Постійно на території хвостосховища в одній точці здійснюється відбір проб аерозолів атмосферного повітря з щомісячним визначенням в них вмісту природних радіонуклідів.

Щоквартально в п’яти місцях (місця виконання інтегральних вимірювань радону) проводиться визначення щільності потоку радону з поверхні хвостосховища, при умові плюсової температури повітря та відсутності снігового шару.

Щоквартально проводиться відбір проб води в двох діючих свердловинах як на хвостосховищі, так і в напрямку р. Коноплянка. Додатково обладнуються ще три свердловини в напрямку р. Коноплянка. В них проводяться щоквартально аналогічні роботи.

4.4.4 Хвостосховище “Південно-Східне”

4.4.4.1 Радіаційно-гігієнічна характеристика

Хвостосховище “Південно-Східне” розташоване на території проммайданчика ПХЗ, займає площу 36 тис. м2. Експлуатувалося у 1956-1990 роках. У хвостосховищі заскладовано 0,33 млн. тонн радіоактивних відходів-хвостів загальною активністю 6,7·1013 Бк.

Потужність дози гамма-випромінювання на поверхні хвостосховища знаходиться в діапазоні 0,2-200 мкЗв·год-1.

Територія хвостосховища покрита шаром щебеню. Поверхню хвостосховища також частково засипано будівельним дрібняком та промисловими відходами. На території хвостосховища знаходиться несанкціоноване звалище відходів хімічного виробництва.

Як хвостосховище воно спеціально не підготовлене під сховище радіоактивних відходів і розташоване в яру. До теперішнього часу хвостосховище є відкритим. Більшість території хвостосховища вкрита дерев’яно-трав’яною рослинністю.

4.4.4.2 Контрольовані показники

Для хвостосховища «Південно-Східне» встановлюються наступні контрольовані параметри, що вимірюються на протязі року:

середньомісячна інтегральна об’ємна активність радону-222 в атмосферному повітрі;

ЕРОА радону і торону в атмосферному повітрі;

середньомісячна інтегральна концентрація ПРН (238U, 234U, 230Th, 226Ra, 210Pb, 210Po) в аерозолях атмосферного повітря;

середньомісячна інтегральна потужність дози гамма-випромінювання;

щільність потоку радону з поверхні хвостосховища;

концентрація ПРН (238U, 234U, 230Th, 226Ra, 210Pb, 210Po) в підземних водах.

4.4.4.3 Пункти спостереження та періодичність

На території хвостосховища «Південно-Східне» встановлюються п’ять трекових детекторів, які замінюються щомісячно, і проводяться щотижневі вимірювання ЕРОА радону і торону в тих же пунктах.

В районі хвостосховища для вимірювання потужності дози гамма-випромінювання використовуються два стаціонарних гамма-дозиметри. Щомісячні результати вимірювань заносяться в базу даних моніторингу.

Постійно на території хвостосховища в одній точці здійснюється відбір проб аерозолів атмосферного повітря з щомісячним визначенням в них вмісту природних радіонуклідів.

Щоквартально в п’яти місцях (місця виконання інтегральних вимірювань ЕРОА радону) проводиться визначення щільності потоку радону з поверхні хвостосховища, при умові плюсової температури повітря та відсутності снігового шару.

Щоквартально проводиться відбір проб води в одній з діючих свердловин на хвостосховищі.

4.4.5 База “С” та сховище “ДП-

4.4.5.1 Радіаційно-гігієнічна характеристика

База ”С” розташована на відстані від ПХЗ і знаходиться на спеціально підготовленій території площею 250 тис. м2. База “С” є сховищем уранового виробництва, тобто була складом уранової сировини і експлуатувалась з 1960 по 1990 рр. Тут заскладовано 0,15 млн. тонн радіоактивних відходів (напівзруйновані конструкції бункерів уранової сировини, радіоактивно забруднені залізничні шляхи, ґрунт).

Загальна активність радіоактивних відходів уранового виробництва становить 4,4·1014 Бк. Потужність дози гамма-випромінювання на поверхні території бази “С” варіює від 0,15 до 27,7 мкЗв·год-1. Загальна активність забруднених матеріалів оцінюється величиною 440 ТБк. Ексхаляція радону в межах майданчика складає від 0,02 до 7,26 Бк·м-2·с-1, хоча є дільниці і з відносно високими потоками радону – до 21 Бк ·м-2 ·с-1. Річна емісія радону в атмосферу з території бази “С” оцінюється в розмірі біля 23 ТБк.

