Терміни та визначення:

Дорожня техніка – машини і механізми на автомобільному, гусеничному, спеціальному шасі, які призначені для будівництва, ремонту та утримання автомобільних доріг.

3. Загальні вимоги

3.1. Перелік дорожньої техніки наведений у додатку 1.

3 2. Перелік небезпечних і шкідливих виробничих факторів, які можуть мати місце під час проведення ТО та Р дорожньої техніки, наведений у додатку 2.

3.3. Під час проведення робіт з ТО та Р дорожньої техніки концентрація шкідливих речовин у повітрі робочої зони не повинна перевищувати значень гранично-допустимих концентрацій (ГДК), наведених у додатку 3.

3.4. При ТО та Р транспортних засобів та дорожньої техніки на базі автомобільного шасі необхідно виконувати вимоги безпеки ДНАОП 0.00-1.28-97 і цих Правил.

4. Організація роботи з охорони праці

4.1. Управління охороною праці в дорожньо-будівельних, ремонтних і експлуатаційних підприємствах здійснюється у відповідності з НАОП 6.1.00-4.01-86.

4.2. Навчання та інструктаж працівників підприємства з питань охорони праці проводиться згідно з «Положенням…» розробленим на підприємстві і затвердженим керівником на основі Типового положення за ДНАОП 0.00-4.12-99.

4.3. Посадові особи згідно з ДНАОП 0.00-8.01-93 перед початком виконання своїх обов'язків та періодично, один раз на три роки, відповідно до наказу по підприємству мають пройти навчання та перевірку знань з питань охорони праці.

4.4. Залучення неповнолітніх та жінок до робіт, передбачених Переліками важких робіт і робіт із шкідливими і небезпечними умовами праці, згідно з ДНАОП 0.03-8.07-94 та ДНАОП 0.03-8.08-93 не дозволяється.

4.5. Для виконання робіт з підвищеною небезпекою за переліком наведеним у додатку 4 допускаються працівники, які пройшли навчання по типовій програмі, здали екзамен і мають посвідчення на право робіт.

4.6. Працівники, які займаються ТО та Р дорожньої техніки, забезпечуються санітарно-побутовими приміщеннями, які відповідають вимогам СНиП 2.09.04-87 та ДНАОП 0.00-1.28-97.

4.7. Порядок допущення до робіт з підвищеною небезпекою, які провадяться за нарядом-допуском, встановлюється згідно з ДНАОП 5.1.14-1.01-96.

5. Вимоги до території, виробничих приміщень,

споруд та виробничого обладнання

5.1. Вимоги до території підприємств

5.1.1. Територія підприємства має бути огороджена парканом висотою

2,0 м з воротами. В огородженні території підприємства площею більше п’яти га на випадок пожеж мають бути передбачені запасні ворота, підхід та під’їзд до яких завжди повинен бути вільним.

5.1.2 Територія підприємства повинна бути рівною. Ями, колодязі, траншеї та інші заглиблення, які улаштовуються для виробничих та технічних потреб повинні бути закриті або огороджені.

5.1.3. Відкривання та закривання воріт має бути механізованим. Додатково ворота повинні обладнуватись пристосуваннями для зачинення їх запорами (засувами).

5.1.4. Стулкові ворота для в’їзду (виїзду) на територію підприємства повинні відкриватися усередину, а виробничих приміщень ?? назовні.

Двостулкові ворота обладнуються пристроями, для фіксації їх у відкритому положенні.

Засувні механізми воріт мають забезпечувати їх фіксацію в закритому положенні

5.1.5. У безпосередній близькості від воріт має бути влаштована прохідна.

5.1.6. Біля в'їзних воріт установлюється табличка з написом «Бережись автомобіля», а також план-схема руху транспорту та працівників. В темний час доби табличка з написом та план-схема мають бути освітлені.

