ЛАМПОВИХ ЦОКОЛІВ І ПАТРОНІВ

  1. Частина (d) позначення, в разі необхідності, містить символи, яким передує дефіс, для зазначення додаткових аспектів, важливих для взаємозамінності (наприклад, число 3 для штифтового цоколя з трьома штифтами або визначальне значення для конфігурації ключа).

Приклади: B22d-3 - цоколь В22 з трьома штифтами в певних місцях.

PG22-6,35 - фокусуючий патрон з фланцем діаметром 22 мм і з двома контактними штирками з відстанню між ними приблизно 6,35 мм.

  1. Частина (е) позначення безпосередньо після навкісної риски містить цифри для зазначення повної довжини цоколя в міліметрах. Ця висота вимірюється разом з виступом ізоляції, але без висоти контактів або штирків.

Приклад: B15d/19 - цоколь B15d з повною довжиною приблизно 19 мм.

  1. Довжина (фестонного) цоколя SV вимірюється між відкритим краєм гільзи та колом діаметром 3,5 мм на конусі.

Задля запобігання непорозуміння значення цієї довжини ставиться після дефісу, але перед навкісною рискою за її наявності.

Частина (f) позначення містить цифри стосовно цоколів з юбками або з розвальцьованими гільзами. Цифри цієї групи в

МІЖНАРОДНЕ ПОЗНАЧЕННЯ ЛАМПОВИХ ЦОКОЛІВ 1 ПАТРОНІВ

9/10

позначенні розташовуються після знака множення ”х“. Цифри округлено зазначають зовнішній діаметр юбки (разом з будь-яким раструбом) або зовнішній діаметр відкритого краю в міліметрах.

Приклад: B22d/25x26 - цоколь В22 з повною довжиною округлено 25 мм і зовнішнім діаметром юбки округлено 26 мм.

4 Приклади інших позначень та їх пояснення

ЕР10/14x11- фокусуючий різьбовий цоколь з більшим діаметром різьби округлено 10 мм, з повною довжиною округлено 14 мм і з діаметром юбки приблизно 11 мм.

B22d-3(907135°)/25x26 - штифтовий цоколь діаметром округлено 22 мм, з двома контактними пластинами, з трьома штирками,

розташованими радіально під кутами 90°, 135° та 135°, з повною довжиною округлено 25 мм і з юбкою діаметром округлено 26 мм.

BAY15d/19 - штифтовий (автомобільний) цоколь зі зміщеним розташуванням штифтів, з діаметром округлено 15 мм і з повною довжиною округлено 19 мм.

K59d/80x63 - цоколь з двома гнучкими приєднаннями, з гільзою діаметром округлено 53 мм, з довжиною

7007-1-4




МІЖНАРОДНЕ ПОЗНАЧЕННЯ ЛАМПОВИХ ЦОКОЛІВ 1 ПАТРОНІВ

10/10

округлено 80 мм і діаметром юбки 63 мм.

R17d/10x35- цоколь з двома заглибленими контактами, з максимальним поперечним діаметром його ізоляційного корпуса округлено 17 мм (суттєвим для припасування в патроні), з гільзою висотою приблизно 10 мм і діаметром округлено 35 мм.

SV8,5-8 - гільзовий цоколь з конічним кінцем, діаметром

приблизно 8,5 мм і довжиною гільзи округлено 8 мм, виміряною між колом 3,5 мм на конусі та відкритим кінцем гільзи.

Т6,8 - гільзовий цоколь з зовнішньою шириною

приблизно 6,8 мм, вимірюваною впоперек контактних пластин.

ЕХ10/13 - різьбовий патрон з додатковими вимогами щодо

шляхів відтоку струмів, з більшим діаметром різьби округлено 10 мм і повною довжиною округлено 13 мм.

7007-1-4


НОВІ ВИМОГИ ЩОДО ПРИПАСУВАНЬ ЦОКОЛІВ (ОСНОВ) ДО ПАТРОНІВ для ПІДВИЩЕННЯ ЇХ БЕЗПЕЧНОСТІ

1/4



1 Вступ

Постачальники регулярно пропонують вироби з традиційними припасуваннями цоколів до патронів, але без доступних для доторкання деталей, які перебувають під напругою під час виймання ламп, для використання в сфері загального освітлення.

Висновки підкомітету 34В з цієї практики були такими, що надходження патронів з традиційними припасуваннями, але без доступних для доторкання деталей, які перебувають під напругою під час виймання ламп, створить більшу проблему безпеки, ніж та, що існує зараз, тому що протягом низки років такі патрони пропонувалися пересічному споживачу в очікуванні стану універсальної безпеки, якої фактично немає з оглядом на реальні обладнання та установки.

Тому національним комітетам було рекомендовано не виявляти подальшу активність у цій сфері та не сприяти в майбутньому таким конструкціям.

В ході дискусії також пропонувалося, щоб можливості розвитку радикально нових рішень проблеми - таких, як цілком нові, повністю безпечні припасування цоколів у патронах, світильники з підвищеними рівнями безпечності або обов’язкове використання переривників струму живлення, що спрацьовують за зменшених його значень, залишалися відкритими у нових розробках.

