

  • випечені напівфабрикати — від 10 г і більше.

За погодженням із замовником дозволено виготовляти торти масою нетто понад 3000 г та тістечка масою нетто, зазначеною у рецептурі.

  1. Поштучні вироби укладають у художньо оформлені коробки з картону згідно з ГОСТ 7933, пачки з коробкового картону, пачки з картону, паперу і комбінованих матеріалів згідно з ГОСТ 12303, пакети з целофану згідно з ГОСТ 7730, поліетиленової плівки згідно з ГОСТ 10354, поліпропіле­нових матеріалів згідно з ГОСТ 26996, з термозварних повітронепроникних полімерних і комбіно­ваних матеріалів на основі алюмінієвої фольги або іншу художньо оформлену тару, виготовлену із матеріалів, дозволених до використовування центральним органом виконавчої влади у сфері охорони здоров’я України.

Коробки і пачки повинні бути художньо оформлені та забезпечувати збереженість і якість го­тових виробів.

Під час пакування тортів, крім тортів, виготовлених на потоково-механізованих лініях, дно ко­робки вистилають серветкою з пергаменту згідно з ГОСТ 1341, підпергаменту згідно з ГОСТ 1760, целофану згідно з ГОСТ 7730, парафінованого паперу згідно з ГОСТ 9569, полімерних плівок та інших пакувальних матеріалів, дозволених до застосовування центральним органом виконавчої влади у сфері охорони здоров’я України. Дозволено використовувати ці матеріали для накривання верхніх рядів виробів, а під час пакування вафельних тортів — письмового паперу згідно з ГОСТ 18510.

Під час пакування вафельних тортів розміри серветок повинні перевищувати розміри дна ко­робки з тим, щоб бокові поверхні тортів не торкалися стінок коробки.

У разі використовування паковання, виготовленого з комбінованих жиростійких марок карто­ну або полімерних матеріалів, дно такої тари можна не вистилати.

Коробки з тортами і тістечками перев’язують паперовою, шовковою, віскозною, целофановою, клейовою стрічкою, шовковим або галунним шнуром, або кришку і дно коробки з двох протилеж­них боків обклеюють паперовою, поліетиленовою стрічкою з липким шаром згідно з ГОСТ 20477, кле­йовою стрічкою на паперовій основі згідно з ГОСТ 18251 або коробки заклеюють ярликом із на­несеним товарним знаком.

Дозволено коробки із тортами і тістечками не перев’язувати за погодженням із замовником і у разі пакування їх у тару-устатковання.

Торти, виготовлені на потоково-механізованих лініях, пакують у художньо оформлені короб­ки та пакети з целофану згідно з ГОСТ 7730 або полімерних плівок базових марок поліетилену, дозволених для контактування з харчовими продуктами, згідно з ГОСТ 16337, іншими норматив­ними документами або які мають дозвіл центрального органу виконавчої влади у сфері охорони здоров’я України для застосовування в контакті з харчовими продуктами.

У коробці з тортами і тістечками не допускають наявність незаповнених місць.

Під час пакування тортів на потоково-механізованих лініях допускають склеювати кришки і дно коробки полівінілацетатною дисперсією згідно з ГОСТ 18992.

Пачки з виробами заклеюють.

Пакети з целюлозної, полімерних плівок або комбінованих термозварювальних полімерних матеріалів на основі алюмінієвої фольги згідно з ДСТУ ГОСТ 745 під час пакування в них тортів повинні бути термічно запаяні або перев’язані стрічкою, галунним шнуром або заклеєні ярликом із нанесеним товарним знаком виробника.

Допускають пакування тортів, тістечок без оздоблення і заварних у пачки з картону із клапа­нами без заклеювання.

Допускають укладання в коробки і пачки тістечок однієї або різних назв.

  1. Тістечка і вагові торти укладають в один ряд у дерев’яні або металеві ящики згідно з чин­ними нормативними документами.

Ящики треба закривати щільно прилеглими металевими кришками з антикорозійним покрит­тям або дерев’яними, покритими харчовим лаком або іншими матеріалами, які мають дозвіл на застосовування центрального органу виконавчої влади у сфері охорони здоров’я України.

Дозволено укладання вагових тортів, тістечок без оздоблення в ящики-лотки без кришок згідно з ГОСТ 11354 або іншими чинними нормативними документами з обов’язковим покриттям верхньо­го ряду виробів пергаментом, підпергаментом або парафінованим папером; цими самими матері­алами вистилають дно ящика-лотка.

