- знаходитися під стрілою крана з піднятими трубами;

- проносити труби над кабіною водія трубоплетевоза;

- знаходитися в кабіні водія;

- водію відлучатися від трубоплетевоза до закінчення робіт на рамі трубовоза.

6.2.15. У випадку, коли рівень верхнього ряду труб нижче за рівень борта піввагону на 80 см, згідно з ГОСТ 12.3.009-76 для проведення строповки стропальнику необхідно спуститися у піввагон інвентарними сходами, зробити строповку і йдучи з вагона, витягнути сходи.

6.2.16. Перед навантаженням секцій з труб на автотранспорт, для утримання причіпу-розпуску на місці, під його колеса необхідно підкладати противідкотні упори (башмаки).

6.2.17. Під час навантаження секції на транспортні засоби забороняється знаходитися людям на рамі автомобіля або на причепі.


6.3. Транспортні роботи


6.3.1. Вибір типу транспорту і транспортних засобів для перевезення труб і трубних секцій потрібно проводити з урахуванням результатів техніко-економічних розрахунків залежно від об'єму вантажів, дальності перевезень, пори року та місцевих умов.

Транспортні засоби повинні бути обладнані пристроями (кониками, прокладками, що амортизують та ін.), які забезпечують збереження кількості і якості труб, трубних секцій, обладнання і безпеку руху.

Переміщення труб і трубних секцій волоком у відповідності з вимогами СНиП III-42-80 забороняється.

6.3.2. Усі спеціалізовані транспортні засоби повинні відповідати технічній документації на їх виготовлення та експлуатацію. Водії транспортних засобів, призначених для перевезення секцій (труб) повинні керуватися правилами дорожнього руху та інструкціями з експлуатації машин і механізмів.

6.3.3. Допустима ширина дороги, виходячи з прямокутного повороту транспортних засобів визначаються за даними таблиці 3.
Таблиця 3. Допустима ширина дороги (витяг із СНиП ІІІ - 42-80)

Ширина вхідного проїзду, м

Довжина автопоїзда, м

12

16

20

24

28

Ширина дороги в зоні повороту, м

5
10
15
20
25

15
11,5
8
7,5
7

18
14
12
9
8

22
17,5
14
12
11

26
20
17
14
13

28
23
19
17
15


6.3.4. Допустима величина заднього звисання трубних секцій при перевезенні їх по пересіченій місцевості не повинна перевищувати розмірів, вказаних у таблиці 4.

6.3.5. Транспортування трубних секцій довжиною до 24 м в гірських умовах на дільницях зі схилами 10-150 потрібно виконувати згідно зі СНиП ІІІ - 42-80 трубовозами на колісному ходу. На дільницях із схилами більше 150 потрібно застосовувати машини на гусеничному ходу.

Таблиця 4. Допустимий задній звис секції (витяг із СНиП ІІІ - 42-80)

Сума схилів
(спуску і підйому) у зоні перегину, град

Допустимий задній звис секції, м

при навантажувальній висоті, м

1,5

1,7

1,9

2,1

35
30
25
20
15
10

2,5
2,9
3,7
4,4
5,5
9

2,7
3,2
4
4,9
6,4
10,5

3,2
3,7
4,3
5,4
7
12

3,5
4,2
5
6
7,8
13


6.3.6. До початку руху трубоплетевоза, навантаженого секціями (трубами), маршрут протягом всього шляху повинен бути перевірений особою, відповідальною за безпечне перевезення вантажів на відповідність технічних характеристик транспортних засобів даним таблиць 3,4.

У разі необхідності в'їзду такого трубоплетевоза (довжина його більше 20 м) на дорогу загального користування з великим рухом, маршрут і час його проходження необхідно погодити з органами Державтоінспекції.

В'їзд трубоплетевозів із гусеничними тягачами на дороги загального користування забороняється.

6.3.7. Труби довжиною до 12 м від пунктів тимчасового складування до трубозварювальних баз або до розвантажувальних майданчиків доставляються трубовозами у складі тягача й причіпу-розпуску.

Гранична кількість труб і секцій труб, що перевозяться на рухомому складі, з урахуванням вантажопідйомності машин, маси труб і габаритів, що допускаються наведені в додатку 4.

6.3.8. Зчеплення автопоїзду повинне виконуватися водієм, робітником-зачіплювачем і особою, яка координує їх дії. Рух автомобіля назад необхідно здійснювати з малою швидкістю. У виняткових випадках допускається зчеплення одним водієм. Для цього він повинен поставити причіп так, щоб до нього було зручно під'їхати, підкласти упор під задні колеса причіпа, зробити зчеплення, надіти страхувальний буксирний трос, з'єднати пневмо- і електричні системи автомобіля й причіпа.

6.3.9. Перед перевезенням труб і секцій на автомобільному або тракторному поїзді необхідно:

- труби і секції надійно закріпити, а їх передні і задні торці закріпити проти поздовжнього зміщення обмежувачами-крюками, приєднаними канатом або ланцюгом до коника автомобіля і причіпа;

- на відстані 0,5 м від задньої стінки кабіни встановити стальний щит товщиною 8 -10 мм;

- тягач і причіп автопоїзда надійно з'єднати запобіжним (аварійним) стальним канатом;

- тягач і передній причіп тракторного поїзда з'єднати жорстким зчепленням (дишлом), передні й задні причіпи можуть бути сполучені як жорстким, так і гнучким зчепленням;

- труби або секції позначити позаду червоними прапорцями, а в темний час доби і вдень при видимості менше за 20 м - засвіченими ліхтарями червоного кольору.

6.3.10. Забороняється при розвантаженні секцій стягувати їх з автопоїздам трактором або іншими машинами, а також розвантажувати шляхом виїзду автомобіля з-під секції.

6.3.11. Під час транспортування труб (секцій) на особливо важких дільницях траси з підйомами 15-20 0 і більше необхідно використовувати чергові додаткові тягачі, тракторні самохідні лебідки, що допомагають транспортним машинам долати ці дільниці.

На спусках потрібно підстрахувати транспортний засіб шляхом приєднання його через канат до трактора, що рухається позаду.

6.3.12. Під час розвезення труб (секцій) уздовж траси потрібно укладати їх на відстані не ближче за 1,5 м від брівки траншеї. Труби (секції), укладені на поперечних схилах більше за 5 0, повинні бути закріплені, щоб запобігти їх ковзанню або сповзанню.

6.3.13. Перевезення вибухових, радіоактивних, отруйних і легкозаймистих вантажів згідно з вимогами СНиП ІІІ - 4-80* потрібно проводити на транспортних засобах, обладнаних відповідно до вимог правил та інструкцій для даної категорії вантажу, затверджених у встановленому порядку.

6.3.14. Подача автомобіля заднім ходом в зоні, де виконуються які-небудь роботи, повинна проводитися водієм тільки по команді осіб, які беруть участь у цій роботі.

6.3.15. Транспортну тару (цистерни, баки, бочки) потрібно наповнювати займистими й мастильними матеріалами через крани або за допомогою насосів. Труби, крани й шланги, які використовуються для переливання займистих і мастильних матеріалів, повинні бути справними і не мати течі. Оголовок наливного шланга під час наповнення цистерни легкозаймистими рідинами (ЛЗР) повинен бути заземлений.

Не можна переливати ці матеріали вручну відрами та іншими посудинами. Спецодяг, облитий легкозаймистими речовинами, потрібно негайно змінити.

6.3.16. Автоцистерни для перевезення легкозаймистих та горючих рідин, а також бітуму, повинні мати “дихальні” клапани, що забезпечують герметичність цистерн у заданих межах , справні пристрої для контролю рівня рідини й пристрої для заземлення.

6.3.17. Перевозити людей слід автобусами або спеціально обладнаними вантажними бортовими автомобілями. Згідно з ДНАОП 0.00-1.28-97 для перевезення пасажирів кузов бортового вантажного автомобіля повинен бути обладнаний драбиною або скобами для посадки та висадки, сидіннями на відстані не менше 0,3 м від верхнього краю борту та 0,3-0,5 м від підлоги; задні та поздовжньо розташовані у бокових бортів сидіння повинні мати міцні спинки. Бортові запори повинні надійно закріплятися.

6.3.18. Вантажний автомобіль, який використовується для постійного перевезення людей, повинен бути обладнаний:

- тентом або іншим пристроєм, що захищає людей, яких перевозять, від атмосферного впливу;

- освітленням усередині кузова;

- рівною підлогою, без наскрізних отворів та щілин;

- звуковою та світловою сигналізацією, зв’язаною з кабіною;

- стаціонарною або знімною драбиною для посадки та висадки людей з боку заднього борту;

- випускною трубою глушника, яку виведено за габарити кузова на 30-50 мм.

6.3.19. Водіям, які відпрацювали свою зміну, не дозволяється продовжувати роботу по перевезенню людей.

6.3.20. При перевезенні автомобілів, будівельних механізмів, обладнання, вагонів-будиночків та інших вантажів залізницею, забороняється супроводжуючим особам знаходитися на платформі, в тому числі в кабінах автомобілів, механізмів і у вагонах-будиночках.

Для супроводжуючих повинен бути передбачений в товарному залізничному поїзді обладнаний вагон. В іншому випадку супроводжуючі повинні слідувати пасажирським поїздом.

6.3.21. Під час будівництва магістральних трубопроводів, коли для транспортування людей і вантажів використовуються літаки й вертольоти, необхідно керуватися вимогами ДНАОП 5.1.30-1.06-98, НАОП 5.1.30 – 5.03 –78, НАОП 5.1.30 – 6.10 -86.


