63 № 11-2005/891
НАСТАНОВА
СИСТЕМА
КОНСТРУКТОРСЬКОЇ ДОКУМЕНТАЦІЇ
НАСТАНОВИ ЩОДО ТИПОВОЇ ПОБУДОВИ
ТЕХНІЧНИХ УМОВ
Видання офіційне
їфо'н :v.v>- '♦•■•ч долумэнтіе
ПРЛк-:-' .■ •'ЖґСіШІЯ’
—J
Київ
ДЕРЖСПОЖИВСТАНДАРТ УКРАЇНИ
200
6
ПЕРЕДМОВА
РОЗРОБЛЕНО: Державне підприємство «Український науково-дослідний і навчальний центр проблем стандартизації, сертифікації та якості» Держспоживстандарту України (ДП «УкрНДНЦ»), Державне підприємство «Всеукраїнський державний науково-виробничий центр стандартизації, метрології, сертифікації та захисту прав споживачів» Держспоживстандарту України (ДП «Укрметртестстандарт»)
РОЗРОБНИКИ: Є. Ковальчук, В. Місячний, Н. Ромащук, Л. Шевчук, Я. Юзьків, канд. техн, наук (керівник розробки)
ПРИЙНЯТО ТА НАДАНО ЧИННОСТІ: наказ Держспоживстандарту України від 25 листопада 2005 р. № 338
З На заміну КНД 50-009-93
П
2006
раво власності на цей документ належить дер» Відтворювати, тиражувати і розповсюджувати його повністю на будь-яких носіях інформації без офіційного дозволу з< Стосовно врегулювання прав власності треба звертатися до ДержспсД ержс
ЗМІСТ
Сфера застосування 1
Нормативні посилання 1
Загальні положення 2
Загальні вимоги до викладу розділів технічних умов 2
Додаток А Приклад побудови ТУ на продукцію виробничо-технічної призначеності (у загальному вигляді) 8
Додаток Б Бібліографія 31ДСТУ-Н 4486:2005
НАСТАНОВА
СИСТЕМА КОНСТРУКТОРСЬКОЇ ДОКУМЕНТАЦІЇ
НАСТАНОВИ ЩОДО ТИПОВОЇ ПОБУДОВИ ТЕХНІЧНИХ УМОВ
СИСТЕМА КОНСТРУКТОРСКОЙ ДОКУМЕНТАЦИИ
УКАЗАНИЯ ПО ТИПОВОМУ ПОСТРОЕНИЮ ТЕХНИЧЕСКИХ УСЛОВИЙ
SYSTEM FOR DESIGN DOCUMENTATION
GUIDES FOR TYPICAL LAY-OUT OF SPECIFICATIONS
Чинний від 2006-07-01
СФЕРА ЗАСТОСУВАННЯ
Ця настанова надає методичні вказівки щодо типової побудови, викладання та оформлювання технічних умов (далі — ТУ), які є складниками конструкторської документації з урахуванням вимог чинних нормативних документів та нормативно-правових актів.
Настанова доповнює і уточнює правила ДСТУ 1.3 та ГОСТ 2.114.
Положення цієї настанови можуть використовувати суб’єкти господарювання, що діють на території України, незалежно від форм власності та видів діяльності.
НОРМАТИВНІ ПОСИЛАННЯ
У цьому документі наведено посилання на такі нормативні документи:
ДСТУ 1.3:2004 Національна стандартизація. Правила побудови, викладання, оформлення, погодження, прийняття та позначання технічних умов
ДСТУ 1.5:2003 Національна стандартизація. Правила побудови, викладання, оформлення та вимоги до змісту нормативних документів
ДСТУ 1.6:2004 Національна стандартизація. Правила реєстрації нормативних документів
ДСТУ ISO/IEC Guide 50-2001 Безпека дітей і стандарти. Загальні принципи
ДСТУ ISO/IEC Guide 51-2002 Аспекти безпеки. Настанова щодо їх включення до стандартів
ГОСТ 2.104-68 ЄСКД. Основные надписи (ЄСКД. Основні написи)
ГОСТ 2.105-95 ЕСКД. Общие требования к текстовым документам (ЄСКД. Загальні вимоги до текстових документів)
ГОСТ 2.114-95 ЕСКД. Технические условия (ЄСКД. Технічні умови)
ГОСТ 15150-69 Машины, приборы и другие технические изделия для различных климатических районов. Категории, условия эксплуатации, хранения и транспортирования в части воздействия климатических факторов внешней среды (Машини, прилади та інші технічні вироби для різних кліматичних районів. Категорії, умови експлуатації, зберігання і транспортування в частині впливу кліматичних чинників зовнішнього середовища)
ГОСТ 22352-77 Гарантии изготовителя. Установление и исчисление гарантийных сроков в стандартах и технических условиях. Общие положения (Гарантії виробника. Встановлення та обчислення гарантійних строків в стандартах і технічних умовах. Загальні положення)
ГОСТ 24297-87 Входной контроль продукции. Основные положения (Вхідний контроль продукції. Основні положення).
