При використанні для обшивок менш міцних матеріалів (деревноволокнистих, деревностружкових плит тощо) показники міцності на відрив обшивки від деревини каркасів можуть бути нижче зазначених, за обов'язкового дотримання умови руйнування зразків по матеріалу обшивки.

3.17 Захисна і декоративна обробка конструкцій, необхідна для запобігання їх зволоженню, біопошкодженню, загорянню і хімічній корозії, а також надання їм необхідного естетичного вигляду, повинна бути виконана на підприємстві-виробнику.

При цьому захист можливий як від одного, так і від комплексу зазначених впливів, що регламентується вимогами робочих креслень або технічних умов, виходячи з умов експлуатації конструкцій. У технічних умовах слід вказувати вид і характеристику захисних покриттів, а також правила їх приймання та методи контролювання.

3.18 Дерев'яні клеєні несучі та огороджувальні будівельні конструкції залежно від сфери їх застосування та ступеня вогнестійкості будинків повинні відповідати вимогам щодо межі вогнестійкості і межі поширення вогню на цих конструкціях згідно з ДБН В.1.1-7 та інших вимог пожежної безпеки згідно з чинними нормативними документами.

4 ПРАВИЛА ПРИЙМАННЯ

4.1 При прийманні готових конструкцій або їх елементів слід проводити:

  • візуальний огляд;

  • перевірку вимірювальними інструментами фактичних розмірів конструкцій і елементів і їх відхилів від заданих;

  • перевірку міцності клейових з'єднань і деревини за результатами випробувань зразків при шаровому сколюванні і вигині;

  • оцінювання якості захисних покриттів.

  1. Візуальному огляду та інструментальному обмірюванню, а також оцінюванню якості захисних покриттів слід піддавати всі конструкції, які приймаються.

  2. При візуальному огляді та інструментальному обмірюванні визначають вади деревини, товщину клейових прошарків, непроклеєних ділянок, висоту нерівностей, величину уступів суміжних шарів конструкцій, а також величину їх відхилів від проектних розмірів.

Конструкції, що не задовольняють вимоги робочих креслень і технічних умов, прийманню не підлягають.

4.4 Оцінювання міцності елементів конструкцій здійснюють за результатами механічних випробувань на шарове сколювання зразків, вирізаних із торцевих частин заготовок елементів при доведенні їх до проектних розмірів.

Кількість елементів, із заготовок яких вирізають зразки на шарове сколювання, залежить від об'єму цих елементів (таблиця 1).

Таблиця 1

Об'єм клеєного елемента, м3

Кількість елементів, із заготовок яких вирізають зразки, %, від загальної кількості прийнятих елементів

До 0,1 включно

2

Понад 0,1 до 2 включно

10

» 2 » 5 »

33

Понад 5

100

Якщо клеєний елемент складається з шести або більше шарів деревини, то для випробувань вирізають один зразок. За меншого числа шарів, а також за необхідності проведення повторних випробувань число зразків збільшують.

4.5 Сколюванню піддають не менше 10 % клейових з'єднань зразка і не менше 10 % шарів дере вини, розташованих між цими клейовими з'єднаннями. У будь-якому випадку число випробовуваних клейових з'єднань і шарів деревини повинне бути не менше п'яти.

  1. Якщо показники міцності клейових з'єднань або деревини при випробуванні зразків на шарове сколювання будуть нижче наведених у 3.15, то проводять повторні випробування на подвоєній кількості клейових з'єднань і деревини.

  2. Якщо при повторних випробуваннях на шарове сколювання показники міцності клейових з'єднань і деревини будуть відповідати наведеним у 3.15, то вважають міцність конструкцій задовільною.

  3. Якщо при повторних випробуваннях середній або мінімальний показники міцності клейових з'єднань і деревини будуть нижче наведених у 3.15, то підготовлені до приймання клеєні елементи приймають поштучно відповідно до вимог 5.4-5.5.

  1. Необхідність проведення випробувань клейових з'єднань на розшаровування, методику випробувань і допустимі межі розшарування клейових прошарків слід вказувати в робочих кресленнях або технічних умовах на конструкції конкретних видів.

  2. Зразки для механічних випробувань на відрив обшивки деревини каркасів вирізають не менше ніж з 2 % огороджувальних конструкцій, представлених до приймання. Число випробовуваних зразків із кожної конструкції – не менше десяти.

  3. Результати контролю, що виконані відповідно до вимог цього стандарту, заносять у журнали контрольних випробувань. Журнали слід зберігати в архіві підприємства-виробника.

5 МЕТОДИ КОНТРОЛЮВАННЯ

5.1 При обмірюванні конструкцій слід визначати величину відхилів від проектних розмірів. Перевірку розмірів конструкцій вимірювальними інструментами слід проводити з точністю до 1 мм при вимірюванні поперечних перерізів несучих конструкцій і висоти (товщини) – огороджувальних конструкцій із точністю до 3 мм – при вимірюванні довжини несучих конструкцій і радіуса кривизни несучих криволінійних конструкцій, а також довжини і ширини огороджувальних конструкцій.

