ДСТУ Б В.2.7-140:2007

НАЦІОНАЛЬНИЙ СТАНДАРТ УКРАЇНИ








Будівельні матеріали


ТРУБИ З ПОЛІПРОПІЛЕНУ

ТА ФАСОННІ ВИРОБИ ДО НИХ

ДЛЯ ВНУТРІШНЬОЇ КАНАЛІЗАЦІЇ

БУДИНКІВ І СПОРУД

Технічні умови


ДСТУ Б В.2.7-140:2007

(EN 1451-1:1998, MOD)

Введено: «ИМЦ» ( г. Киев, ул. М. Кривоноса, 2а; т/ф. 249-34-04 )






Київ

Мінрегіонбуд України

2008

ПЕРЕДМОВА


  1. РОЗРОБЛЕНО: Державне підприємство "ЦентрСЕПРОтепломережа"

РОЗРОБНИКИ: Б. Морозов, В. Семенець, О. Семенець (керівник розробки), Н. Скринніков

ВНЕСЕНО: Управління технічного регулювання в будівництві Мінрегіонбуду України

2 ПРИЙНЯТО ТА НАДАНО ЧИННОСТІ: наказ Міністерства регіонального розвитку та будівництва України від 21 січня 2008 р. № 22, чинний з 2008-07-01

3 УВЕДЕНО ВПЕРШЕ

Цей стандарт відповідає:

EN 1451-1: 1998 Plastics piping systems for soil and waste discharge (low and high temperature) within the building structure - Polypropylene (PP) - Part 1 Specifications for pipes, fittings and system (Системи пластмасових трубопроводів для водовідведення і каналізації (низької та високої температури) в межах конструкцій будинків - Поліпропілен (ПП) - Частина 1. Технічні вимоги до труб, фасонних виробів та системи) - в частині технічних вимог до труб, фасонних виробів та системи трубопроводу в цілому)

Ступінь відповідності - модифікований (MOD)

Переклад з англійської (en)

ISO 4065: 1996 Thermoplastics pipes - Universal wall thickness table (Труби з термопластів -Універсальна таблиця товщини стінки) - в частині визначення геометричних розмірів товщини стінок труб та фасонних виробів розділу "Основні параметри і розміри"

ISO 11922-1:1997 Thermoplastics pipes for the conveyance of fluids - Dimension and tolerances-Part 1: metric series (Труби з термопластів для транспортування рідин - Розміри та граничні відхили - Частина 1: метричні серії) - в частині визначення геометричних розмірів стінок труб та фасонних виробів розділу "Основні параметри і розміри"

EN 744: 1995 Thermoplastics pipes. Test method for resistance to external blows by the round-the-clock method (Труби з термопластів. Метод тестування на стійкість до дії зовнішніх ударів рівномірно розподілених по периметру) - в частині визначення технічних вимог до стійкості до удару при випробуваннях падаючим вантажем розділу "Технічні вимоги" та "Методи випробувань"

Ступінь відповідності - нееквівалентний (NEQ)

Переклад з англійської (en)

ЗМІСТ


ВСТУП IV

1 Сфера застосування 1

2 Нормативні посилання 3

3 Терміни та визначення понять 4

4 Основні параметри та розміри 6

5 Технічні вимоги 15

6 Вимоги безпеки та охорони довкілля 18

7 Правила приймання 18

8 Методи контролювання 21

9 Транспортування та зберігання 25

10 Гарантії виробника 25

Додаток А Порядок оформлення та затвердження контрольних зразків зовнішнього вигляду 26

Додаток Б Бібліографія 27


ВСТУП


1 При разробленні розділів "Терміни та визначення понять", "Основні параметри та розміри", "Технічні вимоги", "Правила приймання", "Методи контролювання" даного стандарту були використані матеріали стандартів EN 744:1995 Thermoplastics pipes. Test method for resistance to external blows by the round-the-clock method, EN 1451-1:1998 Plastics piping systems for soil and waste discharge (low and high temperature) within the building structure - Polypropylene (PP) - Part 1 Specifications for pipes, fittings and system.



НАЦІОНАЛЬНИЙ СТАНДАРТ УКРАЇНИ

Будівельні матеріали

Труби з поліпропілену та фасонні вироби до них

для внутрішньої каналізації будинків і споруд

Технічні умови

Строительные материалы

Трубы из полипропилена и фасонные изделия к ним

для внутренней канализации зданий и сооружений

Технические условия

Building materials

Polypropylene pipes and fittings for indoor sewerage systems

of buildings and constructons

Specifications

Чинний від 2008-07-01


1 СФЕРА ЗАСТОСУВАННЯ

1.1 Цей стандарт установлює вимоги до труб безнапірних із гомополімеру пропілену ПП-100 тип 1 (РРН) та блок-сополімеру пропілену ПП-80 тип 2 (РРВ) згідно з ДСТУ Б В.2.7-93 (далі - ПП) та фасонних виробів до них (далі - труби та фасонні вироби з ПП) для внутрішніх мереж каналізації будинків і споруд.

Цей стандарт поширюється на труби кільцевого перерізу одношарові та багатошарові з гладкою внутрішньою та зовнішньою поверхнею, що виготовлені методом неперервної екструзії одного або декількох шарів поліпропілену з наступним різанням на відрізки, формуванням фаски (за потреби), розтрубів та монтажем (за потреби) у розтруби ущільнювальних еластомірних елементів (далі - манжети) та фасонні вироби з ПП, що виготовлені методами формування розтрубів у відрізках труб та їх зварюванням між собою, або литтям (під тиском або ротаційним) з наступним монтажем манжет.

Труби та фасонні вироби за цим стандартом застосовують при будівництві і ремонті:

  • трубопроводів внутрішньобудинкових безнапірних із максимальним робочим тиском не більше 0,16 МПа внутрішніх мереж каналізації будинків і споруд для відведення стічних вод та інших рідких та газоподібних середовищ, до яких труби та фасонні вироби ПП хімічно стійкі, в інтервалах температур від 0 °С до 80 °С та короткочасними стоками до 95 °С (код зони застосування UD) не більше 100 год за рік;

  • трубопроводів внутрішньої аерації (відводу повітря з будинків і споруд) в інтервалі температур від 0 °С до плюс 95 °С для труб і фасонних виробів із ПП-100 тип 1 та в інтервалі температур від мінус 20 °С до плюс 80 °С для труб і фасонних виробів із ПП-80 тип 2;

  • трубопроводів внутрішнього відведення дощової води в будинках і спорудах, які транспортують воду (крім трубопроводів об'єднаної та роздільної мереж протипожежного водопостачання та інші рідкі та газоподібні середовища, до яких труби і фасонні вироби із ПП-100 тип 1 та ПП-80 тип 2 хімічно стійкі, з номінальним внутрішнім тиском при тривалій експлуатації трубопроводу не більше 0,10 МПа.

1.2 Обов'язкові вимоги до якості труб та фасонних виробів, що забезпечують їх безпечність для життя, здоров'я, майна населення та охорони навколишнього середовища, наведено у розділах 5 і 6.

1.3 Підтвердження відповідності труб та фасонних виробів (далі - вироби) здійснюється шляхом складання виробником або уповноваженою ним особою декларації відповідності виробів вимогам цього стандарту згідно з вимогами постанови Кабінету Міністрів України від 20 грудня 2006 р. № 1764 "Про затвердження Технічного регламенту будівельних виробів, будівель і споруд". Декларування відповідності виробів здійснюється з використанням модуля А (внутрішній контроль виробництва) із застосуванням процедур "Випробування органом оцінки виробів певного типу", "Випробування виробником виробу певного типу" та "Здійснення контролю за виробництвом на підприємстві", зазначених у Технічному регламенті будівельних виробів, будівель і споруд та конкретизованих цим стандартом:

а) виробник або уповноважена ним особа складають технічну документацію на вироби та проект декларації відповідності згідно з додатком до Технічного регламенту будівельних виробів, будівель і споруд.

Технічна документація на вироби згідно з цим стандартом повинна включати:

  • загальний опис виробу;

  • офіційне видання цього стандарту;

  • протоколи випробувань виробів на відповідність вимогам цього стандарту, що були проведені в атестованих у встановленому порядку випробувальних лабораторіях з дотриманням періодичності випробувань, установлених цим стандартом;

  • сертифікати відповідності та протоколи випробувань сировини, матеріалів, комплектувальних виробів;

  • акт постановки виробів на серійне виробництво (для виробів, що випускаються серійно);

б) орган оцінки проводить аналіз технічної документації та організовує проведення випробувань зразків виробів певного типу на їх відповідність переліку показників властивостей, який узгоджено з виробником або уповноваженою ним особою і який відповідає вимогам цього стандарту. Цей перелік має включати вимоги: до зовнішнього вигляду поверхні, до опору удару падаючого вантажу та до зміни зовнішнього вигляду після прогрівання.

Відбір зразків виробів для випробувань проводиться представниками органу оцінки за участі представників виробника або уповноваженої ним особи. Випробування зразків проводять в лабораторіях, атестованих у встановленому порядку у присутності представників органу оцінки. Протокол випробувань підписують представники виробника, випробувальної лабораторії та органу оцінки. Затверджує протокол керівник органу оцінки.

У разі якщо один чи більше перевірених зразків не відповідають вимогам цього стандарту, орган оцінки розробляє план коригувальних дій і контролює їх виконання з боку виробника до приведення виробів у відповідність вимогам цього стандарту;

в) за позитивними результатами аналізу технічної документації та випробувань зразків виробів певного типу виробник або уповноважена ним особа вносять до проекту декларації реквізити органу оцінки та протоколів випробувань зразків виробів певного типу і видають декларацію відповідності вимогам цього стандарту.

Орган оцінки реєструє декларацію відповідності у встановленому порядку.

г) виробник, який видав декларацію відповідності виробу певного типу вимогам цього стандарту, повинен у процесі виробництва проводити кваліфікаційні, періодичні та приймально-здавальні випробування на відповідність вимогам цього стандарту з дотриманням періодичності випробувань, установлених цим стандартом у атестованих у встановленому порядку випробувальних лабораторіях та вживати заходів для того, щоб виробничий процес забезпечував відповідність виготовлених виробів вимогам цього стандарту;

д) орган оцінки проводить перевірку виробів, на які ним зареєстрована декларація відповідності, через довільні інтервали часу, але не менше одного разу на три роки. Для перевірки орган оцінки відбирає на місці виробництва довільні зразки кінцевої продукції, досліджує та випробовує їх на відповідність мінімальному переліку вимог згідно з 1.3, б) цього стандарту. У разі отримання негативних результатів випробувань реєстрація декларації відповідності скасовується і декларація втрачає чинність.

1.4 Стандарт придатний для цілей сертифікації.

Оцінка відповідності виробів згідно з цим стандартом може за бажанням виробника або уповноваженої ним особи здійснюватись шляхом проведення органом оцінки їх сертифікації на відповідність узгодженому переліку показників властивостей виробів згідно з цим стандартом включно з мінімальним переліком вимог згідно з 1.3, б), із використанням модуля В (перевірка виробу певного типу) в комбінації з модулем D (забезпечення належної якості виробництва) або модулем F (перевірка продукції) із застосуванням процедур згідно з вимогами постанови Кабінету Міністрів України від 20 грудня 2006 р. № 1764 "Про затвердження Технічного регламенту буді вельних виробів, будівель і споруд".

1.5 Після видання та реєстрації в органі оцінки декларації про відповідність виробу або отримання сертифіката відповідності виробник або уповноважена ним особа наносять національний знак відповідності на виріб або на додану до нього етикетку, упаковку чи супровідну документацію відповідно до правил застосування національного знака відповідності, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 29 листопада 2001 р. № 1599.

1.6 Виробник або уповноважена ним особа зберігають декларацію про відповідність виробу та технічну документацію до неї протягом 10 років після застосування виробу в будинках і спорудах і надають для перевірки в установленому законодавством порядку.


2 НОРМАТИВНІ ПОСИЛАННЯ


В цьому стандарті наведено посилання на такі нормативні документи:

ДСТУ Б А.3.1-6-96 Управління, організація і технологія. Матеріали та вироби будівельні. Порядок розробки та постановки на виробництво

ДСТУ Б В.2.5-18-2001 Інженерне обладнання будинків і споруд. Зовнішні мережі і споруди. Деталі з'єднувальні з поліпропілену для зварювання нагрітим інструментом врозтруб при будівництві мереж холодного та гарячого водопостачання. Технічні умови

ДСТУ Б В.2.5-32:2007 Інженерне обладнання будинків і споруд. Зовнішні мережі і споруди. Труби безнапірні з поліпропілену, поліетилену, непластифікованого полівінілхлориду та фасонні вироби до них для зовнішніх мереж каналізації будинків і споруд та кабельної каналізації. Технічні умови

ДСТУ Б В.2.7-93-2000 Будівельні матеріали. Труби для мереж холодного та гарячого водопостачання із поліпропілену. Технічні умови

ДСТУ 3021-95 Випробування і контроль якості продукції. Терміни та визначення

ДСТУ 4179-2003 Рулетки металеві. Технічні умови (ГОСТ 7502-98, MOD)

ГОСТ 166-89* Штангенциркули. Технические условия (Штангенциркулі. Технічні умови)

ГОСТ 427-75 Линейки измерительные металлические. Технические условия (Лінійки вимірювальні металеві. Технічні умови)

ГОСТ 2226-88 Мешки бумажные. Технические условия (Мішки паперові. Технічні умови)

ГОСТ 2991-85 Ящики дощатые неразборные для грузов массой до 500 кг. Общие технические условия (Ящики дощаті нерозбірні для вантажів масою до 500 кг. Загальні технічні умови)

ГОСТ 6507-90* Микрометры. Технические условия (Мікрометри. Технічні умови)

ГОСТ 7502-89* Рулетки измерительные металлические. Технические условия (Рулетки вимірювальні металеві. Технічні умови)

ГОСТ 9142-91 Ящики из гофрированного картона. Общие технические условия (Ящики гофрованого картону. Загальні технічні умови)

ГОСТ 9396-82 Ящики деревянные многооборотные. Общие технические условия (Ящики дощаті багатооборотні. Загальні технічні умови)

ГОСТ 11262-80* Пластмассы. Метод испытания на растяжение (Пластмаси. Метод випробувань на розтяг)