1. Переносні світильники, що приєднують до мережі з допомогою незнімного гнучкого шнура із штепсельною вилкою, повині мати захист від ураження електричним струмом, не пов’язаний з поверхнею монтажу.

Клемова колодка в переносних світильниках повинна бути повністю закрита.

  1. Перевіряють вимоги 8.2.1 — 8.2.4 зовнішнім огляданням І, за необхідності, випробову­ванням стандартним випробовуеальним щупом згідно з ІЕС 60529.

Щуп прикладають у всіх можливих положеннях Із зусиллям 10 Н; для встановлювання на­явності його контакту з струмовідними деталями використовують електричний Індикатор. Рухомі деталі, а також екрани, повинні бути вручну встановлені в найбільш несприятливе поло­ження; якщо ці деталі з металу, то вони не повинні доторкатися до струмовідних деталей світиль­ника чи лампи.

Примітка. Для встановлення наявності контакту, в якості індикатора рекомендують лампу розжарювання з напругою живлення не більше ніж 40 В.

  1. Кришки та інші деталі, що забезпечують захист від ураження електричним струмом, по­винні мати достатню механічну міцність і надійне кріплення, що не послаблюється під час обслугову­вання світильника.

Перевіряють зовнішнім огляданням, пробним монтажем і випробовуванням відповідно до роз­ділу 4.

  1. Світильники (крім зазначених нижче), що мають конденсатор ємністю більше ніж 0,5 мкФ, треба мати розрядний пристрій, який забезпечує на затискачах конденсатора напругу не більше ніж 50 8 через 1 хв після вимкнення світильника з мережі з нормованою напругою.

Світильники, приєднані до мережі штепсельною вилкою, адаптером чи через шинопровід з кон­тактами, які доступні для випадкового дотику стандартним випробовувальним щупом і що містять конденсатор ємністю більше ніж 0,1 мкФ (чи більше ніж 0,25 мкФ для світильників з нормованою напругою менше ніж 150 В), повинні мати такий розрядний пристрій, щоб через 1 с після вимкнення світильника напруга між штирями вилки була не більше ніж 34 В.

Інші світильники, котрі приєднують до мережі вилкою та містять конденсатор ємністю, що перевищує 0,1 мкФ (або 0,25 мкФ для світильників з нормованою напругою менше ніж 150 В) та адап­тери, встановлені на світильник, повинні розряджатися таким чином, щоб через 5 с після вимкнення дієве значення напруги між штирами вилки не перевищувало 60 В

Перелік 0.4.2 вимагає, щоб, якщо інше не зазначено, випробовування цієї частини ІЕС 60598 провадили з установленою в електричне коло лампою. За цим переліком вимірювання напруги на компенсувальному конденсаторі, якщо це веде до більш негативних наслідків, треба провадити з увімкненою лампою.

Перевяють вимірюванням.

Примітка. Розрядний пристрій (для світильників всіх типів) може кріпитися на конденсаторі, вмонтовуватися в нього чи закріплюватися окремо на світильнику.

Розділ 9 ЗАХИСТ ВІД ПРОНИКНЕННЯ ПИЛУ, ТВЕРДИХ ТІЛ ТА ВОЛОГИ

  1. Загальні положення

У цьому розділі наведені вимоги та методи випробовування для світильників, які класифікують за видом захисту від проникнення пилу, твердих тіл та вологи відповідно до розділу 2, в тому числі для звичайних світильників.

  1. Випробовування на проникнення пилу, твердих тіл та вологи

Оболонка світильника повинна забезпечувати захист від проникнення пилу, твердих тіл та воло­ги відповідно до класифікації світильника згідно зі ступенем захисту fP, який зазначають на ньому.

Примітка. Випробовування на проникнення пилу, твердих тіл та вологи, що наведені у цьому стандарті не по­вністю відповідають вимогам ІЄС 60529, через особливості технічних характеристик світильників. Пояснення позна­чення ступеню захисту IP наведено в додатку J.

Відповідність перевіряють відповідними випробовуваннями, зазначеними у 9.2.0 — 9.2.9, а для інших класів IP — відповідними випробовуваннями, зазначеними в ІЕС 60529.

Перед випробовуванням на відповідність числу другої характеристики, за винятком ІРХ8, світильник з встановленою(-ними) лампою(-ами) вмикають на нормовану напругу і витримують за цієї напруги до встановленого теплового режиму.

Вода для випробовування повинна мати температуру (15 ± 10) °С.

Для випробовування відповідно до 9.2.0 — 9.2.9 світильники належить вмонтувати та при­єднати, як за звичайного використання, та встановити їх у найнесприятливішому положенні ра­зом з захисними оболонками.за їх наявності.

