Для утримання електроустаткування у справному стані керівник призначається відповідальний за справний стан і безпечну експлуатацію електрогосподарства з числа працівників, які мають електротехнічну підготовку, та призначити достатню кількість електротехнічного персоналу.

3.1.2. На станції і вокзалі ведеться облік устаткування, що експлуатується, та захисних засобів із зазначенням технічних характеристик та інвентарних номерів.

3.1.3. На станції і вокзалі забезпечується проведення технічного огляду машин, механізмів та устаткування у встановлені строки.

3.1.4. Машини, механізми й інше устаткування повинні мати паспорти та іншу технічну документацію та експлуатуватися у встановленому порядку.

3.1.5. Усі засоби механізації розміщуються в спеціальних приміщеннях або місцях для їх відстою та зберігання.

3.1.6. Експлуатація повітряних компресорів і повітропроводів повинна відповідати вимогам, установленим нормативно-технічними документами.

3.1.7. Експлуатація посудин, що працюють під тиском, повинна відповідати вимогам, установленим нормативно-технічними документами.

3.1.8. Експлуатація котлів повинна відповідати вимогам Правил будови і безпечної експлуатації парових котлів з тиском пари не більше 0,07 МПа (0,7 кгс/см2), водогрійних котлів і водопідігрівачів з температурою нагріву води не вище 115° C, затверджених наказом Держнаглядохоронпраці України від 23.07.96 N 125, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 05.11.96 за N 655/1680 (НПАОП 0.00-1.26-96), та інших нормативно-технічних документів.

3.1.9. Експлуатація вантажопідіймальних кранів повинна відповідати вимогам, встановленим нормативно-технічними документами.

3.1.10. Експлуатація ліфтів, вантажних підйомників повинна відповідати вимогам Правил будови і безпечної експлуатації підйомників, затверджених наказом Держнаглядохоронпраці України від 08.12.2003 N 232, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 30.12.2003 за N 1262/8583 (далі - НПАОП 0.00-1.36-03), та інших нормативно-технічних документів.

3.1.11. Експлуатація електроустановок повинна відповідати вимогам НПАОП 40.1-1.21-98.

3.1.12. Експлуатація автомобільного транспорту повинна відповідати вимогам, установленим нормативно-технічними документами.

3.2. Вимоги безпеки до підіймально-транспортних засобів і механізмів для прибирання вокзальних приміщень

3.2.1. Електровізки та тягачі можуть експлуатуватися на пасажирських і вантажних платформах, ухил яких не перевищує 0,0025.

3.2.2. Не дозволяється стоянка електровізків та тягачів на ухилі більше, ніж 0,01.

3.2.3. У разі зупинки на ухилі візки та тягачі загальмовуються ручними гальмами.

3.2.4. Під час стоянки навантажені та порожні візки надійно закріпляються.

3.2.5. Якщо робота тягача пов'язана з перетинанням залізничних колій, він обладнується з обох боків червоними сигнальними ліхтарями.

3.2.6. Не дозволяється чіпляти до електровізка або тягача більше ніж 10 багажних або контейнерних візків.

3.2.7. За останнім візком повинен рухатися працівник, який спостерігає за просуванням візків.

3.2.8. Пересування по території станцій та вокзалів електровізків, які належать підприємствам та організаціям, що не входять до системи Укрзалізниці, здійснюється відповідно до вимог дирекції залізничних перевезень.

3.2.9. Експлуатація телескопічних вишок, постійних або переносних драбин, пересувних візків повинна відповідати вимогам НПАОП 0.00-1.36-03 та інших нормативно-технічних документів.

3.2.10. Під час роботи автонавантажувачів і електронавантажувачів необхідно вжити заходів, які унеможливлюють розвал вантажу, а також перекидання навантажувача.

3.2.11. Рух автонавантажувачів і електронавантажувачів з вантажем дозволяється по площадці з ухилом відповідно до технічної документації навантажувача.

3.2.12. Якщо на шляху прямування навантажувача є виступи, пороги, їх необхідно перекрити містками.

3.2.13. Рух автонавантажувачів і електронавантажувачів з вантажем здійснюється після підняття вантажу на висоту, яка необхідна для транспортування 200 - 300 мм.

3.2.14. Під час роботи автонавантажувачів і електронавантажувачів у вагоні або на складі водій повинен:

дотримуватися правил укладання вантажів;

стежити, щоб у зоні розвертання машини не було людей;

залишати встановлені нормативами проходи та проїзди.

3.2.15. Ширина проїздів для автонавантажувачів і електронавантажувачів не допускається менше 3 м.

3.2.16. Експлуатація машин для миття підлоги, пилососів та інших машин, що застосовуються для прибирання вокзалів, повинні відповідати вимогам експлуатаційної інструкції заводу-виробника, НПАОП 40.1-1.21-98 та місцевої експлуатаційної інструкції.

