Тема 5. Гігієна праці І виробнича санітарія. Медичні огляди

Поняття гігієни праці і виробничої санітарії. Нормативні акти з пи­тань гігієни праці, санітарних норм і правил, стандарти.

Принципи, закладені в показники оцінки умов праці на виробниц­тві, Гігієнічна класифікація праці. Класи умов і характеру праці: опти­мальні, допустимі, шкідливі та небезпечні.

Небезпечні і шкідливі виробничі фактори, їх групи.

Характер праці, важка та напружена праця. Важка фізична праця, допустимі норми важкої фізичної праці для працюючих чоловіків, жінок, молоді.

Гранично-допустима концентрація шкідливих речовин і гранично­допустимий рівень шкідливого фактору.

Небезпечні і шкідливі фактори на підприємствах зв'язку та їх до­пустимі санітарно-гігієнічні норми (шум, вібрація, запиленість, іонізуючі та неіонізуючі випромінювання, електромагнітні поля тощо). Особливос­ті і наявність шкідливих і небезпечних факторів на прикладі окремих під­приємств зв'язку, радіо і телебачення, можливий вплив на працюючих.

Пільги та компенсації за шкідливі та небезпечні умови праці на під­приємствах зв'язку.

Особливості гігієни праці при використанні праці жінок. Додержан­ня норм піднімання та переміщення важких вантажів. Перелік важких ро­біт і робіт із шкідливими та небезпечними умовами праці, де забороня­ється використання праці жінок і неповнолітніх.

Атестація робочих місць за умовами праці. Постанова Кабінету Мі­ністрів України від 01.03.92 р. № 442.

Карта умов праці.

Санітарно-технічний паспорт підприємства.

Опалення, вентиляція, кондиціонування, освітлення тощо, іх види і рекомендації по застосуванню. Проектування, монтаж, прийняття в екс­плуатацію систем, обладнання.

Вимоги до мікроклімату приміщень зв'язку.

Санітарно-побутове обслуговування працюючих. Побутові будівлі приміщення, нормативні вимоги по забезпеченню працюючих.

Перелік небезпечних місць на підприємствах зв'язку (Постанова Колегії Мінзв'язку № 9 від 3.04.96 р.).

Забезпечення нагляду за виробничим середовищем, лаборатор­ний контроль виробничого середовища, шкідливих і небезпечних факто­рів в робочій зоні, просторі життєдіяльності працюючих.

Ст. 19 Закон України "Про охорону праці". Наказ Міністерства охорони здоров'я України від 31.03.94 р. № 45. Медичні огляди, їх цільове призначення. Попередні і періодичні медогляди. Організація проведення медоглядів на підприємствах електрозв'язку, радіо, телебачення, пош­тового зв'язку тощо.

Тема 6. Вибухонебезпека виробництв і вибухозахист. Пожежна безпека

Теоретичні основи механізмів горіння та вибуху. Ламінарне, деф-лаграційне горіння, детонація; горіння і вибух речовин в різному агре­сивному стані: парогазові, дисперсні середовища, сконденсовані вибу­хові речовини.

Особливості горіння і вибуху в апаратах і пристроях, об'ємах виробничого приміщення, неорганізованих газових викидів в незамкнутому просторі. Механізм горіння аерозолей.

Оцінка експлуатаційної надійності і безпеки обладнання, трубопроводів і обгрунтування їх вибору. Поняття про терміни використання (ресурс) і безвідмовної роботи обладнання.

Вибухонебезпечні фактори, вибухонебезпечні місця на підприємствах зв'язку. Способи і порядок вимірювання вибухонебезпечних факторів, сигналізація про їх наявність. Заходи з попередження вибухів.

Основні нормативні документи, що регламентують роботу по за­безпеченню пожежної безпеки об'єктів зв'язку. Закон "Про пожежну безпеку", стандарти, будівельні норми і правила, правила пожежної без­пеки на об'єктах зв'язку України та інші.

Обов'язки керівників підприємств та інших посадових осіб по за­безпеченню пожежної безпеки окремих об'єктів і дільниць виробництва.

Порядок організації роботи добровільної пожежної дружини. Поло­ження про добровільну пожежну дружину. Пільги і заохочення членів добровільної пожежної дружини.

Порядок створення і роботи пожежно-технічної комісії. Типове По­ложення про пожежно-технічну комісію.

Кримінальна, адміністративна, матеріальна і дисциплінарна відпо­відальність громадян, посадових і юридичних осіб за порушення вимог пожежної безпеки і виникнення пожежі.

