- навантаження та розвантаження із закритими бортами автомобiля або платформи.

7.13.20 Кранові механізми та пристосування на транспортні засоби для транспортування рейок повиннi відповiдати вимогам ДНАОП 0.00-1.03-02.

7.13.21 Під час завантаження та розвантаження транспортер рейок повинен бути загальмований.

7.13.22 Під час виконання робіт з вантажами необхiдно стежити за тим, щоб:

- маса вантажу не перевищувала вантажопiдйомності крана для вiдповідного вильоту стрiли;

- дані про вантажопідйомність крана повинні бути нанесені на стрілi крана;

- під час підняття вантажу верх блока не доходив до граничного положення;

- вантаж не розхитувався і не зачiпав стiйок ферми та бортів платформи.

7.13.23 Рейки чи iншi вантажi повиннi бути попередньо підготовлені до навантаження та розташовані в межах вильоту стрiли крана транспортера рейок і не повиннi виходити за межi довжини платформи.

7.13.24 Під час навантаження та розвантаження не дозволяється перебувати в зонi перемiщення вантажу, пiднятого краном.

Направляти вантажі на платформу слiд розчалками або баграми, розміщуючись з торця вантажу на вiдстанi не ближче 1м.

7.13.25 Навантаження платформи транспортера рейок вище його бортiв не дозволяється.

Рейки та iншi вантажi на платформi повинні бути надійно закрiпленi для запобiгання їх поздовжнього та поперечного змiщення під час руху.

7.13.26 Під час стропування рейок та iнших вантажів необхiдно виконувати вимоги ДНАОП 0.00-1.03-02, ДНАОП 0.00-5.04-95 Типова інструкція з безпечного ведення робіт для стропальників (зачіплювачів), які обслуговують вантажопідйомні крани, затвердженої наказом Держнаглядохоронпраці України від 25.09.95 № 135, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 10.10.95 за

№ 372/908 (далі - ДНАОП 0.00-5.04-95).

7.13.27 Ремонтувати електрообладнання транспортера рейок дозволяється тільки в стаціонарних умовах трамвайного депо або ремонтних майстерень.

7.13.28 Кранова стрiла транспортера рейок під час його руху повинна бути прибрана під ферму та зачинена.

Не дозволяється під час руху перебувати на завантаженій платформi.

7.13.29 Усередині кабiни транспортера рейок повиннi бути вивiшенi інструкції з технічної та безпечної його експлуатацiї.

7.13.30 Під час навантаження рейок на трамвайні платформи їх слід укладати на шпальні підкладки і надійно закріплювати від поздовжніх та поперечних зсувів.

Криві рейки дозволяється перевозити тільки на одиночних платформах, транспортерах рейок або на спеціальних трайлерах з надійним кріпленням вантажу.

7.13.31 Рейки, які розвантажуються, необхідно розкладати вздовж фронту робіт у такі місця, де вони не перешкоджають рухові міського транспорту і де зручно виконувати їх зварювання.

7.13.32 Під час переміщення на вантажних трамвайних платформах спецчастин (елементів стрілкових переводів, перехрещень тощо) необхідно укладати їх у межах габариту таким чином, щоб виключити можливість поперечного і поздовжнього зсувів під час руху.

Спецчастини, які розміщуються на платформі в два ряди, необхідно надійно закріплювати.

7.13.33 На платформах шпали та бруски необхідно укладати рядами у вигляді сходів.

Шпали, які вкладені вище бортів або у вигляді зв`язаних пакетів, закріплюються тросами або проводом.

7.13.34 Навантажувати та розвантажувати баласт з трамвайних платформ та платформ самоскидів необхідно тільки за вказівкою керівника робіт, який зобов`язаний стежитиза дотриманням габаритів під час навантаження та розвантаження.

Під час руху не дозволяється відкривати та закривати борти, а також розвантажувати баласт.

7.13.35 Не дозволяється перевозити працівників на платформах, завантажених колійними матеріалами.

8 ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ПІД ЧАС ТЕХНІЧНОГО

ОБСЛУГОВУВАННЯ І РЕМОНТУ КОНТАКТНОЇ МЕРЕЖІ,

ПРИСТРОЇВ СЦБ ТА ЗВ’ЯЗКУ

8.1 Загальні вимоги безпеки

8.1.1 Діючими контактними мережами, пристроями СЦБ та зв`язку міського електротранспорту вважаються такі мережі або їх окремі ділянки та пристрої, які перебувають під номінальною напругою, що не перевищує 1000 В, або на які в будь-який час може бути подана напруга включенням комутаційної апаратури, збіркою комутаційних з’єднань, а також контактна мережа, що розміщена в зоні наведеної напруги або має перетинання з діючою ПЛ.

Ці контактні мережі обслуговує персонал, якому дозволено виконання оперативних перемикань, ремонтних, монтажних, налагоджувальних робіт або випробування.