У ящик має бути укладено не менше трьох різних назв тістечок. За погодженням з торговель­ною організацією і під час виготовляння тістечок на потоково-механ ізован их лініях допускають укладання в ящик тістечок однієї назви.

Тістечка дрібні («Десертні» або інші набори) укладають у коробки з картону або ящики так само, як і звичайні тістечка.

Ті стечка поштучно формовані (крихтові типу «Картопля», повітряні, бісквітні типу «Буше», мигдальні типу «Ідеал») укладають у паперові капсули, а потім у коробки або ящики.

Допускають за погодженням із замовником укладання тістечок без капсул.

Допускають укладання «на ребро» тістечок без оздоблення у ящики не більше ніж 100 шт. у кожний.

  1. Для внутрішньоміських перевезень дозволено пакування фасованих тістечок у два шари цупкого обгорткового паперу згідно з ГОСТ 8273 або мішкового паперу згідно з ГОСТ 2228 із пе- рев’язуванням шпагатом або заклеюванням клейовою стрічкою на паперовій основі згідно з ГОСТ 18251, ГОСТ 20477 масою нетто не більше ніж 7 кг.

  2. Торти, фасовані тістечка, напівфабрикати пакують у тару-устатковання згідно з ГОСТ 24831 або іншими чинними нормативними документами, ящики з фанери згідно з ГОСТ 10131, дощаті і фанерні багатооборотні згідно з ГОСТ 11354, в ящики з гофрованого картону згідно з ГОСТ 13511, ГОСТ 13512, ящики-лотки згідно з ГОСТ 11354 або тару згідно з іншими чинними нормативними документами.

  3. Для перевезення водним або змішаним транспортом коробки з тортами тривалого збері­гання укладають у ящики дощаті, фанерні згідно з ГОСТ 10131 або з гофрованого картону згідно з ГОСТ 13511, ГОСТ 13512.

  4. Дощаті ящики перед укладанням у них тортів, фасованих тістечок, напівфабрикатів повинні бути вистелені обгортковим папером згідно з ГОСТ 8273 або пергаментом, підпергаментом, це­лофаном, парафінованим папером, а в ящиках з гофрованого картону і фанери вистилають лише дно і верхній ряд продукції.

Вільні місця в ящиках повинні бути заповнені папером або паперовою стружкою.

  1. Тара та пакувальні матеріали, які застосовують для пакування тортів, тістечок, напівфаб­рикатів, повинні бути чистими, сухими, без стороннього запаху.

  2. Маса нетто фасованих тортів, тістечок, напівфабрикатів, що їх реалізують як готові ви­роби, повинна відповідати масі, зазначеній у маркованні спожиткової тари.

Значення допустимих мінусових відхилів кількості фасованої продукції в пакованій одиниці, заповненій за масою, від номінальної кількості повинне бути не більшим від границі допустимих мінусових відхилів згідно з Р 50-056 [18], значення яких наведено у таблиці 6.

Таблиця 6 — Границі допустимого мінусового відхилу кількості продукції в пакованій одиниці

Номінальне значення кількості продукції в пакованій одиниці, г

Значення границі допустимого мінусового відхилу від номінального значення

%

г

Від 5 до 50 включ.

Понад 50 » 100 »

» 100 » 200 »

» 200 » 300 »

» 300 » 500 »

» 500 » 1000 »

» 1000 » 3000 »

» 3000

9,0 —

4,5

3,0

1,5

1,5

4,5

9,0

15,0

— —

Примітка 1. Відхил маси нетто поштучної і фасованої продукції в сторону збільшення не обмежено.

Примітка 2. У разі пакування вагових виробів відхил маси нетто повинен відповідати даним, наведеним у таблиці.



  1. ТРАНСПОРТУВАННЯ ТА ЗБЕРІГАННЯ

    1. Торти, тістечка, напівфабрикати транспортують усіма видами транспорту в критих транс­портних засобах згідно з правилами перевезення вантажів, чинними на даному виді транспорту.

Для доставки продукції в магазини, розташовані поза містом на відстані більше ніж 30 км, не­обхідно використовувати транспорт, що охолоджується (стосовно виробів, що повинні зберігатися за температури не вище ніж (18 ± 3) оС.

Не дозволено використовувати транспортні засоби, в яких перевозили отруйні речовини та з різким запахом вантажі, а також транспортувати вироби разом із продуктами, які мають специфіч­ний запах.

Під час перевезення, навантаження і розвантаження продукцію необхідно захищати від ударів, різких струшувань, атмосферних опадів і прямої дії сонячного світла.