При цьому необхідно пам'ятати про те, що згідно ТК РФ, роботодавець повинний дістати письмову згоду працівника на понаднормову роботу. Є категорії працівників, що узагалі по ТК РФ не можуть працювати надурочно. Це вагітні жінки, працівники у віці до вісімнадцяти років, інші категорії працівників відповідно до федерального закону.

Щоб залучити до понаднормової роботи інвалідів і жінок, що мають дітей у віці до трьох років, їхньої письмової згоди недостатньо. Необхідно, щоб такі роботи не були заборонені їм по стані здоров'я відповідно до медичного висновку. Крім того, ці категорії працівників роботодавець повинний у писемній формі ознайомити з правом відмовитися від понаднормових робіт;

      робота у вихідний і святковий неробочий день оплачується не менш чим у подвійному розмірі:

-       відрядникам - не менш чим по подвійних відрядних розцінках;

-       працівникам, праця яких оплачується по денних і годинних ставках, у розмірі не менш подвійної денної або годинної ставки;

-       працівникам, що одержують місячний оклад, у розмірі не менш одинарної денної або годинної ставки понад оклад, якщо робота у вихідний і неробочий святковий

Оплата спеціального одягу, спеціального взуття й інших засобів індивідуального захисту виробляється з засобів роботодавців, относимых відповідно до підпункту 7 пункту 1 статті 264 глави 25 НК РФ на витрати виробництва, що враховуються при оподаткуванні прибутку.

Придбання, збереження, прання, чищення, ремонт, дезінфекція і знешкодження засобів індивідуального захисту працівників здійснюються за рахунок засобів роботодавця. Роботодавець також зобов'язаний забезпечувати збереження, прання, сушіння, дезінфекцію, дегазацію, дезактивацію і ремонт виданих працівникам по встановлених нормах спеціального одягу, спеціальної взуття й інших засобів індивідуального захисту.

Забезпечення працівників молоком, лікувально-профілактичним

і іншим харчуванням:

У відповідності зі статтею 222 ТК РФ на роботах зі шкідливими умовами праці працівникам видаються безкоштовно по встановлених нормах молоко або інші рівноцінні харчові продукти.

На роботах з особливо шкідливими умовами праці надається безкоштовно по встановлених нормах лікувально-профілактичне харчування.

Норми й умови безкоштовної видачі молока або інших рівноцінних харчових продуктів, а також лікувально-профілактичного харчування відповідно до статті 222 ТК РФ затверджуються в порядку, встановленому Урядом Російської Федерації.

До твердження такого порядку відповідно до статті 423 ТК РФ повинні застосовуватися норми раніше прийнятих нормативно-правових актів.

У кожнім конкретному випадку питання дотримання вимог діючого законодавства про забезпечення працівників молоком або лікувально-профілактичним харчуванням вирішуються при висновку колективних договорів на підставі відповідних Переліків робіт і професій, робота з яких спричиняє необхідність забезпечення працівників продуктами харчування.

Порядок безкоштовної видачі молока або інших рівноцінних харчових продуктів робітникам та службовцям, зайнятим на роботах зі шкідливими умовами праці, затверджений постановою Госкомтруда СРСР і Президії ВЦСПС від 16.12.1987р. № 731/П-13. Відповідно, при висновку колективного договору між адміністрацією організації і трудовим колективом або трудовим договором між роботодавцем і працівником норми забезпечення, що передбачаються в них, повинні бути не менше, передбачених у постанові N 731 /П-13.

Організації самостійно вирішують усі питання, зв'язані з безкоштовною видачею працівникам молока або інших рівноцінних харчових продуктів, на основі переліку хімічних речовин, при роботі з якими в профілактичних цілях рекомендується вживання молока або рівноцінних харчових продуктів.

Перелік таких речовин затверджений Міністерством охорони здоров'я СРСР 4.11.1987р. № 4430-87 (є додатком до постанови N 731/П-13).

Постановою Госкомтруда і ВЦСПС від 7.01.1977р. № 4/П-1 затверджені «Перелік виробництв, професій і посад, робота в які надає право на безкоштовне одержання лікувально-профілактичного харчування в зв'язку з особливо шкідливими умовами праці», а також «Раціони лікувально-профілактичного харчування і норми безкоштовної видачі вітамінних препаратів» і «Правила безкоштовної видачі лікувально-профілактичного харчування».

Забезпечення милом, що змивають і знезаражують засобами:

У відповідності зі статтями 212 і 221 ТК РФ роботодавці зобов'язані за рахунок своїх засобів забезпечувати що змивають і знезаражують засобами працівників, зайнятих на роботах, зв'язаних із забрудненням.

