У виробках з від'ємною температурою повітря вогнегасники мають заряджатися сумішшю, що важко замерзає. При температурі нижчій від мінус 10° С вогнегасники в підземних виробках мають зберігатися в утеплених камерах, а на поверхні — в опалюваних приміщеннях.

13.11.7 По всій довжині тунелю має бути прокладений зрошувально-протипожежний трубопровід із труб діаметром не меншим 100 мм з напором води в межах 4—10 кг/см2.

Протипожежний трубопровід повинен бути захищений від замерзання.

На трубах через кожних 200 м і біля кожної камери з боку свіжого струменя повітря мають бути влаштовані відводи з вентилями, пожежними гайками і пожежним викидним рукавом зі стволом.

Протипожежний трубопровід має бути постійно заповнений водою. Тиск води в ньому повинен один раз на квартал перевірятися головним механіком будівництва або його заступником.

Тиск перевіряється при відкритому вентилі відводу і приєднаному до відводу протипожежному рукаві зі стволом, що має сприск діаметром 19 мм.

13.11.8 Для утворення водяних завіс у виробках, гасіння пожеж у стволах розбризкуваною водою протипожежні трубопроводи мають забезпечувати подачу води не менш як 3 м3/год на 1 м2 поперечного перерізу цих виробок, а для гасіння пожежі в тунелях під час їх проходження трубопровід треба розраховувати на подачу не менше 50 м3/год води.

13.11.9 Копри і будівлі при стволах, штольнях, а також шурфи, що подають повітря, слід споруджувати з негорючих матеріалів. Негорючими матеріалами мають бути закріплені:

— устя стволів, штолень, а також шурфів, що подають свіже повітря, не менш як на 10 м від поверхні;

— сполучення стволів і штолень, а також шурфів, що подають свіже повітря, з виробками горизонтів і навколо ствольних дворів на відстані не менш як 10 м по горизонтальних і похилих виробках і по стволу на висоту приствольної частини двору.

13.12 Електробезпека при виконанні робіт у підземних виробках

13.12.1 У підземних виробках застосування електромереж з заземленою нейтраллю трансформатора забороняється.

Виняток становлять спеціальні трансформатори, призначені для живлення перетворювальних пристроїв контактної мережі електровоз-ної відкатки. Приєднання інших споживачів і пристроїв до таких трансформаторів забороняється.

13.12.2 Захист людей від ураження електричним струмом має здійснюватися за допомогою відповідних огорож, заземлення та застосування апаратів автоматичного вимкнення пошкодженої мережі напругою до 660 В. Загальний час вимкнення пошкодженої мережі не повинен перевищувати 0,2 сек.

13.12.3 Передача і розподіл електричної енергії мають здійснюватися:

— від щита трансформаторної підстанції по стволу і далі в електро-камеру до головного розподільчого щита броньованим кабелем з мідними чи алюмінієвими жилами у свинцевій або алюмінієвій оболонці;

— від головного розподільчого щита електрокамери по підземних виробках для стаціонарного прокладання — кабелем з мідними або алюмінієвими жилами в свинцевій або алюмінієвій оболонці;

— для живлення пересувних і переносних механізмів напругою 380 (660) В — гнучкими гумовими кабелями;

— для живлення пересувних трансформаторних підстанцій у шахтному виконанні напругою 6 кВ — гнучкими гумовими кабелями екскаваторного типу або напівгнучкими кабелями шахтного виконання;

— при вертикальному прокладанні в стволах глибиною понад 200 м — кабелями, броньованими стальними стрічками із збіднено-просоченою ізоляцією чи шланговими кабелями.

13.12.4 Силовий кабель екскаваторів, породонавантажувальних машин чи інших механізмів з електричним приводом на ділянці робочої зони вибою має прокладатися вздовж борта виробки (з боку кріплення до машини) із запасом, що забезпечує маневри машини при навантаженні (не більше 15 м) і не повинен завалюватися породою.

Поза робочою зоною прокладання силового кабелю по підошві виробки забороняється, він повинен бути підвішений на кронштейнах по стіні виробки.

13.12.5 У горизонтальних і похилих виробках кабель має підвішуватися нежорстко з провисанням (на брезентових стрічках, дерев'яних кілочках) і розташовуватися на висоті, що виключає можливість ушкодження кабелю в разі сходження вагонеток з рейок і можливість його падіння на рейки у випадку обривання з підвіски. Відстань між точками підвішування кабелю має бути не більша 3 м, а відстань між паралельно підвішеними кабелями — не менша 5 см.

