Для желейного і желейно-фруктового на желатині — глянсована, або обсипана цукром-піском чи іншими видами сировини відповідно до рецептури.

Для желейного мармеладу для хворих на цукровий діабет — рівномірно обсипана цукрозамінником, без ознак розчинення цукрозамінника, допустима незначна кристалічна шкірочка. Для фруктово-ягідного мармеладу для хворих на цукровий діабет допустима злегка зволожена поверхня та кристалізація ксиліту і сорбіту.

Для мармеладу, що виготовляють на поточно-механізованих лініях, допустимі сліди від пуансона або від отворів у формах, що залишились після виймання виробів із форм.

Для пластового мармеладу дозволено ледь зволожену поверхню.

Для мармеладу, поглазурованого — покрита гладким або хвилястим шаром глазурі, без підтікань, тріщин, посивіння.

Допустимі незначні просвіти з нижньої сторони.

Для мармеладу, виготовленого методом відливання маси в крохмаль, допустимі сліди крохмалю на поверхні.

Примітка. Допустима наявність здеформованих виробів вагового желейного мармеладу — не більше ніж 4 % до маси, для вагового фруктово-ягідного і желейно-фруктового мармеладу, що виготовлений на потоково-механізованих лініях — не більше ніж 6 % до маси, для розфасованого нарізного желейного і желейно-фруктового мармеладу — не більше ніж 10 % з розрахунку на одне паковання, для інших видів розфасованого мармеладу — не більше ніж 6 % з розрахунку на одне паковання.

  1. За фізико-хімічними показниками мармелад повинен відповідати вимогам, зазначеним у таблиці 2.

Таблиця 2

Назва

Норма для мармеладу

показника

фруктово-ягідного

желейного

желейно-

збивного

формового

пластового

фруктового

Масова частка вологи, %, не більше ніж

9—24

29 33

15—23

15—24

15—24

Масова частка вологи корпуса для мармеладу поглазурованого шоколадною або кондитерською глазур'ю, %, не більше ніж

26

30

30

30

Масова частка редукувальних речовин, %, не більше ніж

28

40

20

25

40

для мармеладу на пектині або з глюкозою, %, не більше ніж

28

28

Загальна кислотність, градуси

6—22,5

4,5—18,0

7,5—22,5

7,5—22,5

4,5—18,0

Масова частка золи, нерозчинної у розчині з масовою часткою соляної кислоти 10 %, %, не більше ніж

0,1

0,1

0,05

0,05

0,1

Масова доля загальної сірчистої кислоти, %, не більше ніж

0,01

0,01

0,01

Масова частка бензойної кислоти, %, не більше ніж

0,07

0,07

— 0,07

0,07

Примітка 1. Загальна кислотність формового желейно-фруктового мармеладу з агаром та желейного на желатині з молоком повинна бути не менше 3,0 градусів.

Примітка 2. Масову частку редукувальних речовин в мармеладі для хворих на діабет не нормують.

  1. Масова частка вологи для кожної назви мармеладу повинна бути відповідно з рецептурою з урахуванням граничних відхилів.
    1. Масова частка загального цукру (в перерахунку на сахарозу) у мармеладі та мармеладі для хворих на цукровий діабет повинна бути відповідно з розрахунковим вмістом за рецептурою та допустимими відхилами від розрахункового ± 3,0 %.
      1. Масова частка глазурі в поглазурованих виробах повинна бути відповідно з рецептурою з граничним відхилом ± 2,0 %.
      2. Вміст токсичних елементів у мармеладі не повинен перевищувати гранично допустимих концентрацій, передбачених МБВ № 5061 [2] і зазначених у таблиці 3.

Таблиця 3

Назва токсичного елемента

Допустимі рівні, мг/кг, не більше ніж

Метод

контролювання

Свинець

1,0

Згідно з ГОСТ 26932

Кадмій

0,1

Згідно з ГОСТ 26933

Миш'як

0,5

Згідно з ГОСТ 26930

Ртуть

0,01

Згідно з ГОСТ 26927

Мідь

15,0

Згідно з ГОСТ 26931

Цинк

30,0

Згідно з ГОСТ 26934

  1. Вміст мікотоксинів і пестицидів у мармеладі не повинен перевищувати рівнів, передбачених МБВ № 5061 [2] і повинен бути регламентований у сировині.
    1. Вміст радіонуклідів у мармеладі не повинен перевищувати норм, встановлених ДР [3].
      1. За мікробіологічними показниками мармелад повинен відповідати вимогам, зазначеним у таблиці 4.