5.1.7. Під’їзні шляхи до виробничих та допоміжних приміщень мають забезпечувати вільний проїзд загальних та спеціальних транспортних засобів (прибиральних та пожежних машин). Покриття шляхів (асфальтове, бетонне, гравійне), повинно регулярно очищуватися від бруду, сміття, взимку - льоду, снігу та посипатися піском.

5.1.8. Сміття, виробничі відходи, металевий брухт тощо необхідно прибирати в спеціальні контейнери, які встановлюються на відведених для них місцях.

5.1.9. Пішохідні доріжки позначаються в місцях перехрещення з під’їзними шляхами відповідною розміткою, виконаною незмивною фарбою. Ширина пішохідної доріжки має бути не менше 1м. Влітку їх необхідно очищати від бруду, а взимку ?? снігу, льоду та посипати піском.

5.1.10 Дороги, тротуари повинні утримуватись в справному стані

5.1.11. На території підприємства встановлюються дорожні знаки згідно з ДСТУ 2586-94 та «Правил дорожнього руху України», які вказують напрямок руху, обмежують габаритну висоту і ширину транспортних засобів і місця їх розташування та знаки, які позначають пішохідні доріжки. Місця стоянок транспортних засобів повинні позначатися розміткою.

5.1.12. Майданчик для зберігання дорожньої техніки має бути рівним з твердим покриттям.

Нахил майданчика відносно осей встановлюваної дорожньої техніки має бути не більшим: 1 відсотка ?? в поздовжньому напрямку та 4 відсотків ?? у поперечному.

5.1.13. Для зберігання устаткування, дорожніх машин та іншої техніки, яка вийшла з ладу, має бути влаштований спеціальний майданчик. Під час встановлення машини або устаткування на такий майданчик необхідно вживати заходи для надійної їх установки і закріплення з метою запобігання самовільного переміщення окремих вузлів, агрегатів і машин.

5.1.14. На майданчиках для зберігання, ТО та Р дорожньої техніки неприпустимо заправляти дорожню техніку паливом, мастильними матеріалами, зливати паливо з баків та проводити інші подібні операції.

5.2. Вимоги до приміщень і споруд стаціонарного типу

5.2.1. Виробничі та допоміжні приміщення для ТО та Р дорожньої техніки мають відповідати вимогам СНиП 2.09.02-85, ДНАОП 0.03-3.01-71.

5.2.2. Прийняття будинків і споруд в експлуатацію, закінчених будівництвом або реконструкцією, на підприємствах повинно здійснюватись у відповідності з ДБН А.3.1-3-94.

5.2.3. У стаціонарних та пересувних ремонтних майстернях необхідно забезпечити збір мастил, що зливаються, у спеціальні ємності з подальшим відправленням їх на регенерацію. Зливання мастил на землю або у водні об'єкти не дозволяється.

5.2.4. Паління і користування відкритим вогнем дозволяється тільки в спеціально відведених місцях, позначених відповідними знаками безпеки і написами згідно з ГОСТ 12.4.026-76.

5.2.5. Дільниці фарбування та антикорозійного оброблення обладнуються засобами пожежної безпеки згідно з ГОСТ 12.4.009-83.

5.2.6.Приміщення для акумуляторних робіт повинні мати вхід через тамбур з дверима, які відкриваються назовні.

5.2.7. Підлога у виробничих приміщеннях має бути рівною, непроникною для грунтових вод і мати такі види покриттів:

бетонне ?? для зберігання, розбирально-збиральних робіт з ТО та Р дорожньої техніки;

асфальтобетонне ??- для слюсарно-механічних та шиномонтажних робіт, для складів запасних частин, матеріалів та іншого обладнання;

керамічні плитки ?? миття техніки, на дільницях фарбувальних, акумуляторних робіт, у приміщенні маслороздавальні;

клинкерне ?? на дільницях, де проводяться зварювальні роботи;

бетонне з залізненням ?? у складах для зберігання масел, лаків, фарб та хімікатів.