Жорстке кріплення броньованих кабелів допускається тільки на забетонованих і пройдених без кріплення ділянках виробки.

13.12.6 У разі необхідності на окремих ділянках прокладання кабелю по грунту він повинен бути захищений міцним вогнестійким кожухом.

Забороняється прокладання кабелю по грунту через переїзди та у водостічних канавах. Забороняється захищати кабель кожухом з дерева. У виробках з кутом нахилу більшим 45 градусів та у вертикальних стволах кабель треба підвішувати за допомогою хомутів, скоб або інших пристроїв, що розвантажують його від дії власної маси.

Відстань між місцями кріплення кабелю не повинна перевищувати в похилих виробках 3 м, в вертикальних — 6,5 м. Пристрої для кріплення не повинні допускати ушкодження броні кабелю. Кабель зі стрічковою бронею, щоб запобігти його розтягненню, треба прикріплювати до стального троса. Розміщення в одному відділенні ствола кабелів і трубопроводів забороняється.

Прокладання кабелів разом з гумовими вентиляційними трубами забороняється.

Гнучкі кабелі, що перебувають під напругою, мають бути розтягнуті й підвішені. Частина гнучкого кабелю, яка безпосередньо живить пересувний механізм, може бути прокладена по грунту з дотриманням заходів, що виключають його ушкодження. Забороняється держати кабелі під напругою у вигляді "бухт" і "вісімок". Ці вимоги не поширюються на випадок, коли конструкцією машини передбачається запас гнучкого кабелю на спеціальному барабані. По закінченні роботи пересувних механізмів гнучкий кабель має бути відімкнутий на найближчому розподільному пункті.

При великій довжині підземних виробок і чималих електронаван-таженнях допускається прокладання кабелів напругою 6 кВ:

— по стволах, приствольних і підхідних виробках з бетонною і збірною обробкою, а також по інших підземних спорудах з закінченою обробкою;

— по виробках, з тимчасовим кріпленням за умови прокладення кабелів на кронштейнах у металевих трубах на висоті не меншій 1,8м.

Кабелі напругою понад 1000 В, прокладеш у підземних виробках, повинні мата особливі відмітки, розпізнавальне пофарбування і попереджувальні написи.

13.12.7 При наявності у виробках хімічно активного середовища по відношенню до алюмінію кабелі з алюмінієвою оболонкою повинні мати підсилене антикорозійне покриття заводського виконання.

13.12.8 Для освітлення підземних виробок мають застосовуватися ізольовані проводи, прокладені на ізоляторах. Для переносних електропроводок (електропідривання, переносне освітлення, ручний механізований інструмент і т. ін.), а також на риштованнях, будівельних механізмах, естакадах, на будівельних майданчиках мають застосовуватися тільки шлангові гнучкі кабелі.

Для стаціонарних освітлювальних проводок необхідно використовувати броньовані й гнучкі гумові кабелі.

13.12.9 На відкритій поверхні на ізольованих опорах, поза будинками допускається застосування голих проводів на ізоляторах з дотриманням таких відстаней проводів від землі в місцях перехрещування:

— пожежних проїздів і вантажних шляхів - не менше 6 м;

— непроїзних частин — не менше 3,5 м.

13.12.16 Забороняється встановлювати електрообладнання з масляним заповненням поза камерою. Електромашинні камери, камери підстанцій і розподільних пунктів високої напруги, в яких розміщене електрообладнання з масляним заповненням із строком служби рік і більше, мають бути виконані з негорючого матеріалу (бетону, цегли, металевого кріплення із залізобетонним затягненням).

13.12.11 У камерах із строком служби до одного року, які не мають електрообладнання з масляним заповненням або які мають електрообладнання в рудниковому вибухобезпечному виконанні, допускається застосовувати дерев'яні кріплення, захищені шаром цементного розчину товщиною не меншою 10 мм, що наноситься на металеву сітку.

13.12.12 У тунелях діаметром понад 8 м допускається встановлення трансформаторних пунктів з огорожами в межах перерізу тунелю за умови, що трансформаторний пункт не заважає нормальному руху транспорту.

13.12.13 У підземних виробках повинні передбачатися трансформатори, електричні апарати і прилади тільки у рудниковому виконанні.

У безпечних щодо газу шахтах допускається застосування електрообладнання у нормальному нешахтному виконанні (закритому, захищеному).

У підземних виробках, небезпечних щодо газу (наявність метану, водню, сірководню та інших газів у кількості, яка спроможна разом з повітрям створити вибухову суміш), для пересувних установок слід передбачати тільки рудникове вибухобезпечне або іскробезпечне електрообладнання.

