2.2.3.2. Обладнання і механізми повинні мати всі необхідні й надійно закріплені обмежувачі.

2.2.3.3. Розміщення обладнання (стендів, верстаків, механізмів тощо) має відповідати навчально-виробничому процесу, умовам його роботи і нормам розташування обладнання, а також забезпечувати безпечні умови праці учнів.

2.2.3.4. Агрегати і складальні одиниці автомобілів, що даються в розрізі, установлюють на спеціальних міцних підставках і стендах, прикріплених до підлоги кабінету і лабораторії.

2.2.3.5. Стенди в лабораторії треба встановлювати відповідно до інструкції заводу-виготовлювача. Паспорти та інструкції стендів зберігаються у керівника навчального закладу або його заступників.

2.2.3.6. Вузли, механізми й агрегати на стендах повинні бути надійно закріплені. Стенди прикріплюють до підлоги.

2.2.3.7. Двигун внутрішнього згоряння (далі – ДВЗ) та агрегати для розбирання і складання встановлюють на спеціальних підставках. Кріплення агрегатів має унеможливити їх зміщення або падіння.

2.2.3.8. Пристрої, що дають змогу повертати агрегати в стенді в потрібне положення, обладнують фіксаторами, які унеможливлюють самовільне повертання агрегатів.

2.2.3.9. Стенди розміщують так, щоб агрегати можна було встановлювати за допомогою підйомно-транспортних механізмів.

2.2.3.10. Агрегати й механізми, що встановлюються на стендах, мають бути ретельно очищеними.

2.2.3.11. Розбирати й складати агрегати автомобіля дозволяється тільки на спеціальних стендах.

2.2.3.12. Розміщувати деталі, складальні одиниці й механізми автомобілів, а також пристрої для практичних і виробничих робіт треба в шафах, на стелажах. Шафи, стелажі тощо слід установлювати так, щоб вони не захаращували проходів і не заважали вільно користуватись обладнанням майстерень. Висота складування повинна бути не вище . Для забезпечення стійкості складених предметів застосовують спеціальні підставки, прокладки, підпори тощо.

2.2.3.13. Навчально-наочні посібники, розміщені на стелажах, не повинні виступати за їх межі.

Для установки навчально-наочних посібників на верхніх полицях стелажів слід користуватися драбиною-стрем'янкою з гумовими кінцівками.

2.2.3.14. Рухомі частини навчально-наочних посібників треба захищати сітчастими кожухами заввишки до від рівня підлоги.

2.2.3.15. Для зберігання колінчастого й розподільного валів двигунів, рульових керувань і карданних валів використовують спеціальний стелаж типу “гірка”.

2.2.3.16. Установлений у лабораторії автомобіль має бути надійно закріплений. Один бік автомобіля може бути піднятим і встановленим на спеціальні підставки (козли). Під колесами з іншого боку встановлюють підпори (башмаки).

Дозволяється встановлювати весь автомобіль на спеціальних підставках.

2.2.3.17. Козли для підставок необхідно виготовляти з металевих труб, кутників, швелерів. Конструкція козлів повинна бути жорсткою, міцною, стійкою.

2.2.3.18. Розбирати й складати агрегати необхідно тільки на тих стендах, що призначені для даної марки автомобіля.

2.2.3.19. Справність обладнання та його засобів захисту перевіряє до початку роботи особа, яка проводить навчання з автосправи. Працювати на несправному обладнанні не дозволяється.

Поблизу робочого місця особи, яка проводить навчання з автосправи, повинен бути перемикач (кнопка «Стоп») для знеструмлення всього обладнання лабораторії.

2.2.4. Вимоги до обладнання лабораторії технічного

обслуговування та експлуатації автотранспортних засобів

2.2.4.1. Лабораторія технічного обслуговування та експлуатації транспортних засобів призначається для навчання учнів технічному обслуговуванню автомобілів, їх ремонту та зберіганню.

2.2.4.2. У лабораторії технічного обслуговування та експлуатації автотранспортних засобів повинно бути не менше двох постів обслуговування, у тому числі:

1) пост щоденного обслуговування (ЩО);

2) пост сезонного обслуговування (СО).

2.2.4.3. Технічне обслуговування та ремонт навчальних автомобілів проводиться на спеціалізованих виробничо-технічних базах автотранспортних підприємств, з якими навчальні заклади укладають договори. Терміни та порядок технічного обслуговування та ремонту визначаються Положенням про технічне обслуговування і ремонт дорожніх транспортних засобів автомобільного транспорту, затвердженим наказом Мінтрансу України від 30.03.98 №102 і зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 28.04.98 за №268/2708.

2.2.4.4. Місця для миття автомобілів, агрегатів, вузлів, деталей та їх обладнання узгоджуються з місцевими органами санітарного нагляду.

