У період купального сезону відбір проб води проводиться не менше ніж у двох точках, вибраних відповідно до характеру, протяжності та інтенсивності використання зон купання.

  1. Частота відбору проб встановлюється в кожному конкретному випадку органами та установами санітарно-епідеміологічної служби, але не менше двох разів за усіма санітарно-хімічними і мікробіологічними показниками до початку купального сезону та не менше двох разів на місяць в період купального сезону.

  2. Регламентовані рівні фізико-хімічних і мікробіологічних показників якості вод морів, водосховищ, рік повинні забезпечувати безпечність рекреаційного, лікувально-оздоровчого і господарсько-питного водокористування (в т.ч. після опріснення).

  3. Склад і властивості води в районі рекреаційного водокористування повинні відповідати вимогам, наведеним у таблицях 1 (за фізико-хімічними показниками) і 2 (за санітарно-мікробіологічними показниками).

  4. У порядку поточного контролю визначають основні мікробіологічні показники епідемічної безпеки води лактозопозитивні кишкові палички (ЛКП), коліфаги (показники вірусного забруднення).

  5. Додаткові дослідження води і донних відкладень на наявність збудників інфекційних захворювань (черевного тифу, паратифів, дизентерії та інших патогенних мікроорганізмів, що циркулюють у даній місцевості) проводять при повторних обстеженнях районів водокористування з перевищенням граничних рівнів забруднення за основними мікробіологічними показниками, а також з урахуванням епідситуації. При відсутності у воді збудників інфекційних захворювань органи та установи санепідслужби в кожному конкретному випадку можуть дозволити рекреаційне водокористування у даній частині моря за умови, що в період максимальних денних рекреаційних навантажень індекс ЛКП не перевищує 25000; індекс коліфага - 500, для річок і водоймищ індекс ЛКП не більше 5000, індекс коліфага не більше 100.


Таблиця № 1

Вимоги до складу і якості води в місцях водокористування населення


Показники складу і якості води

Вимоги та норми показників складу і якості води

Плаваючі домішки

Відсутність незвичних для води плаваючих речовин

на поверхневому та верхньому шарі води

Запах

Інтенсивність незвичних для води запахів не

повинна перевищувати порогу сприйняття (2 бали)

Прозорість

Не менше 30 см по шрифту Снеллена

Забарвлення

Не допускається у стовбчику води 10 см

pH

6,5-8,5 (не повинна коливатись +-1 значення фону)

Розчинний кисень

Не менше 4,0 мг/л

БПК5

Не більше 3,0 мг/л О2

Хімічні речовини (за винятком сольового складу морської води)

Вміст не повинен перевищувати ГДК та ОДР, затв. МОЗ України для водоймищ господарсько-питного та культурно-побутового водокористування


Таблиця № 2

Вимоги до якості води за санітарно-мікробіологічними показниками в районах водокористування населення


Показники

Число мікроорганізмів в 1 дм3 води (індекс) не повинно перевищувати

Купання

Місця водозабору для водолікування

Місця водозабору для опріснювальних установок

Збудники інфекційних захворювань

Не повинні виявлятися

Лактозопозитивні кишечні палички - ЛКП

5000

100

1000

Коліфаги (фаги ешерихій)

100

--

--


  1. При проведенні аналізу води за епідпоказаннями на наявність парагемолітичних вібріонів їх кількість в 1 дм3 води в місцях рекреації не повинна перевищувати 1000, в місцях водозаборів 500.

  2. Для оцінки небезпеки виникнення захворювань шкіри, слизових оболонок додатково визначають лецитиназопозитивні стафілококи, кількість яких в 1 дм3 води не повинна перевищувати 100.

  3. Для уточнення характеру і виявлення джерела мікробного забруднення води визначають ешеріхії та ентерококи, кількість яких в 1 дм3 води не повинна перевищувати 1000.

  4. Режим роботи оздоровчого закладу передбачає:

  • встановлення правил розпорядку функціонування оздоровчого закладу з визначенням часу, дозволеного для гучномовного зв'язку, проведення видовищних міроприємств тощо;

  • заборону проведення ремонтних і будівельних робіт в період функціонування оздоровчого закладу;

  • заборону тримання на території оздоровчого закладу та в безпосередній близькості до нього великої рогатої худоби, свиней та ін.;

  • заборону завезення і тримання відпочиваючими на території собак, котів та інших тварин;

  • присутність вартових собак допускається за умови їх спеціального утримання в денний період в господарській зоні і наявності профілактичних щеплень;

  • в місцях, призначених для купання, категорично забороняється прати білизну, мити автотранспорт, купати тварин.

  1. Адміністрація з обов'язковою участю медичного працівника зобов'язана щоденно обходити всі приміщення оздоровчого закладу з метою виявлення недоліків в їх експлуатації і санітарному утриманні та вживати своєчасні заходи щодо їх усунення. У разі виявлення хворих адміністрація повинна негайно відправити їх в медичний ізолятор і довести до відома місцевої санепідстанції.

  2. Медичний працівник в обов'язковому порядку:

  • проводить щоденний амбулаторний прийом щодо надання медичної допомоги відпочиваючим з фіксацією прийому в журналі обліку амбулаторних хворих;

  • проводить активне виявлення інфекційних хворих з своєчасною ізоляцією, госпіталізацією їх в лікувально-профілактичні заклади;

  • терміново інформує санепідслужбу з поданням екстрених повідомлень у випадку інфекційних захворювань, харчових отруєнь, групових захворювань;

  • організує і проводить санітарні і протиепідемічні заходи по відстороненню від роботи через хворобу або бактеріоносійство працівників, зайнятих приготуванням і реалізацією харчових продуктів;

  • забезпечує бактеріологічне та серологічне обстеження працівників оздоровчого закладу;

  • контролює допуск перехворілих та бактеріоносіїв до роботи;

  • у спеціальному журналі веде облік медичного огляду, бактеріологічного обстеження на наявність збудників кишкових інфекцій та гельмінтозів, дослідження крові на сифіліс, мазків на гонорею, флюорографій, проходження занять по санітарному мінімуму;

  • зберігає у медпункті медичні книжки обслуговуючого персоналу, оформлені за встановленим зразком;

  • щоденно проводить медогляд кухарів та працівників кухні з метою виявлення гноячкових захворювань та захворювань порожнини рота і носа з наступними відмітками в журналі обліку огляду працівників їдальні.