Якщо світильник приєднують за допомогою вилки чи аналогічного пристрою, останній вва­жають частиною всього світильника і також піддають випробовуванням. Це саме стосується й незалежних пускорегулювальних апаратів.

Для випробовування відповідно до 9.2.3 — 9.2.9 стаціонарні світильники, у яких після мон­тажу, корпус знаходиться у контакті із монтажною поверхнею, повинні пройти випробовування із застосуванням металевої сітки, встановленої між світильником та монтажною поверхнею. Роз­міри сітки треба бути не менші загальних розмірів проекції світильника на монтажну поверхню Із такими параметрами вічка:

  • довга діагональ вічка 10 —20 мм

  • коротка діагональ вічка 4 — 7 мм

  • ширина плетення 1,5 — 2,0 мм

  • товщина плетення 0,3 — 0,5 мм

  • сумарна товщина 1,8 — 3,0 мм

Світильники, що мають отвори для злиття води, треба встановлювати так, щоб ці отво­ри розміщувались в нижньому положенні, якщо в інструкції виробника немає іншої вказівки.

Якщо згідно з інструкцією виробника краплезахищений світильник призначений для встанов­лення на стелю чи під навіс, то для випробовування такий світильник повинен бути закріплений на нижній стороні плоскої балки чи плити, розміри якої повинні бути на 10 мм більші периметра частини світильника що прилягає.

Для вмонтовуваних світильників деталі, що знаходяться в ніші та над нею, треба випро­бовувати відповідно до ступеню захисту кожної з них, як зазначено виробником в інструкції з мон­тажу.

Примітка. Для випробовувань, зазначених у переліках 9.2.4 — 9.2.9, може знадобитись коробка, яка закриває деталі, що знаходяться в ніші.

Для світильників класу захисту ІР2Х під оболонкою треба розуміти ту частину світильни­ка, яка містить його основну частину, окрім лампи та приладів оптичного регулювання.

Примітка. Оскільки в світильниках відсутні рухомі деталі, що є джерелом небезпеки, досягається рівень безпе­ки, зазначений у ІЄС 60529.

Повністю зібрані переносні світильники для випробовування повинні бути поміщені в найбільш несприятливе за експлуатації положення.

Защільники, якщо вони є, повинні бути затягнені зусиллям, яке створює обертальний момент, рівний 2/3 значення, що застосовують під час випробовування відповідно до 4.12.5.

Гвинти для закріплення кришок, крім гвинтів для кріплення захисного скла, що затягують рукою, треба бути затягнуті з зусиллям, яке створює обертальний момент, рівний 2/3 значення, зазначеного у таблиці 4.1. Захисне скло із наріззю повинне бути затягнуте із зусиллям, яке ство­рює обертальний момент, значення якого в ньютонах на метр чисельно рівне 1/10 номінального діаметра нарізі в міліметрах.

Гвинти для кріплення Інших кришок повинні бути затягнуті з зусиллям, яке створює обер­тальний момент рівний 2/3 значення, зазначеного у таблиці 4.1.

Після випробовування ізоляцію світильника належить перевірити на електричну міцність, а під час зовнішнього огляду не повинно бути:

  1. осідання тальку всередині пилозахищених світильників, так якщо б тальк був струмопро- відним, то ізоляція світильника відносно вимог цього стандарту була б неефективною;

  2. осідання тальку всередині пилонепроникних світильників;

  3. ознак вологи на струмопровідних деталях чи на ізоляції, якщо це може бути ризиковано для обслуговування чи навколишнього середовища, наприклад, коли довжина шляхів спливання може стати меншою від значень, зазначених у розділі 11;

  4. і) для світильників без зливних отворів — проміжків для проникнення води.

Примітка. Не приймають до уваги проміжки, через які можна здійснювати конденсацію вологи.

іі) для світильників із зливними отворами допускаються проміжки для проникнення води і конденсації вологи, якщо під час випробовування встановлено ефективність зливних отворів і забезпечуються нормовані значення шляхів спливання і повітряних проміжків зазначених у цьому стандарті;

  1. ознак вологи всередині занурюваних чи водонепроникних світильників:

  2. контакту між струмовідними деталями і відповідним випробовувальним щупом для пер­шої характеризувальної цифри позначення IP числа 2.

Неможливість проникнення в оболонку світильника за допомогою відповідного випробовуваль- ного щупа для першої характеризувальної цифри позначення IP числа 3 та 4.

