Фотарії належить розміщувати в гардеробних домашнього одягу. Поверхні стін, перегородок та кабін фотаріїв фарбуються силікатними фарбами світлих тонів.

Фотарії не передбачаються, якщо виробничі приміщення обладнані штучним освітленням, збагаченим ультрафіолетовим (УФ) випромінюванням.

4.4.3.4. Приміщення ванн для ніг

Ванни для ніг (установки гідромасажу ніг) необхідно передбачати на підприємствах, де є виробничі процеси, зв'язані з виконанням роботи стоячи або з вібрацією, що передається на ноги. Ванни для ніг належить розміщувати в умивальнях або гардеробних із розрахунку 40 чол. на одну установку площею 1,5 м2.

4.4.3.5. Приміщення для відпочинку в робочий час та психологічного розвантаження

Приміщення і місця відпочинку в робочий час передбачаються відповідно до технологічної частини проекту.

Приміщення психологічного розвантаження передбачаються для працюючих в умовах підвищеного шуму і психологічних навантажень.

Приміщення і місця відпочинку в робочий час та приміщення психологічного розвантаження рекомендується розміщувати при гардеробних домашнього одягу або пунктах охорони здоров'я.

В приміщеннях для відпочинку і психологічного розвантаження доцільно передбачати пристрої для приготування та видавання спеціальних тонізуючих напоїв, а також місця для занять фізичною культурою.

При допустимих параметрах повітря робочої зони у виробничих приміщеннях та відсутності речовин 1 і 2-го класів небезпеки допускається організовувати місця для відпочинку відкритого типу на ділянках приміщення цехів, що не використовуються для виробничих потреб.

Приміщення для відпочинку, а також для обігрівання обладнуються вішалками для одягу, пристроями питного водопостачання і умивальниками зі змішувачами холодної і гарячої води.

В приміщеннях і на місцях для відпочинку, місцях психологічного розвантаження не допускається рівень звукового шуму більше 65 дБА.

Площу приміщень охорони здоров'я належить приймати згідно з нормами СНиП 2.09.04-87.

4.4.3.6. Спортивно-оздоровчі комплекси

На поліграфічних підприємствах рекомендується створювати комплекси здоров'я, до складу яких входять: зал для проведення лікувальної фізкультури, термоблоки (сауна, гігієнічні душі, басейн тощо), кімнати відпочинку, масажні та інші кабінети, відкриті спортивні майданчики. Розмір спортивних майданчиків визначається з розрахунку 1м2 на одного працівника в найбільш численній зміні.

4.4.4. Підприємства громадського харчування

Для забезпечення працівників загальним та дієтичним харчуванням на підприємствах передбачаються їдальні. При кількості працівників в найбільш численній зміні понад 200 чоловік влаштовується їдальня доготовочна, що працює на напівфабрикатах, до 200 чол. — їдальня-роздавальня (буфет), яка відпускає гарячі страви, що доставляються з інших підприємств громадського харчування. При кількості працівників в найбільш численній зміні менше 30 чоловік допускається організувати кімнати приймання їжі.

Кількість місць в їдальнях визначається із розрахунку 1місце на 4 працівників в найбільш численній зміні. Для дієтичного харчування виділяється 20% від загальної кількості місць.

При їдальні, що обслуговує працівників, які приходять з вулиці, обладнується вестибюль із гардеробом вуличного одягу з кількістю місць 20% від кількості відвідувачів.

Площа кімнати приймання їжі визначається із розрахунку 1м2 на кожного відвідувача, але не менше 12 м2. Кімнату приймання їжі необхідно обладнати умивальниками, кип'ятильниками, електричними плитками, холодильниками. Кімната забезпечується меблями (столи, стільці, шафи для посуду), посудом і столовими наборами. При кількості працівників до 10 чоловік в зміну замість кімнати приймання їжі допускається передбачати в гардеробній додаткове місце площею 6 м2, де встановлюється стіл для приймання їжі.

В їдальнях необхідно передбачати туалети і умивальні, які допускається розміщувати в тамбурах туалетів. Умивальники належить обладнати змішувачами холодної і гарячої води.

В їдальнях допускається передбачати площу і необхідне обладнання для видавання продуктів профілактичного харчування (молока, кефіра, пектиномістких продуктів) .

4.4.5. Приміщення культурного обслуговування

На поліграфічних підприємствах передбачаються цехові приміщення для зборів, заклади культури і спортивні споруди. Приміщення для зборів належить розміщувати поблизу цехів і дільниць. При кількості працівників на підприємстві до 50 чоловік приміщення для зборів може суміщатися з кімнатою для відпочинку та приймання їжі. Площа приміщень визначається залежно від кількості працівників в найбільш чисельній зміні: від 50 до 100 — 24 м2, від 101до 200 -36 м2, від 201до 300-48 м2.