13.12.14 Забороняється застосування відкритих рубильників і відкритих запобіжників.

13.12.15 Для живлення ручних електромашин та інструментів (свердел, вибійних молотків, паяльників та ін.) слід застосовувати напругу (лінійну) не вищу 127 В.

13.12.16 Для живлення стаціонарних приймачів електричної енергії, пересувних підстанцій, а також під час проходження стволів допускається застосування напруги не вищої 6000 В. Для живлення пересувних приймачів допускається застосування напруги не вищої 660В.

13.12.17 Напруга для живлення мереж керування допускається: на стаціонарних механізмах — 380 В і 127 В, на пересувних при кабельній проводці — не вища 42 В.

13.12.18 Забороняється застосовувати у підземних виробках при напрузі до 660 В комутаційні й пускові апарати і трансформатори (з напругою первинної обмотки до 660 В), що містять масло. Ця вимога не поширюється на електрообладнання, розміщене в неспалимих камерах з дверима, що замикаються.

13.12.19 Трансформаторні підстанції зовнішньої установки (КТПЗ, СКТП) поблизу порталів тунелів для живлення підземних електроустановок повинні мати ізольовану нейтраль трансформатора. Корпус трансформатора має бути надійно заземлений як місцевим заземленням, так і приєднанням його до загальної заземлюючої мережі.

13.12.20 Для відкатки контактними електровозами допускається застосування постійного струму напругою не вищою 600 В і змінного струму напругою не вищою 400 В. Контактна мережа постійного струму в підземних виробках повинна мати позитивну полярність, а рейкові колії — негативну.

13.12.21 Відстань від головки рейки до контактного проводу має бути не менша 2 м. У приствольному дворі на ділянках пересування людей до місця посадки у вагонетки контактний провід повинен підвішуватися на висоті не меншій 2,2 м.

При відкатці акумуляторними електровозами відстань від головки рейки до покрівлі (обробки, кружал) має бути не меншою 2 м.

13.12.22 Усі підземні виробки повинні освітлюватися лампами, які живляться від електричної мережі. Поряд з робочим слід мати аварійне освітлення у приствольному дворі, у камері водовідливу, електрокамерах, складах вибухових матеріалів, у місцях перетину виробок.

13.12.23 Місця розміщення електричних машин, апаратури і розподільних пристроїв повинні мати освітленість не нижчу 50 лк.

13.12.24 Напруга у мережі загального освітлення має бути такою:

— для тунелів з незакінченою металевою обробкою і в сирих виробках — не вища 42 В;

— на щитах, укладачах обробки, пересувних металевих помостах, бурових візках — 12 В;

— для тунелів з готовою металевою обробкою в сухих виробках — 220 В (при відсутності спеціальної проводки і арматури висота підвішування світильників має бути не нижча 2,5 м);

— для сухих виробок — не вища 127 В;

— напруга для переносних ламп має бути 12 В;

— при проходженні ствола освітлення здійснювати прохідницькою люстрою напругою 127 В (подавати напругу передбачається шланговим гумовим гнучким кабелем);

— при висоті покрівлі більшій 4 м для огляду покрівлі у вибої, а також для інтенсивнішого освітлення місць виконання робіт допускається прожекторне освітлення напругою 127—220 В;

— для світильників у підземних виробках має застосовуватися рудникова арматура.

13.12.25 Рекомендації щодо вибору відстаней між світильниками для освітлення підземних виробок, висоти їх підвішування, потужності ламп, а також питомої потужності на квадратний метр поверхні наведено в таблиці 19.

Таблиця 19

Найменування підземної виробки

Відстань між лампами, м

Висота підвішування ламп, м

Потужність ламп розжарювання, Вт

Примітки

Тунелі перерізом до З0 м2

8

4

100

Освітлення монтується з двох боків виробок

Тунелі перерізом до 70 м

6

4-6

150

Штольні перерізом до 10 м

6

2-2,5

40

Штольні перерізом до 15 м2

4

3-3,5

40

Камери перерізом до 70 м2

6

4-6

150

.".

Приствольний двір

2-3

4-6

150

-"-.

Стволи шахти під час експлуатації

3

-

40

на 1 м2 площі

Вибої горизонтальних виробок

-

-

15

_"_

Вибої вертикальних виробок

-

-

20

-"-

Навантажувальні й розвантажувальні майданчики

-

-

15

.".

Місця карбувальних і опоряджувальних робіт

-

-

-

Місцеве освітлення переносними лампами 40 Вт