Територія бази “С” не законсервована, доступ до неї є відкритим, охорона території відсутня, тому цей об’єкт підлягає консервації і в подальшому захороненню. У 2005-2006 роках частково проведено виймання радіоактивних відходів уранового виробництва з території бази “С”. Сховище радіоактивних відходів уранового виробництва “ДП- створено у 1982 році. У ньому на площі 2 тис. м2 зберігаються демонтовані конструкції домни № 6 Дніпровського металургійного комбінату, а також заскладовано 0,04 млн. тонн відходів уранового виробництва загальною активністю 1,3·1012 Бк. Потужність дози гамма-випромінювання на поверхні ґрунту становить 0,13-0,2 мкЗв·год-1, щільність потоку радону – 0,02-0,05 Бк ·м-2·с-1.

4.4.5.2 Контрольовані показники

Для бази “С” та сховища “ДП- встановлюються наступні контрольовані параметри, що вимірюються на протязі року:

середньомісячна інтегральна об’ємна активність радону-222 в атмосферному повітрі;

вміст природних радіонуклідів (238U, 234U, 226Ra, 210Pb, 210Po) у питних колодязях найближчих населених пунктів (мкр. Таромське);

ЕРОА радону і торону в атмосферному повітрі;

концентрація ПРН (238U, 234U, 230Th, 226Ra, 210Pb, 210Po) в аерозолях атмосферного повітря;

потужність дози гамма-випромінювання;

щільність потоку радону з поверхні сховища “ДП- та території бази “С”.

4.4.5.3 Пункти спостереження та періодичність

На території бази “С” і сховища “ДП- встановлюються два трекові детектори, які змінюються щомісячно, і проводяться щомісячні вимірювання ЕРОА радону і торону. Три трекові детектори встановлюються в мкр. Таромське на найближчих до бази вулицях .

В районі бази “С”, сховища “ДП- і в мкр. Таромське для вимірювання дози гамма-випромінювання використовуються, переносні гамма-дозиметри. Вимірювання на кожному об’єкті виконуються у не менше ніж 8-10 пунктах. Конкретні місця розташування точок вимірювання визначаються Програмою моніторингу. Щомісячні результати вимірювань заносяться в базу даних моніторингу.

Щоквартально в одному місці на території бази “С”, сховища “ДП- і в мкр. Таромське здійснюється відбір проби атмосферного повітря на вміст природних радіонуклідів. В пробі визначаються 238U, 234U, 230Th, 226Ra, 210Pb, 210Po.

Щоквартально на території бази “С” і сховища “ДП- в трьох місцях проводиться визначення щільності потоку радону з поверхні сховищ.

Щоквартально відбираються проби води з 5 питних колодязів мкр. Таромське. В пробах визначаються 238U, 234U, 226Ra, 210Pb, 210Po.

4.4.6 Проммайданчик колишнього ПХЗ

4.4.6.1 Радіаційно-гігієнічна характеристика

Проммайданчик колишнього ПХЗ складається з південного та північного проммайданчиків.

На території південного проммайданчика ліквідованого ПХЗ розташовані приміщення й спорудження колишніх уранових цехів, а також хвостосховища "Західне", "Центральний Яр" й "Південно-Східне". Площа території, на якій розташовані будинки й спорудження, становить .

Радіаційний стан об'єктів характеризується наступними даними:

підвищений вміст радону (??200 Бк/м3) в 38 спорудженнях;

підвищені значення потужності дози гамма-випромінювання (1,0-100,0 мкЗв·год-1) у цехах, які не дезактивовані (цехи №№2, 17, 30);

підвищені значення потужності дози гамма-випромінювання

(> 0,30 мкЗв·год-1) уздовж траси пульпопроводу й трубопроводів.

Площа загального забруднення території заводу, на якій потужність дози гамма-випромінювання досягає ?? 0,30 мкЗв·год-1, становить близько , обсяг забрудненого ґрунту - 400000 т, сумарна активність - 7,6??1012 Бк.

4.4.6.2 Контрольовані показники

На території південного проммайданчика колишнього ПХЗ встановлюються наступні контрольовані параметри:

середньомісячна інтегральна об’ємна активність радону-222 в атмосферному повітрі;

ЕРОА радону і торону в атмосферному повітрі;

середньомісячна інтегральна концентрація ПРН (238U, 234U, 230Th, 226Ra, 210Pb, 210Po) в аерозолях атмосферного повітря;

середньомісячна інтегральна потужність дози гамма-випромінювання;

щільність потоку радону з поверхні найбільш радіоактивно забруднених місць на території південного проммайданчика колишнього ПХЗ.

4.4.6.3 Пункти спостереження та періодичність

На території проммайданчика встановлюються десять трекових детекторів та проводиться щотижневе вимірювання ЕРОА радону і торону в тих же пунктах. Для вимірювання дози гамма-випромінювання використовується, п’ять стаціонарних гамма-дозиметрів. Щомісячні результати вимірювань заносяться в базу даних моніторингу.