8.1.2 Роботи на контактних мережах, пристроях СЦБ та зв’язку щодо їх організації поділяються на такі, що виконуються:

- за нарядом-допуском (далі - наряд), визначеним у додатку 1 до Правил;

- за розпорядженням;

- у порядку поточної експлуатації.

8.1.3 Роботи в електроустановках щодо забезпечення заходів безпеки подiляються на такі категорiї:

- ті, що виконуються на контактній мережі під напругою, з вирівнюванням потенціалів на пристроях СЦБ з вимкненням мінусового полюса;

- ті, що виконуються без зняття напруги віддалік струмопровідних частин, що перебувають під напругою;

- зі зняттям напруги.

8.1.4 Робота під напругою виконується:

- на струмопровідних частинах з використанням ізолювальних захисних засобів та пристосувань;

- з ужиттям технічних або організаційних заходів у зв`язку з наближенням працівників або ремонтного оснащення та інструменту до струмопровідних частин, які перебувають під напругою, на відстань менше 0,6 м;

- на вимкнутій контактній мережі або спорудах та пристроях, під час виконання якої можливе наближення персоналу або ремонтного оснащення та інструменти до проводів інших електромереж, що перебувають під напругою до 1000 В, на відстань менше 0,6 м.

8.1.5 Роботою без зняття напруги вiддалiк струмопровідних частин, що перебувають пiд напругою, вважається робота, під час якої є неможливим наближення працівників і ремонтного оснащення та інструмента, що застосовується ними, до струмопровідних частин на вiдстань менше 0,6 м.

8.1.6 Роботою, яка виконується на контактнiй мережi з вирiвнюванням потенцiалiв, вважається така робота, під час виконання якої всi проводи та струмопровідні частини, якi перебувають у зоні робiт, вмикаються пiд однаковий потенцiал.

8.1.7 Роботою, яка виконується на пристроях СЦБ під час вимкнутого мiнусового проводу, уважається робота, яка виконується на обладнаннi, приєднаному до контактного проводу, що перебуває на висотi вiд рiвня підлоги бiльш ніж 3 м.

8.1.8 Із зняттям напруги вважається така робота, яка за умовами безпеки проводиться зі зняттям напруги із струмопровідних частин, що перебувають у зонi виконання робiт.

8.1.9 Залежно від характеру робіт дозволяється одному або декільком членам бригади з групою електробезпеки не нижче ІІІ перебувати на різних монтажних вишках і в різних місцях ділянки робіт. Члени бригади, що

перебувають окремо від виконавця робіт, повинні бути ним проінструктовані щодо безпечного виконання робіт.

8.2 Вимоги безпеки під час технічного обслуговування і ремонту контактної мережі, пристроїв СЦБ та зв’язку

8.2.1 Обходи та огляди обладнання контактних мереж, пристроїв СЦБ та зв'язку можуть проводитись одним працівником. Про всi несправностi, якi потребують термiнового усунення, працівник, який їх виявив, зобов`язаний повiдомити диспетчера служби електрогосподарства або особу, що виконує його функцiї, свого безпосереднього керівника або самостійно органiзувати роботи з усунення несправностi.

8.2.2 Під час обходу та огляду електричних пристроїв завжди потрiбно мати на увазі, що лiнiї та обладнання перебувають пiд напругою.

Під час огляду не дозволяється знiмати попереджувальнi плакати і огородження та виконувати будь-якi роботи.

8.2.3 Огляд секцiйних (дiльничних) рубильників, пристроїв СЦБ та зв'язку, установлених на висотi до 3 м від рівня підлоги, може проводитись одним працівником, який має групу з електробезпеки не нижче ІІІ.

Для огляду дозволяється відчиняти двері шаф, пультів управління тощо.

У разі такого огляду не дозволяється відлучатися від пристроїв, не зачинивши двері, проводити будь-якi роботи, торкатися струмопровідних частин та допускати сторонніх осіб.

8.2.4 Огляд пристроїв з площадки підйомника проводиться не менш нiж двома працівниками.

8.2.5 Оперативне обслуговування контактних мереж, пристроїв СЦБ та зв'язку виконується виїзною оперативно-ремонтною бригадою (далі-бригада), спецiально навченою та пiдготовленою для виконання оперативної роботи.

8.2.6 Списки працівників бригади, якi мають право видавати оперативнi розпорядження, та списки працівників, якi мають право вести оперативнi перемикання, повиннi затверджуватися керівником.

8.2.7 Оперативнi перемикання проводяться з використанням комутацiйних апаратiв (роз'єднувачiв, перемикачів, рубильникiв) або розбиранням (збиранням) контактних комутацiйних з'єднувань, дужок живлення, секцiйних iзоляторiв, виводiв кабелiв живлення, проводів, пристроїв СЦБ.

8.2.8 Записи в оперативному журналі мають право вести працівники, які виконують оперативнi обов'язки та перемикання.