На підприємствах з кількістю працівників понад 600 чол. належить передбачати зали для зборів, площа яких визначається з розрахунку на 30% працівників зміни при нормі 0,9 м2 на одне місце.

Зали на 400 місць і більше необхідно обладнувати кінопроекторами відповідно до норм проектування клубів.

4.4.6. Приміщення управлінь та громадських організацій площа приміщень управлінь, конструкторських бюро та громадських організацій визначається з розрахунку:

- робочі кімнати управлінь -4 м2 на одного працівника управління;

- робочі кімнати конструкторських бюро, обчислювальних центрів -6 м2 на одного працівника.

Приміщення профкому: при чисельності працівників від 100 до 300 чол. — 12 м2, від 301до 500 чол. — 18 м2, від 501до 1000 чол. — 36 м2, від 1001 до 1500 чол. — 54 м2, понад 1501чол. — 60 м2.

На підприємствах із списковою чисельністю працівників до 100 чол. для всіх громадських організацій передбачається одне приміщення площею 12 м2.

Площа кабінетів з охорони праці визначається в залежності від спискової чисельності працівників від 100 до 1000 чол. — 24 м2, від 1001 до 3000 чол. — 48 м2.

На підприємствах із списковою чисельністю працівників до 100 чол., а також в цехах створюються відповідно загальнооб'єктовий та цехові кутки охорони праці.

Кутки охорони праці розміщуються в приміщеннях для зборів, місцях відпочинку, в місцях проведення інструктажів та навчання з охорони праці і оформлюються відповідно до типових рекомендацій.

5. ВИМОГИ ДО ВИРОБНИЧИХ ЦЕХІВ (ДІЛЬНИЦЬ), ТЕХНОЛОГІЧНОГО ОБЛАДНАННЯ ТА РОБОЧИХ МІСЦЬ

5.1. Загальні положення

5.1.1. У виробничих цехах (дільницях) поліграфічних підприємств мають місце небезпечні і шкідливі фактори. Перелік небезпечних і шкідливих факторів, класифікованих за ГОСТ 12.0.003-74, подано в додатку 3.

5.1.2. Відповідність виробничих цехів (дільниць) поліграфічних підприємств, технологічного обладнання і робочих місць вимогам діючих нормативних документів з охорони праці та пожежної безпеки забезпечується шляхом раціонального вибору технологічних процесів, виробничих приміщень, видів обладнання, застосуванням певних типів сировини та матеріалів, організації робочих місць, способів зберігання та транспортування сировини, матеріалів, напівфабрикатів і готової продукції, застосуванням засобів колективного та індивідуального захисту працівників.

5.1.3. Параметри мікроклімату (температури, вологості та швидкості руху повітря) на робочих місцях визначаються залежно від категорії важкості, напруженості праці, а також пори року; нормовані значення параметрів мікроклімату вказані в додатку 8.

В цехах і на дільницях, де е складальні програмуючі машини, комп'ютери та інша техніка, робота на яких пов'язана з нервово-емоційним напруженням, необхідно додержуватись оптимальних умов мікроклімату згідно з ГОСТ 12.1.005-88.

Інтенсивність інфрачервоного випромінювання від нагрітого обладнання та інсоляції на робочих місцях має не перевищувати норм, вказаних В ГОСТ 12.1.005-88.

Нагрівальні пристрої та елементи обладнання, що мають температуру зовнішніх поверхонь вище 35°С, необхідно обладнувати тепловою ізоляцією або загороджувати і фарбувати виділяючою фарбою згідно з ГОСТ 12.4.026-76.

В обладнанні, поверхні якого мають підвищену температуру, ручки виконують з теплоізоляційних матеріалів.

Обладнання, робота якого супроводжується виділенням речовин 1-го та 2-го класу небезпеки, надмірного тепла, пилу, належить постачати необхідними вентиляційними пристроями для відведення надлишкового тепла, шкідливих речовин (витяжна вентиляція, аерація тощо).

5.1.4. Освітленість робочих поверхонь має відповідати нормам, вказаним в додатках 4 і 6.

В усіх виробничих і допоміжних будівлях і приміщеннях належить з максимальною ефективністю використовувати природне освітлення (див. розділ 7.2).

5.1.5. Рівні шуму в цехах і на дільницях поліграфічних підприємств мають бути не вище норм. встановлених ГОСТ 12.1.003-83, СН 3223-85 (дод. 12). Це забезпечується комплексом заходів, до яких належать заходи по зменшенню шуму в джерелах його генерування, обмеженню (локалізації) його розповсюдження у виробничих приміщеннях (застосування шумовбирних матеріалів для облицювання стін, стель, звуковбирних екранів та кожухів на обладнанні, розміщення обладнання в ізольованих приміщеннях), а також захисту робітників за допомогою 313 органів слуху.

5.1.6. Виробниче обладнання, яке застосовується на поліграфічних підприємствах, має бути безпечним у виготовленні, транспортуванні, монтажі, експлуатації та технічному обслуговуванні.

