1

2

3

4




Постійно провіряйте надійність роботи гальм і рульового управління.

2.8.7

Перекидання машин і

агрегатів

Ознайомтесь із дозволеним маршрутом переїзду до місця і з місця роботи.

Визначте небезпечні місця й відповідність габаритів гичкозбиральної техніки існуючим на маршруті перепонам.

При транспортних переїздах колеса машини, вивантажувальні транспортери й інші робочі органи машин переставте у транспортне положення.

Перевірте справність стоп-сигналів, покажчиків поворотів на тракторі та на агрегатованих машинах.

Переконайтеся, що поле, виділене для збирання гички цукрових буряків, розбите на загінки, очищене від зайвих предметів, канави та вимивини загорнуті, перешкоди, які не можна ліквідувати, відмічені віхами висотою 2 м. Межа поля оборана контрольною смугою на віддалі 10 м від

Вибирайте швидкість руху агрегату з урахуванням маси, габаритів і інерційного впливу агрегатованої машини на поворотах, слизькій поверхні доріг, схилах тощо.

Ділянки шляху з крутими схилами й підйомами проїжджайте на першій чи другій передачі, не переключаючи їх у цей час.

Під час руху агрегату по греблях, насипах і їм подібним шляхових спорудах дотримуйтесь відстані від зовнішніх країв коліс (гусениць) агрегату до початку схилу не менше 1м.

Будьте обережними при переїздах по крутих схилах, ровах, вибоїнах, поворотах, особливо після дощу.

Не допускайте перевезення вантажів на машині.

Маневрування агрегату проводьте в межах відміченої поворотної смуги поля. Після закінчення маневрування, на початку прямолінійного руху агрегату, переведіть робочі органи в робоче положення.

Швидкість руху агрегату при поворотах знижуйте до 3–4км/год.

1

2

3

4



краю ярів і крутих схилів, ширина поворотної смуги повинна дорівнювати двократній довжині агрегату.

В кабіні дозволяється знаходитись тільки одному трактористу, щоб при виникненні небезпеки він міг без перешкод покинути її.


2.8.8

Загоряння

агрегату

Перевірте наявність первинних засобів пожежогасіння та їх розміщення в місцях, спеціально передбачених для цих цілей. Ознайомтесь із правилами користування ними, забезпечте до них вільний доступ.

Не використовуйте пожежний інвентар не за призначенням.

Перед заправкою агрегату загальмуйте його, заглушіть двигун і заправляйте паливом лише за допомогою насоса та шланга через лійку з мідною сіткою (тільки закритим способом).

При виникненні необхідності проводити заправку пально-мастильними матеріалами в темну пору доби на полі, освітлюйте місце заправки світлом фар іншого агрегату (автомобіля) або електричним ліхтарем. Не використовуйте для освітлення відкритий вогонь.

Після заправки паливний бак протріть насухо.

Постійно слідкуйте за справністю електропроводки і не допускайте забруднення її маслом і пилом.

Своєчасно очищайте машину, двигун, карданні вали, захисну сітку радіатора від рослинних решток, вихлопну трубу й колектор – від нагару.


1

2

3

4




Паливопроводи очищайте на охолодженому двигуні після перекриття подачі палива.


2.9. Можливі небезпеки та вимоги безпеки

під час збирання цукрових (кормових) буряків


з/п

Можливі

небезпеки

Вимоги безпеки

перед початком

роботи

Вимоги безпеки

під час виконання робіт

1

2

3

4

2.9.1

Рухомі частини машин та агрегатів

Перевірте наявність, справність і надійність установки захисних огороджень і кожухів карданних, ланцюгових, пасових, зубчастих передач і рухомих частин.

Переконайтесь, що на захисних огородженнях, а також біля вузлів машин, небезпечних для обслуговування, є надписи, які попереджують обслуговуючий персонал про небезпеку.

Будьте обережні і не знаходьтеся поблизу неогороджених рухомих вузлів і деталей. Не розпочинайте роботу, як що зняті огородження на обертових і рухомих механізмах, вузлах, деталях трактора й машини.

Не торкайтесь руками робочих органів машини під час її роботи.

Не працюйте на машині при ослабленому кріпленні вузлів і агрегатів.

Під час роботи комбайна не перевіряйте і не регулюйте робочі органи та механізми, не надівайте та не натягуйте паси, ланцюги, не ліквідовуйте несправності, не змащуйте комбайн, не очищайте підкопуючий апарат, транспортери, бункер. Ці роботи виконуйте тільки при заглушеному двигуні.

При спрацюванні аварійної сигналізації або запобіжної муфти негайно зупиніть комбайн, заглушіть двигун і тільки після цього приступайте до з’ясування причин несправностей та їх усунення.

