8.7 При прийманні партії панелей необхідно перевіряти відповідність панелей вимогам цього стандарту за показниками, наведеними у таблиці 8.1, колонка 2.

8.8 Якщо при перевірці панелей хоча б один із показників не буде відповідати вимоги цього стандарту, необхідно проводити перевірку за цим показником для подвоєної кількості панелей даної партії.

8.9 Якщо при повторній перевірці хоча б одна панель не буде задовольняти вимогам цього показника, всі панелі повинні прийматися технічним контролем підприємства-виробника поштучно за цим показником.

8.10 Результати приймального контролю кожної партії панелей повинні бути записані в журналі технічного контролю підприємства-виробника.

8.11 Споживач має право проводити контрольну вибіркову перевірку відповідності панелей вимогам цього стандарту, застосовуючи при цьому наведені нижче методи відбору проб, контролю та випробувань.

8.12 Періодично, не рідше одного разу на рік, а також при постановці панелей на виробництво, при зміні їх конструкції, марки та рецептури пінополіуретану або технологічного процесу виготовлення панелей необхідно перевіряти відповідність панелей вимогам цього стандарту за показниками, наведеними у колонці 3 таблиці 8.1.

Перевірка повинна проводитись за необхідності органом технічного контролю підприємства-виробника за участю представників організацій розроблювача та основного споживача. При цьому руйнівне навантаження при поперечному згині визначають на шістьох зразках завдовжки 3000 мм, відібраних з партії згідно з ГОСТ 18321. Фізико-технічні та механічні показники пінополіуретану, наведені у таблиці 5.3, визначають на шістьох зразках завдовжки 1000 мм, відібраних з партії згідно з ГОСТ 18321. З кожного зразка вирізують відповідно до рисунка 9.3 по три зразки для кожного виду випробувань.

8.13 Документом оцінки якості продукції виступає сертифікація панелей відповідно до Технічного регламенту [1] і розділу 10 цього стандарту.

Таблиця 8.1 – Контроль при прийманні партії панелей

Найменування показника

Показник, що контролюється

при прийманні партії

періодично

1

2

3

Марка, товщина, вид покриття сталевих листів

+

Вид і марка покрівельного шару під покрівлю

+

Зовнішній вигляд панелей

+

Кількість полум'ягасильних добавок

+

Геометричні розміри панелей, непрямокутність, непрямолінійність, неплощинність

+

Комплектність, маркування та пакування панелей

+

Руйнівне навантаження при поперечному вигині

+

Фізико-технічні властивості та механічні показники пінополіуретану:



- густина

+

- міцність зчеплення пінополіуретану зі сталевим листом

+

- міцність зчеплення пінополіуретану з покрівельним шаром

+

- коефіцієнт теплопровідності

+

- вологовбирання

+

- водопоглинання

+

- міцність при стиску

+

- модуль пружності при стиску

+

Примітка. Знак "+" означає, що випробування проводять,

знак "–" – випробування не проводять.

9 МЕТОДИ КОНТРОЛЮВАННЯ

9.1 Марку, товщину, вид покриття сталевих листів, вид і марку покрівельного шару під покрівлю, марку та рецептуру пінополіуретану, кількість вогнегасних добавок перевіряють за паспортами підприємств-постачальників. У необхідних випадках перевірка наведених показників може здійснюватись шляхом відбору й випробувань (виміру, аналізу) відповідних зразків (проб) матеріалів.

9.2 Зовнішній вигляд панелей і захисного покриття перевіряють шляхом огляду та порівняння їх з еталоном, затвердженим у встановленому порядку.

9.3 Комплектність панелей перевіряють відповідно до специфікації замовника. Маркування та пакування перевіряють шляхом огляду пакетів панелей.

9.4 Контроль геометричних розмірів панелей

9.4.1 Геометричні розміри панелей перевіряють згідно з вимогами 5.1.7-5.1.11.

Довжину та ширину панелей вимірюють сталевою рулеткою: довжину – на відстані 50 мм від поздовжніх кромок, ширину – на відстані 20 мм від торцевих кромок і посередині довжини відповідно до рисунка 9.1. Похибка вимірювання не повинна бути більше 0,5 мм.

Рисунок 9.1 – Розташування баз вимірювання довжини і ширини панелі

9.4.3 Товщину панелей вимірюють штангенциркулем або мікрометром у восьми точках на відстані 20 мм від поздовжніх і торцевих кромок відповідно до рисунка 9.2.

