Примітка. Для запобігання пошкоджено устатковання може бути введено вимушені періоди охолоджування та простою.

Під час випробовування пристрої з поверненням в початкове положення мають спрацьовувати кожного разу, коли застосовують умови одиничної несправності, а пристрої без повернення в початкове положення мають спрацювати один раз. Після випробування пристроїв з поверненням в початкове положення не повинно бути ніяких ознак пошкодження, які могли б перешкоджати їх роботі в подальших умовах одиничної несправності

  1. Патрони плавкого запобіжника

Патрони плавких запобіжників з плавкими запобіжниками, які повинен замінювати оператор, мають не дозволяти доступ до небезпечних частин, які перебувають під напругою під час заміни плавкого запобіжника.

Відповідність перевіряють випробуванням за допомогою шарнірного випробувального штифта (див рисунок В. 2), вживаного без зусилля

  1. Пристрої вибирання напруги електромережі

Пристрої треба конструювати так, щоб перехід від однієї напруги або одного типу живлення на інший не міг відбуватися випадково. Марковання пристроїв вибирання напруги наведено в 5.1.3 d)

Відповідність перевіряють технічним контролем і неавтоматизованим випробуванням.

  1. Складники з високою працездатністю

Якщо за умов одиничної несправності внаслідок короткого замикання або розімкненого кола складника може виникнути небезпечний чинник, то треба застосовувати складники з високою працездатністю. Складники з високою працездатністю має бути сконструйовано, виміряно й випробувано відповідно до застосовного стандарту ІЕС так, щоб гарантувати їх безпечність і надійність для запланованого застосування. їх можна розглядати як неушкоджувані стосовно вимог щодо безпеки цього стандарту.

Примітка. Приїлади таких вимог і випробувань:

  1. випробування електричної міцності ізоляціі на пробій призначено для подвійної ізоляції або підсиленої ізоляції;

  2. визначення розмірів для збільшення потужності розсіянні (резистора) принаймні удвичі;

  3. кліматичні випробування й випробування на зносотривкість, щоб гарантувати надійність на запланований строк служби устатковання;

  4. імпульсне випробування резисторів, див. ІЕС 60065

Окремий електронний прилад, який використовує електронну провідність у вакуумі, газі або напівпровіднику, не вважають складником з високою працездатністю.

Відповідність перевіряють виконанням відповідних випробувань.

  1. Трансформатори електромережі, випробовувані поза устаткованням

Трансформатори електромережі, випробовувані поза устаткованням (див. 4.4.2.6). треба випробовувати за таких самих умов, які існують усередині устатковання. якщо вони можуть впливати на результати випробування.

Відповідність перевіряють за допомогою короткого замикання та випробувань на перевантаження, зазначених в 4.4.2.6, і завершуваних випробуванням 4.4.4. 1 b) і с). Якщо с будь-які сумніви, чи втримає трансформатор інші випробування, зазначені в 4.4.4 і 10.2, піспя встановлення його в устатковання. то випробування повторюють з трансформатором, установленим в устатковання.

  1. Друковані схемні плати

Друковані схемні плати мас бути зроблено з матеріалу з класифікацією займистості FV-1 згідно з ІЕС 60707 або краще.

Ця вимога не стосується тонкоплівкових гнучких друкованих схемних плат, які містять кола з обмеженням за потужністю, що відповідають вимогам 9.3.

Відповідність номінальних характеристик займистості перевіряють технічним контролем характеристик матеріалів. Альтернативно відповідність перевіряють, виконуючи FV випробування, наведені в ІЕС б0707, на трьох зразках певних частин. Зразки можуть бути будь-якими із зазначеного нижче:

  1. укомплектовані частини;

  2. секції частини, зокрема з ділянкою, що мас якнайменшу товщину стінки і будь-які вентиляційні отвори;

  3. пробні екземпляри відповідно до ІЕС 60707.

  1. Кола чи складники, застосовні як пристрої обмеження перенапруг перехідних процесів

Якщо в устаткованні застосовано контроль перенапруг перехідних процесів, то будь-який складник або коло, що обмежує перенапруги, мають витримувати 10 позитивних і 10 негативних імпульсів з відповідною імпульсною витримуваною напругою з таблиці 17, зроблених з проміжками до 1 хв, окремо від імпульсного генератора 1,2/50 мкс (див ІЕС 60060). Генератор має створювати коливання напруги холостого ходу 1,2/50 мкс. коливання струму короткого замикання 8/20 мкс, з повним вихідним опором (пікова напруга холостого ходу, поділена на пікове значення сили струму короткого замикання), як зазначено в таблиці 18.

Для вимірювальних кіл випробувальну напругу зазначено в таблиці 17. Для інших кіл випробувальна напруга така сама, як та, яку визначено для категорії вимірювання II.

Таблиця 17 - Імпульсні витримувані напруги

Номінальна напруга живлення від електромережі змінного або постійного струму відносно землі, В

Визначена імпульсна витримувана напруга

Категорія вимірюванмя

II, В

III, В

IV, В

50

500

800

1 500

100

800

1 500

2 500

150

1 500

2 600

4 000

300

2 500

4 000

6 000

600

4 000

6 000

8 000

1 000

6 000

8 000

12 000




Таблиця 18 - Вихідний повний опір імпульсних генераторів

Категорія вимірювання

Повний вихідний опір, Ом

III і IV

2

II

див. примітку))

Примітка. Опір може бути додано послідовно з генератором нижчого повного опору, щоб підвищити повний опір до відповідного значення.



Відповідність перевіряють за допомогою зазначеного вище випробування. Після випробування не повинно бути ні ознак перевантаження, ні погіршення роботи складника.

Примітка. Кола або складники, застосовувані, щоб контролювати тимчасові перенапруги, описані в IEC 60364 - 4 - 442, не може бути перевірено за допомогою зазначеного вище випробування.

  1. ЗАХИСТ ЗА ДОПОМОГОЮ БЛОКУВАЛЬНИХ ПРИСТРОЇВ

    1. Загальні положення

Блокувальні пристрої, які застосовують для захисту операторів від небезпечних чинників, мають перешкоджати оператору потрапити під дію небезпечного чинника до того, як небезпечний чинник буде усунено, і мають відповідати вимогам 15.2 і 15.3.

Відповідність перевіряють технічним контролем і виконанням всіх відповідних випробувань цього стандарту.

  1. Запобігання поновленню роботи

Блокувальний пристрій для захисту оператора має перешкоджати повторній появі небезпечного чинника внаслідок поновлення роботи вручну, поки дію, яка спричинила спрацьовування блокувального пристрою, не буде змінено або усунено.

Відповідність перевіряють технічним контролем і, за потреби, намагаючись запустити вручну будь-яку частину блокувальних пристроїв, до якої можна доторкнутися шарнірним випробувальним штифтом (див. рисунок В.2).

  1. Надійність

Блокувальна система для захисту операторів має гарантувати, що одинична несправність навряд відбудеться протягом планованого строку служби устатковання або не зможе призвести до появи небезпечного чинника.

Відповідність перевіряють оцінюванням системи. У разі сумнівів блокувальну систему або відповідні частини системи зациклюють, щоб урахувати якнайменше сприятливе навантаження за нормального застосування. Кількість циклів мас бути у два рази більша за максимальну кількість, яка може бути протягом планованого строку служби устатковання. Перемикачі випробовують принаймні на 10 000 робочих циклів. Частини, що витримали це випробування, вважають за складники з високою працездатністю.

  1. ВИПРОБУВАЛЬНЕ ТА ВИМІРЮВАЛЬНЕ УСТАТКОВАННЯ

    1. Струмові вимірювальні кола

Устатковання зі струмовими вимірювальними колами, призначене для підключення до трансформаторів струму без внутрішнього захисту, має бути адекватно захищено, щоб перешкоджати виникненню небезпечного чинника внаслідок обриву кіл під час роботи. Струмові вимірювальні кола треба розробити так, щоб під час перемикання діапазонів не було жодного обриву, внаслідок якого міг би виникнути небезпечний чинник.

Відповідність перевіряють технічним контролем і випробуваннями на перевантаження за значення сили струму, в 10 разів більшого за номінальне максимальне значення сили струму, протягом 1 с. Під час випробування не повинно бути жодних обривів, які могли б призвести до виникнення небезпечного чинника.

Перемикач діапазонів або подібний пристрій у струмовому вимірювальному колі перевіряють технічним контролем і примушуючи пристрій вмикати номінальний максимальний струм 6000 разів. Після закінчення 6000 робочих циклів не повинно бути жодних електричних або механічних несправностей пристрою перемикання, або будь-якого надмірного оплавлення або прожарювання контактів.

  1. Багатофункційні лічильники й аналогічне устатковання

Багатофункційні лічильники і аналогічне устатковання не мають призводити до виникнення небезпечних чинників за будь-якої можливої комбінації номінальних вхідних напруг і установок засобів керування функціюванням і діапазонами. Можливі небезпечні чинники охоплюють ураження електричним струмом, вогонь, утворення дуги та вибух.

Відповідність перевіряють наведеним нижче випробуванням.

Номінальну максимальну напругу, зазначену для будь-якого функціювання, прикладають до кожної пари виводів по черзі, в кожній комбінації засобів керування функціюванням і діапазонами. Випробувальне джерело, підключене до устатковання, що вимірює на виводах під час цього випробування, обмежено 3,6 кВА для категорії вимірювання І або категорії вимірювання II. Для категорії вимірювання III або категорії вимірювання IV. випробувальне коло має бути здатним подавати 30 кВА.

Під час і після випробовування не повинно виникати жодних небезпечних чинників.

ДОДАТОК А

(обов'яковий)

ВИМІРЮВАЛЬНІ КОЛА ДЛЯ ДОПУСТИМОГО СТРУМУ (див. 6.3)

Примітка. Цей додаток основано на ІЕС 60990, який установлює методику вимірювання допустимого струму, а також установлює характеристики випробувальниі вольтметрів

А.1 Вимірювальні кола для змінного струму з частотами, що не перевищують 1 Мгц, і для постійного струму

Струм вимірюють, застосовуючи коло з рисунку А.1. Значення сили струму розраховують за формулою.

_ U

1 ~ 500

де I - значення сили струму в амперах;

U- значення напруги у вольтах, показаних вольтметром.

Це коло представляє повний опір тіла й компенсує змінення фізюлопчної чутливості тіла залежно від частоти.





R1 = 1 500 Ом, R2 = 500 Ом, R3 = 10 кОм,

С1 = 0,22 мкФ, С1 = 0,022 мкФ,

Рисунок А.1 -Вимірювальне коло для змінного струму з частотами, що не перевищують 1 Мгц, і для постійного струму

А.2 Вимірювальні кола для змінного струму з частотами коливання, що не перевищують 100 Гц, і для постійного струму

Якщо частота не перевищує 100 Гц, то струм можна вимірювати, застосовуючи будь-яке з кіп на рисунку А 2. У разі застосовування вольтметра значення сили струму розраховують за формулою:



де I - значення сили струму в амперах;

U - значення напруги у вольтах, показаних вольтметром.

Це коло представляє повний опір тіла для частот, що не перевищують 100 Гц.

Примітка. Значення 2000 Ом містить повний опір вимірювального приладу



Рисунок А.2 - Вимірювальні кола для змінного струму з частотами поливання, що не перевищують 100 Гц, і для постійного струму

А.3 Струмовс вимірювальне коло для випадку електричних опіків за високих частот

Струм вимірюють, застосовуючи коло з рисунку А.З. Значення сили струму розраховують за формулою:

_ U

1 ~ 500

де I - значення сили струму в амперах;

U- значення напруги у вольтах, показаних вольтметром.

Це коло компенсує дії високої частоти на фізіологічну чутливість тіла.



R1 = 1 500 Ом



R2 = 500 Ом

С1 = 0,22 мкФ

Рисунок А.3 - Струмове вимірювальне коло для випадку електричних опіків

ДОДАТОК B
(обов'язковий)

СТАНДАРТНИЙ ВИПРОБУВАЛЬНИЙ ШТИФТ (див. 6.2)



Допуски й розміри кінчика шрифта див. на рисунку В.2.

Рисунок В.1 - Жорстко зафіксований випробувальний штифт (випробувальний штир 11 за ІЕС 61032)



Умовні познаки:

  1. - ізоляційний матеріал;

  2. - переріз АА;

  3. - переріз ВВ:

  4. - руків'я:

  5. - стопорна пластина;

  6. - сферичний;

  7. - деталь х (приклад);

  8. - вигляд збоку;

  9. - фаска на всіх краях.

Догуски на разміри без зазначених допусків:

  • на кути: 0 -10

  • на лінійні розміри:

до 25 мм: 0

  • 0,05 мм

понад 25 мм: ± 0,2 мм

Матеріал штифта: термооброблена стапь тощо

Обидва зчленування цього штифта може бути зігнуто під кутом (900+10)0, але лише в одній площіні.