В графі 8 напроти назви об’єкта, куди направлено (передано) відходи, вказують їх кількість у відповідних одиницях вимірювання.

Графа 9 призначена для підпису відповідальної особи, що виконала первинний облік відходів.

Періодично, залежно від особливостей виробництва (але не рідше одного разу на квартал), виконують підсумкове оцінювання обсягів утворювання відходів, результати якого заносять в фор­му обліку окремими рядками із зазначанням інтервалу часу.

На підприємствах з незначними обсягами утворювання відходів, передусім непромислових, допустима спрощена форма ведення форм первинного обліку відходів (за умови, що вони не на­лежать до небезпечних І та II класів), яка передбачає обов’язкове заповнення лише граф 1, 4, 7 форми і зниження вимог до періодичності реєстрації утворювання відходів, результати якого за­носять у форму обліку окремими рядками із зазначанням інтервалу часу (раз на місяць тощо). Відповідні спрощення погоджують з місцевими органами Міністерства охорони навколишнього природного середовища України.

Журнал первинного обліку можна вести як на паперових носіях, так і на електронному носії інформації з утворюванням відповідних масивів (баз) даних.

А.З Типова форма № ПОВ-2

Підприємство, установа, організація, фізична особа — суб’єкт підприємницької діяльності


ЗАТВЕРДЖЕНА спільним наказом

Держкомстату України та Мінприроди України №


« »р.



К

Ідентифікаційний код згідно з ЄДРПОУ:

ерівник (заступник керівника) підприємства (установи, організації)

(підпис)

Дата

ЖУРНАЛ
ПЕРВИННОГО ОБЛІКУ УТВОРЮВАННЯ ВІДХОДІВ
ЗА РОЗРАХУНКОВИМИ (ПОБІЧНИМИ)
МЕТОДАМИ ВИМІРЮВАННЯ

Назва підрозділу (цеху, дільниці, відділу тощо)

Назва процесу (операції, робіт, послуг тощо)

Назва одиниці устатковання (приладів, апаратури тощо)

Назва відходів за нормативною (технологічною) документацією

Код та назва згідно з ДК 005

Метод вимірювання

Керівник місцевого органу Міністерства охорони навколишнього природного середовища Україн и

(підпис)

Дат

а



Почато

Закінчено

Перевірив:

Дата

Посада

Підпис

Прізвище, ініціали
















ФОРМА ПЕРШОЇ І ПОДАЛЬШИХ СТОРІНОК ЖУРНАЛУ

Дата обліку, (зміна тощо)

Питомі показники утворювання відходів на оди­ницю продукції, напівфабрикатів, устатковання, робіт, одиниця вимірювання

Обсяг ви­робництва продукції, напівфабри­катів, час роботи устатковання тощо, оди­ниця вимі­рювання

Обсяг утворю­вання відходів, одиниця вимі­рювання

Показники складу та контрольованих влас­тивостей

Направлено (передано)

Підпис особи, що виконала запис

Назва, познака

Значення, одиниця ви­мірювання

Куди (об’єкт — цех, схо­вище, на- копичувач тощо)

Обсяг, одиниця вимірю­вання

1

2

3

4

5

6

7

8

9


































































А.4 Інструкція із заповнювання типової форми первинного обліку утворювання відходів № ПОВ-2 «Журнал первинного обліку утворювання відходів за розрахунковими (побічними) методами вимірювання»

Журнал первинного обліку утворювання відходів призначений для обліковування і реєстрації обсягів фактичного поточного утворювання відходів на підприємствах, в установах, організаціях, а також у фізичних осіб — суб’єктів господарювання, діяльність яких пов’язана з утворюванням відходів (далі — підприємствах) безпосередньо на об’єктах такого утворювання. Дані журналу ви­користовують для ведення державної статистичної звітності, складання паспортів відходів, запов­нювання реєстрових карт об’єктів утворювання відходів, а також розрахунку лімітів утворювання і розміщування відходів та для розробляння організаційно-технічних заходів щодо поводження з відходами.

