Враховуючи, що нормативне забезпечення будівельної діяльності є вирішальною умовою розвитку будівельного комплексу, впровадження і застосування прогресивних і ефективних матеріалів, виробів і конструкцій, забезпечення якості будівництва, Держбудом послідовно здійснюються кроки з формування національної нормативної бази у будівництві. За роки незалежності затверджено близько 500 нормативних документів, однак обсяги цієї роботи не відповідають потребам галузі і вимагають суттєвого прискорення, зокрема, у частині гармонізації нормативних вимог до європейських директив.

Обсяги передбачених бюджетних коштів (500 тис.грн.) на ці цілі покривають потреби лише на 20 відсотків і вимагають суттєвого збільшення.

Водночас потребує законодавчого підтвердження статус Держбуду як органу із стандартизації і нормування у будівництві стосовно всього циклу цих робіт.

Здійснення комплексу реставраційно-ремонтних робіт потребують пам’ятки Національного заповідника „Софія Київська” і в першу чергу – ансамбль споруд Софійського собору, занесеного до списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. В гостро аварійному стані перебувають такі перлини архітектурного витвору, як Георгіївська церква в смт.Седневі, собор Різдва Богородиці у смт.Козельці та Благовіщенський собор у м.Ніжині Чернігівської області, Замковий міст у м.Кам’янці-Подільському, пам’ятки архітектури Національного архітектурно-історичного заповідника „Чернігів стародавній”, Бахчисарайського історико-культурного заповідника, Мовчанського монастиря у м.Путивлі Сумської області, Замок у м.Корці Рівненської області та інші. Тому в останні роки в полі зору Президента України та Кабінету Міністрів України постійно знаходиться питання збереження цінного історико-архітектурного середовища населених пунктів, окремих пам’яток архітектури та містобудування. Прийняті постанови Уряду щодо збереження історичної забудови та окремих пам’яток міст Одеси, Збаража, Глухова, Львова, Кам’янця-Подільського та ін. За розрахунками орієнтовна вартість протиаварійних, реставраційно-ремонтних та консерваційних робіт на пам’ятках архітектури, визначених заходами щодо реалізації Указів, доручень Президента України, постанов та доручень Кабінету Міністрів України, складає 422470,4 тис.грн., в тому числі першочергових протиаварійних робіт – 27580 тис.гривень.

Обсяг бюджетних асигнувань, передбачених у проекті Державного бюджету на 2003 рік у розмірі 9500 тис.грн., складає лише 54 відсотки від бази минулого 2001 року.

Враховуючи важливість реалізації Комплексної програми пошуку і впорядкування поховань жертв війни та політичних репресій та значну кредиторську заборгованість, є доцільним збільшення у 2003 році фінансування основних заходів даної програми до 5000 тис.грн., в тому числі:

- 500 тис.грн. на державний облік поховань жертв війни та політичних репресій, у тому числі на створення Єдиного національного реєстру пам’ятників Великої Вітчизняної війни;

- 2500 тис.грн. на пошук і впорядкування військових поховань, у тому числі на здійснення архівно-польових досліджень, ексгумацій, ідентифікації, депонування та перепоховання останків полеглих;

- 1000 тис.грн. на пошук і впорядкування поховань жертв політичних репресій в Україні, у тому числі на здійснення архівно-польових досліджень, ексгумацій, ідентифікації, депонування та перепоховання останків полеглих;

- 1000 тис.грн. на виконання міжнародних договорів України, у тому числі на здійснення архівно-польових досліджень місць поховань жертв війни та політичних репресій на території іноземних держав.

Начальник Управління науково-

технічної політики у будівництві

А.Григор