1. Рукоятчик і стволовий повинні стежити, щоб запобіжні решітки і кулаки на рейкових коліях постійно знаходились в закритому стані. Запобіжні решітки на нульовому горизонті, а також з протилежних боків від рукоятчика на

приймальній площадці повинні бути постійно закриті на замок. Відчиняти решітки можна тільки на час навантаження і розвантаження кліті і тільки після повної її зупинки.

  1. Після сигналу відправлення кліті не проводити посадку та висадку людей.

  2. Стержень з пружиною в кліті для затиснення (відкриття) стопорів, що фіксують положення вагонеток, площадок, візків у кліті, повинен бути огороджений. 3.1.8. Зазори між вагонетками, поміщеними в кліті, а також між вагонетками і стінками кліті повинні бути:

  1. для вагонеток ємкістю до 1 т - не менше 50 мм;

  2. для вагонеток ємкістю понад 1 т - не менше 65 мм.

  1. Можливі види небезпечних відхилень від нормального режиму роботи устаткування і технологічного регламенту, а також засоби їх усунення.

    1. Для уникнення самочинного викочування вагонеток з кліті, при нещільно закритих стопорах, кліть повинна бути обладнана запобіжними металевими дугами, які повинні бути завжди опущені при спуску (підйомі) вагонеток у кліті.

    2. Лісоспуск на поверхні і внизу біля стволу повинен мати запобіжні решітки або двері, що замикаються на замок і закривають вхід до нього в період, коли він не використовується.

    3. При використанні приймальної площадки на нульовому горизонті для спуску або прийому вантажів решітка повинна бути закрита на замок, а ключ знаходитися у особи, відповідальної за спуск і підйом людей.

    4. Решітки нульового горизонту повинні бути зблоковані з сигналізацією до рукоятчика таким чином, щоб перешкоджати подачі сигналів при відкритій решітці. Не відправляти кліть при відкритій решітці.

Сигнали з нульового горизонту, які подаються рукоятчику, по своїх кольорах повинні різко відрізнятися від сигналів стволового і машиніста підіймача.

  1. Під час спуску і підйому людей рукоятчик і стволовий зобов'язані:

  1. вимагати дотримання порядку при посадці в кліть і виході з неї. Кількість людей, що одночасно знаходяться в кліті, не повинна перевищувати встановленої норми; б) відчиняти і закривати двері в кліті і запобіжні решітки;

  1. не допускати посадки в кліть робітників з інструментами, що мають гострі, не захищені чохлами частини;

  2. не допускати скупчення людей у місця посадки в кліть.

  1. Не проводити спуск і подйом людей у скіпах. 3.2.7. Рукоятчику і стволовому не слід:

  1. відчиняти запобіжні решітки і підходити до кліті до повної її зупинки;

  2. спускати і піднімати людей у клітях одночасно з вантажем;

  3. допускати посадку і вихід людей із кліті після сигналу про пуск кліті;

  4. відходити від сигналу при спуску і підйомі;

  5. ставити в кліть вагонетки, навантажені понад встановленої норми.

  1. Рукоятчик і стволовий мають право подавати сигнали про підйом і спуск кліті тільки після того, як вона буде до цього готова.

  2. До подачі сигналу про відправлення кліті рукоятчик і стволовий зобов'язані перевірити:

  1. надійність закріплення вагонеток і інших вантажів у кліті стопорами, гальмами, запобіжними дугами та іншими пристосуваннями;

  2. надійність закритя запобіжних решіток ствола.

  1. До спуску і підйому вантажів на платформах, тюбінговозках-блоковозках або безпосередньо в кліті рукоятчик і стволовий зобов'язані перевірити: а) правильність і надійність укладки, установки і закріплення вантажу (вантаж не повинен виступати за габарити кліті);

  1. справність і надійність стопорів та пристосувань для кріплення і утримання тюбінговозок і інших вантажів у кліті.

  1. Для підйому і спуску по кліті і лісоспуску негабаритних і великовагових вантажів необхідно мати письмовий дозвіл головного механіка (наряд-допуск). Роботи при цьому повинні провадитися у присутності відповідальної особи технічного нагляду.

  2. Під час руху кліті:

  1. не робити очистку, ремонт, змащення та огляд посадкових кулаків, запобіжних решіток;

  2. не відчиняти запобіжні решітки;

  3. не подавати сигнали (за винятком аварійного стану).

  1. При видачі породи баддями, устя стволу повинно бути перекрито лядами. Ляди повинні бути постійно закриті і відчинятися тільки в момент пропускання бадді.

  2. Для спуску довгомірних матеріалів і частин устаткування їх необхідно підвішувати до піднімального каната за допомогою спеціальних пристосувань, надійно прикріплених до канату.