5.2 Вади деревини на видимих частинах конструкцій контролюють згідно з ГОСТ 2140.

  1. Вологість деревини в конструкціях контролюють за допомогою електровологоміра згідно з ДСТУ 4922 не менше ніж у трьох місцях за довжиною конструкцій до їх захисної обробки.

  2. Шорсткість поверхні конструкції контролюють згідно з ГОСТ 15612. Контроль необхідно про водити не менше ніж на 2 % всіх підготовлених до приймання конструкцій і не менше ніж на одній конструкції з числа виготовлених за одну зміну.

  3. Механічні випробування зразків на шарове сколювання клейових з'єднань і деревини проводять згідно з ГОСТ 25884.

5.6 Міцність деревини контролюють за методиками визначення міцності пиломатеріалів, наведеними в:

ГОСТ 21554.2 – при випробуванні на статичний вигин;

ГОСТ 21554.5 – при випробуванні на розтяг уздовж волокон.

  1. Міцність зубчастих з'єднань контролюють шляхом випробування зразків на вигин згідно з ГОСТ 15613.4.

  2. Оцінювання міцності приклеювання обшивок до каркасів огороджувальних конструкцій здійснюється згідно з ГОСТ 25885.

  3. Зовнішній вигляд конструкцій, наявність нерівностей покриттів та уступів суміжних шарів, непроклеєних ділянок, комплектність поставки контролюють візуально.

6 МАРКУВАННЯ, ПАКУВАННЯ, ТРАНСПОРТУВАННЯ І ЗБЕРІГАННЯ

6.1 На кожній конструкції, що пройшла приймання та поставляється споживачу, повинні бути нанесені незмивною фарбою за допомогою трафарету або штампа такі маркувальні познаки:

  • знак для товарів і послуг підприемства-виробника; – дата виготовлення конструкцій;

  • марка і номер конструкції;

  • штамп технічного контролю.

На конструкції маркування наносять на поверхню, видиму після монтажу.

  1. Конструкції слід зберігати розсортованими за типами і розмірами, покладеними так, щоб виключити їх провисання і залишкові деформації.

  2. При транспортуванні і зберіганні конструкції повинні бути захищені від зволоження, забруднення та механічних ушкоджень.

  3. Металеві елементи конструкцій слід зберігати в ящиках або зв'язаними в пачки, укладати в окремі стійкі штабелі на прокладки. Зіткнення металевих елементів конструкцій із ґрунтом не допускається.

На період зберігання і транспортування різьблення, поверхні шарнірних і опорних частин металевих елементів повинні бути покриті захисними змащеннями.

6.5 Конструкції повинні відвантажуватись замовнику з підприємства-виробника упакованими. За узгодженням із замовником допускається поставка конструкцій без упакування, але захищеними вологозахисними сумішами.

  1. Укладання конструкцій у транспортні засоби слід робити правильними стійкими рядами з надійним закріпленням, що охороняє їх від зсуву та ударів під час перевезення.

  2. Підйом, навантаження і розвантаження конструкцій слід робити краном із захватом монтажних петель або із застосуванням спеціальних захватних пристроїв і гнучких ременів, передбачених проектом.

Місця захвата конструкцій повинні бути зазначені в робочих кресленнях на конструкції конкретних видів.

  1. Скидання конструкцій при навантаженні, транспортуванні і розвантаженні забороняється.

  2. Комплект конструкцій супроводжують документом, у якому вказують:

  • найменування і адресу підприємства-виробника;

  • найменування і марку конструкцій;

  • вид клею;

- дату виготовлення;

  • шифр робочих креслень або технічних умов на конструкції;

  • номер і дату видачі документа.

Якщо відвантажена кількість конструкцій не відповідає кількості конструкцій, що входять у комплект на один будинок, то кожна відвантажена партія повинна мати копію документа.

6.10 До комплекту конструкцій слід додавати:

  • відвантажувальну специфікацію;

  • короткі вказівки з транспортування, зберігання і монтажу конструкцій.

7 ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ТА ОХОРОНИ ДОВКІЛЛЯ

  1. Конструкції дерев'яні клеєні безпечні для здоров'я людей під час виробництва, транспортування, зберігання, застосування і під час експлуатації за умови виконання вимог даного стандарту до безпеки виробництва та охорони праці.

  2. Під час роботи з виготовлення конструкцій дерев'яних клеєних необхідно дотримуватись вимог НАПБ А.01.001.

  3. За ступенем впливу на організм людини конструкції дерев'яні клеєні відносяться до малонебезпечних речовин і відповідають четвертому класу небезпеки згідно з ГОСТ 12.1.007.