Робоча група національного комітету Німеччини, розглянувши питання щодо “цілком нових, повністю безпечних припасувань

НОВІ ВИМОГИ ЩОДО ПРИПАСУВАНЬ ЦОКОЛІВ (ОСНОВ) ДО ПАТРОНІВ для ПІДВИЩЕННЯ ЇХ БЕЗПЕЧНОСТІ

2/4



цоколів у патронах”, надала проект каталогу вимог і додаткових властивостей, яким має відповідати таке нове припасування.

Документ за номером 192 секретаріату підкомітету 34В з цього приводу було розіслано національним комітетам і обговорено на черговому засідання підкомітету в Стокгольмі в липні 1980 р. Звіт з поправками та зауваженнями учасників цього засідання було схвалено і додано до протоколу (додаток В до RM 2283/SC 34В - червень 1980 р.).

Через п’ять років виникла ідея видати додаткову (четверту) частину публікації 60061, яка містить загальну інформація та вказівки стосовно змісту публікацій 60061-1, -2 та -3.

З метою забезпечення в публікації 60061-4 ’’Вказівки та загальна інформація" повноти вимог щодо припасувань робоча група ЕРС2 рекомендувала каталог, і документ було удосконалено у відповідності до останніх поглядів і досвіду.

Примітка. Має звертатися увага на той факт, що підвищення безпечності таких нових припасувань не охоплює випадків з руйнування колб.

Вимоги до нових припасувань

  1. Система патрон/лампа повинна мати захист від випадкового доторкання до деталей, на які подається напруга, під час:

  • уведення

  • виймання та

  • функціонування лампи.


НОВІ ВИМОГИ ЩОДО ПРИПАСУВАНЬ ЦОКОЛІВ (ОСНОВ) ДО ПАТРОНІВ для ПІДВИЩЕННЯ ЇХ БЕЗПЕЧНОСТІ

3/4



Патрон також має витримувати перевірку за допомогою випробного щупа згідно з публікацією ІЕС 60529 навіть тоді, коли лампу вийнято.

  1. Система цоколь/патрон має вочевидь відрізнятися за зовнішнім виглядом від традиційної системи (наприклад, Е27, В22 тощо).

  2. Має бути неможливим увести лампу з цоколем нового типу в “традиційний” патрон (який під час уведення лампи має видимі деталі, на які подається напруга) без додаткових заходів.

Примітка. Ранні обговорення патронів з “підвищеною” безпечністю ґрунтувалися переважно на протилежній передумові, тобто на вимозі,що відповідна лампа нового типу мала також функціонувати в наявному патроні без додаткових заходів.

Проте, відповідна робоча група в Німеччині прийшла до висновку, що це не є найкращий шлях підвищення рівня безпеки в цьому напрямку, тому що скоріше є велика ймовірність того, що основні пропорції теперішніх патронів залишилися б незмінними.

  1. Безумовно, усі якісні вимоги щодо теплостійкості, механічної міцності тощо мають задовольнятися в нових припасуваннях цоколів у патронах.

  2. Такі нові рішення перед їх уведенням мали дістати міжнародного погодження.

Додаткові властивості нових припасувань

1. Уведення ламп не повинно вимагати загвинчувального руху.

НОВІ ВИМОГИ ЩОДО ПРИПАСУВАНЬ ЦОКОЛІВ (ОСНОВ) ДО ПАТРОНІВ для ПІДВИЩЕННЯ ЇХ БЕЗПЕЧНОСТІ

4/4

  1. Нова система повинна мати більшу, ніж теперішні системи з різьбовими цоколями, тривкість до зривання цоколя в патроні, спричинене вібраціями.

  2. Нова система має не збільшувати вартість лампової продукції за цією статтею вище прийнятого рівня (принаймні, якщо нова система ґрунтується на властивостях існуючих ламп загального освітлення).

  3. Негайне використання лампи з цоколем нового типу має бути можливим за допомогою адаптера (напівсвітильника), який припасовується до “традиційних” патронів (наприклад, Е27, В22 тощо).

Проте, використання такого адаптеру не повинно впливати на температурні умови в світильнику настільки, що буде перевищено температурні границі, прийнятні для узгодженого типу світильника.

  1. Патентні права, заявлені під час розвитку нових систем, не повинні створювати економічних перешкод для зацікавлених сторін.

Примітка. Вказівки ISO та Технічних комітетів ІЕС в їх публікаціях стосовно патентних повідомлень надаються в документі 01 центрального офісу за номером 457. Цей звіт було погоджено Радою ІЕС на її засіданні у Вашингтоні 26 травня 1970 р.

7007-4-1

КУРС НА НЕЗБІЛЬШЕННЯ ВИДІВ 1/2

ПРИПАСУВАНЬ ЦОКОЛІВ У ПАТРОНАХ

  1. . Вступ

Публікація I ЕС 60061 містить велику кількість видів припасувань цоколів у патронах.

Завдяки розвитку нових лампових виробів і прогресу в технологіях залишаються потреби в нових видах припасувань.