Матеріали повинні бути зв'язані, прикріплені у верхній частині до канату і не повинні виходити за габарити кліті (бадді).

    1. При роботі в зимових умовах рукоятчик і стволовий повинні стежити за тим, щоб з піднімальних устроїв (клітей, бадді), направляючих провідників і армування ствола була збита крига.

    2. При навантаженні, розвантаженні і переміщенні вибухових матеріалів (ВМ) по стволу шахти, в приствольному дворі і надшахтній будівлі біля ствола допускається присутність тільки підривника, роздавальника, робочих, що навантажують і розвантажують ВМ, рукоятчика, стволового та особи нагляду, відповідальної за збереження і транспортування ВМ по шахті.

    3. Не переміщати ВМ по стволу шахти під час спуска або підйому робітників.

    4. Про спуск ВМ у шахту диспетчер (черговий по шахті) сповіщає машиніста, рукоятчика, стволового та особу, відповідальну за підйом.

    5. Дозволяється одночасно спускатися або підніматися в одній кліті кільком підривникам із сумками з ВМ і піднощикам із сумками з вибуховими речовинами (ВР), із розрахунку 1 м2 підлоги кліті на одну особу.

    6. Спуск і підйом підривників з ВМ по стволу шахти повинні провадитись позачергово.

  1. Під час спуску (підйому) людей клітями по стволу не проводити спуск (підйом) вантажів по лісоспуску.

  2. При будь-яких помічених відхиленнях у технологічному процесі роботу необхідно припинити і сповістити про це особі технічного нагляду або керівництву організації.

  3. Вимоги по забезпеченню пожежо-, вибухо- і електробезпеки.

  1. Виявивши загоряння або появу будь-яких ознак пожежі, негайно сповістити про це особі технічного нагляду або керівництву організації.

  2. Не зберігати в підземних виробках свіжі і відпрацьовані паливно-мастильні матеріали, балони з киснем, ацетиленом і іншими пальними газами в обсягах, що перевищують потреби, необхідні для виконання робіт, обумовлені ПВР.

  3. Роботи з ліквідації пожеж у підземних виробках повинні виконуватись відповідно до плану ліквідації аварій (ПЛА).

  4. До відбудовних і інших робіт дозволяється приступати лише після того, як пожежа буде повністю погашена, виробки провітрені та аналізами установлена відсутність у рудниковому повітрі токсичних газів.

  5. До роботи з електроінструментом допускаються особи, що пройшли спеціальне навчання, здали встановлені іспити, мають II кваліфікаційну групу з електробезпеки та знають практичні прийоми вивільнення від струму постраждалих осіб і надання їм першої допомоги.

  6. Електроінструмент повинен підключатися тільки через рубильник або магнітний пускач гнучким гумовим шланговим кабелем, який повинен мати спеціальну жилу для заземлення корпуса електроінструмента. Не допускати перекручування, зламу кабеля або утворення на ньому петель. Не працювати незаземленим інструментом.

  7. Самовільно не ремонтувати електроінструмент, а також не підключати його до електромережі.

  8. Про всі помічені несправності в електроустаткуванні і електроінструменті, що можуть викликати поразку електричним струмом, рукоятчик і стволовий зобов'язані повідомити бригадиру, майстру або черговому слюсарю-електрику з ремонту шахтового обладнання, устаткування, машин та механізмів.

  9. Самовільно не включати і не виключати рубильники, крім аварійних випадків, а також для вивільнення постраждалих від струму, при пожежі і т.п.

  10. Не виправляти, не чистити та не регулювати електроінструмент під час його роботи.

  11. Не підключати електроінструмент безпосередньо до проводів мережі.

  12. Не дозволяється робити виправлення електричних з'єднань електроустаткування під напругою.

  13. Ручним електричним інструментом працювати можна тільки в гумових діелектричних рукавичках і чоботах.

  14. Виправляти патрон електричної лампи, заміняти перегорілі плавкі вставки, заміняти електролампи повинен слюсар-електрик при знятій напрузі; рукоятчик і стволовий робити ці роботи не повинні.

  15. Для уникнення ураження електричним струмом не слід торкатись проводів і вводів освітлювальної мережі навіть тоді, коли зовнішній огляд не виявив порушення ізоляції.

  16. Не торкатись руками, одягом або будь-якими предметами (навіть тими,що не проводять електричний струм) частин електричних машин, що зазвичай знаходяться під напругою, навіть у тому випадку, якщо вони відключені.

  17. Не проводити ремонтні роботи поблизу неізольованих, відкритих струмоведучих частин електроустаткування, які знаходяться під напругою.

