5.14 Періодичність перескладання ТПР пасажирських станцій – не пізніше 10 років. При наявності численних змін і доповнень, які ускладнюють користування ТПР, він повинен бути перескладений раніше 10-річного терміну.

Рішення про перескладання ТПР відповідним наказом приймає:

- ДС – для станцій позакласних, I класу;

- ДН-НЗ – для станцій II та нижчого класу.

5.15 Підставою для внесення змін або доповнень до ТПР пасажирської станції, додатків до нього можуть бути:

- перебудова колійного розвитку станції, пристроїв СЦБ та зв’язку, контактної мережі, нове будівництво, а також зміна порядку приймання, відправлення поїздів або виконання маневрової роботи, зміна штатного розкладу, посадових обов’язків працівників;

- зміни до ПТЕ, ІРП, ІСИ;

- накази (телеграфні розпорядження) видані тільки Генеральним директором Укрзалізниці, начальником залізниці, ДН-НЗ, ДС.

5.16 Двічі на рік (січень, липень):

- до 05 числа місяця ДС усіх пасажирських станцій звіряють з відповідальним фахівцем ДНН перелік змін до ТПР за встановленою формою;

- до 08 числа місяця фахівець ДНН звіряє з відповідальним фахівцем Д перелік змін до ТПР усіх пасажирських станцій;

- до 10 числа місяця із Д звірені за встановленою формою переліки змін по пасажирських станціях позакласних і I класу надсилаються до ЦД.

6 ТЕХНІЧНА І ЕКСПЛУАТАЦІЙНА ХАРАКТЕРИСТИКА

ПАСАЖИРСЬКОЇ СТАНЦІЇ

6.1 У цьому розділі повинні бути стисло наведені відомості:

- про віднесення станції до виду за призначенням і основним характером роботи. Для станцій, що виконують, крім свого основного призначення, роботу з приймання - передачі вагонів, пасажирів, багажу і вантажу між суміжними державами, зазначається, що станція є пасажирською прикордонною передавальною;

- про віднесення станції до певного класу за обсягами і особливостями виконуваної роботи;

- про кількість і спеціалізацію парків і колій із зазначенням: меж, корисної довжини (в метрах), місткості (в пасажирських вагонах), наявності на колії електричної ізоляції, контактної мережі, пристроїв кодування тощо; наявність сортувальних пристроїв (гірок, витяжних колій); розміщення службово-технічних будівель, вантажного і пасажирського господарства, локомотивного і вагонного господарства; пунктів пропуску через державний кордон (митних і прикордонних зон);

- про засоби зв’язку – станційного радіозв’язку, пристроїв двостороннього паркового зв’язку і зв’язку для інформації пасажирів, інформаційного, АСУ, пошти для пересилання документів;

- характеристика сортувальних пристроїв і обладнання їх гальмовими пристроями, пристроїв пасажирського господарства (будівлі, пасажирські платформи, пішохідні тунелі, мости та інші споруди для обслуговування пасажирів), кількість і серії маневрових локомотивів, райони і характер їх роботи;

- структура управління станцією.

Крім стислого опису в розділі повинна бути наведена схема (мінімальний формат А3) станції з прилеглими до неї перегонами, зазначенням розташування технічної станції, основних технічних пристроїв, службово-технічних будівель, пасажирських пристроїв, під’їзних колій, які примикають до станції.

У цьому ж розділі наводиться характеристика експлуатаційної роботи станції (транзитні поїзди, які проходять станцію без переробки, з переробкою і місцева робота на станції), наявність додаткових операцій з транзитними поїздами (причеплення і відчеплення вагонів, з’єднання і роз’єднання пасажирських поїздів) тощо, а також порядок виконання маневрової роботи на станції.

6.2 При заповненні цього розділу необхідно керуватися вимогами ТРА станції, ІРП, ПТЕ, іншими нормативними документами.

6.3 При наданні відомостей про засоби зв’язку на станції необхідно враховувати те, що пристрої двостороннього паркового зв’язку, що застосовуються для передавання вказівок про поїзну і маневрову роботу, а також для інформації пасажирів мають бути постійно увімкнені, забезпечувати безперервну дію каналів зв’язку, мати контроль увімкненого стану.

