__________________________________________________________________

__________________________________________________________________

(звання, П.І.Б.)

10. Гребні вали головних двигунів і лопаті гребних гвинтів відрегульовуваного кроку (ГРК) зафіксовано. Підрулювальний пристрій і руль застопорені, їх провертання виключено, на пультах управління головними двигунами і підрулювальними пристроями, а також на пульті управління ГРК вивішено таблички "Не вмикати, провадяться водолазні роботи!".

11. Біля пульта управління головними двигунами і підрулювальними пристроями, на весь час роботи водолазів, виставлено вахтового механіка

_________________________________________________________________.

(П.І.Б.)

12. Надводним освітленням місце спуску водолаза забезпечене (в темний час доби).

13. Про початок водолазних робіт зроблено відповідний запис у вахтових журналах (судновому, машинному, електромеханічному).

14. На ноку реї того борту, з якого буде спускатися водолаз, піднято сигнал "А" згідно з "Морским сводом сигналов" (МСС) - "У мене спущений водолаз, тримайтесь на віддалі від мене та слідуйте малим ходом". Удень піднято три фігури (знаки), розташовані вертикально: верхній та нижній знаки - кулеподібної форми чорного кольору, середній - ромб чорного кольору; уночі - три ліхтарі: верхній і нижній - червоного кольору, середній - білого.

Крім того, судно несе сигнали, які передбачені "Международными правилами предупреждения столкновений судов" (МППСС).

15. У потрібних випадках дозвіл на провертання гребного вала, гвинтів підрулювального пристрою і лопатей ГРК дає капітан судна, повідомивши про це старшину водолазної станції і отримавши від нього підтвердження про вихід водолаза з води.


Додаток 5


до пункту 7.6 Правил пожежної безпеки

при проведенні вогневих робіт на суднах,

які ремонтуються та будуються на

судноремонтних підприємствах рибного

господарства України


Аналіз газоповітряного середовища

на предмет загазованості в паливних танках

та інших суднових приміщеннях


1. Перевірка вибухонебезпечності газового середовища в тих паливних ємкостях та інших суднових приміщеннях, в яких можливе випаровування нафтопродуктів, виконується з метою визначення можливості безпечного проведення на суднах ремонтних робіт, а також для одержання дозволу на поставлення судна в док.

2. При перебуванні судна в ремонті аналіз загазованості забезпечує СРП, при цьому воно несе відповідальність за правильність аналізів.

3. Пожежна небезпека ЛЗР та ГР у процесі їх перевантаження та зберігання повинна визначатися на основі концентраційних або температурних меж їх займання (вибуху).

Орієнтація за температурними межами вибуху може здійснюватись тільки для тих закритих ємкостей, у газовому просторі яких можуть утворюватися насичені концентрації парів цього нафтопродукту. Під час перевірок відкритих ємкостей, приміщень та будь-яких ємкостей, звільнених від нафтопродуктів, слід визначати концентрацію парів нафтопродуктів безпосередньо в повітрі ємкості (приміщення).

Для виконання робіт із застосуванням відкритого вогню та інших джерел, що можуть викликати спалах парів нафтопродуктів, вибухонебезпечною слід уважати концентрацію, яка не перевищує 50% від нижньої межі займання (див. таблицю 1).


Таблиця 1


Нафтопродукти

Об'єм нафтопродуктів в 1 л повітря, % (нижня межа займання)

Вміст нафтопродуктів в 1 л повітря, мг

1

2

3

Бензин Б-70

0,55

1,65

Сира нафта

0,05

0,09

Гас

0,07

3,50

Дизельне паливо

0,15

10,25


4. Ємкості, які пред'явлено до перевірки складу повітря, мають бути звільнені від нафтопродуктів, зачищені до повного видалення із внутрішньої поверхні видимих залишків нафтопродуктів і старанно провентильовані.

5. Суднова адміністрація проводить внутрішній огляд ємкостей з-під нафтопродуктів і складає акт, в якому фіксує відсутність видимих залишків нафтопродуктів.

Відбір проби повітря із ємкостей для визначення наявності і концентрації в них вибухонебезпечних парів та газів проводиться тільки після складання актів про внутрішній огляд.

6. Для визначення концентрації парів нафтопродуктів рекомендується застосовувати газоаналізатори.

Аналізи повітря виконуються відповідно до заводської інструкції з експлуатації, яка додається до приладу.

