ДЕРЖАВНИЙ СТАНДАРТ УКРАЇНИ
Метрологія
ДЕРЖАВНА ПОВІРОЧНА СХЕМА
ДЛЯ ЗАСОБІВ ВИМІРЮВАНЬ
ПРИСКОРЕННЯ СИЛИ ВАГИ
ДСТУ 3382—96
В
БЗ № 6—96/113
идання офіційнеКиїв
ДЕРЖСТАНДАРТ УКРАЇНИ
19SSДЕРЖАВНИЙ СТАНДАРТ УКРАЇНИ
Метрологія
ДЕРЖАВНА ПОВІРОЧНА СХЕМА
ДЛЯ ЗАСОБІВ ВИМІРЮВАНЬ
ПРИСКОРЕННЯ СИЛИ ВАГИ
Видання офіційне
Київ
ДЕРЖСТАНДАРТ УКРАЇНИ
1996ПЕРЕДМОВА
1 РОЗРОБЛЕНО І ВНЕСЕНО Державним науково-виробничим об'єднанням «Метрологія» (ДНВО «Метрологія»)
2 ЗАТВЕРДЖЕНО І ВВЕДЕНО В ДІЮ наказом Держстандарту України від 13 липня 1996 р, № 300
З ВВЕДЕНО ВПЕРШЕ
4 РОЗРОБНИКИ: 8. Соловйов, докт техн, наук; Л. Грабовськз; С. Світлов
© Держстандарт України, 1996
Цей стандарт не може бути повністю чи частково відтворений, тиражований І розповсюджений
як офіційне видання без дозволу Держстандарту України
ЗМІСТ
с.
Галузь використання . 1
Державний спеціальний еталон 1
Зразкові засоби вимірювальної техніки і 2
Робочі засоби вимірювальної техніки З
Додаток А. Державна ловірочна схема для засобів вимірювань прискорення сили ваги : ЗДЕРЖАВНИЙ СТАНДАРТ УКРАЇНИ
МЕТРОЛОГІЯ
ДЕРЖАВНА ПОВІРОЧНА СХЕМА
ДЛЯ ЗАСОБІВ ВИМІРЮВАНЬ ПРИСКОРЕННЯ СИЛИ ВАГИ
МЕТРОЛОГИЯ
ГОСУДАРСТВЕННАЯ ПОВЕРОЧНАЯ СХЕМА
ДЛЯ СРЕДСТВ ИЗМЕРЕНИЙ УСКОРЕНИЯ СИЛЫ ТЯЖЕСТИ
METROLOGY
THE STATE VERIFICATION SCHEDULE
FOR MEANS MEASURING ACCELERATION DUE TO GRAVITY
Чинний від 1997—01—01
ГАЛУЗЬ ВИКОРИСТАННЯ
Цей стандарт поширюється на державку повірочну схему для засобів вимірювань прискорення сили ваги (додаток А) і встановлює призначення державного спеціального еталона для відтворювання одиниці прискорення сили ваги, основні метрологічні характеристики державного спеціального еталона та порядок передавання розміру одиниці прискорення сили ваги від державного спеціального еталона прискорення сили ваги за допомогою зразкових засобів вимірювальної тех < ки робочим засобам вимірювальної техніки із зазначенням похибок і основних методів повірки.
ДЕРЖАВНИЙ СПЕЦІАЛЬНИЙ ЕТАЛОН
Державний спеціальний еталон призначений для відтворювання і зберігання одиниці прискорення сили ваги і передавання розміру одиниці за допомогою зразкових засобів вимірювальної техніки робочим засобам вимірювальної техніки, які застосовуються у національній економіці з метою за,- безпечення єдності вимірювань у країні.
В основу вимірювань прискорення сили ваги покладена одиниця 1 Гал. що дорівнює одній сотій одиниці лінійного прискорення: 1 Гал = 1 • 10'2 м/с2. Застосовуються також частинні одиниці: 1 мГал = 1 • 10‘3 Гал, 1 мкГал = 1 • 10-6 Гал. Одиниця прискорення сили ваги 1 Гал завдяки застосовуваному абсолютному методу її відтворення спираєтеся на одиницю довжини 1 м і одиницю часу 1 с. В державному спеціальному еталоні одиниця довжини відтворюється значенням довжини хвилі стабілізованого по йоду гелій-неонового лазера з похибкою 5 • 1О’10 м. Одиниця часу відтворюється частотою опорного генератора з похибкою 1 ■ 1О’10 с.