7 УПРАВЛІННЯ ЕКСПЛУАТАЦІЙНОЮ РОБОТОЮ СТАНЦІЇ

У розділі зазначається, хто здійснює керівництво роботою станції, передбачаючи що:

7.1 Керівництво виробничою і господарською діяльністю пасажирської станції, організація та контроль за виконанням технічних норм експлуатаційної роботи, добових планів і змінних завдань, організація обробки поїздів і вагонів відповідно до затвердженого технологічного процесу і діючих графіків руху поїздів здійснюється начальником станції та іншими посадовими особами (головним інженером станції, заступником начальника станції) згідно з розподілом їхніх обов’язків.

Примірна структура управління пасажирською станцією наведена на рис. 1.

7.2 Операції з приймання, відправлення і пропуску поїздів, пропуску поїзних локомотивів із депо чи у депо, виконання маневрових пересувань в межах пасажирської станції, здійснюються черговим по станції.

7.3 Оперативне керівництво обробкою поїздів і составів на технічній станції (у технічному парку), маневровою роботою із розформування і формування поїздів, здійснюється маневровим диспетчером (ДСП, ДСПП технічної станції (технічного парку)), який забезпечує:

- виконання змінного плану із приймання, відправлення поїздів на технічну станцію (технічний парк), розформування і формування составів;

- виконання технічних норм часу, встановлених на обробку поїздів і вагонів, максимальне поєднання операцій із розформування, формування і обробки составів на технічній станції (у технічному парку);

- формування составів поїздів відповідно до встановленої схеми поїзда;

- раціональний розподіл роботи між маневровими районами;

- ефективне використання технічних засобів, виконання заходів щодо забезпечення безпеки руху й охорони праці працівників зміни.

Розпорядження маневрового диспетчера (ДСП, ДСПП технічної станції (технічного парку)) щодо забезпечення своєчасного і безпечного приймання, відправлення поїздів, виконання маневрової роботи, а також безперебійної роботи технічних засобів є обов’язковими для працівників усіх служб, які пов’язані з обробкою, прийманням і відправленням поїздів, у межах технічної станції (технічного парку).

7.4 Маневрова робота на пасажирській та технічній пасажирській станції виконується складачем поїздів.

7.5 Схема формування пасажирських поїздів, порядок подачі вагонів у ремонт та інші операції доводяться до бригади складачів поїздів шляхом видачі нарядів і повідомлень через засоби зв’язку. При зміні плану роботи ДСП (ДСЦ) (ДСПП технічного парку) особисто або через оператора повідомляє бригаду складачів поїздів.

Примірна структурна схема оперативного керівництва станцією приведена на рис. 2.

Рис. 1. Примірна структура управління пасажирською станцією

Рис. 2. Примірна схема оперативного керівництва

роботою пасажирської станції

8 ІНФОРМАЦІЙНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ПАСАЖИРСЬКОЇ

СТАНЦІЇ

8.1 У цьому розділі зазначаються:

- види і користувачі наявних засобів зв’язку;

- порядок передачі інформації про підхід поїздів на пасажирську станцію;

- особливості роботи станції в умовах функціонування АСУ.

8.2 На пасажирській станції згідно з вимогами п. 6.41 - 6.47 ПТЕ, п. 1.16 ТРА станції та з урахуванням технології роботи на станції може використовуватися той або інший вид зв’язку.

У ТПР пасажирської станції повинні бути зазначені:

- призначення певного виду зв’язку;

- перелік посад працівників, які мають право користуватися пристроями зв’язку;

- види зв’язку для кожного окремого командного пункту і з ким встановлюється цей зв’язок.

8.3 При розробці розділу слід передбачити порядок отримання пасажирською станцією попередньої, уточненої і оперативної інформації.

Попередня інформація містить відомості про пасажирські поїзди за 4-6 годин до їх прибуття на станцію.

Уточнена інформація - уточнює зведення про пасажирські поїзди за 2 години до їхнього прибуття на станцію.

Оперативна інформація надається не пізніше ніж за 30 хв. до прибуття поїзда на станцію.

У ТПР пасажирської станції повинен бути відображений порядок отримання і надання вищезазначеної інформації (введення, передавання, оброблення і збереження даних, видача результатів користувачам у визначені терміни, розв’язання задач планування, оперативного управління, обліку, статистики).

8.4 Крім вищезазначеної інформації, у ТПР пасажирської станції обов’язково зазначається порядок надання інформації про зміну розкладу руху поїздів, призначення і відміни поїздів згідно з п.13.3 ПТЕ, передачі інформації про запізнення пасажирських і приміських поїздів.