5.2.8. Для в'їздів (виїздів) дорожньої техніки у виробничі приміщення передбачаються пандуси з в’їзним ухилом до 1:20 .

5.2.9. Оглядові канави і естакади для виконання робіт з ТО та Р дорожньої техніки мають відповідати вимогам підрозділу 5.5. ДНАОП 0.00-1.28-97

5.2.10. Для ТО та Р дорожньої техніки в приміщенні обладнуються тупикові оглядові канави окремі або об'єднані траншеєю з входом (виходом) із східцями шириною не менше 0,7 м у кількості: один ?? на кожну окрему канаву; на три канави, об'єднаних траншеєю — не менше одного.

5.2.11. Входи оглядових канав розташовуються з протилежного боку від заїзду автомобіля та збоку від проїздів.

5.2.12. При наявності одних вхідних сходів канава для запасного виходу додатково обладнується скобами, що закріплюються в стіні. Оглядові канави обладнуються стаціонарними колесовідбійними пристроями для коліс дорожньої техніки.

5.2.13. Оглядові канави, траншеї, сходи мають бути захищені від вологи і грунтових вод. На дні канави укладаються міцні дерев`яні решітки (трапи).

5.2.14. Траншеї і виходи з них, сходи і площадки естакад огороджуються металевими поручнями висотою не менше 0.9 м.

5.2.15. У приміщеннях і на майданчиках, де обслуговуються дорожні спецмашини на автомобільному шасі, які працюють на зрідженому нафтовому газі, не дозволяється обладнувати підземні споруди, підвали, оглядові канави і т.ін., за винятком приямків на дільниці миття машин.

5.2.16. Для фарбувальних робіт передбачається два приміщення: основне ?? для фарбування; допоміжне ?? для приготування фарби.

5.2.17. Ремонтні майстерні обладнуються: у приміщенні — мийним відділенням з механізованою мийкою, а на відкритому майданчику — спеціальною естакадою.

5.2.18. Приміщення механізованої мийки відокремлюється від інших приміщень (постів) глухими стінками з пароізоляцією та водостійким покриттям з керамічної плитки або інших вологостійких матеріалів.

5.2.19. Для захисту оператора від води в приміщенні мийки обладнується вологозахисна кабіна, верхня частина якої повинна бути з прозорого матеріалу.

5.2.20. Мийне відділення обладнується очисними спорудами та системою обігового водопостачання.

5.2.21 Підлога приміщень для миття деталей дорожньої техніки повинна бути шорсткою; поверхня трапу, апарелі ?? рифленою.

5.2.22. На зовнішній естакаді для миття автомобілів та дорожніх машин улаштовується: тверде покриття; кювети для стоку води; передня та задня апарель з нахилом до 1:10; колесовідбійні бруси на всю довжину.

5.3. Вимоги до пересувних майстерень

5.3.1. Конструкція пересувних майстерень, технологічне обладнання повинні відповідати вимогам ГОСТ 12.2.011-75, ГОСТ 12.2.019-86, ГОСТ 22390-77, ГОСТ 12.2.003-91, під час проведення ТО дорожньої техніки ?? вимогам ДНАОП 0.07-1.01-80.

Пересувні майстерні мають бути укомплектовані супровідною, експлуатаційною документацією, комплектувальною відомістю.

5.3.2. Стаціонарне технологічне обладнання, тумбочки, верстаки, стелажі, виносне устаткування закріплюються та розміщуються з урахуванням його призначення, зручності робіт і розміщуватись в зоні можливого переміщення працівників. Ширина проходів залежно від висоти обладнання, шаф тощо має бути не менше 0,7 ?? 1 м.

5.3.3. Для кожного працівника пересувної майстерні передбачається місце для сидіння із спинкою. Сидіння повинні відповідати ергономічним та антропометричним вимогам відповідно до вимог ГОСТ 12.2.032-78. У зоні улаштування сидіння і можливого переміщення працівників не повинно бути гострих травмуючих виступів.