Забезпечення виробляється по нормах, затвердженим у порядку, встановленому Урядом Російської Федерації. До твердження такого порядку, у силу положень статті 423 ТК РФ можуть застосовуватися раніше видані нормативно-правові акти, що встановлюють порядок і норми видачі мила, що змивають і знезаражують речовин.

Мило видається на роботах, зв'язаних із забрудненням, а спеціальні що змивають і знезаражують речовини - на роботах, де можливий вплив на шкіру шкідливо діючих речовин.

Постановою Госкомтруда СРСР і Секретаріату ВЦСПС від 1.08.1989р. № 261а/15-90а «Про норму видачі мила працівникам вугільних (сланцевих) шахт, розрізів, збагачувальних і брикетних фабрик, шахтобудівних і шахтомонтажных організацій промисловості» для працівників вугільних (сланцевих) шахт, розрізів, збагачувальних і брикетних фабрик, шахтобудівних і шахтомонтажных організацій вугільної промисловості установлена видача мила в кількості 800 грамів на один працівника на місяць.

Список професій і посад працівників, що повинні забезпечуватися милом по даній нормі, а також порядок видачі цього мила затверджуються керівником підприємства за узгодженням із профспілковим комітетом.

На інших роботах мило видається по нормі 400 грам на місяць, що встановлено постановою НКТ СРСР від 20.09.1923р. № 80, яким затверджений Список категорій робітників та службовців, яким повинно видаватися спецмыло на будинок (у кількості 1 шматка на місяць) понад мило, що знаходиться на підприємствах при умивальниках.

Перелік робіт і професій, що дають право працівникам на безкоштовне одержання 400 грам мила на місяць щорічно затверджується керівником підприємства і прикладається до колективного договору.

Пільги, надані особам з числа донорів:

Пільги, надані особам з числа донорів, установлені ТК РФ і ФЗ від 9.06.1993р. № 5142-I «Про донорство крові і її компонентів» (у редакції змін і доповнень).

У відповідності зі статтею 186 ТК РФ у день здачі крові і її компонентів, а також у день, зв'язаного з цим медичного обстеження, працівник звільняється від роботи.

У випадку якщо за згодою з роботодавцем працівник у день здачі крові і її компонентів вийшов на роботу (за винятком важких робіт і робіт зі шкідливими і (або) небезпечними умовами праці, коли вихід працівника на роботу в цей день неможливий), йому надається за його бажанням інший день відпочинку.

У випадку здачі крові і її компонентів у період щорічного оплачуваної відпустки, у вихідний або святковий неробочий день працівникові за його бажанням надається інший день відпочинку.

Після кожного дня здачі крові і її компонентів працівникові надається додатковий день відпочинку. Зазначений день відпочинку за бажанням працівника може бути приєднаний до щорічної оплачуваної відпустки або використаний іншим часом протягом календарного року після дня здачі крові і її компонентів.

При безоплатній здачі крові і її компонентів роботодавець зберігає за працівником його середній заробіток за дні здачі і надані в зв'язку з цим дні відпочинку.

Витрати по оплаті середнього заробітку донорам, виробленим у розглянутому порядку, відносяться на витрати, що враховуються з метою оподатковування по податку на прибуток, відповідно до пункту 20 статті 255 НК РФ.

Інші гарантії і компенсації:

На додаток до вищенаведених гарантій і компенсацій, Трудовим кодексом РФ передбачені:

1.        Гарантії і компенсації працівникам, зв'язані з розірванням трудового договору (ст. 178-180 ТК РФ), а саме виплата вихідної допомоги і збереження в окремих випадках середнього заробітку за місяці працевлаштування;

2.        Гарантії керівникові організації, його заступникові і головному бухгалтерові при розірванні з ними трудового договору в зв'язку зі зміною власника організації (ст. 181 ТК РФ) - при розірванні з ними трудового договору новий власник зобов'язаний виплатити зазначеним працівникам компенсацію в розмірі не нижче трьох середніх місячних заробітків працівника;

3.        Гарантії при перекладі працівника на іншу постійну нижеоплачиваемую роботу (ст. 182 ТК РФ) - при перекладі працівника, що бідує відповідно до медичного висновку в наданні іншої роботи, на іншу нижеоплачиваемую роботу в даній організації за ним зберігається його попередній середній заробіток протягом одного місяця з дня перекладу, а при перекладі в зв'язку з трудовим каліцтвом, професійним захворюванням або іншим ушкодженням здоров'я, зв'язаного з роботою - до встановлення стійкої втрати професійної працездатності або до видужання працівника;