Таблиця 4

Види

продукції

Кількість

мезофільних,

Маса продукту (г/см3), в якій не дозволено

Дріжджі КУО в 1 г, не більше

Плісеневі

аеробних та факультативно- анаеробних мікроорганізмів, КУО в 1 г, не більше ніж

Бактерії групи кишкових паличок (коліформи)

Патогенні мікроорганізми, зокрема бактерії роду Сальмонела

гриби, КУО в 1 г, не більше

Мармелад:

фруктово-ягідний желейний

1 ■ 103

0,1

25

50

нарізний

1 ■ 103

0,1

25

100

Всі види мармеладу, поглазурованого шоколадною та кондитерською глазур'ю

5 ■ 103

0,1

25

50

  1. Вимоги до сировини
    1. Сировина, напівфабрикати, барвники, ароматичні речовини та інші добавки, допоміжні матеріали, які використовують для виробництва мармеладу, повинні відповідати вимогам чинної нормативної документації. На імпортні види сировини повинен бути дозвіл Міністерства охорони здоров’я України для їх використовування у харчовій промисловості.
      1. Сировина, що надходить для виробництва мармеладу, за вмістом токсичних елементів, мікотоксинів, пестицидів, антибіотиків, нітратів, радіонуклідів не повинна перевищувати норм, передбачених МБВ 5061 [2] і ДР [3].
    2. Пакування
      1. Мармелад виготовляють загорнутим і незагорнутим, фасованим, ваговим і поштучним.
      2. Мармелад укладають рядами в коробки з картону згідно з чинною нормативною документацією, фасують в алюмінієву фольгу, згідно з ГОСТ 745, в пакети з целофану, згідно з ГОСТ 7730, полімерні плівки та коробки з полімерних матеріалів, дозволені до використовування Міністерством охорони здоров’я України, комбіновані банки, згідно з ГОСТ 12120. Мармелад «Апельсинові і лимонні часточки» допустимо фасувати насипом в коробки масою нетто до 500 г.

Набори і суміші мармеладу в поєднанні з пастильними виробами повинні бути укладені в коробки масою нетто не більше ніж 1700 г.

  1. Дно коробок з картону вистилають писальним папером, згідно з ГОСТ 18510, пергаментом, згідно з ГОСТ 1341, підпергаментом, згідно з ГОСТ 1760, парафінованим папером, згідно з ГОСТ 9569, або полімерними плівками, дозволеними для використовування Міністерством охорони здоров’я України.

Цими самими матеріалами перестилають мармелад між рядами і покривають верхній ряд мармеладу.

У разі пакування мармеладу в коробки, дозволено розміщувати кожен виріб у філейчик з пергаменту, підпергаменту, парафінованого паперу або в корекси з полімерних матеріалів, дозволених до використання Міністерством охорони здоров’я України.

  1. Коробки повинні бути художньо оформлені, пов’язані паперовою, віскозною, шовковою, капроновою або целофановою стрічкою чи галунним шнурком, або заклеєні ярликом з нанесеним на нього товарним знаком підприємства, або полімерною стрічкою з липким шаром, згідно з ГОСТ 20477, чи клапанами, висіченими з розкрою накривки коробки, або обтягнуті прозорою плівкою повністю чи у вигляді пояска.

Фарби на етикетках повинні бути стійкі, немаркі, без запаху.

Накривки банок обклеюють бандероллю, целофановою стрічкою або поліетиленовою стрічкою з липким шаром згідно з ГОСТ 20477.

  1. Мармелад фасують у пакети з целофану, полімерних та металізованих плівок або інші пакувальні матеріали, дозволені до використовування МОЗ України, масою нетто, що не перевищує 500 г.
    1. Пакети повинні бути термоспаяні або перев’язані стрічкою, галунним шнуром, або заклеєні ярликом з нанесеним на ньому товарним знаком підприємства.
      1. Поштучний мармелад упаковують у целофан, полімерні металізовані плівки, дозволені до використовування Міністерством охорони здоров’я України.
      2. Ваговий мармелад украдають рядами у фанерні ящики, згідно з ГОСТ 10131, ящики з гофрованого картону, згідно з ГОСТ 13512, масою нетто не більше ніж 7 кг;

За висотою ваговий мармелад укладають не більше:

  • трьох рядів — для формового фруктово-ягідного мармеладу;
  • чотирьох рядів — для формового желейного і желейно-фруктового мармеладу;
  • восьми рядів — для нарізного желейного мармеладу.