Видання офіційнеЗ ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ
Правила побудови, оформлювання та викладення ТУ на продукцію — згідно з ГОСТ 2.114, ГОСТ 2.105 та ДСТУ 1.3. Погодження, прийняття та познака ТУ — згідно з ДСТУ 1.3.
Проекти ТУ, які направляють на погодження, позначають без чотирьох знаків року затвердження. Затверджують ТУ після їх погодження.
Вимоги до змісту розділів — згідно з ГОСТ 2.114, дозволено застосовувати вимоги розділу 8 ДСТУ 1.5.
Порядок державної реєстрації — згідно з ДСТУ 1.6.
Приклад побудови ТУ на продукцію виробничо-технічної призначеності наведено в додатку А (для надання методичної допомоги спеціалістам, що розробляють ТУ).
4 ЗАГАЛЬНІ ВИМОГИ ДО ВИКЛАДУ РОЗДІЛІВ ТЕХНІЧНИХ УМОВ
Вступна частина
Вступна частина повинна містити назву та познаку продукції, її призначеність і сферу застосування, умови експлуатації продукції, порядок використання ТУ суб'єктами господарювання незалежно від форм власності та видів діяльності.
Повна назва продукції на титульному аркуші (титульний аркуш — згідно з ДСТУ 1.3), в основному написі (згідно з ГОСТ 2.104) і при першому згадуванні в тексті повинна відповідати назві продукції, поданій в основному конструкторському документі.
У кінці вступної частини подають приклад запису познаки продукції під час її замовлення і в документації іншої продукції, де вона може бути застосована.
Після прикладу познаки продукції у вступній частині наводять дані про використання в ній винаходів та патентів, а також посилання на перелік нормативних документів (НД), на які є посилання в ТУ.
ТУ на продукцію, яка підлягає підтвердженню відповідності в законодавчо регульованій сфері, повинні розроблятись відповідно до положень ISO/ІЄС Guide 7 [1].
Розділ «Технічні вимоги»
Залежно від особливостей продукції розділ може містити підрозділи:
основні параметри та (чи) розміри;
основні показники (характеристики, властивості) функціональної призначеності;
вимоги до сировини, матеріалів, покупних виробів, складових частин виробу, елементів конструкції;
комплектність постачання;
маркування;
пакування.
У розділі повинні бути зазначені в систематизованому вигляді склад та значення вимог, які визначають показники якості та експлуатаційні характеристики продукції стосовно умов і режимів експлуатації (застосування) і умов та режимів випробовування, а також вимоги з уніфікації, сумісності та взаємозамінності.
Залежно від характеру та призначеності продукції (послуги) в розділі повинні бути установлені специфічні вимоги до якості, яким повинна відповідати продукція:
фізико-хімічні, механічні та інші властивості;
техніко-економічні та експлуатаційні показники;
показники надійності;
вимоги до конструкції, художньо-естетичні, органолептичні, ергономічні та інші показники;
вимоги до вихідної продукції, комплектувальних виробів, сировини, матеріалів, речовин, напівфабрикатів, що їх використовують під час виготовляння продукції або її експлуатації;
вимоги взаємозамінності запасних та змінних складових частин;
стабільність параметрів у часі та під дією зовнішнього середовища;
транспортабельність, стійкість до дії зовнішнього середовища в законсервованому та упакованому вигляді тощо.
Якщо окремі вимоги не можуть бути виражені безпосередньо певними показниками, а можуть бути досягнуті тільки за умови однозначного дотримання інших певних вимог (організації виробництва, санітарно-гігієнічних умов виробництва тощо), то ці вимоги також повинні бути подані в цьому розділі.
На початку розділу повинні бути наведені відомості відповідно до вимог 4.3 ГОСТ 2.114, основні параметри та розміри, які можуть бути викладені у вигляді таблиці, і, за необхідності, схема зображення продукції з габаритними та приєднувальними розмірами.
За даними про параметри та розміри продукції наводять показники (характеристики, властивості) функціональної призначеності стосовно режимів і умов її експлуатації (застосування) та випробовувань (вимоги щодо сумісності та взаємозамінності самої продукції та її елементів, вимоги технологічності, уніфікації, питомі показники енерго- і матеріаловитрат за необхідності), надійності, кількості персоналу, що її обслуговує, а також вимоги до застосовуваних та перероблюваних речовин та матеріалів, вимоги до складових частин виробу, елементів конструкції (наприклад, для продукції машинобудування — відливок, поковок, конструкцій, нероз’ємних з’єднань, трубопроводів, електрообладнання, гідравлічного та пневматичного устатковання), вимоги до процесів (операцій) складання, змащування, підготування поверхні під фарбування, фарбування, монтажно-технологічні тощо.
За показниками (характеристиками, властивостями) функціональної призначеності треба наводити вимоги до маркування продукції, зокрема транспортне марковання, яке повинно містити перелік нормативних документів, вимогам яких воно повинно відповідати, дані про місце нанесення марковання, зміст марковання, способи його нанесення і якість.