Первинному обліку підлягають усі відходи, що утворюються на підприємстві, за винятком:

  • зворотних відходів, що в єдиному циклі повертаються у технологічний процес;

  • відходів, кількість яких є меншою від наявних технічних та інших можливостей фіксації їх утворювання;

  • комунальних (побутових) відходів та подібних відходів підприємств, видаляють (вивозять) які за договорами зі спеціалізованими підприємствами комунального господарства.

Обліку за формою № ПОВ-2 не підлягають невловлювані газоподібні речовини, що викидають­ся безпосередньо у повітря, та речовини, що скидаються із стічними водами у водні об’єкти*) (крім тих, які акумулюються і підлягають вивезенню в спеціально відведені місця), а також спеціальні види відходів в разі ведення підприємством відповідних окремих форм обліку, регламентованих чинними нормативними актами.

  • > їх обліковують за окремими формами.

Первинний облік утворювання відходів ведуть безпосередньо в місцях (об’єктах) утворювання відходів в процесі чи по закінченні кожного технологічного циклу, виробничої зміни, виду робіт тощо. Журнали первинного обліку заповнюють структурні підрозділи (цехи, дільниці тощо), діяльність яких супроводжена утворюванням відходів.

Журнали первинного обліку на підприємстві запроваджують за наказом керівника та письмо­вим розпорядженням начальників структурних підрозділів (цехів, дільниць тощо) та керівників відповідних служб, які визначають перелік і схему місць (об’єктів) утворювання відходів з їх нуме­рацією, відповідальних осіб за ведення первинного обліку утворювання конкретного виду відходів, періодичність перевірянь.

Журнал заповнює та підписує особа, яка призначена відповідальною за ведення первинно­го обліку конкретного виду відходів. Правильність заповнювання форм та достовірність даних, наведених в них, систематично перевіряє керівник відповідної служби підприємства, про що підтверджує своїм підписом у журналі.

На кожний вид відходів згідно з переліком місць (об’єктів) їх утворювання відкривають окре­мий журнал (або у загальній книзі обліку на такий журнал відводять необхідну кількість сторінок). Журнал візує на дату його запровадження начальник відповідного структурного підрозділу чи за­ступник керівника підприємства (у правому верхньому куті обкладинки).

На обкладинці журналу вказують: назву підприємства; назву підрозділу (цеху, дільниці, відділу тощо); назву процесу (операції, робіт, послуг тощо); назву одиниці устатковання (апаратури тощо); назву відходів за нормативною (технологічною) документацією, назву та код відходів згідно з ДК 005 (останні вписують за даними паспорта відходів після його складання).

Нижче з правого боку вказують дату початку і закінчення ведення журналу. Нижче з лівого боку роблять відмітки про перевіряння ведення первинного обліку відповідальною особою.

Періодичність реєстрації обсягів утворювання відходів залежить від специфіки виробництва (процесу, робіт, послуг тощо). Для безперервних процесів реєстрацію обсягів утворювання відходів виконують щозміни. Для виробництв (робіт, послуг), що мають періодичний характер, вимірюван­ня виконують по закінченні процесу (циклу), операції або по закінченні періоду експлуатації чи зно­шування виробів, деталей, матеріалів тощо.

Типову форму № ПОВ-2 застосовують на підприємствах, цехах, дільницях, де відсутні мож­ливості безпосереднього вимірювання утворювання відходів. У цьому разі виходять з питомих по­казників утворювання відходів на одиницю продукції (робіт, послуг), на одиницю устатковання або на одиницю часу. Останні визначають згідно з нормативними документами або розраховують за експериментально встановленими і затвердженими у встановленому порядку показниками.

Метод визначання обсягів утворювання конкретних видів відходів узгоджують з місцевими органами Міністерства охорони навколишнього природного середовища України відповідним візу­ванням (у нижньому правому куті обкладинки журналу) із зазначанням дати і посади.