В медпункті забороняється зберігати специфічні лікувальні засоби, призначені для лікування хворих гострими кишковими інфекціями.

  1. Контроль за якістю готової їжі проводиться медпрацівником на всіх етапах її приготування. Бракераж проводиться безпосередньо перед видачею готової їжі. Послідовність бракеражу:

  • встановлення правильності вибору страв та дієти (порівняння з меню-порціонником та семидобовим меню);

  • органолептичне дослідження готових страв (готовність, смак, доброякісність);

  • визначення температури готових страв на видачі;

  • визначення виходу готових страв відповідно до розрахункових даних (наприклад, для визначення виходу м'ясних та рибних страв зважують 5-10 порцій, допустиме відхилення +-3%);

  • оцінка санітарного стану їдальні.

Після зняття проби та перевірки санітарного стану їдальні усі зауваження щодо оцінки якості готових страв заносяться в бракеражний журнал.

  1. Адміністрація оздоровчого закладу забезпечує проведення інструктажу з санітарно-гігієнічних питань для осіб, що приймаються на роботу, та для всього персоналу перед початком оздоровчого сезону; додатковий інструктаж необхідно проводити у випадках санітарно-епідемічного неблагополуччя.

Особи, які не пройшли інструктаж, до роботи не допускаються.


  1. Порядок контролю за будівництвом і правила приймання в експлуатацію новозбудованих (реконструйованих) оздоровчих закладів


  1. Будівництво окремих закладів відпочинку без попередньої розробки генерального плану всієї зони відпочинку, проектів детального планування комплексів забороняється.

  2. Затверджені проекти детального планування (ПДП), генеральні плани, техніко-економічні розрахунки обов'язкові для всіх організацій, що здійснюють проектування, будівництво та експлуатацію закладів відпочинку, незалежно від їх відомчої належності.

  3. Контроль за ходом реалізації ПДП, генеральних планів здійснюють обласні та міські виконкоми Рад народних депутатів, а також органи, заклади і установи санепідслужби.

Внесення змін у затверджені ПДП, генеральні плани допускається тільки з дозволу органів, що їх затвердили, та за згодою органів та установ санепідслужби.

  1. Контроль за будівництвом закладів відпочинку здійснюється не рідше одного разу на квартал, у передпусковий період - щомісяця, а в окремих випадках - щодекади.

  2. При оформленні матеріалів обстеження закладів відпочинку, що будуються (акти, довідки), в обов'язковому порядку вказується, яка проектна документація використовувалась у процесі обстеження. При виникненні спірних питань, що пов'язані з недоробками у проектах або зміною проектних рішень, представники санепідслужби залучають до їх вирішення спеціалістів проектних організацій.

  3. Побудовані заклади відпочинку, які пред'являють державній комісії до прийому в експлуатацію, повинні бути повністю завершені відповідно до затвердженого проекту та оснащені діючим обладнанням.

  4. Забороняється введення в експлуатацію закладів відпочинку до закінчення будівництва водопровідних та каналізаційних мереж і споруд, систем опалення і гарячого водопостачання, полігонів для твердих побутових відходів.

Будівництво водопровідних та каналізаційних мереж і споруд, полігонів для твердих побутових відходів для обслуговування оздоровчих зон та закладів відпочинку повинно вестись випереджаючими темпами до введення в експлуатацію оздоровчих закладів.

  1. Санітарні лікарі, які включені до складу робочих і державних комісій, повинні перевірити відповідність проекту побудованого закладу відпочинку та змонтованого обладнання, результати перевірки і комплексного випробування обладнання (вентиляційних систем, систем водопроводу, каналізації, опалення, гарячого водопостачання, технологічного обладнання їдальні і т.п.), готовність об'єкта до нормальної експлуатації, включаючи виконання заходів щодо охорони навколишнього середовища, благоустрою території, створення безпечних умов праці для обслуговуючого персоналу.

  2. Акти робочих і державних комісій підписуються представниками санепідслужби тільки при повному завершенні всіх будівельно-монтажних робіт, проведенні випробувань і налагодження технологічного обладнання, укомплектування персоналом відповідно до штатного розкладу.

При незгоді з актом робочої або державної комісії представник санепідслужби складає мотивований письмовий висновок з посиланням на відповідні пункти цих Правил та передає його голові комісії.


Державні санітарні правила розміщення,

улаштування та експлуатації оздоровчих

закладів МОЗ України, 1996 р.


Розроблені:


Головне санітарно-епідеміологічне управління МОЗ України:

В.І. Романенко, В. М. Кучерява

Запорізька обласна санепідстанція:

В. В. Богдановский, О. О. Ремжин, Н. О. Бєлічева, В. О. Шевченко, Е. Г. Квітко, Е. Л. Клименко, О. М. Пальчицький, В.І. Твердохліб

Херсонська обласна санепідстанція:

А. К. Слабчак

Миколаївська обласна санепідстанція:

О. П. Бинько

Український науковий гігієнічний центр:

д.м.н. І. С. Киреєва, к.м.н. І. Г. Чудова


Згідно з оригіналом

Заступник начальника

Управління справами С. М. Вишньова