До складу державного спеціального еталона входять такі комплекси засобів вимірювальної техніки:
фундаментальний гравіметричний пункт із фундаментом, системою вимірювань параметрів навколишнього середовища і системою кондиціювання і термостатування приміщення;
стаціонарний балістичний гравіметр;
Видання офіційнетранспортабельний балістичний гравіметр і спеціальний транспортний засіб;
два фундаментальних гравіметричних пункти — сателіти.
Діапазон значень прискорення сили ваги д, що відтворюється державним спеціальним еталоном. становить від 977 до 985 Гал.
Державний спеціальний еталон забезпечує відтворення одиниці прискорення сили ваги із середнім квадратичним відхиленням результату вимірювань S, що не перебільшує 5 мкГал, якщо кількість незалежних вимірювань п дорівнює 100 протягом двох діб. Невилучена систематична похибка відтворення прискорення сили ваги 9 не перебільшує 8 мкГал.
Для забезпечення відтворення одиниці прискорення сили ваги слід додержувати правил зберігання і застосування еталона, що затверджені в установленому порядку.
Державний спеціальний еталон застосовують для вимірювання прискорення сили ваги на гравіметричному пункті і передавання цього значення зразковим і робочим засобам вимірювальної техніки методом прямих вимірювань і методом порівняння за допомогою компаратора.
ЗРАЗКОВІ ЗАСОБИ ВИМІРЮВАЛЬНОЇ ТЕХНІКИ
Зразкові засоби вимірювальної техніки з інших державних повірочних схем.
Повірка гравіметрів у діапазоні вимірювань різниці прискорення сили ваги Д д від 0 до 6 Гал здійснюється методом опосередкованих вимірювань за допомогою установок для повірки гравіметрів методом нахилу. Установки для повірки гравіметрів методом нахилу мають входити в Державну повірочну схему для засобів вимірювань плоского кута як зразкові засоби вимірювань.
Довірчі абсолютні похибки 5 визначення різниці прискорення сили ваги Дд установками для повірки гравіметрів методом нахилу (за довірчої ймовірності 0,99) дорівнюють 10 мкГал в діапазоні вимірювань від 0 до 0,5 Гал і 100 мкГал в діапазоні вимірювань від 0 до 6 Гал.
Установки для повірки гравіметрів методом нахилу застосовують для повірки зразкових засобів вимірювальної техніки першого розряду (наземні гравіметри), зразкових засобів вимірювальної техніки другого розряду (зразкові донні гравіметри) і робочих засобів вимірювальної техніки (гравіметри наземні вузькодіапазонні, гравіметри наземні широкодіапазонні, гравіметри свердловинні і гравіметри донні) методом опосередкованих вимірювань.
Установки для повірки гравіметрів методом нахилу застосовують також для градуювання гравіметрів, що зазначені у 3.1.3.
Зразкові засоби вимірювальної техніки першого розряду.
Як зразкові засоби вимірювальної техніки першого розряду застосовують балістичні гравіметри, маятникові комплекси, наземні гравіметри і гравіметричні пункти державної фундаментальної мережі в діапазоні вимірювань прискорення сили ваги д від 977 до 985 Гал і в діапазоні вимірювань різниці прискорення сили ваги Д д від 0 до 6 Гал.
Довірчі абсолютні похибки о зразкових засобів вимірювальної техніки першого розряду (за довірчої ймовірності 0,99) становлять від ЗО до 60 мкГал.
Зразкові засоби вимірювальної техніки першого розряду застосовують для повірки зразкових засобів вимірювальної техніки другого розряду (вузькодіапазонні полігони, широкодіапазонні полігони, зразкові донні гравіметри) та робочих засобів вимірювальної техніки (гравіметри балістичні, гравіметричні пункти) методом прямих вимірювань.
Зразкові засоби вимірювальної техніки другого розряду.
Як зразкові засоби вимірювальної техніки другого розряду застосовують гравіметричні вузькодіапазонні і широкодіапазонні полігони та зразкові донні гравіметри в діапазоні вимірювань різниці прискорення сили ваги д д від 0 до 6 Гал.
Довірчі абсолютні похибки 8 зразкових засобів вимірювальної техніки другого розряду (за довірчої ймовірності 0,99) становлять від 50 до 300 мкГал.
