1. з одного або кількох вимикачів відповідно до 5.12.1.2.2, які побічно відмикають живлення контакторів або їхні релейні контактори, або

  2. з контактів, що не відповідають вимогам 5.12.1.2.2, або

  3. з інших компонентів відповідно до вимог додатка В;

  1. з програмованих електронних систем, які застосовують для безпеки відповідно до 5.12.1.2.6 з безпосереднім відмиканням живлення контакторів або їхніх релейних контакторів.

  1. Електричне устатковання не може бути з’єднано паралельно з електричним пристро­єм безпеки, крім:

  1. електричного пристрою безпеки у разі оглядання (5.12.2.5);

  2. з’єднання з різними точками ланцюга безпеки для отримання відомості про статус електричних пристроїв безпеки; пристрої, що використовують для цього, мають відповідати вимогам додатка В.

    1. Внутрішня або зовнішня індукція або ємність не мають впливати на роботу ланцюгів безпеки.

    2. Вихідний сигнал, що виходить від ланцюга безпеки, не повинен змінюватися зовнішнім сигналом від іншого електропристрою, розташованого нижче на цьому самому ланцюзі, що могло б при­зводити до небезпечних наслідків.

    3. Конструкція і розташування внутрішніх блоків живлення мають бути такими, щоб запобігати утворенню помилкових сигналів на виході електропристроїв безпеки через перемикання. Зокрема піки напруги від роботи ескалатора або рухомої доріжки, або іншого устатковання в мережі не мають створювати неприпустимі перешкоди для електронних компонентів (несприйнятливих пере­шкод) відповідно до EN 12015 і EN 12016.

  1. Вимикачі безпеки

    1. Дія вимикача безпеки має відбуватися через жорстке механічне роз’єднання контак­тів. Це жорстке механічне роз’єднання має відбуватися, навіть якщо контакти зварилися один з одним.

Жорстке механічне роз’єднання виконують, коли всі елементи, які переривають ланцюг, розмика­ють так, що на значній частині шляху, що проходять контакти, немає пружних елементів (наприклад, пружин) між рухомими контактами і частиною виконавчого механізму, до якого застосовано зусилля.

Конструкція має мінімізувати ризик короткого замикання, яке можуть спричинювати несправні компоненти.

  1. Вимикачі безпеки встановлюють для ізолювання номінальної напруги 250 В, якщо корпус забезпечує ступінь захисту не менше ніж IP 4Х (відповідно до EN 60529), або 500 В, якщо корпус забезпечує ступінь захисту менше ніж IP 4Х.

Вимикачі безпеки мають належати до таких категорій згідно з EN 60947-5-1:

  1. АС-15 для вимикачів безпеки в ланцюгах змінного струму;

  2. DC-13 для вимикачів безпеки в ланцюгах постійного струму.

  1. Якщо захисний корпус не має ступеня захисту IP 4Х, проміжки мають бути не менше ніж 3 мм і довжина шляху витоку струму — не менше ніж 4 мм.

Відстань для переривання контактів має бути не менше ніж 4 мм після роз’єднання.

    1. У разі кількох переривань ланцюга окремі відстані для переривання контактів мають бути не менше ніж 2 мм після роз’єднання.

    2. Залишки електропровідного матеріалу не повинні призводити до короткого замикання контактів.

  1. Відмовостійкі ланцюги безпеки

    1. Будь-яка з несправностей, наведених у 5.12.1.1, не може спричиняти небезпечну ситуацію.

    2. Для несправностей згідно з 5.12.1.1 застосовують наведені нижче умови.

Якщо одна несправність разом з іншою можуть призводити до небезпечної ситуації, ескалатор або рухому доріжку потрібно зупинити до дії, під час якої використовують несправний елемент.

Можливість виникнення іншої несправності, що може призводити до небезпечної ситуації зупи­нення ескалатора або рухомої доріжки через описану вище дію, не враховують.

Якщо несправність компонента, що спричинив першу несправність, не можна виявити, змінивши положення, то наведені нижче заходи мають забезпечувати виявлення несправності та її усунення не пізніше, ніж ескалатор або рухому доріжку буде перезапущено відповідно до 5.12.2.4.

