1. Вимоги до сировини

    1. Сировиною для виробництва цукру-рафінаду служить цукор-пісок згідно з ГОСТ 21, рідкий цукор згідно з ТУ 10.04.800 чи цукор-сирець за технічними умовами контракту.

  1. Пакування

    1. Цукор-рафінад пресований колотий, пресований швидкорозчинний фасують у пачки згідно з ГОСТ 12303 і коробки згідно з ГОСТ 12301 масою нетто 0,5 кг і 1,0 кг.

Допустимі відхилення від середнього арифметичного значення маси всіх пачок (коробок), відібраних від вибірки, не повинні перевищувати для пачок (коробок) масою нетто 0,5 кг - ± 2,0%. для 1,0кг - ± 1,5%.

  1. Під час фасування цукру-рафінаду в пачки і коробки використовують папір марок А-І, А-ІІ, Б-І для пакування харчових продуктів на автоматах згідно з ГОСТ 7247, папір для автоматичного пакування, картон для споживчої тари згідно з ГОСТ 7933 чи інші рівноцінні за показниками якості марки паперу і картону для харчових продуктів, дозволені для використання органами охорони здоров'я.

  2. Кусковий пресований цукор-рафінад загортають по два кусочки в окремі пакетики спочатку в підпергамент марки II згідно з ГОСТ 1760, а потім у художньо оформлену етикетку з етикеткового паперу згідно з ГОСТ 7625.

100 пакетиків укладають в пачки з паперу масою нетто 1,5 кг.

Допустимі відхилення від середнього арифметичного значення маси пачок не повинні перевищувати ± 2.0 %.

  1. Рафінований цукор-пісок фасують масою нетто 0,5 і 1,0 кг, рафінадну пудру - 0,25, 0,5 і 1,0 кг в паперові та поліетиленові пакети.

Допустимі відхилення від середнього арифметичного значення маси нетто всіх пакетів відібраних від вибірки, не повинні перевищувати ± 2,0%.

Рафінований цукор-пісок фасують у художньо оформлені пакетики масою нетто 5-20 г, виготовлені з комбінованого матеріалу (папір з поліетиленовим покриттям) згідною ТУ РСФСР 51 чи імпортного паперу, рівноцінного за показниками якості і дозволеного для використання органами охорони здоров'я.

Допустимі відхилення від середнього арифметичного значення маси нетто всіх пакетиків не повинні перевищувати ± 3,0 %.

  1. Поліетиленові пакети повинні бути виготовлені з поліетиленової плівки, дозволеної органами охорони здоров'я для контакту з харчовими продуктами згідно з ГОСТ 10354, паперові - з двох шарів паперу: внутрішнього та зовнішнього.

Для внутрішнього шару використовують папір марок Д і Е-ІІ для пакування харчових продуктів на автоматах згідно з ГОСТ 7247, обгортковий папір марок В і Д згідно з ГОСТ 8273, етикетковий папір згідно з ГОСТ 7625 чи інші рівноцінні за показниками якості марки паперу, дозволені для використання органами охорони здоров'я. Маса паперу площею 1 м повинна бути не меншою ніж 70 г.

Для зовнішнього шару використовують папір марок Д і Е-ІІ для пакування харчових продуктів на автоматах згідно з ГОСТ 7247, етикетковий папір - ГОСТ 7625 чи інші рівноцінні за показниками якості марки паперу, придатного для маркування друкарським способом. Маса паперу площею 1 м повинна бути не меншою ніж 80 г.

  1. Рафінований цукор-пісок, призначений для транспортування автомобільним транспортом, допускається фасувати масою нетто 0,5 і 1,0 кг в одношарові паперові пакети з обгорткового паперу марок В, Д, О згідно з ГОСТ 8273 чи інші рівноцінні за показниками якості марки паперу, дозволені для використання органами охорони здоров'я. Маса паперу площею 1 м повинна бути не меншою ніж 80 г.

  2. Паперові пакети заклеюють клеєм з декстрину згідно з ГОСТ 6034 чи полівінілацетатною дисперсією згідно з ГОСТ 18992. Для внутрішньоміських перевезень допускається зашивати паперові пакети з рафінованим цукром-піском стальним дротом діаметром 0,7-1,0 мм згідно з ГОСТ 3282.

Поліетиленові пакети термоспаюють.

  1. Фасований цукор-рафінад пакують масою до 20 кг в ящики з гофрованого картону згідно з ГОСТ 13511 чи в групову упаковку з паперу або термозсідальної плівки згідно з ГОСТ 25951. Пакетики з рафінованим цукром- піском укладають в ящики з гофрованого картону згідно з ГОСТ 13512. Внутрішній простір ящиків повинен бути заповнений таким чином, щоб уникнути переміщення пачок (пакетів) під час транспортування.

Перед пакуванням цукру нижні клапани ящиків обклеюють паперовою стрічкою згідно з ГОСТ 10459 чи клеєвою стрічкою на паперовій основі марки В згідно з ГОСТ 18251, або прошивають металевими скобами на дротяно-швейній машині. Після пакування верхні клапани обклеюють стрічкою або обтягують стальною пакувальною стрічкою згідно з ГОСТ 3560, скріпленою контактним способом чи в замок.

  1. Для пакування в групову упаковку кускового пресованого цукру-рафінаду, призначеного для транспортування залізничним транспортом. використовують три шари обгорткового паперу згідно з ГОСТ 8273 чи мішкового паперу марок М 78А і М 78Б згідно з ГОСТ 2228, чи інші рівноцінні за показниками якості марки паперу, призначеного для перевезень автомобільним транспортом - два шари обгорткового паперу згідно з ГОСТ 8273 чи мішкового паперу марок М 78А і М 78Б згідно з ГОСТ 2228, чи інші рівноцінні за показниками якості марки паперу. Маса паперу площею 1 м повинна бути не меншою ніж 78 г.

  2. Для пакування в групову упаковку кускового цукру-рафінаду механізованим способом масою нетто не більшою ніж 12 кг, призначеного для транспортування залізничним, автомобільним транспортом і в контейнерах, допускається використовувати два шари мішкового паперу марок М 78А і М 78Б згідно з ГОСТ 2228 чи інші рівноцінні за показниками якості марки паперу, а для пакування в групову упаковку масою до 20 кг - термозсідальну плівку марки Т завтовшки не менше ніж 0,08 мм згідно з ГОСТ 25951. Маса паперу площею 1 м2 повинна бути не меншою ніж 78 г.

  3. Для пакування в групову упаковку фасованого рафінованого цукру-піску масою не більшою ніж 12 кг допускається за узгодженням із споживачем використовувати два шари обгорткового паперу згідно з ГОСТ 8273. Маса паперу площею 1 м повинна бути не меншою ніж 100 г.

Для внутрішньоміських перевезень допускається пакування рафінованого цукру-піску в тару для повторного користування, придатну для харчових продуктів, і тару - устаткування згідно з ГОСТ 24831.

  1. Групову упаковку в паперових пакетах перев'язують навхрест шпагатом згідно з ГОСТ 17308 або склеюють машинним способом.

  2. Цукор-рафінад кусковий пресований колотий пакують масою нетто по 40 кг насипом, а рафінований цукор-пісок - масою нетто по 50 кг.

  • у нові тканинні мішки згідно з ГОСТ 8516 і рівноцінні за показниками якості мішки, дозволені для використання органами охорони здоров'я і які забезпечують збереження продукції;

  • у сухі чисті тканинні мішки для повторного користування першої й другої категорій;

  • у тканинні мішки з укладками - поліетиленовими завтовшки не більше ніж 0,100 мм, розміром 109 см х 59 см згідно з ГОСТ 19360 і паперовими тришаровими склеєними відкритими марки НМ розміром 92 см х 60 см згідно з ГОСТ 2226.

Горловину укладок завертають. Горловину поліетиленових укладок можна термоспаювати, паперових - зашивати машинним способом.

Допускається використовувати мішки третьої категорії та імпортні мішки, що не мають сторонніх запахів і дозволені для використання органами охорони здоров'я. Цукор не повинен висипатися через тканину і шви мішків.

Рафінований цукор-пісок, призначений для виробництва молочних продуктів для дитячого харчування, повинен бути упакований масою нетто до 50 кг у тканинні мішки з поліетиленовими укладками, рафінадна пудра та сахароза для шампанського - у тканинні мішки з поліетиленовими чи паперовими укладками.

Цукор не повинен висипатися крізь тканину, а також через шви мішків і укладок.

  1. Рафінований цукор-пісок та рафінадну пудру, призначені для перевезень автомобільним транспортом, допускається пакувати масою нетто по 40 кг у п'яти- або шестишарові паперові мішки згідно з ГОСТ 2226.

  2. Допустимі відхилення від середнього арифметичного значення маси нетто 10 мішків з цукром не повинні перевищувати ± 0,125%, маси одного мішка - ±0,25%.

  3. Мішки з цукром-рафінадом зашивають машинним способом нитками: лляними 105 текс х 5 і 106 текс х 6 згідно з ГОСТ 14961, бавовняними марки “особливо міцні” у 9 і 12 складань з умовним позначенням 00 і 0 згідно з ГОСТ 6309, із бавовняної пряжі 34 текс, синтетичними чи іншими нитками, які забезпечують механічну міцність зашивання.

Відстань від шва до краю горловини мішка повинна бути не меншою ніж 40 мм для нових і не меншою ніж 20 мм для мішків повторного користування.

  1. На кожний мішок з цукром-рафінадом повинен бути прикріплений ярлик з відходів білої чи світлих тонів бавовняної тканини, чи сурового лляного полотна, синтетичного нетканого матеріалу на основі лавсану, чи з відходів перфокарткового паперу згідно з ГОСТ 7362, армованих на обрізках бавовняних і трикотажних тканин, розміром 9 см х 5 см. Ярлик накладають на горловину мішка і прошивають одночасно з мішком.

  2. Цукор-рафінад, призначений для транспортування змішаним залізнично-водним транспортом, у райони Далекої Півночі та важко-доступні райони, повинен бути упакований згідно з ГОСТ 15846.

3.5 Маркування

  1. Пачки та пакети з цукром-рафінадом маркують незабрудню-вальною фарбою друкарським способом так, щоб назва продукту за розмірами літер відрізнялась від інших даних.

Фарба, яка використовується для друку, не повинна просочуватись крізь упаковку і надавати цукру сторонніх присмаку чи запаху.

Маркування повинне містити:

  • назву організації, в систему якої входить підприємство-виробник;

  • назву і товарний знак підприсмства-виробнка;

  • назву продукції;

  • позначення цього стандарту;

  • масу нетто, кг;

  • калорійність 100 г продукту - 400 ккал;

  • вміст вуглеводів у 100 г продукту - 99,95 г.

Маркування пакетиків цукру-рафінаду і рафінованого цукру-піску повинне містити:

  • назву і товарний знак підприємства-виробника;

  • назву продукції;

  • позначення цього стандарту;

  • масу нетто, г.

  1. Маркування ящиків та групової упаковки з цукром-рафінадом, за винятком групової упаковки в термозсідальну плівку, проводиться наклеюванням на них паперового ярлика або нанесенням фарби по трафарету.

  2. Транспортне маркування - згідно з ГОСТ 14192 з нанесенням маніпуляційного знаку “Берегти від вологи”.

На ярлики повинні бути нанесені такі дані, що характеризують продукцію:

  • назва організації, в систему якої входить підприємство-виробник;

  • назва та товарний знак підприємства-виробника;

  • назва продукції;

  • позначення цього стандарту;

  • маса нетто, кг.

  • маса брутто, кг;

  • категорія мішка чи номер ящика;

  • номер місця.

Допускається суміщення на одному ярлику даних, які характеризують продукцію, та маніпуляційного знаку розміром 15 мм х 25 мм.

  1. Вимоги безпеки

    1. Вимоги безпеки під час виробництва цукру-рафінаду повинні відповідати вимогам, що викладені у “Правилах по технике безопасности и производственной санитарии в сахарной промышленности” і ГОСТ 12.2.124.

  2. Вимоги охорони навколишнього середовища

    1. Стічні води під час виробництва цукру-рафінаду повинні піддаватись очищенню і відповідати СанПиН 4630.

    2. Очищення стічних вод, водоспоживання і водовідведення проводяться згідно з “Указаниями по водному хозяйству сахарных заводов”.

    3. Контроль за викидами гранично допустимих концентрацій шкідливих речовин здійснюється згідно з ГОСТ 12.1.005 і СанПиН 4946.

    4. Охорона грунту від забруднення побутовими і промисловими відходами здійснюється відповідно до вимог СанПиН 42-128-4690.

  3. Правила приймання та методи контролю

    1. Правила приймання - згідно з ГОСТ 12569.

    2. Періодичність визначення токсичних елементів у цукрі-рафінаді встановлюється відповідно з “Рекомендуемым порядком контроля за со-держанием токсичных элементов (тяжелых металлов) в продовольственном сырье и пищевых продуктах”.

Визначення важких металів, миш'яку в цукрі-рафінаді проводиться один раз на квартал, пестицидів - один раз на рік. У разі виявлення токсичних елементів вище допустимих рівнів - не рідше одного разу у 10 днів до відновлення належного рівня якості.

  1. Відбір проб для визначення органолептичних, фізико-хімічних, мікробіологічних показників, токсичних елементів і пестицидів здійснюється згідно з ГОСТ 12569, підготовка проб для визначення токсичних елементів -згідно з ГОСТ 26929, визначення маси нетто - згідно з ГОСТ 26521.

  2. Визначення органолептичних показників - згідно з ГОСТ 12576, фізико-хімічних: масової частки вологи - згідно з ГОСТ 12570, масової частки сахарози - згідно з ГОСТ 12571, масової частки феродомішок - згідно з ГОСТ 12573, масової частки редукувальних речовин - згідно з ГОСТ 12575, міцності - згідно з ГОСТ 12577, масової частки дріб'язку - згідно з ГОСТ 12578, гранулометричного складу - згідно з ГОСТ 12579.

  3. Вміст токсичних елементів у цукрі-рафінаді визначають:

ртуть - згідно з ГОСТ 26927, миш'як - згідно з ГОСТ 26930, мідь - згідно з ГОСТ 26931, свинець - згідно з ГОСТ 26932, кадмій - згідно з ГОСТ 26933, цинк - згідно з ГОСТ 26934.

    1. Визначення пестицидів здійснюється згідно з СанПиН 42-123-4540.

    2. Мікробіологічні показники цукру-рафінаду визначають згідно з ГОСТ 26968, СанПиН 42-123-4940.

    3. Аналіз на патогенні мікроорганізми проводиться відомчими чи іншими лабораторіями, що мають відповідний дозвіл органів Держсаннагляду, а також у порядку державного санітарного нагляду санітарно- епідеміологічними станціями за затвердженими методами.

  1. Транспортування та зберігання

    1. Упакований цукор-рафінад транспортують у критих транспортних засобах і контейнерах згідно з ГОСТ 18477 транспортом усіх видів відповідно до правил перевезення вантажів, чинних на транспорті даного виду. Транспортування цукру пакетами - згідно з ГОСТ 23285, ГОСТ 24597 і ГОСТ 26663.

    2. Рафінований цукор-пісок, фасований у поліетиленові пакети й упакований в ящики із гофрованого картону, допускається перевозити автомобільним та залізничним транспортом у межах області.

    3. Криті вагони, контейнери і трюми повинні бути сухими, без щілин, з дахом, який не протікає, з люками і дверима, що добре закриваються. Не допускається перевозити цукор-рафінад у брудних вагонах, контейнерах і трюмах із слідами забруднювальних вантажів (вугілля, вапно, цемент, сіль та ін.), отруйних та з сильним запахом вантажів, а також у вагонах, контейнерах і трюмах, які не просохли після фарбування або зберігають запах фарби.