  18. Не користуватися ручним електроінструментом, знаходячись у нестійкому положенні.

  19. Не проводити роботу ручним електроінструментом із приставлених драбин.

  20. Не застосовувати в якості переносних світильників звичайні електричні лампи, що живляться електричним струмом напругою 127 і 220 В.

Переносні світильники повинні живитися від електричної мережі напругою 12 В.

  1. Переносний світильник повинен задовольняти таким вимогам:

  1. мати ізолюючу ручку;

  2. його струмоведучі частини повинні бути захищені від випадкового дотику вогнестійкими і вологостійкими ізолюючими матеріалами;

  3. мати захисну металеву сітку;

  4. в якості провода, що живить світильник повинен застосовуватися гнучкий гумовий шланговий провід із штепсельною вилкою на кінці;

  5. конструкція штепсельної вилки повинна виключати можливість помилкового

включення світильника в розетку з напругою 127 і 220 В.

      1. Не застосовувати несправні світильники або проводи, що мають порушену ізоляцію.

      2. Не підключати переносні світильники до оголених проводів або шин. Дозволяється включати переносні світильники тільки в штепсельні розетки і за допомогою штепсельної вилки.

      3. При виникненні пожежі в руддворі, стволі або гірничому комплексі електроустаткування та електропроводка повинні бути негайно відключені від загальної електричної мережі. При неможливості відключення за допомогою рубильника проводи слід обірвати або перерубати за допомогою предметів, що не проводять електричний струм (сокири, лопати із сухою дерев'яною ручкою і т.п.). У цьому випадку дозволяється гасити пожежу тільки вуглекислотними (порошковими) вогнегасниками або сухим піском. Водою або звичайними пінними вогнегасниками не гасити пожежу в місцях, де не можна відключити електроенергію.

    1. При всіх нещасних випадках або раптових захворюваннях, фактах порушення технологічного процесу, виявлених несправностях устаткування, пристосувань, інструмента, що загрожують життю і здоров'ю робітників, необхідно відразу припинити роботу і повідомити про це безпосереднього керівника робіт або представника технічного нагляду.

  1. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ПІСЛЯ ЗАКІНЧЕННЯ РОБОТИ

    1. По закінченні роботи рукоятчик і стволовий зобов'язані упорядкувати робоче місце, зібрати і скласти у визначене місце інструмент і пристосування.

    2. Упорядкувати ручний інструмент і ЗІЗ.

    3. Відходи виробництва, сміття і використані матеріали повинні прибиратись в спеціально відведені місця і металеві ящики.

    4. Передати робоче місце зміннику, про що зробити запис в «Журналі прийому і здачі змін».

    5. Після закінчення роботи рукоятчик і стволовий повинні вимити обличчя, руки теплою водою з милом або прийняти теплий душ.

  2. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ В АВАРІЙНИХ СИТУАЦІЯХ

    1. Загазованість, задимленість понад гранично припустимі норми, а також виявлення осідань гірничих порід і пливунів у гірничих виробках свідчать про можливі аварійні ситуації.

    2. Для кожного об'єкта підземного будівництва розроблено ПЛА.

      1. Особи, які не ознайомлені з ПЛА, і не знають його в частині, що відноситься до місця їх роботи і шляхам пересування, до роботи не допускаються. Кожне ознайомлення з ПЛА і виходами проводиться під розписку до початку роботи.

      2. На кожному об'єкті підземного будівництва крім телефонного зв'язку повинна бути обладнана аварійна сигналізація (світлова, гучномовна, безпровідний радіозв'язок і ін.) з метою оперативного оповіщення працюючих про аварійні ситуації.

    3. При виникненні аварії рукоятчик (стволовий) повинен припинити роботу і діяти відповідно до ПЛА при будівництві метрополітенів і підземних споруд: а) при пожежах:

  • знаходячись на вихідному від джерела пожежі струміні повітря рукоятчик (стволовий) зобов'язаний включитися в саморятівник і виходити на поверхню по маршруту, передбаченому ПЛА;

  • знаходячись на свіжому струміні повітря рукоятчик (стволовий), отримавши повідомлення про аварію, зобов'язаний взяти саморятівник і виходити на поверхню по маршрутах, передбачених ПЛА.

  1. При всіх аваріях кожний робітник, як той, що виїхав (вийшов) на поверхню, так і той, що знаходився на поверхні у цей час, зобов'язаний, дізнавшись про аварію, доповісти про свій виїзд (вихід) і виконувати обов'язки відповідно до ПЛА або залишатися в розпорядженні відповідального керівника робіт з ліквідації аварії.

  2. Порядок дій при наданні першої допомоги потерпілим під час аварії: