газовідсмоктувальними пристроями з автоматичним утриманням розрідження під склепінням печі для запобігання попаданню реакційних газів у робочу зону;

свічками безпеки з автоматичним скидом газів при підвищенні тиску під склепінням печі при "закипанні" шлаку;

камерою допалювання технологічних газів з автоматичним контролем наявності факела;

санітарними відсмоктуваннями від нещільностей склепіння, льотки та робочих вікон;

системою охолодження склепіння водою;

повітряним охолодженням днища;

системою очищення технологічних газів та вловлювання пилу до нормативів граничнодопустимих викидів (ГДВ);

автоматичним контролем температури кожуха та днища для запобігання перегріву футерівки та прориву металу.

  1. Усі робочі площадки та огороджувальні пристрої для обслуговування РТП повинні мати покриття з електроізоляційних матеріалів, крім того, площадки біля горну печі та колошника повинні бути виконані з вогнетривкого матеріалу та бути сухими.
    1. Площадка для обслуговування електродів повинна бути огороджена таким чином, щоб запобігти доступу до неї працівників при наявності напруги на електродах печі. Роботи на площадці слід дозволяти лише при відключеній печі і наявності в працівників ключа-бирки.
      1. Площадка горнового повинна бути обладнана захисним екраном від тепловипромінювання та бризок під час випуску розплаву.
        1. На колошниковій площадці печі повинна бути передбачена світлова сигналізація, що попереджає працівників про наявність напруги на печі. Перед уключенням печі належить подавати звуковий сигнал.
        2. Конструкція підвісної системи електродів повинна виключати можливість проникнення газів з печі на площадки для дозування та нарощування електродів.
        3. Система відсмоктування та очистки технологічних газів повинна бути герметизованою.
        4. Усі деталі та вузли обладнання РТП, які можуть опинитися в аварійних ситуаціях під напругою, повинні виконуватися з електроізоляційними розривами.
        5. Проектування та обслуговування камери допалювання технологічних газів повинно виконуватися відповідно до вимог Правил вибухонебезпеки при використанні мазуту та природного газу в котельних установках, затверджених Міненерго СРСР 08.02.84 (далі - НПАОП 0.00-1.1284).
        6. Конструктивне виконання камери допалювання повинно забезпечувати повне допалювання небезпечних газів (водню та оксиду вуглецю) і не створювати умов для їх накопичення.
        7. Проектування та обслуговування установок випарювального охолодження РТП слід виконувати відповідно до вимог НПАОП 0.00-1.07-94 і Правил будови і безпечної експлуатації трубопроводів пари та гарячої води, затверджених наказом Держнаглядохоронпраці України від 08.09.98 № 177, зареєстрованих у Мін’юсті України 07.10.98 за № 636/3076 (зі змінами) (НПАОП 0.00-1.11-98).
        8. Для роботи установки випарювального охолодження необхідно використовувати хімічно очищену, деаеровану воду у замкнутому циклі водозабезпечення.
        9. При обслуговуванні установки випарювального охолодження не дозволяється підвищувати тиск у барабані-сепараторі вище встановленого технологічною інструкцією.
        10. Графітовані електроди з електродотримачами у верхній частині повинні бути електроізольованими один від одного.
        11. Швидкість піднімання електродів печі не повинна допускати перевантаження печі за струмом.
        12. При збиранні графітованих електродів з'єднувальні ніпелі повинні щільно і повністю угвинчуватись у гнізда електродів із застосуванням спеціальної мастики. Застосовувати графітові з'єднувальні ніпелі, які мають тріщини або відколи різьби, не дозволяється.
        13. Електродотримач та електроди, а також системи струмопідводів до печей необхідно оглядати щозміни. При порушенні контактів або виявленні інших ушкоджень слід негайно провести відповідний ремонт.
        14. Не дозволяється при роботі на електродній площадці торкатись одночасно двох електродів (двох мантелів), електроду і заземлених конструкцій та обладнання на цій площадці (колон, балок, ланцюгів, лебідок тощо). Роботи з нарощування електродів слід виконувати тільки при виключеній печі.
        15. Струмоведучі шини короткої мережі електропечі повинні мати огорожу, яка б виключала можливість випадкових доторкань до шин.
        16. Гнучкий струмопровід короткої мережі в крайньому положенні не повинен торкатися кожуха печі, робочого майданчика та інших металоконструкцій.
        17. Управління електричною частиною печі, а також контроль за температурою стінок та поду печі повинні бути автоматизовані і мати дистанційне управління із загального пульта.
        18. Електропечі слід забезпечити контрольними приладами для безпечного ведення технологічних процесів. Експлуатація обладнання при несправності або відсутності вказаних приладів не дозволяється. Вимірювальну та контрольну апаратуру належить монтувати на спеціальних пультах управління у місцях, які б мали шляхи сполучення з робочою площадкою печі.
        19. Пульт управління печі повинен бути розташований на одному рівні з колошниковою площадкою.
        20. На щитах та пультах управління електропечами належить установлювати лампи, які сигналізують про подання напруги на електроди печі або її зняття.
        21. Виймання уламків електродів повинно виконуватися після зняття напруги.
        22. Уміст вологи у шихті, яка завантажується у піч, не повинен перевищувати межі, передбаченої технологічним регламентом. Не дозволяється допускати попадання у піч снігу, льоду зі стружкою та обрізками титану, а також води, яка може міститися у трубах та порожнинах відходів.
        23. Завантаження печі слід вести при закритих робочих вікнах.
        24. Водоохолоджувані елементи печі, що працюють на проточній воді, перед їх установкою та після ремонту повинні підлягати гідравлічному випробуванню пробним тиском відповідно до ГОСТ 12.2.007.9-88. Окремі елементи або групи елементів системи охолодження печі повинні мати індивідуальні вентилі.
        25. Вода, що подається для проточного охолодження, повинна бути очищена від механічних домішок.
        26. Система охолодження агрегату повинна мати прилади контролю температури, зблоковані із сигналізацією, що спрацьовує при підвищенні температури охолоджувальної води понад допустиму або зниженні її витрат порівняно з величиною, установленою технологічною інструкцією з виробництва титанового шлаку в РТП.
        27. Запірна арматура для виключення окремих водоохолоджуваних елементів повинна розміщуватися у доступних та безпечних для обслуговування місцях.
        28. Запірна арматура, що встановлена на підводах води у кесоновані плити та в кесони, повинна бути замаркована та мати бирку з указівкою номера кесона, плити.
        29. Температура води, що відходить від водоохолоджуваних елементів печей, крім установки випарювального охолодження, не повинна перевищувати +45 °С.
        30. Підведення охолоджувальної води повинно здійснюватись до нижньої частини охолоджуваних елементів, а відведення нагрітої води - від верхньої їх частини.
        31. Підведення та відведення води належить розміщувати у місцях, де унеможливлюється попадання на них розплавлених металу та шлаку.
        32. Усі охолоджувальні елементи та системи печі, які працюють на проточній воді і при використанні вторинних енергоресурсів, повинні мати резервне (незалежне) джерело водопостачання.
        33. РТП необхідно негайно відключити у разі:

ушкодження струмоведучих шин або заземлювального пристрою кожуха печі;

наявності вологи в електронебезпечних місцях;

зниження тиску охолоджувальної води нижче межі, передбаченої технологічною інструкцією, або підвищення температури води у пристроях, що охолоджуються, вище допустимої межі;

відсутності води у водоохолоджувальних елементах;

порушення роботи камери допалювання технологічних газів;

ушкодження або неефективної дії витяжної вентиляції;

підвищення температури футерівки печі вище межі, установленої технологічною інструкцією.

  1. Підготовка ковшів та виливниць, випуск плавки та розробка шлаку
    1. Усі пристосування та інструменти, що контактують з розплавами, повинні бути сухими та прогрітими.
      1. Перед випуском металу та шлаку з печі жолоб повинен бути очищеним від шлаку та чавуну та добре просушеним. Очистка жолоба повинна виконуватися після повного затвердіння чавуну та шлаку.
        1. Провушини (цапфи) виливниць слід виготовляти у відповідності до технічних умов. Перевірка непошкодженості провушин (цапф) виконується у терміни, передбачені технологічним регламентом, з реєстрацією результатів перевірки у журналі. Знос провушин (цапф) за всіма замірами не повинен перевищувати 10 % від первинних їх розмірів.
        2. Відбір проб шлаку слід виконувати при відключеній напрузі на електродах печі на сухий, прогрітий пруток, у спецодязі плавильника із шоломом-маскою ("паранджею") на обличчі.
        3. Виливниці, у яких футерівку замінено повністю або частково, перед заповненням металом або шлаком повинні бути ретельно просушені. Випуск металу та шлаку у виливниці з вологою футерівкою не дозволяється. Вологість шлаку, яким футерують виливниці, не повинна перевищувати 7 %.
        4. Перед поданням виливниць для заповнення їх металом та шлаком повинна бути перевірена стійкість виливниць на візку.
        5. Для обслуговування льоток печей повинні бути обладнані спеціальні площадки.
        6. Футерівку в зоні льотки печі необхідно перевіряти візуально щозмінно з відповідним записом результатів огляду в змінному звіті старшого плавильника. При виявленні ушкоджень необхідно виконати ремонт.
        7. Приготування вогнетривких пробок для закриття льотки печі повинно бути механізовано.
        8. Пропалювання льотки киснем слід проводити не менш ніж двома працівниками при працюючому місцевому відсмоктуванні. Один з працівників повинен перебувати біля запірної арматури подання кисню.
        9. Киснепроводи, якими подається кисень до печей, повинні відповідати вимогам НПАОП 27.0-1.01-87.
        10. Розміщення балонів з киснем у пічному та ливарному прольотах не дозволяється.
        11. Трубки та шланги, які застосовуються для пропалювання льотки киснем, повинні бути ретельно знежирені.

Пропалювати льотки дозволяється трубкою завдовжки не менше 4 м, а при наявності захисної огорожі (стаціонарного щита) - не менше 2 м.

  1. Гнучкі прогумовані шланги, які застосовуються для подання кисню, повинні відповідати ГОСТ "Рукава резиновые для газовой сварки и резки металлов. Технические условия" (ГОСТ 9356-75).

Кріплення шлангів на штуцерах киснепроводів та трубках для подання кисню повинні виключати можливість пропуску кисню або зрив шланга.