8.5 При великих обсягах капітальних робіт на дільницях з наданням “вікон” на протязі кількох днів місяця у ТПР пасажирської станції повинен бути зазначений порядок надання інформації пасажирам з використанням засобів масової інформації.

9 ОПЕРАТИВНЕ ПЛАНУВАННЯ РОБОТИ СТАНЦІЇ

9.1 Оперативне планування роботи пасажирської станції здійснюється з метою організації виконання завдань щодо приймання, відправлення, розформування, формування составів пасажирських поїздів, підготовки поїздів у рейс, подачі і прибирання багажних та вантажних вагонів.

У розділі слід відобразити порядок оперативного планування поїзної і маневрової роботи з урахуванням місцевих умов станції.

9.2 Оперативне планування роботи станції здійснюється на добу, зміну і по 4-6 годинних періодах протягом зміни.

9.3 Підставою для змінного і поточного планування є інформація про підхід поїздів, вагонів, локомотивів, добовий план-графік роботи станції, який складений на весь період дії графіка руху поїздів з урахуванням прийнятої технології обробки поїздів і вагонів на літній і зимовий періоди року на даній станції.

У випадку запізнення поїздів, а також у разі виконання оперативних завдань з формування та відправлення додаткових поїздів, причеплення та відчеплення вагонів у добовий план роботи вносяться доповнення і зміни.

Оперативне завдання з урахуванням доповнень і змін, пов’язаних з призначенням додаткових поїздів, складається керівництвом станції або керівником зміни, які перед заступанням на чергування ознайомлюють зміну з наявністю таких завдань та координують дії суміжних підприємств щодо виконання додаткових завдань.

9.4 Добовий план роботи станції розробляється станцією, пасажирським вагонним депо, ДНН та ДНЛ.

У добовому плані вказується:

- кількість поїздів, що повинні бути прийняті станцією з кожного напрямку, з розмежуванням за сполученнями на далекі, місцеві і приміські;

- кількість поїздів, що повинні бути відправлені зі станції на кожен напрямок, із зазначенням кількості далеких, місцевих і приміських поїздів;

- причеплення, відчеплення, подача і прибирання поштових і багажних вагонів із зазначенням пунктів під ці операції;

- призначення додаткових поїздів;

- приймання і відправлення пасажирських передач зі станцій і на станції вузла із зазначенням станції обробки;

- інші завдання з урахуванням місцевих умов роботи на станції.

9.3 План роботи станції на добу уточнюється і корегується перед початком другої половини доби в залежності від оперативної обстановки, що склалася, за результатами роботи в першу половину доби і передається до ДН.

9.4 Метою змінного планування є розробка завдань колективу кожної зміни, що забезпечує виконання добового плану роботи з урахуванням становища, яке склалося в поїзній і вантажній роботі на станції і підходах до неї.

Змінним завданням ДН для станції встановлюються ті ж показники експлуатаційної роботи, що і добовим планом, а також інші завдання з урахуванням оперативної обстановки.

Змінний план та інші завдання передаються з ДН не пізніше ніж за 1 годину до початку зміни у формі диспетчерського наказу.

9.5 Для забезпечення своєчасного відправлення поїздів зі станції в ув’язці їх з графіком руху і з урахуванням підходу поїздів та наявності на станції вагонів і локомотивів ДСП, ДСЦ за участю чергового по ДН (ДНЦО), локомотивного диспетчера ДН (ТНЦ) і чергового по вагонному пасажирському депо ведеться поточне планування роботи станції по 4-6 годинних періодах.

У процесі поточного планування :

- складається план приймання поїздів при дотриманні графіка і розкладу руху поїздів;

- визначається порядок використання локомотивів і локомотивних бригад, які прибувають на станцію, з урахуванням їх наявності на станції та в локомотивному депо;

- визначається підв’язка локомотивів і локомотивних бригад до составів поїздів свого формування і транзитних;

- для внутршньостанційних пересувань установлюється порядок подачі вагонів на пункти навантаження і вивантаження, а також прибирання вагонів.

9.6 Особливості роботи станції в умовах функціонування АСУ.

Введення інформації в систему АСОУП здійснюється на робочому місці відповідального працівника за допомогою ПЕОМ шляхом введення службового повідомлення.

Повідомлення складається з службового блоку, що відображає операцію з поїздом та інформаційних блоків, що містять повідомлення про локомотиви та локомотивні бригади.