3.2.17. Не дозволяється робота електровізків, електронавантажувачів, машин для миття підлоги, пилососів та іншого електроустаткування з оголеними струмонесучими елементами.

3.3. Вимоги безпеки до електроустаткування

3.3.1. Електроустаткування обладнується заземленням відповідно до вимог "Правил устройства электроустановок" (6-е издание, переработанное и дополненное), "Энергоатомиздат", 1985 г., затверджених Міненерго СРСР 04.07.87 (далі - ПУЕ).

3.3.2. Ремонт електроустаткування виконується спеціалізованими ремонтними підприємствами або спеціалізованими підрозділами станції та вокзалу.

3.3.3. Під час експлуатації електроустановок не дозволяється:

використовувати для обігріву приміщень нестандартні (саморобні) електронагрівальні прилади, а також прилади з відкритими нагрівальними елементами;

залишати без нагляду ввімкненими електронагрівальні прилади;

користуватися несправними електронагрівальними приладами;

користуватися електронагрівальними приладами без підставок з вогнестійких матеріалів.

3.3.4. До початку ремонту електроустановок (квитководрукувальних машин, автоматів для продажу квитків на поїзди, електрокомпостерів, автоматичних довідкових установок, покажчиків відправлення поїздів тощо) слід зняти напругу з усієї установки або з окремих пристроїв відповідно до вимог Правил безпечної експлуатації електроустановок, затверджених наказом Держнаглядохоронпраці України від 06.10.97 N 257, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 13.01.98 за N 11/2451, зі змінами (НПАОП 40.1-1.01-97), виключивши рубильник.

На рубильник розподільчого щитка необхідно вивісити плакат "Не вмикати! Працюють люди".

3.3.5. Під час ремонту електроустаткування слід використовувати спеціальні захисні засоби: гумові діелектричні килимки відповідно до вимог ГОСТ 4997-75 "Ковры диэлектрические резиновые. Технические условия", гумові діелектричні рукавички, інструмент з діелектричними рукоятками.

3.3.6. Перевірка живлення блоків автоматичних камер схову може виконуватися без відключення їх від мережі живлення.

3.3.7. Експлуатація персональних електронних обчислювальних машин здійснюється відповідно до вимог Правил охорони праці під час експлуатації електронно-обчислювальних машин, затверджених наказом Держнаглядохоронпраці України від 10.02.99 N 21, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 17.06.99 за N 382/3675 (НПАОП 0.00-1.31-99).

4. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ПІД ЧАС ВИКОНАННЯ РОБІТ НА СТАНЦІЯХ І ВОКЗАЛАХ

4.1. Вимоги безпеки під час перебування на станційних коліях

4.1.1. Пересуватися по території станції дозволяється тільки службовими маршрутами.

4.1.2. Проходити вздовж колій дозволяється тільки по узбіччю або посередині міжколійя.

4.1.3. Під час проходу вздовж колії необхідно стежити:

за поїздами, маневровими составами, одиночними локомотивами або відчепами вагонів, що рухаються;

за тим, чи немає предметів, які виступають за межі контуру габариту рухомого складу та габариту навантаження;

за пристроями та предметами, які розміщені на шляху прямування (граничні стовпчики, водовідвідні лотки і колодязі, пристрої сигналізації, централізації та блокування, зв'язку тощо).

4.1.4. Під час виходу на колію з будівель, із-за рухомого складу, споруд тощо необхідно попередньо переконатися у відсутності рухомого складу, що рухається на шляху прямування працівника або наближається до переходу.

4.1.5. Переходити колії дозволяється тільки під прямим кутом, попередньо переконавшись у тому, що на відстані не менше 400 м немає рухомого складу, який рухається або наближається до місця переходу.

4.1.6. Не дозволяється ставати на рейку, у простір між вістряком і рамною рейкою, у жолоби стрілочного переводу та на кінець залізобетонної шпали з ухилом.

4.1.7. Під час обходу групи вагонів або локомотива, що стоять на колії, черговим по станції, операторам поста централізації, сигналістам, регулювальникам швидкості руху вагонів, бригадам складачів поїздів дозволяється переходити колію на відстані від них не менше, ніж 3 м, а проходити в просторі між розчепленими вагонами, якщо відстань між ними становить не менше ніж 5 м.

Усім іншим працівникам станцій і вокзалів дозволяється обходити групи вагонів або локомотиви, що стоять на колії, на відстані від них не менше ніж 5 м, а проходити в просторі між розчепленими вагонами, якщо відстань між ними становить не менше, ніж 10 м.

4.1.8. Не дозволяється для переходу через колію підлазити під вагони.

4.1.9. Під час переходу через колію, зайняту рухомим складом, що стоїть, необхідно користуватися тільки перехідними площадками вагонів.