Рисунок 9.2 – Розташування точок вимірювання товщини панелі

9.4.4 Розміри панелей за довжиною, шириною та товщиною встановлюють за найбільшим або найменшим значенням вимірюваних розмірів.

9.4.5 Непрямокутність панелей перевіряють за допомогою косинця та щупів за двома протилежними кутами панелі.

9.4.6 Непрямолінійність кромок панелей перевіряють за допомогою перевірної лінійки та щупів. При перевірці вимірюють максимальний зазор між поздовжньою кромкою панелі та перевірною лінійкою, яка прикладається до неї.

9.4.7 Неплощинність панелей (увігнутість або випуклість) у поздовжньому та поперечному напрямках визначають за методиками, затвердженими у встановленому порядку.

9.5 Контроль міцності панелей при поперечному вигині

9.5.1 Руйнівне навантаження визначають на панелях завдовжки 3000 мм.

9.5.2 Випробування панелей, відібраних для визначення руйнівного навантаження, проводять згідно з СТ СЗВ 3973 та ГОСТ 21562.

9.5.3 Руйнування панелі повинно відбуватися внаслідок місцевої втрати стійкості сталевого профільованого листа. Не допускається: руйнування (зминання, розрив, зсув) утеплювача, відшарування утеплювача від сталевого листа, розрив покрівельного шару або його відшарування від утеплювача, якщо вони відбуваються раніше ніж місцева втрата стійкості сталевого профільованого листа.

9.6 Проведення випробувань еталонних зразків панелей та оформлення відповідних доку ментів може бути здійснено сертифікованою лабораторією у встановленому порядку згідно з ГОСТ 21562.

9.7 Контроль фізико-технічних та механічних показників пінополіуретану

9.7.1 Для контролю фізико-технічних та механічних показників із панелей, відібраних за 8.6, вирізують зразки завдовжки 1000 мм. У відповідності зі схемою, наведеною на рисунку 9.3, на плоских ділянках профілю вирізують зразки для кожного виду випробувань.

Для визначення:

1 – густини та водопоглинання пінополіуретану; 2 – міцності зчеплення пінополіуретану зі сталевим листом та його вологопоглинання; 3 – міцності зчеплення пінополіуретану з покрівельним шаром під покрівлю та теплопровідності пінополіуретану; 4 – міцності та модуля пружності пінополіуретану при стиску

Рисунок 9.3 – Схема місць вирізування зразків

9.7.2 Густину пінополіуретану визначають згідно з ГОСТ 409.

9.7.3 Теплопровідність пінополіуретану визначають згідно з ДСТУ Б В.2.7-105.

9.7.4 Вологопоглинання та водопоглинання пінополіуретану визначають згідно з ГОСТ 20869 на зразках у вигляді куба з ребром (50 ±0,5) мм. При товщині пінополіуретану менше 50 мм допускається використовувати зразки у вигляді призм із основою (50×50) мм і висотою не менше 25 мм. Зразки витримують у воді протягом 24 год.

9.7.5 Міцність пінополіуретану при стиску та міцність зчеплення зі сталевим листом і покрівельним шаром під покрівлю визначають згідно з ГОСТ 22695.

9.7.6 Модуль пружності пінополіуретану при стиску визначають згідно з ГОСТ 23404.

9.8 Модуль зсуву пінополіуретану встановлюють за результатами випробувань відповідно до ДСТУ Б В.2.6-71.

9.9 Методи для випробування на вогнестійкість панелей, призначених для використання в якості покриттів, виконують згідно з ДСТУ Б В.1.1-20, на поширення вогню – згідно з додатком Г ДБН В.1.1-7 та на визначення групи горючості – згідно з ДСТУ Б В.1.1-4.

10 ОЦІНЮВАННЯ ВІДПОВІДНОСТІ

10.1 Оцінювання відповідності панелей вимогам Технічного регламенту будівельних виробів, будівель і споруд (далі – Технічний регламент) здійснюється шляхом сертифікації призначеним в установленому порядку органом з оцінки відповідності (далі – орган оцінки) за показниками їх механічного опору та стійкості, пожежної безпеки, запровадженими цим стандартом у 5.2.3, 5.3.1, 5.3.2.

10.2 Сертифікація панелей із застосуванням наступних процедур оцінки відповідності та з урахуванням вимог постанови Кабінету Міністрів України [2]:

- випробування виробу певного типу;

- здійснення контролю за виробництвом на підприємстві;

- випробування виробником зразків виробу, відібраних на підприємстві відповідно до програми випробування;

- подальшого випробування виробником зразків виробу, відібраних на підприємстві відповідно до програми випробувань;

- випробування органом оцінки виробу певного типу.

Усі застосовані процедури оцінки відповідності повинні бути задокументовані.

10.3 Сертифікація виробу органом оцінки здійснюється з використанням модуля В (відповідність типу) в комбінації з модулем F (перевірка продукції).

10.4 Відсутність на підприємстві, що виготовляє панелі, контролю за виробництвом унеможливлює отримання позитивного висновку щодо видачі сертифіката відповідності.

11 ПРАВИЛА ЕКСПЛУАТУВАННЯ І ПОТОЧНОГО РЕМОНТУ

11.1 Дослідження напружено-деформованого стану металевих тришарових стінових, холодильних та панелей покриттів дозволяють зробити висновок про їх високу несучу здатність і достатньо широкі можливості практичного застосування в досить широкому діапазоні зовнішніх навантажень і прогонів металевих панелей.

11.2 Основні види будівель і споруд, для яких можна рекомендувати застосування конструкцій металевих панелей з утеплювачем, – це промислові будівлі і споруди типу виробничих і допоміжних, складських, сільськогосподарських, мобільних збірно-зібраних – згідно з ДБН В.1.2-2, а також споруд холодильників значного будівельного об'єму.

11.3 Вимоги за міцністю, стійкістю і надійністю різних типів композитних металевих панелей за способом виготовлення композитної конструкції (з утеплювачем із заливальних або сліпнених композицій; з плитним утеплювачем, до якого приклеюються металеві листи) будуть однакові, тому що товщина клеєвого шару незрівнянна з товщиною утеплювача, а модуль зсуву клеєвого шару на порядок більше відповідного модуля утеплювача, і тому деформування клеєвого шару практично не впливає на загальну деформацію панелі і в розрахунках не враховується.

11.4 Прогнозування проектного терміну експлуатації і надійності металевих панелей з утеплювачем здійснюється на положеннях роботи тришарового композиту на структурному рівні, коли несучу здатність конструкції в основному забезпечує металевий каркас, а умови стійкості конструкції залежать від показника між шарового зсуву і поперечного відриву матеріалу утеплювача, тому для надійної експлуатації треба створити відповідні умови герметизації шару утеплювача з метою збереження його розрахункових властивостей (показників) протягом строку експлуатації.

11.5 Протягом експлуатації металевих панелей відповідно до затвердженого плану поточного ремонту треба виконувати роботи щодо захисту від корозії вільних і доступних поверхонь металевих листів панелей згідно з ГОСТ 9.042, а також відновлювати облаштування поздовжніх і вертикальних стиків між панелями для запобігання проникненню вологи в шар утеплювача (порушення герметизації стиків).

11.6 При довготривалому консервуванні виробів металевих панелей з утеплювачем на строк більше шести місяців необхідно дотримувати умови зберігання і пакування в закритих приміщеннях або відповідних повітках згідно з 7.6.

11.7 На практиці в процесі експлуатації можливо виникнення різних дефектів на поверхнях контакту шарів панельної конструкції від дії термінового максимального навантаження. Як правило, це явище має місце у кінцевих приопорних зонах і наявності підкріплюючих (чи анкерних) елементів, у місцях різкої зміни деформованої форми конструкції, послаблених ділянках з'єднувальних прошарків, а також місцях прикладання зосереджених сил. При виявленні дефектів відшарування конструктивних металевих шарів і утеплювача конструкція панелі підлягає заміні, а дефектна
панель – заводському відновленню.

11.8 Умови застосування тришарових панелей із низьким гофрами і тришарових гладких панелей за несучою здатністю практично не відрізняються. Для суттєвого збільшення несучої здатності металевих панелей з утеплювачем треба переходити до застосування металевих тришарових панелей з рівномірно високими гофрами.

ДОДАТОК А

(обов'язковий)

РОЗРАХУНОК РУЙНІВНОГО НАВАНТАЖЕННЯ ДЛЯ ЗРАЗКІВ ЗАВДОВЖКИ 1100 мм ПРИ ПОПЕРЕЧНОМУ ЗГИНІ

Руйнівне навантаження Ргран, МН, для зразка при руйнуванні його від місцевої втрати стійкості верхнього (зовнішнього) металевого листа не повинно бути менше

де σгран – нормоване граничне напруження стиску у виступній плоскій грані профілю верхнього металевого листа, МПа, прийняте за таблицею цього додатка;