4.        Гарантії при тимчасовій непрацездатності (ст. 183 ТК РФ) - при тимчасовій непрацездатності працівника, йому гарантується виплата з засобів соціального страхування допомоги з тимчасової непрацездатності в розмірі і на умовах, установлених спеціальним федеральним законом (у зв'язку з відсутністю такого закону в даний час повинне застосовуватися «Положення про порядок забезпечення допомога з державного соціального страхування», затверджене постановою Президії ВЦСПС від 12.11.1984р. № 13-5 (у редакції змін і доповнень);

5.        Гарантії і компенсації при нещасному випадку на виробництві і професійному захворюванні (ст. 184 ТК РФ), що в даний час регулюється ФЗ від 24.07.1998р. N 125-ФЗ «Про обов'язкове соціальне страхування від нещасних випадків на виробництві і професійних захворюваннях» (у редакції змін і доповнень);

6.        Гарантії працівникам, що направляється на медичне обстеження (ст. 185 ТК РФ) - на час проведення медичного обстеження при надходженні на роботу або періодичне обстеження протягом роботи за працівниками, зобов'язаними відповідно до діючого законодавства проходити таке обстеження, зберігається середній заробіток за місцем роботи;

7.        Гарантії і компенсації працівникам, що направляється роботодавцем для підвищення кваліфікації (ст. 187 ТК РФ) - при напрямку працівника для підвищення кваліфікації з відривом від роботи, за працівником зберігається місце роботи (посада) і середня заробітна плата по основному місцю роботи, а працівникам, спрямованим для підвищення кваліфікації з відривом від роботи в іншу місцевість, додатково відшкодовуються командировочні витрати.

ЗАКЛЮЧНІ ПОЛОЖЕННЯ

Терміни проведення колективних переговорів:

Рішенням Генеральної Ради Федерації Незалежних Профспілок Росії від 02.10.2002р. схвалена і рекомендована до реалізації система проведення договірної кампанії по веденню переговорів і висновкові угод усіх рівнів і колективних договорів у єдиний термін.

Терміни проведення переговорної кампанії обумовлені:

-       нормами діючого законодавства;

-       терміном підготовки і прийняття тих або інших законодавчих і правових документів як федерального, так і регіонального рівня (наприклад, прийняття бюджету на черговий фінансовий рік);

-       термінами формування статистичної звітності і звітності про фінансову діяльність підприємства;

-       необхідністю узгодження положень угод різного рівня і колективних договорів.

Генеральна угода, Галузеві (міжгалузеві) тарифні угоди, Регіональні угоди полягають до внесення проектів відповідних бюджетів у представницькі органи суб'єктів Російської Федерації.

Територіальні угоди, що визначають загальні умови праці, а також трудові гарантії і пільги працівникам, зв'язані з територіальними і галузевими особливостями адміністративно – територіального утворення, полягають до прийняття відповідних бюджетів муніципальних утворень.

Колективні договори, що встановлюють конкретні норми оплати й інші умови праці, соціальні гарантії і пільги для працівників підприємств полягають у єдиний термін у період грудня – січня.

Генеральною Радою ФНПР рекомендована наступна послідовність роботи по підготовці і висновку угод і колективних договорів:

Квітень – травень.

Щорічні послання Президента Російської Федерації Федеральним Зборам Російської Федерації, що визначають основні напрямки соціально – економічної і бюджетної політики на майбутній фінансовий рік.

Галузеві профспілки і регіональні профцентри приступають до аналогічної роботи на своїх рівнях. При цьому визначаються загальні вимоги і рівень їхньої можливої реалізації.

Червень - липень.

Продовження переговорів за узгодженням положень Генерального, регіональних, галузевих (організації яких фінансуються з федерального бюджету) угод.

Проведення переговорів по підготовці і висновкові галузевих тарифних угод, а також по внесенню змін і доповнень у галузеві угоди.

Август – вересень.

Закінчення переговорів по проектах Генерального, регіональних, галузевих (організації яких фінансуються з федерального бюджету) угод.

Прийняття змін і доповнень у діючі угоди.

Жовтень – листопад.

Закінчення переговорів і підписання галузевих угод у позабюджетному секторі економіки.

Початок колективно – договірної кампанії в організаціях усіх сфер діяльності.

Проведення аналізу діяльності підприємства за 6 – 9 місяців, оцінюється вивчення інформації про стійкість організації на ринку продукції, що випускається, її фінансовому стані, сформований портфель замовлень підприємства на наступний рік і т.д.

Проведення переговорів за змістом колективних договорів.

Грудень – січень наступного року.