СЧМЗ (середній час між збоями) відмовостійкого ланцюга безпеки має бути не менше ніж 2,5 року. Цей час було визначено за припущенням, що протягом трьох місяців кожний ескалатор і кожну рухому доріжку перезапускали відповідно до 5.12.2.4 щонайменше один раз і отже, змінили положення.

  1. Якщо дві несправності разом з третьою можуть призвести до небезпечної ситуації, ескалатор або рухому доріжку має бути зупинено вчасно до наступної дії, під час якої використовують несправні елементи. .

Можливість виникнення третьої несправності, що може призвести до небезпечної ситуації зупи­нення ескалатора або рухомої доріжки через зазначену вище дію, не враховують.

Якщо несправності з компонентами, що спричинили дві помилки не можна виявити зміненням положення, відповідні заходи мають забезпечувати, щоб несправність було виявлено і рух зупинено не пізніше, ніж ескалатор або рухому доріжку перезапустять згідно з 5.12.2.4.

СЧМЗ (середній час між збоями) ланцюга безпеки має бути не менше ніж 2,5 року. Цей час було визначено за припущенням, що протягом трьох місяців кожний ескалатор і кожну рухому доріжку пере­запускали відповідно до 5.12.2.4 щонайменше один раз і, отже, змінили положення.

  1. Комбінації з більше ніж трьох несправностей, можна не враховувати, якщо:

  1. відмовостійкий ланцюг безпеки складено щонайменше з двох каналів і їхній рівноцінний стан контролює ланцюг керування. Ланцюг керування потрібно перевіряти до перезапуску ескалатора або рухомої доріжки відповідно до 5.12.2.4 (див. також додаток С); або

  2. відмовостійкий ланцюг безпеки складено щонайменше з трьох каналів і їхній рівноцінний стан контролює ланцюг керування.

Якщо вимоги а) або Ь) неможливо виконати, заборонено переривати аналізування несправності, яке має продовжуватися, як визначено в 5.12.1.2.3.3.

    1. Оцінюють і аналізують відмовостійкі ланцюги безпеки за схемою, як показано на рисунку С.1.

  1. Дія електричних пристроїв безпеки

Спрацьовування електричного пристрою безпеки має запобігати запуску машини приводу або негайно активізувати зупинення. Робоче гальмо має спрацьовувати.

  1. Урухомлення електричних пристроїв безпеки

Компоненти, що керують пристроями безпеки, має бути вибрано і змонтовано так, щоб вони мо­гли належно працювати навіть під механічною напругою протягом тривалої роботи.

У разі використовування ланцюгів безпеки резервного типу, які мають бути забезпечені способом механічного або геометричного розташування елементів передавача, щоб механічна несправність не могла призвести до непомітної втрати резервності.

Передавальні елементи відмовостійкого ланцюга безпеки мають відповідати вимогам D.4.2 і D.4.3, якщо їхню несправність не можна виявити.

  1. Програмовані електронні системи безпеки (PESSRAE)

Застосовані програмовані електронні системи безпеки має бути розроблено відповідно до вимог EN 62061.

Якщо PESSRAE і система, що не відповідає за безпеку, з’єднано одним пристроєм, вони мають відповідати вимогам для PESSRAE.

5.12.2 Керування

  1. Запуск і підготування до використовування ескалатора або рухомої доріжки

    1. Запуск ескалатора або рухомої доріжки (або підготування для використовування у разі автоматичного запуску від проходження користувача повз визначену точку) має відбуватися за допомогою одного або кількох вимикачів, допуск до яких мають тільки уповноважені особи (наприклад, вимикачі із замком під ключ, вимикачі з важелями, що від’єднуються, вимикачі під кришками, які замикаються, дистан­ційні пульти запуску) і бути досяжними з місць за межами лінії перетину гребінки. Такі вимикачі не повинні працювати паралельно, як головні вимикачі, описані в 5.11.4. Особа, яка керує вимикачем, повинна мати можливість бачити весь ескалатор або рухому доріжку, або мати інформацію, що нікого немає на ескала­торі або рухомій доріжці до запуску. Напрямок руху має бути чітко видимий за індикатором на вимикачі.

Будь-яка одна з несправностей, наведених у 5.12.1.1.2 в електричному устаткованні ескалатора або рухомої доріжки, яку неможливо усунути за умов, описаних у 5.12.1.1.3 і/або додатку В, не має спричинити запуск машини.

Вимикач(і) запуску розташовують поблизу вимикача зупинення.

Дистанційні пускові пристрої мають відповідати зазначеним вище вимогам.

Примітка. Див. 7.4.1 е) щодо вимоги для технічного персоналу про необхідність прокручування до повного оберту по­лотна ескалатора або рухомої доріжки, оглядаючи стан східців, пластин, стрічки після технічного обслуговування до введення в експлуатування ескалатора або рухомої доріжки.

  1. Ескалатори або рухомі доріжки, які запускаються або прискорюються автоматично пе­ред входом користувача (режим очікування), мають рухатися принаймні у 0,2 разу номінальної швид­кості, коли особа досягає лінії перетину гребінки, а потім прискорюватися менше ніж на 0,5 м/с2.

Примітка. Середню швидкість ходи особи 1 м/с2 має бути враховано.

Вимоги 5.12.1.1 потрібно виконувати.

Необхідно передбачати конструктивні засоби, щоб запобігти обминанню користувачами зони дії контрольних елементів.

  1. На ескалаторах або рухомих доріжках, які запускаються автоматично під час прохо­дження пасажирів, передбачений напрямок руху має бути чітко маркований і добре видимий на еска­латорі або рухомій доріжці (див. 7.2.2).

Якщо ескалатори або рухомі доріжки, що запускають під час проходження пасажира, може бути запущено в протилежному напрямку, їх потрібно запустити у встановленому напрямку, щоб вони від­повідали вимогам 5.12.2.1.2. Тривалість руху має бути не менше ніж 10 с.

  1. Зупинення

    1. Зупинення, ручне керування

Перед зупиненням оператор повинен бути впевненим, що ніхто не використовує ескалатор або рухому доріжку. Для дистанційного зупинення потрібно виконувати те саме.

  1. Зупинення, автоматична дія

Дозволено таку конструкцію системи керування, щоб ескалатор або рухома доріжка зупинялися автоматично після достатнього часу (щонайменше очікуваний час перевезення пасажира і ще 10 с) після того, як пасажир активізує елемент керування, описаний у 5.12.2.1.2.

  1. Вимикач зупинення для аварійних ситуацій, неавтоматичний

    1. Вимикач зупинення для аварійних ситуацій має бути забезпечено для зупинення ес­калатора або рухомої доріжки у разі непередбаченого випадку. їх розташовують на видимому і легко­доступному місці, принаймні біля кожного посадкового майданчика ескалатора або рухомої доріжки (див. 7.2.1.2.2 щодо зовнішнього вигляду).

Відстані між вимикачами зупинення для аварійних ситуацій мають бути не більше ніж:

  • ЗО м на ескалаторах;

  • 40 м на рухомих доріжках.

За потреби встановлюють додаткові вимикачі зупинення для дотримання зазначених відстаней.

Для рухомих доріжок, призначених для транспортування закупівельних візків, вимикачі розташо­вують відповідно до вимог 1.2.

  1. Вимикач зупинення для аварійних ситуацій має бути електричним пристроєм безпеки згідно з 5.12.1.2.

Примітка. Пристрої відповідно до EN ISO 13850 не підтримують вимог щодо функцій вимикача зупинення згідно з 5.12.2.2.3. Щодо специфічних вимог безпеки у разі аварійних ситуацій на ескалаторах і рухомих доріжках, вимикач зупинення аварійних ситуацій визначають інакше, ніжу EN ISO 13850.

  1. Зупинення, ініційоване пристроями спостерігання або електричними пристроями без­пеки (див. 5.12.1.2.1.1)

    1. У разі будь-якої події, виявленої пристроями спостерігання або електричними пристро­ями безпеки, як наведено в таблиці 6, приводну машину має бути захищено від запуску або її має бути зупинено миттєво перед повторним запуском (див. 5.12.2.4).