Зразкові засоби вимірювальної техніки другого розряду застосовують для повірки зразкових засобі"' вимірювальної техніки третього розряду (морські шельфові полігони) і робочих засобів вимірювальної техніки (гравіметри балістичні, гравіметри наземні вузькодіапазонні, гравіметри свердловинні, гравіметри наземні широкодіапазонні, наземні маятникові комплекси) методом прямих вимірювань.
Зразкові засоби вимірювальної техніки третього розряду.
Як зразкові засоби вимірювальної техніки третього розряду застосовують морські шельфові полігони в діапазоні вимірювань різниці прискорення сили ваги Д д від 0 до 0,2 Гал.
Довірчі абсолютні похибки 8 зразкових засобів вимірювальної техніки третього розряду (за довірчої ймовірності 0,99) становлять від 360 до 900 мкГал.
Зразкові засоби вимірювальної техніки третього розряду застосовують для повірки робочих засобів вимірювальної техніки (гравіметри морські, морські маятникові комплекси, гравіметри донні) методом прямих вимірювань.
РОБОЧІ ЗАСОБИ ВИМІРЮВАЛЬНОЇ ТЕХНІКИ
Як робочі засоби вимірювальної техніки застосовують гравіметри балістичні, гравіметри наземні вузькодіапазонні, гравіметри свердловинні, гравіметри наземні широкодіапазонні, наземні маятникові комплекси, гравіметри донні, гравіметри морські, морські маятникові комплекси, гравіметричні пункти і фундаментальні гравіметричні пункти в діапазоні вимірювань прискорення сили ваги д від 977 до 985 Гал і різниці прискорення сили ваги А д від 0 до 6 Гал.
Довірчі абсолютні похибки 8 робочих засобів вимірювальної техніки (за довірчої ймовірності 0,99) становлять від 15 мкГал до 15 мГал.
ДОДАТОК А
(обов'язковий)
ДЕРЖАВНА ПОВІРОЧНА СХЕМА
ДЛЯ ЗАСОБІВ ВИМІРЮВАНЬ ПРИСКОРЕННЯ СИЛИ ВАГИ
(див. вклейку на 2 аркушах)УДК 550.312.089.68 17.080; 17.100 Т84
Ключові слова: еталон, прискорення сили ваги, одиниця, повірочна схема, гравіметричний пунктДодаток. А
( обоб'р зкобид)
Державна поурочна охема
для засобів вимірювань лриомореная сиши Зага
МПХ бм /О мкГал
S
S ₽ $ s
$ В
млв
5' * t О НК /ал
/рабіметри наземна Вуз ькодіилазонні дд до 0,00 Гал
■ 5 бід 60 до /60 мк Гал
Л"
млв б1о 6 м к Гал
Державний спеціальний еталон бід 977 до 985 Гал 5 -5 мкГал 9=6 мкГал
Балістичні грабі метри дГ діді 977 Зо 985Гал б =■ 50 мкГал
і? Ч
!■'.' 'IS'Tr ■' 2»
■ . $> 5 б . к Л> ■
: 1F
1ТЙ
1 і|3 її5-1
■ 'О4'*! '
Гравіметри балістичні
д біб 977 бо 965Тал 5 біб 50 Зо/ОО мкГол
Вузькад/апазанні полігони дд бід О до 0,05 Гал дд бід О до 0,06Гал
<5- 7Б мкГал
МП8
? 5' ? /О мкГал
■, МЛ&
5'- 40 мкГал
Маятникові комплекси
Л ў Л б do 6 Гал Б ± 60 мкГал
Широкодіапазонні полігони л 9 бід О до 0,5 Гал £ = /50 мкГал
сборилобинні.
лд ба 0,2 M*
5 * /35ОМК&Л
мп&
5‘а> Ю мкГал
•4
4J
Гравіметричні пункти
g бід 577 до 985 Гол
б бід 60 бо /ОО мк Гол
доземні
маятникові комплекси
Д g біб О до 6 Гол
б бід боО бо 450 мкГал
Рис у нон А. і і аркуш
/
/Гал - //0'2м/сг , д - прискорення сили даси (.OCR), од — різниця /7С&, S-середнє к бодри тиине відхилення, В — не&илхчена систематична похибка , 5 = 33 — довірча абсолютна похибка (довірча /імовірність 0,99), 6' — похибка передавання розміри одиниці ПОЗ, Р1ПВ — Сіетоб прямих Оимірговонь , МПК - Метод поріднення зо допомогою компаратора, Мав - метод опосередкийаниХ бимірнзвань , ЦРМ —державна риндаментальна мережа.