Всі газоаналізатори, що перебувають в експлуатації і призначені для визначення концентрації в повітрі вибухонебезпечних парів нафтопродуктів, повинні проходити державну перевірку один раз на рік. Результати перевірки заносяться до паспорта приладу.

7. Концентрацію парів нафтопродуктів визначають у місцях найбільшої можливої концентрації вуглеводнів, тобто в найбільш віддаленому від горловини (входу) місці - між палубою (дном) і переділками приміщення, де через недостатню циркуляцію повітря утворюється "повітряний мішок", а саме: біля заклепкових швів та з'єднань.

Якщо вимір проводиться безпосередньо в танку, то в цьому випадку слід дотримуватися правил техніки безпеки згідно з НАОП 4.0.00-1.01-91.

8. Результати аналізу, проведеного в паливних ємкостях та інших суднових приміщеннях, що перебувають під дією парів нафтопродуктів, записуються у наряді-допуску.

Строк дії запису - одна доба.

При користуванні відкритим вогнем аналіз загазованості повинен бути проведений перед виконанням робіт.

На основі акта про внутрішній огляд ємкостей та результатів аналізу повітря в паливних ємкостях та інших суднових приміщеннях видається наряд-допуск на виконання тимчасових вогневих робіт, а СПБ санкціонує їх у частині дотримання пожежної безпеки.


Додаток 6


до пункту 7.25 Правил пожежної безпеки

при проведенні вогневих робіт на суднах,

які ремонтуються та будуються на

судноремонтних підприємствах рибного

господарства України


Первинні засоби пожежогасіння

(норми оснащення)


Назва приміщення

Площа, кв.м

Назва і потрібна кількість первинних засобів пожежогасіння

Вогнегасники

Повсть, покривало з негорючого теплоізоляційного полотна чи грубов'язаної тканини розміром 2x2

Ящик з піском ємкістю 1 куб.м і 2 лопати (примітка 2)

хімічні повітряно-пінні ОП-5, ОПМ, ОХП-10, ОХВП-10, ОВП-100, ОВПУ-250

аерозольні ОА-1 ОА-5 ОА-10

вуглекислотні ОУ-2 ОУ-5 ОУ-8

1

2

3

4

5

6

7

Пости управління

50

1

-

-

-

-

Приміщення, в яких розташовано головні навігаційні прилади і обладнання для управління судном, суднові радіотрансляційні вузли, ЦПП

50

-

1(1)

1(1)

-

-

Акумуляторні і агрегатні для радіостанцій або для аварійного освітлення

50

2(1)

(примітка 1)

1(1)

1(1)

1

-

Приміщення для аварійних дизель-генераторів і пожежних дизель-насосів

100

1(1)

1(1)

1(1)

1

-

Житлові і службові приміщення: каюти для екіпажу, виробничого персоналу, включаючи коридори, вестибулі, тамбури;

На 10 м довжини коридорів

1(2)

-

-

1

-

кают-кампанії, їдальні, бібліотеки, перукарні;

50

1(1)

-

-

1

-

умивальні, лазні, душові, роздягальні, пральні, а також коридори, які прилягають до цих приміщень

50

1

-

-

1

-

Господарські приміщення: камбузи, буфетні, прасувальні, шевські, швейні майстерні, сушильні приміщення, провізійні комори, заготівельні приміщення

50

1

-

-

-

-

Вантажні і складські приміщення: суховантажні і рефрижераторні трюми, склади для промислового спорядження, консервні, рибообробні цехи тощо, відкриті палуби суден

100

1(3)

-

-

-

1

Машинні і котельні відділення

100

1(3)

1(1)

1(1)

1

-

Приміщення електрообладнання: приміщення, в яких розташовані головні електродвигуни, електророзподільні щити, акумуляторні тощо

На кожне приміщення

-

2(1)

2(1)

1

-

Сховища палива і мастильних масел

50

1

-

-

1

-

Насосні відділення: вантажні насосні відділення, станція роздавання палива, шлангові приміщення

50

1

-

-

1

-

Стапельні і будівельні риштування суден, які будуються і ремонтуються

На кожному ярусі риштувань через 5 м

1(4)

-

-

-

-


Примітки: 1. Є припустимим розміщення вогнегасників у коридорі на групу приміщень сумарною площею до 50 кв.м за умови, що входи до цих приміщень розташовано поруч, в одному коридорі.