Посилання щодо відповідних вимог для пристроїв спостерігання і електричного пристрою безпеки наведено в таблиці 6.

II Таблиця 6 — Вимоги щодо пристроїв спостерігання та електричних пристроїв безпеки


Події до виявлення

Вимога

а)

Перевантаження (через засоби автоматичного розмикання ланцюгів); запуск має бути зупинено (див. також 5.12.2.4.1)

5.11.3.2

Ь)

Перевантаження (дія на основі перевищення температури)

5.11.3.3

с)

Надмірна швидкість або ненавмисне змінення напрямку руху (відповідно до 5.4.2.3); запуск має бути зупинено (див. також 5.12.2.4.1)

5.12.1.2.2 або 5.12.1.2.3, або 5.12.1.2.6 (SIL2)

d)

Спрацьовування допоміжного гальма (відповідно до 5.4.2.2.4)

5.12.1.2.2 або 5.12.1.2.3, або 5.12.1.2.6 (SIL1)

е)

Поломка або надмірне подовження частин, що безпосередньо урухомлюють східці, пластини або стрічки, наприклад ланцюги або шестерні; запуск має бути зупинено (див. також 5.12.2.4.1)

5.12.1.2.2 або 5.12.1.2.3, або 5.12.1.2.6 (SIL1)


Події до виявлення

Вимога

0

(Непередбачене) подовження або зменшення відстані між приводною і натяж­ною станціями

5.12.1.2.2 або 5.12.1.2.3, або 5.12.1.2.6 (SIL1)

9)

Стороннє тіло потрапляє в місце з'єднання східців, пластини або стрічки з гре­бінкою (відповідно до 5.7.3.2.6)

5.12.1.2.2 або 5.12.1.2.3, або 5.12.1.2.6 (SIL1)

h)

Зупинення наступного ескалатора або рухомої доріжки, де проміжний вихід не існує (див. А.2.6), або вихід ескалатора або рухомої доріжки через заблоковані конструкції (наприклад, жалюзі, протипожежні двері). Див. додаток І щодо засто­сування додаткового аварійного вимикача

5.12.1.2.2 або 5.12.1.2.3, або 5.12.1.2.6 (SIL2)

і)

Стороннє тіло потрапляє в місце входження поручнів (див. 5.6.4.3)

5.12.1.2.2 або 5.12.1.2.3, або 5.12.1.2.6 (SIL1)

І)

Осідання східця або пластини (див. 5.7.2.5); запуск має бути зупинено (див. та­кож 5.12.2.4.1)

Пункт)) не застосовують до стрічки рухомої доріжки (див. 5.7.2.5)

5.12.1.2.2 або 5.12.1.2.3, або 5.12.1.2.6 (SIL2)

к)

Відсутність східця або пластини (див. 5.3.6); запуск має бути зупинено (див. та­кож 5.12.2.4.1)

5.12.1.2.2 або 5.12.1.2.3, або 5.12.1.2.6 (SIL2)

І)

Нерозгальмування гальмівної системи після запуску ескалатора або рухомої до­ріжки (див. 5.4.2.1.1); запуск має бути зупинено (див. також 5.12.2.4.1)

5.12.1.2.2 або 5.12.1.2.3, або 5.12.1.2.6 (SIL1)

т)

Відхилення швидкості поручня більше ніж на 15 % від номінальної швидкості протягом більше ніж 15 с (див. 5.6.1)

5.12.1.2.2 або 5.12.1.2.3, або 5.12.1.2.6 (SIL1)

п)

Відчинені оглядові люки у машинному просторі і/або відчинені поверхові плити (5.2.4)

5.12.1.2.2 або 5.12.1.2.3, або 5.12.1.2.6 (SIL1)

0)

Максимально дозволений гальмівний шлях більше ніж на 20 % (див. 5.4.2.1.1); запуск має бути зупинено

5.12.2.4.1

р)

Замикання на землю електроланцюга, де є електричний пристрій безпеки; запуск має бути зупинено (див. також 5.12.1.1.4)

5.12.2.4.1

q)

Установлення змінного штурвала (див. 5.4.1.4)

5.12.1.2.2 або 5.12.1.2.3, або 5.12.1.2.6 (SIL1)