А.4.1. Журнал первинного обліку утворювання відходів за розрахунковими (побічни­ми) методами (форма № ПОВ-2)

Типову форму № ПОВ-2 застосовують на підприємствах, цехах, дільницях, де нема можли­вості безпосереднь вимірювати утворювання відходів.

В графі 1 вказують дату обліку та іншу уточнювальну інформацію.

В графі 2 вказують питомий показник утворювання відходів на одиницю продукції, напівфаб­рикатів, робіт, послуг тощо, а в графі 3 — обсяг виробництва продукції, напівфабрикатів, час ро­боти устатковання, проведення робіт, надання послуг тощо.

Кількість відходів можна також встановлювати за часом роботи устатковання для їх видаляння і за його експлуатаційними характеристиками. У цьому разі вказують час роботи устатковання.

В графі 4 вказують обсяг утворювання відходів у відповідних натуральних одиницях вимірю­вання, які розраховують множенням показників граф 2 і 3. Показники графи 4 перераховують за встановленим регламентом на суху масу, на стандартну вологість відходів тощо. Одиницю вимі­рювання обсягів утворювання відходів вказують у назві графи 4.

У графу 5 заносять ті характеристики (параметри) відходів, які згідно з нормативно-техноло­гічною документацією, підлягають вимірюванню або контролюванню безпосередньо в процесі ут­ворювання відходів (наприклад, вологість шламів, зольність відходів внаслідок збагачення вугіл­ля, вміст окремих компонентів, наявність шкідливих домішок тощо). В графі 5 вказують назву заз­наченого параметра, в графі 6 — його числове значення та одиницю вимірювання.

Якщо контрольований показник, визначають візуально, то відповідну його характеристику (колір, запах тощо) наводять словами.

В графі 7 наводять відомості про об’єкти, куди надходять (відправляють) відходи, зокрема:

  • на утилізацію на даному підприємстві (в цех №...);

  • на установку для знищування (спалювання тощо);

  • на знешкоджування (станцію нейтралізації тощо);

  • на заводське чи інше шламосховище;

  • на полігон чи звалище для промислових чи побутових відходів;

  • на об’єкт (площадку) тимчасового зберігання;

  • на склад відходів як вторинної сировини;

  • інше (зазначити).

В графі 8 напроти назви об’єкта, куди направлено (передано) відходи, вказують їх кількість у відповідних одиницях вимірювання.

Графа 9 призначена для підпису відповідальної особи, що виконала первинний облік відходів.

Періодично, залежно від особливостей виробництва (але не рідше одного разу на квартал), виконують підсумкове оцінювання обсягів утворювання відходів, результати якого заносять в фор­му обліку окремими рядками із зазначанням інтервалу часу.

На підприємствах з незначними обсягами утворювання відходів, передусім непромислових, допустима спрощена форма ведення форм первинного обліку відходів (за умови, що вони не на­лежать до небезпечних І та II класів), яка передбачає обов’язкове заповнення лише граф 1, 4, 7 форми і зниження вимог до періодичності реєстрації утворювання відходів (раз на місяць тощо). Відповідні спрощення погоджують з місцевими органами Міністерства охорони навколишнього природного середовища України.

Журнал первинного обліку можна вести як на паперових носіях, так і на електронному носії інформації з утворюванням відповідних масивів (баз) даних.

ДОДАТОК Б

(обов’язковий)

ПАСПОРТ ВІДХОДІВ ПІДПРИЄМСТВА

Б.1 Форма паспорт відходів підприємства та інструкція щодо його заповнювання

ПАСПОРТ ВІДХОДІВ Зберігають на підприємстві,

в установі, організації

(підприємства, установи, організації, фізичної особи — суб’єкта

господарювання)

Реєстраційний №

Код згідно з ЄДРПОУ


Підпорядкування (код згідно з СПОДУ)


Код згідно з ДК 009


Адреса (місто, область, селище тощо, код згідно з ДК 014)


Телефон


Особа (організація), що складала паспорт


Дата складання


Назва відходів

(за нормативно-технологічною документацією)