Щомісячно в трьох місцях на території проммайданчика здійснюється відбір проб атмосферного повітря на вміст природних радіонуклідів.

Щоквартально на території проммайданчика проводяться визначення щільності потоку радону з поверхні п’яти найбільш радіоактивно забруднених ділянок

5. Перелік посилань

МЕЖДУНАРОДНОЕ АГЕНСТВО ПО АТОМНОЙ ЭНЕРГИИ и др. Международные основные нормы безопасности для защиты от ионизирующих излучений и безопасного обращения с источниками излучения, Серия изданий по безопасности № 115, МАГАТЭ, Вена (1997).

INTERNATIONAL ATOMIC ENERGY AGENCY, Monitoring and Surveillance of Residues from the Mining and Milling of Uranium and Thorium, Safety Report Series No. 27, IAEA, Vienna (2002).

Основні санітарні правила забезпечення радіаційної безпеки України. Офіційний вісник України, №23, 2005.

INTERNATIONAL ATOMIC ENERGY AGENCY, Environmental and Source Monitoring for purposes of radiation protection. Safety Guide, Safety Standards Series No. RS-G-1.8, IAEA, Vienna (2005).

United Nations Scientific Committee on the Effects of Atomic Radiation 2000(UNCEAR 2000), Ionizing Radiation: Sources and Biological Effects, Report to the General Assembly, with Scientific Annexes, Volume I: Sources. United Nations, New York, 2000, Annex B: Exposures from Natural Radiation Sources.

Нормы радиационной безопасности Украины (НРБУ-97); Государственные гигиенические нормативы – Киев: Отдел полиграфии Украинского центра госсанэпиднадзора Министерства здравохранения Украины, 1998. – 135 с.

IAEA, Generic Models for use in Assessing the Impact of Discharges of Radioactive Substances to the Environment, Safety Reports Series #19, IAEA, Vienna (2000)

ДОДАТКИ

Додаток 1

______________________________________________________________________

Назва підприємства або організації

ЗАТВЕРДЖЕНО

ПОГОДЖЕНО

Керівник підприємства або об’єкта

_____________

Головний державний санітарний лікар

_____________

Підпис П.І.Б.

« » _____________________ р.

Підпис П.І.Б.

« » _____________________ р.

Програма радіаційного контролю на підприємстві або об’єкті ліквідованого Придніпровського хімічного заводу (ПХЗ)

Керівник роботи, відповідальний за забезпечення охорони праці

Підпис

П.І.Б.

Місто, рік

Назва підприємства чи об’єкта___________________________________

Місцезнаходження підприємства чи об’єкта ________________________

Чисельність робітників на підприємстві, об’єкті чи у зоні дії РАВ, які вміщують ПРН___________________________

Виконавець радіаційного контролю ________________________________

Основні об'єкти радіаційного контролю, вимірювані параметри й періодичність.

Сировина, матеріали, продукція, відходи, обладнання

Об'єкт

Вимірювані параметри

Періодичність контролю×

Кількість точок контролю ×

1

Сировина

????- активність;

Вміст ПРН

Два рази на рік. Позачергово - при зміні постачальника.

Визначається кількістю видів сировини.

2

Проміжний (сухий) продукт

????- активність;

Потужність дози -γ-випромінювання ( від об'єкта)

Один раз у півроку

Визначається кількістю видів продукту

3

Товарний концентрат (після всіх стадій збагачення) чи готова продукція

???? - активність;

Вміст ПРН

Потужність дози -γ-випромінювання ( від об'єкта)

Один раз у квартал

Визначається кількістю видів концентрату чи продукції

4

РАВ

Потужність дози -γ-випромінювання ( від об'єкта)

Вміст ПРН

Один раз у місяць

Визначається кількістю видів РАВ

5

Обладнання

α і β- забруднення поверхонь обладнання;

знімаєме забруднення (мазки);

потужність дози -γ-випромінювання ( від об'єкта)

Один раз у квартал

Визначається кількістю видів обладнання , яке може забруднюватися

2. Атмосфера

Об'єкт

Вимірювані параметри

Періодичність контролю×

Кількість точок контролю×

1

Промисловий майданчик

Запиленість загальна;

ЕРОА радону, торону

????- активність пилу

Один раз у квартал

1-2

2

Викиди місцевих вентиляційних пристроїв

Запиленість загальна

Вміст ПРН в пилу;

ОА радону;

ЕРОА радону, торону;

????- активність пилу

Один раз у квартал

Визначається кількістю вентиляційних пристроїв, де можуть бути присутні ПРН