  1. Кисневе пропалювання льотки необхідно виконувати за умов неушкодженості кисневого шланга, надійного кріплення льоточної трубки в патроні, за наявності ізоляційної вставки, закритої захисної штори.
    1. Подавання візків з виливницями до горну печі повинне бути механізоване. При транспортуванні візків з виливницями або ковшами, які заповнені металом та шлаком, перебування працівників ближче 5 м від колії та натяжного троса не дозволяється.
      1. Конструкція виливниць та їх розміщення у "каскаді" повинні виключати можливість витікання металу та шлаку з виливниць через борти при їх заповненні.
        1. Під час пропалювання льотки, випуску металу та шлаку з печі не дозволяється присутність на горновій площадці сторонніх, які не мають відношення до процесу виробництва.
        2. Для охолодження виливниць з металом та шлаком у відділенні РТП слід передбачити спеціальну огороджену площадку.
        3. Колії для транспортування рідкого металу та шлаку повинні бути обладнані обмежувачами ходу візка.
        4. Виймання шлаку та чавуну з виливниць повинно бути механізовано і виконуватися тільки після їх затвердіння. При розвантаженні виливниць працівники повинні перебувати від них на безпечній відстані, яка передбачена технологічною інструкцією.
        5. Розбивання та подрібнення шлаку належить виконувати в окремому приміщенні. Виконання цих робіт у відділенні РТП не дозволяється.
        6. Розбивання зливків титанового шлаку повинно бути механізовано і виконуватися тільки після повного його затвердіння.
        7. Для охолодження шлаку повинні бути передбачені спеціальні приміщення. Завантаження у бункер, подрібнення та подачу на стрічкові конвейєри шлаку слід проводити після охолодження до температури, передбаченої технологічною інструкцією.
        8. При роботах, що можуть спричинити виникнення бризок розплаву або викид розжарених пилу та газів (при пропалюванні та закритті льотки, випуску шлаку та попутного металу, відбиранні проб шлаку, транспортуванні розплаву, зніманні зливків, встановленні вантажозахоплювальних пристроїв "якорів" у розплав), необхідно використовувати спецодяг та індивідуальні захисні засоби: костюм з вогнестійкого сукна, черевики, рукавиці сукняні "вачеги", шляпу повстяну з "паранджею" та світлозахисними стеклами. При цьому куртка повинна бути застібнута на всі ґудзики, рукава заправлені у "вачеги", брюки надіті навипуск, шолом-маска надіта з опущеною "паранджею".
        9. У ливарному відділенні цеху РТП мокре прибирання не дозволяється.
      2. Застосування джерел іонізуючого випромінювання
        1. Діяльність з використання джерел іонізуючого випромінювання, якими комплектуються прилади (установки), призначені для визначення рівня пилу (рідини), якщо їх використання не звільняється від ліцензування, має здійснюватись за умови наявності ліцензії на провадження діяльності з використання джерел іонізуючого випромінювання.
        2. Всі джерела іонізуючого випромінювання повинні бути опломбовані.
        3. Перед проведенням ремонтних робіт, очищенням ємностей у зоні дії джерела іонізуючого випромінювання необхідно закрити заслін коліматора та визначити рівень випромінювання дозиметричними приладами. Рівень радіаційного випромінювання не повинен перевищувати 7,2-10-10 А/кг (10 мР/ч)- на поверхні блока-джерела та 2,2* 10-11 А/кг (0,3 мР/ч) - на відстані 1 м від блока-джерела.
        4. Відкривати блок-джерело іонізуючого випромінювання, а також провадити роботи в зоні дії рівнемірів при робочому положенні блоку-джерела не дозволяється.
    2. Виробництво тетрахлориду титану
      1. Хлоратори та печі для переробки пульп
        1. У цехах хлорування площадки для обслуговування хлораторів повинні бути завширшки не менше 10 м.
        2. Вузли завантаження матеріалів у приймальні бункери хлораторів повинні бути обладнані пристроями для запобігання попаданню токсичних газів і пилу в атмосферу цеху.
        3. Завантаження шихти у хлоратори повинно бути механізовано.
        4. Улаштування систем пневмотранспорту для транспортування порошкової шихти на хлорування повинно виключати можливість відкладення у них пилу.
        5. Відкривання люків, обстукування камерного живильника та трубопроводів пневмотранспорту, підтягання болтів фланцевих з'єднань при наявності в системі стисненого повітря не дозволяється.
        6. При перевантаженні шихти з цементовозів у систему пневмотранспорту тиск у цементовозі не повинен перевищувати величини, встановленої його паспортом.
        7. Хлоратори та їх конденсаційні системи повинні бути обладнані газовідсмоктувальними пристроями та місцевими відсмоктувальними системами від усіх місць можливого виділення токсичних речовин.
        8. У цехах хлорування біля кожного хлоратора повинен бути обладнаний аварійний приямок, ємність якого розраховується на повний обсяг розплаву у хлораторі. Приямок повинен бути вкритим, обладнаним відсмоктувальною вентиляцією та утримуватися сухим.
        9. Перед подачею напруги на хлоратори з електрообігрівом повинен подаватися звуковий сигнал або повідомлятися про це гучномовцем.
        10. Сухі конденсатори та хлоратори, а також печі для переробки пульп повинні бути обладнані запобіжними клапанами.