3.35.2. викрутити шпильки, які утримують нижні штампи;

3.35.3. підняти пресуючий вузол в крайнє верхнє положення;

3.35.4. під ползун механізму пресування встановити металеву підставку, вилучити ключа-бирку на пусковому пристрої, вивісити табличку "Не вмикати - працюють люди".

3.35.5. зняти нижні штампи і виконувати перефутеровку форм;

3.35.6. по закінченні перефутеровки форм штампи встановити в гнізді, вилучити металеву підставку, запресувати прес;

3.35.7. закріпити штампи за допомогою шпильок;

3.35.8.після встановлення ключа-бирки, подачі звукового сигналу включити прес в роботу.

3.36. Застережні заходи при заміні штампів:

3.36.1. для заміни штампів прес необхідно запресувати і зупинити, вилучитиключа-бирку;

3.36.2. викрутити шпильки, що утримують штампи;

3.36.3. виставити пресуючий вузол у верхнє положення, під верхній плунжер поставити металеву підстановку, вилучити ключа-бирку і замінити штампи;

3.36.4. після встановлення штампів прибрати підставку, запресувати прес, затягти шпильки і після подачі звукового сигналу запустити прес у роботу.

3.37. Парові комунікації, встановлені для обігрівання штампів, або електричнакомунікація повинні бути ізольовані і під час ремонтів відключенні від джерел живлення.

3.38. Електричний обігрів штампів повинен виконуватися при підводі напруги не більше 42 В.

3.39. У всіх випадках зупинки преса (вихід на обід, тощо) ключ-бирка повинна знаходитися у пресувальника.

3.40. Під час огляду, чищення, змащування ключ-бирка вилучається з електро-панелі керування пресом і зберігається у особи, яка виконує роботу.

3.41. Очищення рукавів і живильника до преса необхідно проводити спеціальним пристосуванням з підлоги при непрацюючому пресі.

3.42. Перед встановленням преса на ремонт вилучається ключ-бирка і передається особі (бригадиру, майстру з ремонту), відповідальній за проведення робіт.

3.43. Особа, відповідальна за проведення робіт, дає заявку електроперсоналу назняття запобіжників.

3.44. Після зняття запобіжників перевіряється зняття напруги кнопкою "пуск", після чого на панелі вивішується табличка "Не вмикати-працюють люди".

3.45. По закінченні ремонтних робіт під безпосереднім спостереженням керівника ремонтів здійснюється перевірка кріплення вузлів, віддаляються сторонні предмети, інструмент, відновлюються на місце і закріпляються огородження, що були зняті під час ремонту.

3.46. Електромонтер встановлює запобіжники по заявці керівника робіт.

3.47. Ключ-бирка повертається відповідальною особою пресувальнику з повідом-ленням про те, що роботи закінчено, ремонтний персонал віддалений, прес можна включа-ти в роботу.

3.48. Фрикційні преси повинні бути обладнані кінцевими вимикачами для обме-ження руху повзуна вгору і забезпечені справно діючими засувками, стопорними пристроями (уловлювачами), що виключають самочинне опускання повзуна або його падіння на стіл при обриві гвинта або кріпильних деталей. Пускова педаль фрикційного преса повинна бути обладнана пристроєм для запобігання випадкового включення приводу преса. Приводи пресів повинні бути оснащені гальмівними пристроями і огороджені.

3.49. Ведучі диски фрикційного преса повинні бути відрегульовані таким чином,щоб виключити можливість самочинного опускання траверси під час змащування пуансону і відбору виробів.

3.50. На фрикційних і коліноважільних пресах всі види профілактичних і ремонт-них робіт (зміна пресформ, встановлення штемпелей тощо) повинні здійснюватися при повністю розібраній електричній схемі. При цьому під верхній пуансон потрібно встано-вити запобіжну підпору.

3.51. Пресформи необхідно надійно закріпити на столах пресів за допомогоюспеціальних болтів, скоб і мірних прокладок. Застосування випадкових кріпильних деталей не допускається.

Встановлення пресформ масою більше 16 кг повинне здійснюватися механізовано.

3.52. При ручному зніманні виробів зі столу преса, останній необхідно обладнати пристроєм, який запобігає опусканню повзуна при зупинці преса.