Не допускається для світильників із зливними отворами відповідно до 4.17 наявність контак­ту між струмовідними деталями і відповідним випробовувальним щупом для першої характери­зувальної цифри позначення IP числа 3 та 4 через зливні отвори.

9.2.0 Випробовування

Світильники, непроникні для твердих частинок (перша характеристика IP число 2), треба випробовувати з допомогою стандартного випробовувального щупа зазначеного у ІЕС 60529, відпо­відно до вимог розділів 8 та 11 цього стандарту.

Примітка. Для світильників з першою цифрою 2 в позначенні ступеня захисту IP випробовування кулькою, яке зазначене в ІЕС 60529, не вимагається.

Перевіряють захищені від проникнення твердих тіл (перші цифри в позначенні ступеня захисту IP З І 4) світильники у всіх можливих точках (крім защільників) щупом, який відпові­дає випробовувапьному тупу СчиО згідно з ІЕС 61032, з прикладанням зусилля, яке наведене в таблиці 9.1

Таблиця 9.1 — Випробовування світильників, захищених від проникнення твердих тіл

Цифра в позначенні ступеня захисту IP

Випробовувальним щуп згідно з EC 61032

Діаметр випробовувального дроту, мм

Прикладене зусилля, Н

Перша цифра 3

С

О Е*$№

3 ± 10%

Перша цифра 4

D

і+ода '-одо

1 ±10%



Торець кінця випробовувального щупу повинен бути перпендикулярним його осі і не мати задирок.

  1. Пилонепроникні світильники (перша характеристика IP число 5) потрібно випробову­вати у камері пилу згідно з рисунком 6, в якій тальковий порошок підтримують у завислому стані повітряним потоком. На один кубометр об’єму камери повинно припадати 2 кг талькового порош­ку. Тальковий порошок, що використовують, просіюють через дротяне сито з квадратними вічка­ми, в якого номінальний діаметр дроту становить 50 мкм, а номінальний крок між дротами — 75 мкм. Не допускається використовувати одне сито більше ніж для 20 випробовувань.

Випробовування провадять таким чином:

  1. світильник підвішують у відкритій камері пилу І витримують за нормованої напруги до до­сягнення робочої температури;

  2. під час функціювання світильника, його положення в камері повинно бути незмінним;

  3. двері камери зачиняють;

  4. вмикають вентилятор чи кондиціонер, який підтримує порошок тальку в завислому стані;

  5. через 1 хв світильник вимикають і витримують протягом 3 год, а порошок тальку підтри­мують в завислому стані.

Примітка. Інтервал в 1 хв між ввімкненням вентилятора і вимкненням світильника забезпечує можливість про­никнення порошку тальку у світильник до його вимкнення, що дуже важливо для невеликих світильників. Вигримуван­ня світильника, що працює згідно з переліком а), диктується необхідністю уникнення перегріву камери.

  1. Перевіряють пилонепроникні (перша цифра 6 в позначенні ступеня захисту IP) світиль­ники відповідно до 9.2.1.

  2. Перевіряють краплезахищені (друга цифра 1 в позначенні ступеня захисту IP) світиль­ники дією штучного дощу інтенсивністю 3 мм/хв за вертикального падіння крапель на верхню частину світильника з висоти 200 мм.

  3. Перевіряють дощозахисні (друга цифра 3 в позначенні ступеня захисту IP) світильни­ки зрошенням їх водою протягом 10 хв дощовою установкою, зазначеною на рисунку 7. Радіус дуги труби повинен бути за можливості мінімальним І відповідати габаритним розмірам і розміщенню світильника. Отвори в трубі повинні бути розміщені так, щоб струмені води перетиналися в центрі кола, а напір води на вході в пристрій повинен бути приблизно 80 кН/мг.

Труба повинна створювати коливання в межах 120", тобто 60" в кожну сторону від вертикалі, що проходить через центр коливань; тривалість одного повного коливання (2x120") становить 4 с.

Світильник повинна встановлювати над віссю обертання труби так, щоб зона дії струменів води була достатньою для повного обмивання його торців. Під час випробовування світильник по­винен бути ввімкнений і обертатися навколо своєї вертикальної осі із швидкістю 1 об/хв.

Через Юхв світильник повинен бути вимкнений і залишений для природного охолодження з подальшим зрошенням водою ще протягом 10 хв.

  1. Перевіряють бризкозахищені (друга цифра 4 в позначенні ступеня захисту IP) світиль­ники зрошенням водою Із всіх напрямків протягом 10 хв пристроєм, зазначеним на рисунку. 7, який описано у 9.2.4. Світильник повинен бути встановлений нижче осі обертання дуги так, щоб зона дії струменів води була достатньою для промивання його торців.