Необмежене впровадження нових видів припасувань може призвести до:

  • зайвого збільшення (невиправдані різноманітності, безлад);

  • плутанини на ринку (втрати задоволення споживачів);

  • постачальницьких проблем (зберігання, обслуговування);

  • подорожчання дрібносерійної продукції (невигідної через зменшення масштабів виробництва).

  1. Сфера застосування

Цей документ визначає курс I ЕС стосовно стандартизації припасувань цоколів у патронах. Він надає вказівки щодо виправдання стандартизування нових видів припасувань.

  1. Сутність курсу стандартизації

Курсом I ЕС є обмеження кількості видів припасувань до виправданого мінімуму, тобто активний курс на їх не збільшення.

  1. Рекомендації та загальна інформація

Для оправдання нових видів припасувань цоколів у патронах з точки зору сутності курсу стандартизації на їх збільшення мають братися до уваги такі вказівки:

КУРС НА НЕЗБІЛЬШЕННЯ ВИДІВ 2/2

ПРИПАСУВАНЬ ЦОКОЛІВ У ПАТРОНАХ

- Уведення нових видів припасувань цоколів у патронах є оправданим, якщо додержується одного або більше нижчезазначених критеріїв:

  1. установлено ризики небезпеки.

- наприклад, ризики небезпеки стосовно ймовірності використання ламп неналежного типу.*>

Щодо рівнів ризиків та можливої оцінки випадку див. Посібник 51 ISO/IEC ’’Вказівки щодо введення в стандарти аспектів безпеки”.

  1. припасування ламп з новими та/або покращеними властивостями, для яких жодне з існуючих припасувань не є придатним.

- наприклад, нові лампи удосконалюються та/або застосовуються покращення фокусування та утримування.

  1. існування постанов уряду та інструкцій.

- наприклад, інструкція ЕСЕ “Регулювання світла дорожніх транспортних засобів”.

Примітка. В разі розгляду нового виду припасування має ураховуватися таке:

  • суттєвою є стандартизація цілісної системи цоколів, патронів і калібрів;

  • проблеми характеристик взагалі не повинні виправдовувати розвиток нових припасувань.

Такі проблеми, зазвичай,мають охоплюватися інструкціями з використання та/або маркуванням.

ШЛЯХИ ВІДТОКУ СТРУМІВ І ПОВІТРЯНІ
ЗАЗОРИ В ЦОКОЛЯХ ГОТОВИХ ЛАМП

  1. Загальні відомості

    1. Вступне зауваження

З виходом звіту ІЕС 60664:1980, додатку ІЕС 60664А (1981) так само, як і зміни 1 (1989) були проведені дослідження щодо оцінки їх впливу на чинні публікації технічного комітету ІЕС ТС 34 ’’Лампи та відповідне обладнання".

Рішення перетворити звіт ІЕС в базові публікації з безпеки втілилося у відповідних змінах, розпочатих у стандарті ІЕС 60598-1. Переглянутий розділ 11 (шляхи відтоку струмів і повітряні зазори) з’явився у третьому виданні (1992).

Базова публікація ІЕС 60664-1 з безпеки має основні принципи, ідентичні принципам авторів звіту ІЕС, але була виконана в поширеній редакції.

  1. Посилальні документи

ІЕС 60061-1:1969, Lamp caps and holders together with gauges for the control of interchangeability and safety - Part 1: Lamp caps

IEC 60061-2:2004, Lamp caps and holders together with gauges for the control of interchangeability and safety - Part 2: Lamp holders.

IEC 60238:2004, Edison screw lampholders.

IEC 60400:2004, Lampholders for tubular fluorescent lamps and starterholders (Патрони для трубчастих люмінесцентних ламп і стартероутримувачі).

ШЛЯХИ ВІДТОКУ СТРУМІВ І ПОВІТРЯНІ 2/13ЗАЗОРИ В ЦОКОЛЯХ ГОТОВИХ ЛАМП

ІЕС 60598-1:2008, Luminaires - Part 1: General requirements and tests.

IEC 60664-1:2007, Insulation coordination for equipment within low- voltage systems - Part 1: Principles, requirements and tests.

IEC 60838-1:2004, Miscellaneous lampholders - Part 1: General requirements and tests.

IEC 61058-1:2000, Switches for appliances - Part 1: General requirements.

IEC 61184:2004, Bayonet lampholders.

IEC 61347-2-1, Lamp controlgear - Particular requirements for starting devices (other than glow starters).

IEC Guide 104:1984, Guide to the drafting of safety standards, and the role of Committees with safety pilot functions and safety group functions.

Національне пояснення

IEC 60061-1:1969, Цоколі та патрони лампові разом з калібрами

для перевірки їх взаємозамінності та безпечності - Частина 1: Лампові цоколі.

ІЕС 60061-2:2004, Цоколі та патрони лампові разом з калібрами для перевірки їх взаємозамінності та безпечності - Частина 2: Лампові патрони.

ІЕС 60238:2004, Різьбові патрони Едісона.

ІЕС 60400:2004, Патрони для трубчастих люмінесцентних ламп