8.2.9 Оперативне спілкування повинно вестися працівниками ясно та чiтко, виключаючи можливiсть неправильного тлумачення завдань та повiдомлень, дотримуючись однаковості в найменуваннi апаратури та операцiй.

8.2.10 Оперативне розпорядження може бути усним, передане безпосередньо по телефону, радiо або письмово, оформлене записом в оперативному журналi.

8.2.11 Кількість перемикань, яка видається однiй бригадi, не обмежується. Перед виїздом бригади кожне розпорядження повинно бути окремо записано в оперативному журналi.

Працівник, який виконує перемикання, повинен одержати розпорядження від особи, яка віддає розпорядження, безпосередньо перед початком роботи.

8.2.12 Під час видачi оперативного розпорядження на виконання перемикання особа, що вiддає розпорядження, повинна вказати працівникові, який виконує перемикання, необхiдну послiдовнiсть усiх операцiй.

8.2.13 Працівник, який виконує перемикання та одержав усне або по телефону чи радiо оперативне розпорядження, записує в оперативному журналi отримане розпорядження та повторює його, а особа, яка віддала розпорядження або пiдтверджує правильнiсть розпорядження, або вносить у нього вiдповiдну поправку, пiсля чого працівник, який отримав оперативне розпорядження, приступає до його виконання.

8.2.14 Після виконання оперативного перемикання працівник, який виконував розпорядження, доповiдає про його виконання особі, яка віддала розпорядження.

8.2.15 Оперативні перемикання на контактнiй мережi та в пристроях СЦБ проводяться без бланкiв перемикання.

8.2.16 Оперативні перемикання на контактнiй мережi та в пристроях СЦБ проводяться двома особами: одна з них повинна мати групу з електробезпеки не нижче IV, а друга - не нижче ІІІ.

Оперативні перемикання стосуються роз'єднувачiв, що встановлені на висотi бiльше 3 м та мають привід, а також рубильників, установлених у шафах пристроїв СЦБ, якi не мають струмопровідних частин, що доступнi випадковому доторканню.

8.2.17 Оперативні перемикання виконуються двома особами, з яких перша, що виконує оперативні обов'язки та контролює правильність виконання перемикань, називає другій особi, що виконує перемикання, чергову операцiю.

Друга особа, яка виконує перемикання, повторює її та здійснює перемикання лише після підтвердження правильності названої операції першою особою, що контролює виконання операції практично.

8.2.18 Оперативнi перемикання повиннi проводитися із застосуванням захисних засобiв: дiелектричних рукавичок, підйомників, iзолювальних штанг.

Перемикання з площадок підйомників виконуються в діелектричних рукавичках.

8.2.19 Умикання напруги на дiльниці контактної мережi потрiбно проводити включенням комутацiйних апаратiв на пiдстанцiї, рубильників у шафі живлення або секцiйного роз'єднувача.

Як виняток, допускається вмикати напругу замиканням секцiйних iзоляторiв з обов'язковим попереднiм шунтуванням секцiйного iзолятора перемичкою-закороткою (перерiзом 95 мм2) та пружинними лещатами.

8.2.20 До робіт, які виконуються із зняттям напруги, належать:

- заміна стрілкових вузлів;

- замiна контактного проводу, який проходить через перетин;

- замiна та ремонт перетинів та стрiлкових хрестовин;

- замiна та перекидання троса через контактнi проводи в разі наявностi на мiсцi робiт одного підйомника;

- замiна пiдсилювальних проводів та проводів живлення, а також замiн їх крiплення у разі закрiплення проводів на металевих опорах;

- замiна несучих тросiв (бiльше одного прогону) у ланцюговiй контактнiй пiдвiсцi;

- замiна вузла сполучення анкерних дiльниць напiвкомпенсованої контактної пiдвiски;

- установка або демонтаж неповоротного кронштейна на металевих опорах;

- установка або виймання опор, розташованих вiд контактного проводу на відстані менш нiж 2 м;

- замiна розвідних пристроїв на мостах;

- регулювання або замiна обладнання контактної мережi та пристроїв СЦБ, якщо вiдстань вiд струмовідних частин до неогороджених заземлених конструкцiй менша 0,6 м;

- замiна та ремонт секцiйних рубильникiв, роз'єднувачiв та комутацiйної апаратури, розмiщеної на висотi менше 3 м;

- пiдвiска контактно-сигнальних проводів довжиною бiльше 80 м;

- робота на пристроях безпосередньо із землi;

- окремi роботи, передбаченi мiсцевими iнструкцiями.

8.2.21 Підготовка робочого місця для виконання робіт iз знятою напругою здійснюється в такій послідовності:

- проведення необхідних відключень та вжиття заходів, що запобігають подачі напруги до мiсця роботи внаслiдок помилкового чи мимовiльного вмикання комутацiйної апаратури або контактних комутацiйних з'єднань;

- вивiшення попереджувальних плакатів, знаків безпеки, установлення огорожі;