Далі наводять вимоги до пакування, що містять способи підготування продукції до пакування і самого пакування залежно від умов її зберігання та транспортування, порядок комплектування продукції перед пакуванням, кількість та масу складових частин, які транспортують, способи консервування продукції перед пакуванням, методи та місця пакування експлуатаційної та товаросупровідної документації, порядок розміщення та закріплення продукції та її складових частин у тарі, дані про тару і конструкцію тари, її масу, способи зберігання та використання після закінчення транспортування тощо. Допускаються посилання на загальні нормативні та конструкторські документи, які містять перелічені вимоги. У цьому самому документі наводять дані про пломбування продукції та її складових частин.
Рекомендовано також враховувати вимоги ISO/IEC Guide 41 (3].
Далі треба наводити дані про комплектність постачання продукції, що охоплює перелік складових частин, які постачають замовнику і не є взаємозамінні, запасних частин, приладдя, інструментів, а також експлуатаційних документів, необхідних для монтування, налагоджування, експлуатації, ремонтування, консервування, утилізації та ліквідації (ізолювання) продукції.
У цьому випадку запасні частини, приладдя та інструменти дозволено не перераховувати, а давати посилання на документ, в якому вони перераховані. У цьому самому документі подають дані про постачання експлуатаційних документів на комплектувальні вироби, а також дані про умови постачання комплектувальних виробів, наприклад, кабельної продукції, матеріалів, необхідних для зовнішніх з'єднань між машинами, шафами, пультами та для під’єднання до цехових джерел енергоживлення на місці експлуатації.
Перелік експлуатаційних документів та кількість їхніх примірників, що відправляються з продукцією, встановлює розробник, а під час постачання на експорт цей перелік визначають умовами постачання.
Примітка. Дані про комплектність можна наводити у вигляді таблиці.
Розділи «Вимоги безпеки» та «Вимоги охорони довкілля, утилізація»
Розділи «Вимоги безпеки» та «Вимоги охорони довкілля, утилізація» є обов’язковими для будь-якої продукції (послуги), виготовляння, приймання, транспортування, зберігання, експлуатація, ремонтування та утилізація якої можуть загрожувати життю та здоров’ю людей, що мають з нею контакт, безпечності майна, порушенню вимог щодо охорони довкілля або стимулювати виникнення аварій та катастроф. Винятком даному випадку можуть бути найпростіші вироби, які не містять у собі рухомих складових частин і не під'єднані до електричної мережі тощо.
У розділах «Вимоги безпеки» та «Вимоги охорони довкілля, утилізація» повинні бути наведені вимоги, що забезпечують безпечність для життя та здоров'я персоналу (споживачів) та майна в процесі виготовляння, монтування, налагоджування, транспортування, зберігання, експлуатації (надавання послуг), ремонтування, консервування, утилізації, ізоляції та ліквідації продукції, а також вимоги охорони довкілля і запобігання аваріям та техногенним катастрофам.
До складу цих вимог, у загальному випадку, долучають:
вимоги безпеки елементів конструкцій;
вимоги до модулів (блоків) керування, регулювання та енергозабезпечення, зокрема вимоги з аварійного припинення функціонування продукції (виробу);’
вимоги до засобів захисту, що входять у конструкцію;
вимоги до засобів з’єднання конструкції з іншими конструкціями;
вимоги механічної, фізико-хімічної безпечності та електробезпечності (наявність пристроїв заземлювання, забезпечення міцності ізоляції, вимикання у разі перевантаження, захист від підвищеного рівня статичної електрики);
допустимі рівні небезпечних та шкідливих виробничих факторів, що створюються продукцією, зокрема хімічні та біологічні;
вимоги щодо запобігання, вилучення, зменшення, локалізації (ізоляції, компенсації) небезпечних та шкідливих виробничих факторів, що створюються продукцією чи під час надавання послуг (шум, вібрація, світлова дія, виділення шкідливих та отруйних речовин тощо);
вимоги пожежо- та вибухобезпеки;
вимоги щодо захисту від електромагнітного, радіаційного, іонізувального та підвищеного світлового випромінювань (за наявності відповідних джерел);
вимоги щодо захисту від радіоперешкод (за наявності в складі продукції високочастотних пристроїв, статичних перетворювачів та колекторних електричних машин та тиристорних перетворювачів), а також вимоги електромагнітної сумісності;
вимоги щодо захисту від низьких та високих температур поверхні обладнання і матеріалів;
вимоги щодо захисту від інфра- та ультразвукових коливань;
вимоги щодо захисту від підвищеної та зниженої вологості, рухомості та тиску повітря;
вимоги до організації робочих місць за значної висоти розміщення;
вимоги до написів та знаків безпеки для персоналу (споживачів);
вимоги до пофарбування сигнальним кольором написів та знаків;
вимоги до застосування засобів індивідуального захисту працівників;
вимоги до захисту від фізичних та нервово-психічних перевантажень;
специфічні вимоги до конкретної продукції (послуги).