Основні причини пожежі: порушення технологічних регламентів і несправність виробничого обладнання, іскри від газозварювальних і електрозварювальних робіт, необережне поводження з відкритим вог­нем, іскри котельних та інших теплових установок, порушення правил користування інструментом, електронагрівальними, в тому числі і побу­товими приладами кустарного виготовлення тощо.

Заходи пожежної безпеки, яких необхідно дотримуватися перед початком роботи, під час роботи та після її завершення з метою попе­редження пожежі.

Основні вимоги пожежної безпеки в спорудах і приміщеннях, при експлуатації електрообладнання, опалювальних приладів, систем венти­ляції, при проведенні електрозварювальних, паяльних, ковальських та ін­ших вогневих робіт, при митті, обезжирюванні та фарбуванні виробів і обладнання.

Вимоги пожежної безпеки в апаратних електрозв'язку, лаборато­ріях, цехах електроживлення, акумуляторних, деревообробних цехах і майстернях, базах зберігання хімічних речовин та паливно-мастильних матеріалів, складських приміщеннях, гаражах, архівах, в приміщеннях масового перебування людей (клуби, поліклініки, їдальні, кінозали).

Призначення і місцезнаходження на підприємстві засобів пожежо­гасіння, протипожежного обладнання та реманенту (вогнегасники, внут­рішні пожежні крани, діжки з водою, ящики з піском, стаціонарні прист­рої пожежогасіння, лопати, багри, сокири, відра тощо).

Порядок оповіщення про пожежу в пожежну охорону. Гасіння по­жежі наявними на об'єкті зв'язку засобами пожежогасіння.

Розслідування і облік пожеж, розробка заходів по попередженню пожеж і загибелі людей на них.

Тема 7. Електробезпека

Поняття про електричний струм, напругу, потужність, частоту. Пос­тійний і змінний струм, їх вплив на організм людини. Небезпечні величи­ни електроструму і напруги. Залежність дії електроструму на організм людини від тривалості дії, умов середовища, метеорологічних факторів фізичного стану людини.

Поняття напруги кроку та дотику.

Статична і наведена напруга.

Вплив електромагнітних полів, засоби захисту від них.

Промислові електроустановки, повітряні і кабельні лінії електропередачі. Охоронні зони електропередачі до і вище 1000 В.

Допустимі (безпечні) відстані до струмопровідних частин діючого обладнання, що знаходяться під напругою.

Класифікація виробничих приміщень за ступенем небезпеки ура­ження електрострумом.

Захисні заземлення і занулення. Заземлюючий пристрій, паспорт на нього, зберігання, використання. Зовнішній огляд і вимірювання опору заземлення.

Заземлення обладнання (електроустановок) в приміщеннях, а та­кож на автомобілях (автопричепах).

Вимикачі та запобіжники, їх призначення та вимоги до них.

Діелектричні засоби захисту (основні та додаткові)., періодичність їх оглядів та випробувань.

Заходи безпеки при роботі з електроінструментом, зварювальни­ми та понижуючими трансформаторами, переносними світильниками, тощо.

Вимоги безпечного застосування машин і механізмів в діючих електроустановках. Особливості проведення вогневих робіт в акумуля­торних.

Порядок виконання робіт на діючих електроустановках: організа­ційні і технічні заходи, наряд-допуск на роботи, інструктаж. Групи елек­тробезпеки.

Вимоги безпеки при роботах в електроустановках напругою до 1000 В.

Організаційні заходи забезпечення безпеки робіт. Особи, відпові­дальні за безпеку робіт, їх права і відповідальність.

Виконання робіт по наряду. Виконання робіт за розпорядженням.

Оперативне обслуговування і порядок огляду електроустановок.

Технічні заходи, що забезпечують безпеку робіт з частковим чи повним зняттям напруги.

Технічні заходи, що забезпечують безпеку робіт без зняття напруги.

Вимоги безпеки при виконанні робіт в електроустановках персона­лом у відрядженні.

Вимоги безпеки при обладнанні і обслуговуванні джерел електро­живлення (випрямувальні, генераторні, акумуляторні установки).

Електростанції з двигунами внутрішнього згорання. Пересувні електростанції. Трансформаторні підстанції.

Блискавкозахист. Блискавковідводи. Іскрові розрядники. Газорозрядники.

Вимоги до персоналу, який виконує роботи в діючих електроуста­новках, в тому числі під землею і на висоті.

Особа, відповідальна за стан електрогосподарства, її посадовий статус, кваліфікація, група електробезпеки, обов'язки, права і відпові­дальність.