.Рисунор1A.Q , ар>мии/ 2ДСТУ 3382—96
ГОСУДАРСТВЕННЫЙ СТАНДАРТ УКРАИНЫ
Метрология
ГОСУДАРСТВЕННАЯ ПОВЕРОЧНАЯ СХЕМА
ДЛЯ СРЕДСТВ ИЗМЕРЕНИЙ
УСКОРЕНИЯ СИЛЫ ТЯЖЕСТИ
Издание официальное
Киев
ГОССТАНДАРТ УКРАИНЫ
1996
ПРЕДИСЛОВИЕ
РАЗРАБОТАН И ВНЕСЕН Государственным научно-производственным объединением «Метрология» (ГНПО «Метрология»)
УТВЕРЖДЕН И ВВЕДЕН В ДЕЙСТВИЕ приказом Госстандарта Украины от 18 июля 1996 г. № 300
ВВЕДЕН ВПЕРВЫЕ
РАЗРАБОТЧИКИ: В. Соловьев, докт. техн, наук; Л. Грабовская; С. Светлов
Настоящий стандарт на может быть полностью или частично воспроизведен, тиражирован и распространен
в качество официального издания без разрешения Госстандарта Украины
СОДЕРЖАНИЕ
Область применения 1
Государственный специальный эталон . 1
Образцовые средства измерительной техники 2
Рабочие средства измерительной техники 3
t
Приложение А. Государственная поверочная схема для средств измерений ускорения силы тяжести 3ДСТУ 3382—96
ГОСУДАРСТВЕННЫЙ СТАНДАРТ УКРАИНЫ
МЕТРОЛОГИЯ
ГОСУДАРСТВЕННАЯ ПОВЕРОЧНАЯ СХЕМА
ДЛЯ СРЕДСТВ ИЗМЕРЕНИЙ УСКОРЕНИЯ СИЛЫ ТЯЖЕСТИ
МЕТРОЛОГІЯ
ДЕРЖАВНА ПОВІРОЧНА СХЕМА
ДЛЯ ЗАСОБІВ ВИМІРЮВАНЬ ПРИСКОРЕННЯ СИЛИ ВАГИ
METROLOGY
THE STATE VERIFICATION SCHEDULE
FOR MEANS MEASURING ACCELERATION DUE TO GRAVITY
Дата введения 1997—01—01
ОБЛАСТЬ ПРИМЕНЕНИЯ
Настоящий стандарт распространяется на государственную поверочную схему для средств измерений ускорения силы тяжести (приложение А) и устанавливает назначение государственного специального эталона для воспроизведения единицы ускорения силы тяжести, основные метрологические характеристики государственного специального эталона и порядок передачи размера единицы ускорения силы тяжести от государственного специального эталона ускорения силы тяжести при помощи образцовых средств измерительной техники рабочим средствам измерительной техники с указанием погрешностей и основных методов поверки.
ГОСУДАРСТВЕННЫЙ СПЕЦИАЛЬНЫЙ ЭТАЛОН
Государственный специальный эталон предназначен для воспроизведения и хранения единицы ускорения силы тяжести и передачи размера единицы при помощи образцовых средств измерительной техники рабочим средствам измерительной техники, применяемым а национальной экономике с целью обеспечения единства измерений в стране.
В основу измерений ускорения силы тяжести положена единица 1 Гал, равная одной сотой единицы линейного ускорения: 1 Гал = 1 10'2 м/с2. Применяются также дольные единицы: 1 мГал = = 1 • 10"3 Гал, 1 мкГал = 1 • 10’6 Гал. Единица ускорения силы тяжести 1 Гал благодаря используемому абсолютному методу ее воспроизведения опирается на единицу длины 1 м и единицу времени 1 с. В государственном специальном эталоне единица длины воспроизводится значением длины волны стабилизированного по иоду гелий-неонового лазера с погрешностью 5 10',с м. Единица времени воспроизводится частотой опорного генератора с погрешностью 1 • 1О’10 с.
В состав государственного специального эталона входят следующие комплексы средств измерительной техники: