^-п =^-пЧ ~ ^-п> (24)

де ALn0 - приведений рівень ударного шуму в приміщенні ПІД плитою перекриття без підлога, дБ;

Л/_л - поліпшення ізоляції ударного шуму завдяки улаштуванню плаваючої підлоги або рулонного покриття ПІДЛОГИ, дБ.

Примітка. Експериментально частотну характеристику ALn визначають згідно з ДСТУ Б В.2.6-86. Величини поліпшення ізоляції ударного шуму ALn в смугах частот не залежать від поверхневої густини масивної плити перекриття m1, тобто не залежать від величин Ln0.

  1. У разі відсутності характеристики приведеного рівня ударного шуму

ДСТУ-Н Б В.1.1-34:2013

L'n і відсутності індексу поліпшення ізоляції ударного шуму плаваючою підлогою AL nW індекс ізоляції ударного шуму L'nW міжповерхового перекриття з плаваючою підлогою визначають за розрахунковою частотною характеристикою поліпшення ізоляції ударного шуму ALn даною підлогою.

Індекс L'nW міжповерхового перекриття у цьому випадку визначають шляхом порівняння розрахованої частотної характеристики ALn з частотною характеристикою необхідного поліпшення ізоляції ударного шуму дх, дБ, встановленою для даної масивної плити перекриття без підлоги в залежності від її поверхневої густини m 1.

  1. Частотні характеристики необхідного поліпшення ізоляції ударного

Л/Нх „„„ _ _ „ „ „ ; „

шуму плаваючою підлогою в третиннооктавних смугах частот наведені на

рисунку 9.

Значення характеристик д*-лх в смузі з середньогеометричною частотою 315 Гц становлять:

  • для характеристики І - 20 дБ;

  • для характеристики II - 16 дБ;

  • для характеристики III - 14 дБ;

  • для характеристики IV - 12 дБ;

  • для характеристики V - 10 дБ;

  • для характеристики VI - 8 дБ.

Примітка. Частотні характеристики д^ наведені на рисунку, не поширюються на конструкції плаваючих підлог, укладених на шарі зернистих сипких звукоізоляційних матеріалів.

Рисунок 9 - Частотні характеристики необхідного поліпшення ізоляції ударного шуму конструкцією плаваючої підлоги



  1. Номер частотної характеристики необхідного поліпшення ізоляції ударного шуму в залежності від поверхневої густини ml плити перекриття

(без підлоги) визначають відповідно до таблиці 14.

Таблиця 14 - Номери частотної характеристики необхідного поліпшення

ізоляції ударного шуму

Конструкція міжповерхового перекриття

Поверхнева густина плити перекриття m 1, кг/м2

Номер частотної характеристики дБ,

на рисунку 9

Суцільна або багатопустотна

150

І

плита

200

II


250

III


300

IV


375

V


450

VI

ДСТУ-Н Б В.1.1-34:2013

Кінець таблиці 14

Конструкція міжповерхового перекриття

Поверхнева густина плити перекриття ml, кг/м2

Номер частотної характеристики д£-% дБ, на рисунку 9

Плита перекриття з віброізольо- ваною підвісною стелею із акустично гнучких панелей густиною не менше ніж 800 кг/м3 і повітряним проміжком між плитою не менше ніж 100 мм, заповненим шаром звукопоглинального матеріалу товщиною не менше ніж 50 мм

150

II

200

III

250

IV

300

V

Примітка 1. При визначенні номера характеристики ^зн значення фактичної величини m 1 заокруглюють до найближчої величини із наведених у таблиці.

Примітка 2. При фактичних значеннях т 1, більших від наведених у таблиці, приймають найбільший номер характеристики ді-пх із наведених у таблиці.

Примітка 3. При визначенні поверхневої густини ml підвісну стелю не враховують.



  1. Розрахунок частотної характеристики поліпшення ізоляції ударного шуму ALn плаваючою підлогою, укладеною на суцільний або смуговий звукоізоляційний шар, виконують у такій послідовності:

  1. будують прямокутну систему координат (рисунок 10). По осі абсцис у логарифмічному масштабі відкладають середньогеометричні частоти третиннооктавних смуг f в діапазоні від 100 Гц до 3150 Гц, а по осі ординат у лінійному масштабі - величини поліпшення ізоляції ударного шуму A Ln, дБ, підлогою, укладеною на звукоізоляційному шарі;

  2. визначають поверхневу густину в кг/м2 окремих елементів конструкції міжповерхового перекриття: несучої плити перекриття т 1; підлоги на звукоізоляційному шарі m2; звукоізоляційного шару m0 (при застосуванні смугових звукоізоляційних прокладок величину m0 визначають як для суцільного шару);

визначають динамічну жорсткість звукоізоляційного шару 5', Па/м, під розрахунковим навантаженням за формулою:S' = ^-. (25)

n

де Ед -динамічний модуль пружності звукоізоляційного матеріалу під розрахунковим . навантаженням, Па; приймається за даними сертифікаційних випробувань, а за їх відсутності - відповідно до таблиці 11;

h - товщина звукоізоляційного шару в обтиснутому стані, м, яку визначають згідно з формулою (12).

При визначенні величин Eд і ед слід враховувати як навантаження від підлоги т2, так і характеристичне навантаження згідно з ДБН В. 1.2-2.

Примітка. Динамічну жорсткість звукоізоляційного шару визначають експериментально згідно з ДСТУ Б В.2.7-184;

  1. визначають резонансну частоту f0 коливань підлоги, укладеної на пружному звукоізоляційному шарі з динамічною жорсткістю 5', за формулою:

(26)

де т2 - поверхнева густина підлоги (без звукоізоляційного шару), кг/м2;

  1. на осі абсцис (рисунок 10) відкладають частоту резонансу f0 (точка В). Із точки В на осі абсцис проводять пряму ВР з нахилом 12 дБ на кожну октаву. Із точки В на осі абсцис відкладають ординату l = 10lg( m 2/m 0) - 3, дБ (точка М). Із точки М проводять пряму MD з нахилом 6 дБ на кожну октаву;

  2. визначають величину відношення q = т 12. Якщо величина q знаходиться в межах 2<q<7, то розрахунковою частотною характеристикою поліпшення ізоляції ударного шуму A Ln є ламана лінія ABCD (де точка С - точка перетину ліній ВР і MD).


1 - частотна характеристика ДД"* згідно з рисунком 9 (описується ламаною лінією О, I, II, III і наведена як приклад)

Рисунок 10 - Побудова частотної характеристики поліпшення ізоляції ударного шуму плаваючою підлогою на звукоізоляційному шарі


Рисунок 11 - Графік для визначення частотної характеристики &Ln у низькочастотному діапазоні при q <, 2 і q > 7


Якщо величина q < 2, то розрахунковою частотною характеристикою ALn є ламана лінія KLCD (де точка L - точка перетину горизонтальної лінії KL і лінії ВР). Ординату лінії KL визначають згідно з рисунком 11 в залежності від величини відношення q.

Якщо величина q > 7, то розрахунковою частотною характеристикою ALn є ламана лінія EFGQHD (де точка Н - точка перетину лінії QN з нахилом 15 дБ на кожну октаву і лінії MD). Точка Q на осі абсцис знаходиться на частоті f= 1,25f0.

Частотні характеристики ALn в низькочастотному діапазоні при q < 2 і q>7 визначають згідно з рисунком 11. Для проміжних значень q у цих діапазонах величини ALn визначають згідно з рисунком 11 за лінійною інтерполяцією;

  1. якщо в конструкції перекриття застосовані смугові звукоізоляційні прокладки під суцільною стяжкою, то частотну характеристику A Ln, визначену за даним методом, слід змістити вниз на 3 дБ у всьому частотному діапазоні.

  1. Величину індексу ізоляції ударного шуму L'nW, дБ, міжповерхового перекриття з підлогою на звукоізоляційному шарі визначають згідно з даним методом за формулою:

і-діу =60 — Д+3 , (27)

де Д - величина зміщення на ціле число децибел частотної характеристики Д/-"х, при якому середній несприятливий відхил розрахованої характеристики поліпшення Ізоляції ударного шуму ДІ,П від зміщеної (або незміщеної) характеристики Д£.“х максимально наближається до 2 дБ або дорівнює 2 дБ, але не перевищує цієї величини, дБ.

Несприятливими вважаються відхили (в тій чи іншій третиннооктавній смузі в діапазоні від 100 Гц до 3150 Гц) вниз від характеристики діпх, в напрямку до характеристики A Ln. Середній несприятливий відхил становить 1/16 суми всіх несприятливих відхилів.

Примітка. Перший доданок у формулі (27) - це числова величина ординати (60 дБ) стандартної оціночної частотної характеристики ізоляції ударного шуму LnN на середньогеометричній частоті 500 Гц згідно з ДСТУ Б В.2.6-85.

  1. Якщо середній несприятливий відхил від незміщеної

характеристики максимально наближається до 2 дБ або дорівнює 2 дБ, але не перевищує цієї величини, то за таких умов величина А дорівнює нулю (А=0).