Перехрещення та зближення повітряних ліній зв'язку та проводо-вого мовлення з ЛЕП. Особливості виробничих відносин з електробез­пеки об'єднань, підприємств, служб і спеціалістів зв'язку та Міненерго України.

Тема 8. Засоби колективного та індивідуального захисту. Спецодяг і спецвзуття

Загальні положення про засоби захисту працівників. Обов'язки посадових осіб по забезпеченню засобами захисту працюючих. Обов'язки працівників, що одержали для індивідуального використання засоби за­хисту.

Порядок утримання засобів захисту. Контроль за станом викорис­товуваних засобів захисту. Призначення і застосування колективних і ін­дивідуальних засобів захисту (ГОСТ 12.4.011-75).

Вимоги до окремих видів засобів захисту (захисні окуляри, рука­виці, протигази, респіратори, каски, запобіжні монтерські пояси тощо) і правила користування ними.

Особливості засобів колективного і індивідуального захисту на виробництві в галузі зв'язку. Застосування їх при роботах в електромагніті них полях, на апаратурі ВЧ, при монтажі і ремонті кабельних ліній зв'яз-ку, контейнерних перевезеннях поштових відправлень тощо. Монтерські кігті (лази) по дереву та бетону.

Організація і проведення періодичних випробувань засобів захисту, облік.

Забезпечення працюючих спеціальним одягом і спеціальним взутям. Порядок видачі, ремонту і зберігання засобів індивідуального захисту (спецодяг, спецвзуття).

Типові галузеві норми забезпечення спецодягом, спецвзуттям і іншими засобами індивідуального захисту.

Тема 9. Загальні вимоги безпеки при виконанні окремих робіт

Правила виконання робіт з підвищеною небезпекою. Наряд-допуску на виконання робіт з підвищеною небезпекою.

Вантажопідйомні механізми. Реєстрація і дозвіл на експлуатацій вантажопідйомних механізмів. Технічний огляд вантажопідйомних меха­нізмів. Обслуговування і ремонт вантажопідйомних механізмів. Норми і терміни випробувань вантажопідйомних механізмів і пристосувань, нор­ми їх браковки.

Заявка на вантажопідйомний кран. Правила безпеки при роботі вантажопідйомного крана поблизу ЛЕП.

Правила безпеки при виконані вантажно-розвантажувальних робіт. Розвантаження вантажу з залізничних платформ. Навантаження на авто-мобіль та розвантаження з автомобіля.

Граничне допустимі норми підняття і перенесення вантажів чолові­ками, жінками, неповнолітніми.

Посудини, що діють під тиском. Реєстрація і дозвіл на експлуата­цію посудин, що діють під тиском. Технічний огляд посудин, що діють під тиском. Обслуговування і ремонт посудин, що діють під тиском. Норми і терміни випробувань посудин, що діють під тиском, норми їх браковки.

Вимоги безпеки при експлуатації компресорних установок. Основні правила безпеки при експлуатації ліфтів і підйомників. Основні правила безпеки при експлуатації котлів і котельних. Правила безпеки при роботі на висоті.

Драбини і стрем'янки, основні вимоги до них. Правила безпеки при виконанні робіт з застосуванням драбин і стрем'янок.

Правила безпеки при виконанні робіт з використанням електроін­струменту і переносних електричних світильників.

Правила безпеки при роботі з понижуючими трансформаторами.

Правила безпеки при виконанні робіт з використанням пневмоінструменту.

Правила безпеки при виконанні робіт з використанням ручного ін­струменту.

Основні правила безпеки при роботах на верстатному обладнанні.

Правила безпеки при виконанні електро- і газозварювальних робіт.

Правила безпеки при виконанні паяльних робіт.

Правила безпеки при роботі з паяльною лампою та газовим пальником.

Основні правила безпеки при використанні автотранспорту.

Правила перевезення вантажів і людей службовим автотранспортом.

Основні правила безпеки при роботах з ЕОМ, дисплеями, обчис­лювальною технікою.

Правила безпеки при складуванні та зберіганні матеріалів, речо­вин, обладнання.

Правила безпеки при експлуатації житлових та підсобних фургонів.

Вимоги безпеки при експлуатації антенно-щоглових споруд, башт, антенно-хвилепровідних трактів. Небезпечна зона навколо щогл і башт. Світлоогородження щогл і башт.

Основні правила безпеки у побуті.

Правила безпеки при русі під час ожеледиці.

Тема 10. Правила безпеки при виконанні робіт на підприємс­твах поштового зв'язку

Загальні вимоги безпеки.

Вимоги до виробничого персоналу.