Обладнання необхідно експлуатувати у повному комплекті відповідно до технічних умов та конструкторської документації.

Розміщувати виробниче обладнання в цехах і на дільницях належить відповідно до “Общесоюзных норм технологического проектирования предприятий полиграфической промышленности” (дод. 14).

Мінімальні відстані від обладнання, не включеного в таблицю, до будівельних конструкцій мають бути не менше 0,6 м в неробочій зоні і не менше 1 м зі сторони обслуговування: ширина головних проходів в цехах і на дільницях не менше 1,5 м, а допоміжних (до окремих робочих місць) не менше 1 м. Проходи і проїзди мають бути прямі без різких поворотів, обкреслені на підлозі жовтими лініями. Кутові повороти обладнуються сигналізацією або влаштовуються так, щоб провідники вантажів могли на достатній відстані (не менше 5 м) бачити зустрічний внутрішньоцеховий транспорт або людей.

5.1.7. В усіх цехах передбачаються бази (дільниці) для міжопераційного зберігання напівфабрикатів (віддрукованих або сфальцьованих аркушів, сфальцьованих брошур, палітурок, сторонок і т. і.), відділені загорожею або обкреслені на підлозі обмежуючими лініями.

5.1.8. Згідно з вимогами ГОСТ 12.2.062-81 небезпечні зони і елементи обладнання повинні мати загорожі (дод. 18, 19), блокування, засоби сигналізації (звукової або світлової). Легкоз'ємні і відкидні загорожі зблоковуються з приводом обладнання, що не дозволяє пуск обладнання та забезпечує вимикання машин при зніманні або підніманні захисної загорожі. Блокування безпеки знімати не дозволяється.

Пускові і контрольні пристрої розміщують так, щоб їх було добре видно з робочого місця і був вільний доступ для їх вмикання та вимикання.

Технологічне обладнання, яке обслуговується двома чи більше особами, або яке має більше одного пульта управління, обладнується вимикачами "стоп-запори", звуковою сигналізацією при пуску обладнання або блокуванням, яке виключає можливість вмикання обладнання одним оператором без участі інших операторів. Кнопка екстреного вимкнення має бути червоного кольору і мати грибовидний штовхач.

5.1.9. Підвісні рухомі транспортери, які несуть на собі пачки паперу, каретки для запресування книг, обладнуються міцними дротяними або сітчастими загорожами знизу і збоку.

5.1.10. Цехові комунікації фарбуються в колір будівельних конструкцій, по яких вони прокладені. На трубопроводи наносяться пізнавальні кільця кольору, відповідно до речовини, яка транспортується. (дод. 20).

5.1.11. В обладнанні, яке містить джерела УФ випромінювання, необхідно забезпечити щільну світлову ізоляцію.

5.1.12. Виробничі приміщення обладнуються пристроями (фрамуги, кватирки, витяжні шахти) для природної вентиляції, а також примусової вентиляції (механічної), яка забезпечує нормований повітрообмін.

5.1.13. Обладнання, виробничі процеси на якому супроводжуються виділенням шкідливих речовин або надмірного тепла, забезпечується місцевими (бортовими) відсмоктувачами, приєднаними до окремої витяжної вентиляційної системи (дод. 9).

Вентиляційні системи, з'єднані з вбудованими місцевими відсмоктувачами, зблоковуються з пусковими пристроями обладнання.

На робочих місцях не допускаються концентрації токсичних речовин вище гранично-допустимих концентрацій (ГДК) (дод. 7).

5.1.14. Для утримання обладнання в безпечному, справному стані відповідно до вимог п. 5.1.6 слід проводити своєчасні огляди, перевірки та ремонти згідно з Положением о планово-предупредительном ремонте оборудования полиграфической промышленности.

Обладнання підлягає випробовуванню у різних режимах роботи.

Під час випробовування і приймання обладнання перевіряється: правильність встановлення і надійність кріплення робочих органів, наявність заземлення, огорож, стан ізоляції електропроводів; працездатність блокувань, гальм, органів управління і сигналізації, наявність і достатність освітлення робочих зон.

Результати випробовувань оформлюються актом і підписуються службою, яка виконала ремонт, керівником цеху, де експлуатується обладнання, та службою охорони праці.

Результати оглядів, випробовувань і ремонтів записуються в журнал технічного стану обладнання.

Забороняється працювати на несправному обладнанні.

5.1.15. Технічний стан обладнання підвищеної небезпеки належить щозмінно перевіряти і фіксувати в журналі робітниками під час передавання зміни, і не рідше одного разу на два тижні — механіком та електриком дільниці, де встановлене дане обладнання.

Введення нових блокуючих пристроїв, внесення змін в конструкцію обладнання (в тому числі за раціоналізаторськими пропозиціями) узгоджуються з заводами-виготовлювачами та інспекцією Держнаглядохоронпраці.