2.2.4.5. Проведення робіт з рідинами, що замерзають при низькій температурі (антифризи) і мають шкідливий вплив на органи дихання та шкіру, не дозволяється.

2.2.4.6. Забороняється використовувати етильований бензин як пальне для ДВЗ під час навчання учнів з автосправи.

2.2.4.7. Конструкція оглядової канави на посту обслуговування автомобілів у лабораторії технічного обслуговування та експлуатації автотранспортних засобів визначається вимогами ДНАОП 0.00-1.28-97.

2.2.4.8. Якщо підлога лабораторії технічного обслуговування та експлуатації автотранспортних засобів покрита цементом, бетоном, природним каменем тощо, то на робочих місцях треба встановлювати дерев'яні настили.

2.2.4.9.Якщо автомобіль стоїть у приміщенні лабораторії технічного обслуговування та експлуатації автотранспортних засобів, його двигун повинен бути вимкненим (при умові відсутності відсмоктувачів відпрацьованих газів).

2.2.4.10. Конструкція та обладнання воріт лабораторії технічного обслуговування та експлуатації автотранспортних засобів має відповідати вимогам ДНАОП 0.00-1.28-97.

2.2.4.11. Розміщення обладнання (електросолідолонагнітач, пересувний компресор, маслороздавальний бак, гідравлічний домкрат тощо) повинно відповідати навчально-виробничому процесу, нормативам розміщення обладнання та умовам його роботи.

2.2.4.12. Справність і працездатність обладнання перевіряє до початку роботи особа, яка проводить навчання з автосправи.

2.2.4.13. Пуск і зупинка обладнання та механізмів мають бути безпечними, а пускові пристрої — зручними в обслуговуванні.

2.2.4.14. Візки для транспортування агрегатів і механізмів повинні мати стояки і підпори, що захищають агрегати від падіння і самовільного переміщення по платформі.

2.2.4.15. Поблизу робочого місця особи, яка проводить навчання з автосправи, повинен бути перемикач (кнопка «Стоп») для знеструмлення всього обладнання гаража.

2.3. Вимоги до робочого місця учня

під час навчання з автосправи

2.3.1. Робоче місце учня має бути організоване так, щоб запобігти можливості нещасного випадку.

Кожне робоче місце слід обладнати сидіннями (приставним, висувним або відкидним).

2.3.2. Робочі місця (при потребі) мають бути обладнані спеціальними пристроями, висувними ящиками, полицями для зберігання інструменту тощо. Інструмент і пристрої, що зберігаються на робочому місці, не повинні виступати за відповідні габарити робочого місця.

2.3.3. Слюсарні верстаки наглухо прикріплюють до підлоги навчальної лабораторії. Поверхню верстаків покривають кольоровим пластиком або без швів і задирок листовим металом. Для попередження травматизму на слюсарних верстаках з усіх боків, крім зверненого до учнів, мають бути бортики (або захисна сітка) заввишки 3 - .

2.3.4. Зняті деталі розміщують на верстаках. Довгі деталі (напівосі, вали тощо) не дозволяється ставити вертикально, приставляти до стінок тощо.

2.3.5. Для безпечного підіймання агрегата і механізмів автомобіля за допомогою підіймальних механізмів необхідно користуватися спеціальними захватами, які надійно їх утримують.

2.3.6. Особи, які проводять навчання з автосправи, мають право користуватися підйомно-транспортними механізмами для знімання і транспортування двигуна автомобіля, якщо вони пройшли відповідне навчання та мають посвідчення. Залучати до цієї справи учнів забороняється.

2.3.7. Під час обслуговування або ремонту автомобіль треба загальмувати стоянковим гальмом і вимкнути запалювання, а під усі колеса поставити підпори (башмаки).

2.3.8. Інструмент і пристрої в лабораторіях необхідно розміщувати безпосередньо на робочому місці в тій кількості, яка необхідна для виконання даного виду робіт.

2.3.9. Устаткування, пристрої та інструменти протягом усього періоду експлуатації повинні відповідати вимогам безпеки ГОСТ 12.2.003-91 “Оборудование производственное. Общие требования безопасности», ДНАОП 0.00-1.28-97.

2.3.10. У разі пересувного робочого місця інструмент треба розміщувати в спеціальному ящику або інструментальній сумці.

2.3.11. Виконувати роботи з обслуговування під навісами і на відкритих майданчиках, як правило, не дозволяється, виняток можна

допустити тільки в літню пору.

2.3.12. Після закінчення занять з технічного обслуговування

або ремонту автомобіля приміщення лабораторії та оглядову канаву

необхідно прибирати.

2.4. Вимоги пожежної безпеки

2.4.1. Робота робота з пожежної безпеки організовується відповідно до НАПБ В.01050-98/920 “Правила пожежної безпеки для закладів, установ і організацій системи освіти України”.