  1. Якщо величина середнього несприятливого відхилу від незміщеної

характеристики д^х менша ніж 2 дБ або несприятливі відхили відсутні, то

характеристику Д^пх треба змістити вгору на ціле число децибел А так, щоб максимально наближалася до 2 дБ або дорівнювала 2 дБ, але не перевищувала цієї величини.

величина середнього несприятливого відхилу від зміщеної характеристики


AL


нх л



У цьому випадку величина А буде додатною.

  1. Якщо величина середнього несприятливого відхилу від незміщеної характеристики більша ніж 2 дБ, то характеристику треба змістити

вниз на ціле число децибел А так, щоб величина середнього несприятливого відхилу від зміщеної характеристики д^х максимально наближалася до 2 дБ або дорівнювала 2 дБ, але не перевищувала цієї величини.

У цьому випадку величина А буде від'ємною.

Примітка. Приклад визначення індексу ізоляції ударного шуму L'nW міжповерхового перекриття з підлогою на звукоізоляційному шарі за розрахунковою частотною характеристикою А/,n наведено у додатку Д.

  1. Для міжповерхових перекриттів з конструкціями плаваючих підлог, наведених у таблиці 15, індекс ізоляції ударного шуму L'nW може бути визначеним безпосередньо за даними цієї таблиці в залежності від величини індексу ізоляції ударного шуму несучої плити перекриття без підлоги L'n0W і резонансної частоти f0 коливань підлоги, укладеної на пружному звукоізоляційному шарі.

Індекс L'n0W визначають відповідно до таблиці 16 в залежності від поверхневої густини m1 плити перекриття. Частоту f0 визначають згідно з формулою (26) при відповідному навантаженні на звукоізоляційний шар.

Даний метод визначення індексу L'nW є наближеним і його застосовують при попередньому виборі конструкції плаваючої підлоги.ДСТУ-Н Б В.1.1-34:2013

Примітка. Приклад визначення індексу ізоляції ударного шуму L'nW міжповерхового перекриття згідно з 8.2.11 наведено у додатку Д.

  1. Довідкові дані щодо ізоляції ударного шуму міжповерховими перекриттями дерев'яної конструкції наведені у додатку Б.

Таблиця 15 - Індекси ізоляції ударного шуму міжповерхових перекриттів з

підлогою, укладеною на звукоізоляційний шар

Конструкція підлоги

f0, Гц

Індекс ізоляції ударного шуму міжповерхового перекриття L'nW, дБ, при індексі ізоляції ударного шуму несучої плити перекриття L'n0W, дБ

84

82

80

78

76

74

72

1 Дерев'яна підлога на лагах, укладених на звукоізоляційний шар у вигляді смугових прокладок з динамічним модулем пружності Eд від 5x105 Па до 12x10 Па, при відстані між підлогою і плитою перекриття не менше ніж 50 мм

160

59

58

56

55

54

53

52

200

61

60

58

57

55

54

53

250

62

61

59

58

56

55

54

315

64

62

60

59

57

56

55

2 Покриття підлоги на монолітній стяжці або збірних плитах з поверхневою густиною 60 кг/м2, укладених на звукоізоляційний шар з динамічним модулем пружності Ед від 3x105 Па до 10x105 Па

60

61

58

56

54

51

49

48

80

62

59

57

56

53

52

51

100

64

61

59

57

56

55

54

125

66

63

61

59

58

57

56

160

68

65

63

61

60

58

57

200

70

68

66

64

62

60

58

3 Те саме, при застосуванні звукоізоляційного шару із піску або шлаку з динамічним модулем пружності Ед від 8х106 Па до 13х106 Па

160

62

60

58

57

55

54

53

200

65

63

61

-59

58

57

56

250

67

65

63

61

60

59

58

315

70

68

66

65

63

62

61

4 Покриття підлоги на монолітній стяжці або збірних плитах з поверхневою густиною 120 кг/м , укладених на звукоізоляційний шар з динамічним модулем пружності Ед від 3x 105 Па до 10x105 Па

60

59

56

54

52

50

48

46

80

61

58

56

54

52

50

48

100

63

60

58

57

55

53

51

125

65

62

60

58

56

54

52

160

67

64

62

60

58

56

54

200

68

65

64

62

60

58

56

5 Те саме, при застосуванні звукоізоляційного шару із піску або шлаку з динамічним модулем пружності Ед від 8x106 Па до 13x106 Па

160

61

58

56

55

53

52

51

200

63

60

58

57

55

54

53

250

65

63

61

59

58

57

56

315

68

66

64

63

61

60

59