2. На місцях виконання вогневих робіт установлюється ящик з піском або бочка з водою ємкістю 250 л і два відра.

3. Біля місць проведення вогневих робіт слід також розташовувати порошкові вогнегасники.

_______________

(1) Може застосовуватись один із зазначених типів вогнегасників.

(2) Не менше двох вогнегасників на коридор.

(3) При наявності в приміщеннях будівельних риштувань вогнегасники мають розміщуватись на кожному ярусі риштувань.

(4) Не менше двох вогнегасників на кожному ярусі риштувань.


Додаток 7


до підпункту 9.6.2 Правил пожежної безпеки

при проведенні вогневих робіт на суднах,

які ремонтуються та будуються на

судноремонтних підприємствах рибного

господарства України


Норми оснащення первинними засобами

пожежогасіння об'єктів СРП та суден,

які ремонтуються та будуються


1. До первинних засобів пожежогасіння належать: вогнегасники, пожежний інвентар (покривала з негорючого теплоізоляційного полотна, грубововняної тканини, пожежні покривала, ящики з піском, бочки з водою, пожежні відра, совкові лопати) та пожежний інструмент (гаки, ломи, сокири тощо).

2. Для визначення видів та кількості первинних засобів пожежогасіння слід ураховувати фізико-хімічні та пожежонебезпечні властивості ГР, їх взаємодію з вогнегасними речовинами, а також розміри приміщень, відкритих палуб та установок.

3. Потрібну кількість первинних засобів пожежогасіння визначають окремо для кожного приміщення, а також для відкритих палуб.

4. Покривала повинні мати розмір не менше 1x1 м. Вони призначені для гасіння невеликих осередків пожеж у разі займання речовин, горіння яких не може відбуватися без доступу повітря. У місцях застосування та зберігання ЛЗР та ГР розміри покривал можуть бути збільшені до величин: 2x1,5 м, 2x2 м. Покривала слід застосовувати для гасіння пожеж класів "A", "B", "D", (E).

5. Бочки з водою встановлюються у виробничих, складських та інших приміщеннях, у разі відсутності внутрішнього протипожежного водогону та за наявності ГМ.

6. Бочки для зберігання води з метою пожежогасіння відповідно до ГОСТ 12.4.009 повинні мати місткість не менш як 0,2 куб.м і бути укомплектованими пожежним відром місткістю не менше 0,008 куб.м.

7. Ручний пожежний інвентар має розміщуватись в легкодоступних місцях, його закріплення повинно надійно утримувати інвентар і водночас дозволяти легко знімати його з місць кріплення.

8. Ящики для піску повинні мати місткість 0,5 або 1,0 куб.м та бути укомплектованими совковою лопатою.

9. Вибір типу та визначення потрібної кількості вогнегасників здійснюється залежно від їхньої вогнегасної здатності, граничної площі та класу пожежі ГМ і ГР у захищуваному приміщенні або на об'єкті.

Згідно зі стандартом ISO 3941-77 пожежі поділяються на 5 класів. Боротьба з пожежами кожного класу має свої специфічні властивості.

Для успішного гасіння пожежі слід застосовувати найбільш ефективні вогнегасні засоби і способи, точний вибір яких прискорюється і полегшується за допомогою наступних основних рекомендацій:

Пожежі класу A - пожежі твердих речовин. До цих речовин належать деревина та вироби з неї, тканини та папір, гума та пластмаси, рибне борошно, макуха. Гасіння проводиться, переважно, водою.

Пожежі класу B - пожежі ГР або твердих речовин. До цих речовин належать нафта та рідкі нафтопродукти, жири, фарби та розчинники (ЛЗР і ГР). Гасіння таких пожеж проводиться, переважно, за допомогою піни. Піна покриває поверхню рідини, що горить, і відділяє її від осередку горіння та окислення. Крім того, ГР можна гасити розпиленою водою, порошками, вуглекислотою.

Пожежі класу C - пожежі газів. До їх числа належать ГГ, які використовуються у технологічному спорядженні. Гасіння ГГ проводиться точно скерованими струменями води або за допомогою вогнегасних порошків.

Пожежі класу D - пожежі металів та їх сплавів. До числа цих металів (сплавів) належать натрій, калій, магній, титан, алюміній тощо. Для гасіння таких пожеж використовують теплопоглинальні вогнегасні речовини, наприклад, деякі порошки, які не вступають у реакцію з матеріалами, які горять.