  4. Ефективна сумарна питома активність природних радіонуклідів у сировині для виробництва конструкцій дерев'яних клеєних відповідно до ДБН В.1.4-1.01 не повинна перевищувати 370 Бк/кг.

  5. Приміщення, у яких ведуться роботи з виготовлення конструкцій дерев'яних клеєних, повинні бути обладнані припливно-витяжною вентиляцією згідно з ДСТУ Б А.3.2-12 і зі СНиП 2.04.05, освітленням згідно з ДБН В.2.5-28, опаленням згідно зі СНиП 2.04.01, питною водою згідно з ГОСТ 2874.

  6. Вміст шкідливих речовин і пилу у повітрі робочої зони не повинен перевищувати встановлених гранично-допустимих концентрацій, зазначених у ГОСТ 12.1.005.

Періодичність контрольних вимірів вмісту шкідливих речовин у повітрі робочої зони встановлюється згідно з ГОСТ 12.1.005 і проводиться відповідно до чинних методик, затверджених у встановленому порядку.

7.7 Експлуатація електроприладів і електроустановок повинна відповідати вимогам ГОСТ 12.1.019 і ПУЭ.

  1. Устаткування, комунікації і місткості повинні бути заземлені від статичної електрики відповідно до вимог ГОСТ 12.1.018.

  2. Виконуючи вантажно-розвантажувальні роботи, необхідно керуватися вимогами згідно з ГОСТ 12.3.009 і ДБН А.3.2-2.

  3. Рівень шуму в робочій зоні не повинен перевищувати допустимих значень, установлених ГОСТ 12.1.003 і ДСН 3.3.6.037.

Контроль рівня шуму – відповідно до вимог ГОСТ 12.1.050 і ДСТУ 2867.

7.11 Рівень вібрації на робочих місцях не повинен перевищувати допустимих значень, установлених ДСТУ ГОСТ 12.1.012 і ДСН 3.3.6.039.

Контроль рівня вібрації – відповідно до вимог ГОСТ 12.4.012.

  1. При виготовленні конструкцій дерев'яних клеєних слід дотримуватись санітарних правил організації технологічних процесів і гігієнічних вимог до виробничого устаткування відповідно до ГОСТ 12.3.002 і СП 1042.

  2. Параметри мікроклімату виробничих приміщень повинні відповідати вимогам ДСН 3.3.6.042.

7.14 Працюючі на виробництві конструкцій дерев'яних клеєних повинні бути забезпечені санітарно-побутовими приміщеннями, що відповідають вимогам СНиП 2.09.04.

7.15 Під час виробництва і застосування конструкцій дерев'яних клеєних слід використовувати засоби індивідуального захисту працюючих:

  • спецодяг – згідно з ГОСТ 12.4.029, ГОСТ 27574, ГОСТ 27575

  • окуляри захисні – згідно з ГОСТ 12.4.013;

  • рукавиці – згідно з ГОСТ 12.4.010;

  • респіратори – згідно з ДСТУ ГОСТ 12.4.041;

  • взуття – згідно з ДСТУ 3962.

7.16 До робіт із виробництва конструкцій дерев'яних клеєних допускаються особи, не молодші 18 років, що пройшли:

- попередній медогляд;

- професійну підготовку;

- вступний інструктаж з безпеки праці, виробничої санітарії, пожежної й електробезпеки.

Медогляд осіб, зайнятих у виробництві конструкцій дерев'яних клеєних, необхідно проводити в порядку, встановленому МОЗ України наказом №246 від 21.05.07 р.

  1. У разі зміни технології виробництва конструкцій дерев'яних клеєних, заміни вихідних мате ріалів, устаткування, зміни умов праці, а також у випадку порушення правил безпеки всі робітники повинні пройти позачерговий інструктаж із записом у журналі реєстрації перевірки знань працюючих з техніки безпеки.

  2. У приміщеннях, де виготовляються чи зберігаються конструкції дерев'яні клеєні, забороняється зберігати харчові продукти та приймати їжу.

  3. Полімерні матеріали, які використовують при виробництві конструкцій дерев'яних клеєних, повинні відповідати вимогам СанПиН 6027А.

8 ГАРАНТІЇ ВИРОБНИКА

  1. Виробник гарантує відповідність якості конструкцій дерев'яних клеєних вимогам цього стандарту, за умови виконання вимог транспортування і зберігання.

  2. Після закінчення гарантійного терміну зберігання конструкції дерев'яні клеєні слід піддати випробуванням на відповідність вимогам даного стандарту. Якщо конструкції дерев'яні клеєні відповідають вимогам даного стандарту, їх дозволяється використовувати за призначенням, якщо не відповідають, – їх слід утилізувати згідно з ДСанПіН 2.2.7.029 або, за домовленістю, повернути виробнику для переробки.

  3. Гарантійний строк служби конструкцій дерев'яних клеєних залежно від умов експлуатування визначається проектною документацією на конкретний об'єкт.