4.1.10. Під час користування перехідною площадкою вагона необхідно переконатися в справності підніжок та поручнів, у відсутності рухомого складу, який рухається суміжною колією на небезпечній відстані, а також у тому, чи немає на міжколійя або узбіччі предметів, через які можна спіткнутися.

4.1.11. Заходити та сходити з перехідної площадки вагона треба обличчям до вагона, тримаючись за поручні.

4.1.12. Під час руху поїздів по станції зі швидкістю 120 км/год або менше, а також під час руху маневрових составів, локомотивів, відчепів вагонів слід завчасно відходити в безпечне місце (на узбіччя або міжколійя) на відстань не менше ніж 2 м від крайньої рейки.

4.1.13. Залізничні колії станцій в плановому порядку облаштовуються системами автоматичної звукової та світлової сигналізації про наближення рухомого складу до місця робіт.

4.2. Вимоги безпеки під час маневрової роботи, приймання та відправлення поїздів

4.2.1. Маневрова робота на станціях виконується відповідно до технологічного процесу та встановленого плану, які забезпечують безпеку руху та безпеку праці працівників, а також цілісність рухомого складу та вантажів відповідно до Правил технічної експлуатації залізниць України, затверджених наказом Міністерства транспорту України від 20.12.96 N 411, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 25.02.97 за N 50/1854 (ЦРБ/0004), та інших нормативно-технічних документів.

4.2.2. Маневри на станційних коліях виконуються за розпорядженням тільки однієї особи - чергового по станції, маневрового диспетчера, чергового по гірці або парку, а на ділянках, обладнаних диспетчерською централізацією, - поїзного диспетчера.

Розподіл між ними обов'язків з керівництва маневрами встановлюється техніко-розпорядчим актом станції.

4.2.3. Локомотивні та складацькі бригади закріпляються за певними маневровими локомотивами.

4.2.4. При призначенні на роботу на нову станцію чи новий район станції локомотивна та складацька бригади перевіряються на знання техніко-розпорядчого акта станції та місцевих інструкцій і проінструктовані про особливості роботи на даній станції або районі.

4.2.5. Складачі поїздів, їх помічники та регулювальники швидкості руху вагонів у своїй роботі керуються вимогами, що регулюються нормативно-технічними документами.

4.2.6. Під час проведення маневрів проїзд складача або його помічника дозволяється тільки на перехідних площадках або підніжках вагонів, підніжках, що сполучаються зі сходами на цистернах, і підніжках або площадках локомотивів, тримаючись при цьому за поручні.

4.2.7. Не дозволяється підніматися на перехідну площадку, підніжку локомотива, вагона та сходити з них складачу або його помічнику під час руху маневрового состава.

4.2.8. Під час руху маневрового состава локомотивом уперед на відстань більше, ніж 1 км, коли в составі відсутні вагони з перехідною площадкою, складацькій бригаді дозволяється перебувати на локомотиві.

4.2.9. Своєчасна подача сигналів бригадам, що працюють на коліях, при наближенні до переїздів та в усіх випадках, коли виникає необхідність забезпечення проїзду з особливою пильністю, належить до обов'язків машиніста локомотива.

4.2.10. Під час руху маневрового состава вагонами вперед перший за рухом вагон повинен бути з перехідною площадкою або спеціальною підніжкою або це повинна бути порожня платформа, або порожній критий вагон для забезпечення проїзду складача.

4.2.11. Під час прямування вагонами вперед складач поїздів подає сигнал про початок руху з подальшим виїздом на стрілки лише після одержання сигналу (повідомлення) від чергового стрілочного поста про готовність стрілок для маневрового переміщення або після того, як переконається, що маневровий світлофор перебуває у відкритому положенні.

4.2.12. Під час руху вагонами вперед один з працівників складацької бригади повинен перебувати на першій за рухом перехідній площадці (тамбурі) чи спеціальній підніжці, а в разі неможливості - йти по міжколійя або по узбіччю колії попереду вагонів, що осаджуються, зі швидкістю не більше 3 км/год. Під час перебування складача поїздів або його помічника на спеціальній підніжці швидкість руху состава має бути не більше 40 км/год.

4.2.13. Не дозволяється проїзд на автозчепах, буксах, стоячи на платформі, сидячи на бортах платформи, сидячи на перехідних площадках, спеціальних підніжках вагонів.

4.2.14. Під час проведення маневрів біля високих платформ, будівель і огорож, які розташовані на відстані меншій, ніж установлено габаритом наближення будівель С, складацькій бригаді не дозволяється стояти на сходинках тамбура пасажирського вагона, якщо двері тамбура не відчинено, а відкидну площадку не відкрито та не закріплено фіксатором.

4.2.15. Не дозволяється працівникам під час руху біля високих платформ стояти на спеціальній підніжці вагона з боку високої платформи.

4.2.16. Не дозволяється під час руху маневрового составу входити в простір між вагонами, а також виконувати розчеплення вагонів у межах стрілочного переводу, настилу переїзду.