1

2

3

4




Заміну ножів підкопуючих механізмів, встановлення зазорів між дисками копачів і зазорів у конічних підшипниках копачів проводьте в рукавицях після надійної фіксації робочих органів і деталей від провертання при заглушеному двигуні.

Після зупинки комбайна обов’язково переведіть важіль коробки передач у нейтральне положення і виключіть ВВП.

2.9.2

Травмування при ремонті, регулюванні, технічному обслуговуванні й очищенні машин, агрегатів, вузлів і робочих органів

Перед початком ремонтних робіт перевірте наявність та справність інструменту, підставок (опор), гальмівних башмаків, майданчиків для ремонту, регулювання і технічного обслуговування бурякозбиральної техніки.

Перевірте наявність спеціальних чистиків і гачків для очищення вузлів комбайна від бадилля, листя, землі й інших предметів.

Не проводьте ремонт або регулювання вузлів комбайна під час руху машини. Усі види регулювань і технічного догляду проводьте тільки після зупинки машини і заглушеному двигуні.

Не приступайте до ремонту з несправним інструментом.

Не проводьте будь-яких робіт під машиною, якщо під її колеса не поставлені гальмові башмаки.

Не проводьте будь-які роботи під копачем, якщо він знаходиться у транспортному положенні.

До початку робіт під агрегатом загальмуйте його, під колеса поставте гальмові башмаки, зафіксуйте копач механічним фіксатором. Якщо машина піднята домкратом, то в місцях піддомкрачування підставте спеціальні підставки, які б забезпечували стійке положення машини. Не використовуйте для опор (підставок) ящики, каміння, цеглу, деталі машин тощо. При піддомкрачуванні машини, в разі пухкої землі,

1

2

3

4




під домкрат необхідно підложити міцну дошку, але ні в якому разі не використовувати підставку з крихкого матеріалу.

Після закінчення ремонтних робіт не залишайте на машині і в полі інструмент, демонтовані вузли тощо.

Очищення механізмів комбайна від гички, бур’янів, землі й інших предметів здійснюйте при заглушеному двигуні і зупинених робочих органах спеціальними чистиками і в рукавицях.

2.9.3

Перекидання машин і

агрегатів

Ознайомтесь із погодженим маршрутом переїзду до місця і з місця роботи

Визначте небезпечні місця й відповідність габаритів бурякозбиральної техніки існуючим на маршруті перешкодам.

При транспортних переїздах колеса комбайнів, вивантажувальні транспортери й інші робочі органи машин установіть у транспортне положення.

Перевірте справність стоп-сигналів, покажчиків поворотів на тракторі та на бурякозбиральній техніці.

Переконайтеся, що поле, виділене для збирання буряків,

Вибирайте швидкість руху комбайна, копача з урахуванням маси, габаритів та інерційного впливу агрегатованих машин на поворотах, слизькій поверхні доріг, схилах тощо.

Ділянки шляху з крутими схилами й підйомами проїжджайте на першій чи другій передачі, не переключаючи їх у цей час.

Під час руху агрегату по греблях, насипах і їм подібним шляхових спорудах, дотримуйтесь відстані від зовнішніх країв коліс (гусениць) агрегату до початку схилу не менше 1м.

Будьте обережними при переїздах по крутих схилах, ровах, вибоїнах, поворотах, особливо після дощу.

Не допускайте перевезення вантажів на комбайні.

Максимально допустимий кут нахилу бурякового комбайна не повинен перевищувати 15°. При цьому швидкість руху зни-

1

2

3

4



очищене від зайвих предметів. Канави та вимивини загорнуті. Перешкоди, які не можна ліквідувати, відмічені віхами висотою 2 м. Межа поля оборана контрольною смугою на віддалі 10 м від краю ярів і крутих схилів.

Ширина поворотної смуги повинна бути вдвічі довша збирального агрегату.

Поле розбите на загінки.

В кабіні дозволяється знаходитись тільки одному трактористу, щоб при виникненні небезпеки він міг без перешкод покинути її.

зити до 3–4 км/год.

Маневрування агрегату проводьте в межах відміченої поворотної смуги поля. Після закінчення маневрування, на початку прямолінійного руху агрегату, переведіть (робочі органи) в робоче положення.

Швидкість руху агрегату при поворотах знижуйте до 3–4км/год.

2.9.4

Наїзди

Впевніться, що на відведеній для збирання ділянці буряків відсутні сторонні особи.

При виконанні робіт за участю обслуговуючого персоналу перевірте дієвість сигналізації між трактором і комбайном.

Перевірте надійність роботи гальм і рульового управління.