6.4. Складування труб


6.4.1. Склади для зберігання труб передбачаються проектом організації будівництва і ПВР і повинні споруджуватися за типовими проектами відповідно до вимог діючих будівельних норм і правил, санітарних норм, іншої нормативно-технічної документації, затвердженої у встановленому порядку.

6.4.2. Площа складів повинна забезпечувати розміщення труб, прохід людей, проїзд транспортних і вантажопідіймальних засобів. Склади повинні мати наскрізний або круговий проїзди шириною не менше за 4,5 м.

6.4.3. На майданчиках під склади труб повинні передбачатися схили 1,5-2 0 та інші заходи, що забезпечують відведення атмосферних опадів і ґрунтових вод.

6.4.4. Труби укладаються в штабель рядами по вертикалі і розташовують їх у сідловині між труб нижчележачого ряду. Між суміжними штабелями труб згідно зі СНиП ІІІ - 4-80* повинні бути залишені проходи шириною не менше 1 м.

6.4.5. При укладанні в штабелі труби розташовують у поперечному напрямі до проїзної частини складу.

Труби різного діаметра, ізольовані й неізольовані, зберігаються окремо.

6.4.6. Стальні труби діаметром більше за 300 мм потрібно укладати в сідло штабелями висотою не більше за 8 м із застосуванням автоматичних захоплень без знаходження робітників на штабелі. При цьому труби повинні кріпитися спеціальним інвентарним пристосуванням, що забезпечує стійкість їх в штабелі і безпеку працюючих. У разі відсутності автоматичних захоплень складувати труби слід у штабелі висотою не більше за 3 м. Інвентарне пристосування, повинне застосовуватися тільки заводського виготовлення.

6.4.7. При складуванні труб забороняється:

- укладати в один штабель труби різного діаметра;

- проводити укладання труб верхнього ряду до закріплення труб нижнього ряду;

- складувати разом ізольовані й неізольовані труби;

- укладати труби в похилому положенні (“йорж”) з упиранням поверхні труби на кромки труб, що лежать нижче.

6.4.8. Щоб труби не розкочувалися при зберіганні, необхідно використовувати способи внутрішньої або зовнішньої їх ув'язки. При обох способах крайні труби нижнього ряду повинні бути заклинені за допомогою металевого упора, облицьованого гумою.

Як захисні пристрої можна використовувати опорні і розділові стійки. При складуванні труб з ізоляційним покриттям, місця контакту труб із стійками повинні бути облицьовані м'якими матеріалами (дерево, гума та ін.) для забезпечення збереження ізоляції.

6.4.9. При укладанні труб біля залізничних шляхів, згідно з ГОСТ 9238-83, відстань між краєм штабеля і найближчою рейкою повинна бути не менше 2,5 м.

6.4.10. При горизонтальному переміщенні труб трубоукладачем зі штабеля на складі бази до стелажів накопичувача необхідно:

- не стягувати трубу зі штабеля волоком;

- трубу підіймати не менш ніж на 0,5 м вище за предмети, що зустрічаються на шляху;

- трубу втримувати обтяжками або спеціальними баграми, щоб уникнути розгойдування під час переміщення.

6.4.11. Укладати труби на стелаж накопичувача дозволяється тільки в один ряд (по висоті). Укладання труб у два ряди і більше забороняється.

6.4.12. Після того, як труба опущена на стелаж накопичувача, стропальникам не дозволяється відчіплювати трубу доти, поки вона не буде укріплена з обох сторін у двох точках по довжині спеціальними упорними башмаками.


7. Інженерна підготовка траси

7.1 Розбиття траси


7.1.1. У випадку, коли будівельний майданчик (траса) розташований на території, схильній до впливу несприятливих природних і техногенних явищ і геологічних процесів (селі, лавини, зсуви, обвали, заболоченість, підтоплення, просідання та ін.), після створення геодезичної розбивної основи до початку виконання підготовчих робіт повинні бути виконані за спеціальними проектами першочергові роботи щодо захисту території від указаних процесів.

7.1.2. Про місцевість, де в період Вітчизняної війни проходили військові дії, до початку робіт необхідно отримати відомості про розмінування в місцевому військовому комісаріаті. Обстеження місцевості повинно проводиться представниками саперних частин. При випадковому виявленні боєприпасів усі роботи повинні бути припинені до усунення небезпеки саперами.

7.1.3. Завершення підготовчих робіт в об'ємі, який забезпечує будівництво об'єкта або його черги, повинно бути підтверджене актом, складеним замовником і генпідрядником за участю субпідрядних організацій, які виконували роботи підготовчого періоду, і представників територіальних органів Державного нагляду за охороною праці за формою приведеною в ДБН А.3.1-5-96 “ Організація будівельного виробництва".


7.2. Планування смуги відводу