5.3.4. Інструменти, прилади, запасні деталі, матеріали розміщуються в спеціально пристосованих місцях (у ящиках верстаків, тумб, на стелажах, настилах верстаків і т.п.) з обов’язковим кріпленням згідно з вимогами інструкції заводу- виготовлювача.

5.3.5. Для інструменту і приладів, які використовуються за межами пересувних майстерень, передбачаються виносні ящики, сумки, контейнери .

5.3.6. Для навантаження-розвантаження вузлів та агрегатів з кузова-фургона пересувні майстерні обладнуються вантажопідіймальними механізмами (кран-укосина, підйомник, лебідка тощо), що відповідають вимогам ДНАОП 0.00-1.03-93 та НАОП 1.1.10-1.04-85.

5.3.7. Баки, посудини для технічних рідин (гальмівних, промивальних), мастил, в тому числі відпрацьованих, повинні відповідати вимогам ГОСТ 16770-88 і мати пожежобезпечні системи підігріву з автоматичним регулюванням температури підігрівання технічних рідин.

5.3.8. У пересувних майстернях, де розміщуються баки для легкозаймистих та пожежонебезпечних рідин, згідно з ГОСТ 12.4.026-76 вивішуються таблички із знаком або написом, що забороняють паління і виконання робіт, пов'язаних з використанням відкритого вогню. Волокнисті легкозаймисті матеріали (ганчір'я, пакля тощо) у місцях майстерні, де розміщуються баки (п. 5.3.7), зберігати не дозволяється.

5.3.9. Для зв'язку з кабіною водія у кузові-фургоні встановлюється переговорний пристрій або сигналізація.

5.3.10. Живлення електроенергією систем освітлення, вентиляції і опалення забезпечується від акумулятора пересувної майстерні або від зовнішніх джерел електроенергії (під час стоянок).

5.3.11. Напруга мережі для освітлення кузова-фургона має відповідати напрузі бортової мережі базового автомобіля і становити 12 або 24 В.

5.3.12. Пожежна безпека в пересувних майстернях забезпечується відповідно до вимог ГОСТ 12.4.009-83, ГОСТ 12.1.004-91, ДНАОП 0.01-1.01-95 .

5.4. Освітлення.

5.4.1. Вимоги до природного освітлення

5.4.1.1. Природне та штучне освітлення у виробничих, допоміжних і побутових приміщеннях повинно відповідати вимогам СНиП ІІ-4-79.

5.4.1.2. У виробничих приміщеннях для ТО та Р дорожньої техніки співвідношення бокових віконних прорізів та світлових ліхтарів до площі підлоги мають знаходитися у межах, наведених у додатку 5.

5.4.1.3. Захист вікон приміщень від прямих сонячних променів здійснюється за допомогою жалюзі, сонцезахисних козирків або встановленням матового скла.

5.4.1.4. Загородження вікон та інших світлових прорізів стелажами, обладнанням, різноманітними екранами неприпустимо .

5.4.1.5. Від пилу, диму та кіптю скло вікон та ліхтарів необхідно очищувати не рідше двох разів на рік, приміщення усередині білити та фарбувати не рідше 1 разу на 3 роки. У разі інтенсивного пилевиділення ?? очищення скла проводити не рідше 4 разів на рік, а приміщення білити та фарбувати не рідше 1 разу на рік.

5.4.1.6. Для забезпечення безпеки під час очищення вікон, ліхтарів слід використовувати збірно-розбірні риштування.

5.4.1.7. Верхні ліхтарі необхідно склити армованим склом, а у разі застосування звичайного скла — влаштовувати огороджувальні сітки для захисту працюючих від можливого випадання скла.

5.4.2. Вимоги до штучного освітлення.

5.4.2.1. Норми штучного освітлення для рекомендованого джерела світла (газорозрядних ламп) виробничих дільниць та допоміжних приміщень в залежності від характеру робіт наведені у додатку 5.