Не допускайте знаходження на полі, де йде збирання буряків, людей, які не беруть участі у виконанні технологічного процесу.

Перед запуском двигуна важіль переключення передач повинен бути в нейтральному положенні, а подушки педалей управління – в одній площині.

Перед пуском двигуна, включенням приводу робочих органів, коробки передач для руху машини обов’язково подайте тривалий звуковий сигнал.

Після подання сигналу провірте можливість руху машини,

1

2

3

4




роботи її механізмів і, переконавшись, що це нікому не загрожує, проведіть пуск або включіть привід машини.

З метою уникнення випадкового рушення машини з місця, при відсутності тракториста-машиніста в кабіні машини, перед залишенням кабіни використайте стоянкове гальмо.

Не працюйте на комбайні в нічний час без електричного освітлення.

Не обганяйте транспорт, швидкість руху якого дорівнює або перевищує швидкість комбайна, а з настанням темноти не дозволяється обгін будь-якого транспорту, що рухається.

Не залишайте без догляду комбайна, копача тощо з працюючим двигуном трактора. При тривалій зупинці агрегату – загальмуйте трактор, опустіть робочі органи на землю та заглушіть двигун. При зупинці колісного трактора підкладіть гальмові башмаки під колеса.

Відпочивайте в полі тільки в спеціально відведених місцях, обладнаних добре помітними віхами (жердина висотою до 3м з червоним прапорцем) вдень і освітленими ліхтарями в темну пору доби.

Не відпочивайте під транспортними засобами, серед дільниці поля тощо.

Постійно провіряйте надійність роботи гальм і рульового управління



1

2

3

4

2.9.5

Зіткнення

Перевірте справність, надійність роботи рульового управління і гальм.

Забезпечте добрий огляд комбайна з усіх боків.

Під’їзд транспортного засобу для навантаження його коренеплодами проводьте за сигналом тракториста причіпного комбайна або комбайнера самохідної машини.

З метою уникнення зіткнення між збиральним агрегатом (комбайном), автомобілем і іншим транспортним засобом при завантаженні цукровими буряками під час руху віддаль між бортом транспортного засобу і комбайном повинна бути 1,5–2 м.

2.9.6

Електронебезпека


Не працюйте в прогонах високовольтної лінії з обірваними проводами і не наближайтеся до них і опор ближче, ніж на 20м.

Припиніть роботи і відійдіть за межі охоронної зони високовольтної лінії на віддаль не менше 40 м при сильному вітрі, в грозу, дощ.

Не приймайте самостійних рішень щодо зняття обірваного дроту з машини вручну або за допомогою будь-яких інших предметів.

Не торкайтесь до опор високовольтної лінії електропередач.

Не зупиняйтесь, не ремонтуйте і не обслуговуйте агрегат під лініями електропередач високої напруги. Не торкайтесь обірваних проводів ЛЕП.

2.9.7

Загоряння

Перевірте наявність первинних засобів пожежогасіння та їх розміщення в місцях, спеціально пе-

Не працюйте у просоченому пальним і мастилами спецодязі.

Не використовуйте пожежний інвентар не за призначенням.

Перед заправкою агрегату за-

1

2

3

4



редбачених для цих цілей. Ознайомтесь із правилами користування ними, забезпечте до них вільний доступ.

Перевірте наявність захисту електропроводки від механічних пошкоджень (проводка повинна бути у трубі або металорукаві) і надійність її кріплення до конструктивних елементів комбайна (трактора).

гальмуйте його, заглушіть двигун і заправляйте паливом лише за допомогою насоса та шланга через лійку з мідною сіткою (тільки закритим способом).

При виникненні необхідності проводити заправку пально-мастильними матеріалами в темну пору доби на полі освітлюйте місце заправки світлом фар іншого агрегату (автомобіля) або електричним ліхтарем. Не використовуйте для освітлення відкритий вогонь.

Після заправки паливний бак протріть насухо.

Постійно слідкуйте за справністю електропроводки і не допускайте забруднення її маслом і пилом.

Своєчасно очищайте машину, двигун, карданні вали, захисну сітку радіатора від рослинних решток, вихлопну трубу й колектор – від нагару.

Паливопроводи очищайте на охолодженому двигуні після перекриття подачі палива.


2.9.8

Опіки


З метою запобігання опікам будьте обережні при обслуговуванні машини в перші 20–30 хв. після зупинки двигуна.

Відкривайте кришку радіатора для доливання води у рукавицях та після охолодження рідини в системі. Знаходьтеся від радіатора на відстані витягнутої руки, із навітряного боку, щоб краплі гарячої води з парою не попали на обличчя.