2.4.2. Усі лабораторії, у яких проходить навчання з автосправи, повинні бути повністю забезпечені протипожежним інвентарем, вогнегасниками, ящиками із піском (не менше ніж по одному ящику в лабораторії), сигналами та іншим обладнанням у відповідності до НАПБ В.01050-98/920 “Правила пожежної безпеки для закладів, установ і організацій системи освіти України”.

2.4.3. Біля ДВЗ треба мати пожежну повстину і вогнегасник.

2.4.4. Легкозаймисті і вогненебезпечні матеріали (бензин, гас, лак, фарбу, мастило тощо) зберігають у спеціальних приміщеннях, місцях і пристроях згідно з НАПБ В.01050-98/920 “Правила пожежної безпеки для закладів, установ і організацій системи освіти України”. Запас цих матеріалів на робочому місці не повинен перевищувати потреби в них робочого дня; при цьому залишати зазначені матеріали в лабораторіях після роботи не дозволяється.

3. Вимоги безпеки до технічного стану

і обладнання навчальних автомобілів

3.1. Технічний стан навчальних автомобілів повинен відповідати вимогам ДНАОП 0.00-1.28-97 “Правила охорони праці на автомобільному транспорті” та ГОСТ 25478-91 “Автотранспортные средства. Требования к техническому состоянию по условиям безопасности движения. Методы проверки”.

3.2. ДТЗ навчальних закладів, на яких проводиться навчання водінню, повинні мати знаки “Навчальний транспортний засіб” і бути обладнаними додатковими педалями зчеплення і гальмування, дзеркалами заднього виду.

3.3. Відповідно до Правил дорожнього руху на навчальних автомобілях мають бути встановлені розпізнавальні знаки — рівносторонній трикутник білого кольору з вершиною догори і смугою червоного кольору, у який вписана буква «У» чорного кольору (сторона - не менше , ширина смуги – 1/10 цієї сторони). Знак розміщується спереду і позаду на транспортних засобах, що використовуються для навчання водінню (допускається встановлення двостороннього знака на даху легкового автомобіля).

3.4. Технічний стан автомобілів повинен гарантувати безпечну роботу під час навчання водінню, відповідати вимогам Правил дорожнього руху.

Будь-які зміни в конструкції автомобілів допускаються тільки за погодженням органами Державної автоінспекції МВС України (далі – ДАІ).

3.5. Автомобілі комплектуються набором справного інструменту і пристроями.

4. Вимоги безпеки під час навчання учнів

водінню автомобіля

4.1. Для запобігання травматизму учнів під час навчання їх водінню і набуття навичок безпечної роботи за кермом керівники навчальних закладів зобов'язані організувати проведення інструктажів з охорони праці учнів – вступний і первинний на робочому місці.

4.2. Під час переходу із закритого майданчика (або автодрому) на вулицю або дорогу особа, яка проводить навчання водінню, керується навчальними маршрутами, які повинні бути розглянуті на педагогічних радах, узгоджені з місцевим органом ДАІ і затверджені керівником навчального закладу.

4.3. До початку навчання водінню учнів слід ознайомити з навчальним автомобілем, закритим майданчиком (або автодромом), вимогами безпеки, протипожежними заходами. Учні зобов'язані виконувати вказівки особи, яка проводить навчання водінню автомобіля, особливо під час перебування за кермом.

4.4. Учням не дозволяється без особи, яка проводить навчання водінню:

займати місце в кабіні (кузові);

запускати двигун;

рушати на автомобілі з місця, перебувати під автомобілем, піднімати його домкратом, знімати колеса;

демонтувати і монтувати шини, накачувати їх;

виконувати будь-які роботи з акумуляторними батареями;

заправляти автомобіль пальним і водою;

відкривати капот, коли двигун працює.

4.5. Особі, яка проводить навчання водінню, не дозволяється залишати учня за кермом самого і давати йому вказівки, перебуваючи за межами свого робочого місця.

4.6. Під час зміни учнів у кабіні від особи, яка проводить навчання водінню, і учня вимагаються підвищені пильність і обережність; двигун при цьому зупиняють.

4.7. Особа, яка проводить навчання водінню, не дозволяє учневі сідати в кузов і висаджуватися з нього з боку проїжджої частини, а також під час руху; починати рух до повного, надійного зачинення дверей; відчиняти двері до повної зупинки автомобіля, їздити на підніжках та інших, не призначених для цього частинах автомобіля, стоячи в кузові, сидячи на бортах, висовуватися з вікна або за борт і виставляти будь-які предмети.

4.8. Перед запусканням двигуна вручну учень повинен перевірити загальмованість автомобіля стоянковим гальмом і нейтральне положення важіля коробки передач.

4.9. Дозволяється перевозити учнів у кузові автомобіля за умови виконання вимог розділу 21 Правил дорожнього руху.

4.10. Особа, яка проводить навчання водінню, не допускає в автомобіль осіб, які не мають відношення до навчального процесу.