3.53. Роботи по встановленню порожньої вагонетки і укладанню рамок на ваго-нетку в зоні дії групового захвату автоматичного знімача слід проводити у момент, коли груповий захват опущено над транспортером-накопичувачем, або коли він опускається для захвату виробів зі столу преса.

3.54. Гідравлічні преси повинні бути обладнані обмежувачем ходу рухомої травер-си, який виключає можливість виходу плунжерів із циліндра, і оснащені пристроями для утримання траверси у верхньому положенні при виконанні налагоджувальних і ремонтних робіт.

3.55. Кожний гідравлічний прес і трубопроводи до нього повинні бути оснащені манометрами.

Трубопроводи до пресів повинні бути обладнані запобіжними клапанами. Насос повинен бути обладнаний запобіжним клапаном, встановленим на лінії перед запірним клапаном, а також пристроєм для відключення.

3.56. Гідросистема гідравлічного преса і акумулятора повинні бути забезпеченіпристроями, що запобігають підвищенню тиску рідини в них понад заданого.У разі зупинки насоса повинне бути передбачене автоматичне відключення його від гідравлічної системи і знімання тиску у самому насосі.

3.57. Гідравлічні установки в усіх найбільш високих точках повинні бути забезпечені кранами для випуску повітря, а найбільш низьких точках - арматурою для спуску робочої рідини.

3.58. В процесі ремонту не допускається вручну прокручувати шківи преса за приводні паси.

3.59. Під час роботи гідравлічних пресів не можна підтягувати з'єднання гідро-системи і регулювати положення кінцевих вимикачів. Регулювати захисні пристрої повинен тільки робітник, який відповідає за ремонт преса.

3.60. Робота насосно-акумуляторної станції при несправності контрольно-вимірювальних приладів не дозволяється.

Наповнення акумуляторів тиску газом повинне здійснюватися тільки за допомогою спеціального газового редуктора .

3.61. Ремонт акумуляторів і трубопроводів, що знаходяться під тиском, не дозволяється.

3.62. Установка ізостатичного пресування повинна експлуатуватися відповідно до вимог інструкції заводу-виготовлювача та Правил будови і безпечної експлуатації посудин, що працюють під тиском.

Під час пресування біля гідравлічної установки дозволяється знаходитися тільки оператору.

3.63. Роботи по заміні пресформ, очищенню, регулюванню, підтягуванню підшипників, повинні виконуватися при повній зупинці преса і надійному відключенню його приводу.

4. Вимоги безпеки по закінченні робіт

4.1. Перед закінченням роботи необхідно зупинити прес, вимкнути рубильник і вилучити ключа-бирку з панелі керування і почати прибирання робочого місця.

4.2. Під час прибирання протерти обладнання, очистити його від залишків вихідного продукту, пилу і масел; підмести майданчик навколо преса.

4.3. Прибрати інструмент і скласти його в шафу.

4.4. Зібране сміття і розсипану масу укласти в спеціальну тару.

4.5. Промаслене дрантя прибрати в спеціальний ящик з кришкою.

4.6. Усі зняті на час прибирання огородження встановити на місце і закріпити.

4.7. Про всі неполадки і несправності доповісти майстру, зробити запис у спеціаль-ному журналі, здати ключа-бирку під розпис у журналі прийома і здачі ключів-бирок.

5. Вимоги безпеки в аварійних ситуаціях

5.1. Під час роботи пресувальник зобов'язаний суворо дотримуватися правил технічної експлуатації устаткування. Недотримання правил може привести до аварії і нещасних випадків.

5.2. Кожний пресувальник повинен бути ознайомлений з планом попередження і ліквідації аварій і виконувати положення оперативної частини плану в разі виникнення аварії.

5.3. Про аварію або виникнення аварійної ситуації пресувальник повинен повідомити майстра або іншого керівника.

5.4. Керівник повинен сповістити усіх працюючих про те, що сталося, і вивести їх з приміщення, крім осіб, які беруть участь у ліквідації аварій.

5.5. Вивід людей з аварійних приміщень необхідно проводити по найбільш безпечним і коротким маршрутам.

5.6. Якщо під час вибуху газу, виникненні пожежі, обваленні будівлі цеху або стихійному лиху (повені, урагани, землетруси) з'являються потерпілі, пресувальник повинен почати рятувати людей, що захоплені аварією, та надавати першу (долікарську) допомогу потерпілим.