Дозволено упаковувати ваговий желейний і желейно-фруктовий мармелад, який виготовляють на потоково-механізованих лініях, крім мармеладу «Апельсинові та лимонні часточки» насипом шарами, маса яких не перевищує 1,5 кг, у фанерні ящики або ящики з гофрованого картону — масою нетто не більше ніж 7 кг з перестиланням кожного шару пергаментом, підпергаментом або парафінованим папером.

Ящики повинні бути без стороннього запаху, а внутрішні стінки — вистелені пергаментом, підпергаментом, писальним або парафіновим папером, целофаном або іншими полімерними плівками, дозволеними до використання Міністерством охорони здоров’я України. Цими самими матеріалами вистилають між рядами, шарами і верхній шар мармеладу.

  1. Пластовий мармелад розливають у фанерні ящики, згідно з ГОСТ 10131, масою нетто, що не перевищує 7 кг або в ящики з гофрованого картону, згідно з ГОСТ 13512, масою нетто, що не перевищує 5 кг.

Пластовий мармелад розливають також у художньо оформлені коробки з картону з накривкою або без накривки згідно з нормативною документацією, масою нетто, що не перевищує 500 г, у коробки або стакани з полімерних матеріалів, згідно з нормативною документацією, масою нетто, що не перевищує 250 г, фасують в целофан з термоспаюванням, масою нетто, що не перевищує 100 г.

Дно коробок з неламінованого картону потрібно вистеляти пергаментом, підпергаментом. Зверху мармелад накривають зазначеними пакувальними матеріалами, крім коробок, що обтягнуті целофаном або полімерними плівками, дозволеними для використовування Міністерством охорони здоров’я України.

Коробки і стакани з полімерних матеріалів упаковують художньо оформленою фольгою, згідно з ГОСТ 745, або накривками з полімерних матеріалів, дозволених до використання Міністерством охорони здоров’я України.

  1. Коробки з мармеладом пакують масою, що не перевищує 20 кг, а пакети масою нетто, що не перевищує 10 кг, в фанерні ящики, згідно з ГОСТ 10131, ящики з гофрованого картону, згідно з ГОСТ 13512, дерев’яні багатообігові ящики згідно з ГОСТ 11354.

Фанерні і дощаті ящики повинні бути вистелені з внутрішньої сторони пергаментом, підпергаментом, парафіновим або обгортковим папером згідно з ГОСТ 8273.

Мармелад, розфасований у фольгу, укладають у три ряди в ящики з гофрованого картону, згідно з ГОСТ 13512, масою нетто, що не перевищує 10 кг. Між рядами та верхній шар мармеладу вистилають пергаментом, підпергаментом, обгортковим папером.

  1. Пластовий мармелад, розфасований в коробки та стакани з полімерних матеріалів, пакують в ящики з гофрованого картону, згідно з ГОСТ 13512, масою нетто, що не перевищує 9 кг.

У разі внутрішньоміських перевезень допустимо пакувати розфасований мармелад в багатообігові ящики з гофрованого картону, в таро-устатковання, згідно з ГОСТ 24831, або іншою нормативною документацією; мармелад, розфасований в коробки — в два шари щільного обгорткового паперу або мішкового паперу, згідно з ГОСТ 2228, з перев’язуванням шпагатом або заклеюванням клейовою стрічкою на паперовій основі, згідно з ГОСТ 18251, масою нетто не більше ніж 8 кг.

  1. Ящики з мармеладом, згідно з ГОСТ 10131, масою, що не перевищує 7 кг, дозволено укладати у пачки (по 3—5 ящиків у кожній пачці), стягнуті стальною пакувальною стрічкою, згідно з ГОСТ 3560, або полімерною пропіленовою стрічкою, згідно з чинною нормативною документацією, або збиті чотирма дерев’яними планками перерізом (16 х 32) мм з вісьмома кутами із стальної пакувальної стрічки довжиною від 180 мм до 200 мм, шириною від 15 мм до 20 мм і товщиною від 0,3 мм до 0,5 мм. Кутники потрібно прибивати чотирма цвяшками, довжиною від 40 мм до 45 мм та діаметром від 1,8 мм до 2,0 мм згідно з ГОСТ 4034.

У разі внутрішньоміських перевезень у контейнерах, дозволено установлювати ящики, згідно з ГОСТ 10131, масою нетто до 7 кг без оббивання планками чи обтяжкою.