2.5 Відомчі ресурсні елементні кошторисні норми на ремонтно-будівельні роботи є обов'язковими для робіт, що здійснюються за рахунок бюджетних коштів або коштів підприємств, установ і організації державної власності. При здійсненні ремонту за рахунок інших джерел фінансування їх застосування зумовлюється контрактом.

2.6 Порядок розробки, викладання та оформлення відомчих елементних кошторисних норм відповідають вимогам ДСТУ 1.5-93 (Державна система стандартизації України) та ДБН А.1.1-2-93 "Порядок розробки вимоги до побудови, викладу та оформлення нормативних документів".

2.7 Відомчі ресурсні елементні кошторисні норми розроблено в складі п'яти збірників, найменування і порядкові номери яких наведено нижче:

1 Земляне полотно

2 Дорожній одяг

3 Безпека руху

6 Штучні споруди (мости і труби)

8 Навантажувально-розвантажувальні роботи

2.8 Відомчі ресурсні елементні кошторисні норми об'єднано в групи. Опис складу робіт і одиниця виміру наведено для групи в цілому. Номер зашифровано трьома числами через тире, де:

перше число – номер збірника відомчих ресурсних елементних кошторисних норм;

друге число – номер групи, до якої включено норму;

третє число – номер норми.

Відомчі ресурсні елементні кошторисні норми містять такі показники:

- витрати труда робітників, зайнятих на ремонтно-будівельних роботах, люд-год.;

- середній розряд робіт, визначений для ланки робітників, зайнятих на ремонтно-будівельних роботах;

- витрати труда машиністів, люд-год.;

- час експлуатації та перелік будівельних машин, механізмів, механізованого виробничого знаряддя (механізованого інструменту), маш.-год.;

- норми витрати матеріалів, виробів і конструкцій у фізичних одиницях виміру.

2.9 Норми витрат труда робітників, зайнятих на ремонтно-будівельних роботах, машиністів і часу експлуатації будівельних машин у відомчих ресурсних елементних кошторисних нормах на ремонт, автомобільних доріг визначено на підставі діючих технологій будівельного виробництва і технологічних карт виробничих процесів з урахуванням додаткових витрат труда робітників, зайнятих на ремонтно-будівельних роботах та ненормованих робіт (розосередженість обсягів робіт, багаторазова організація робочих місць, додаткові переходи в процесі труда, багаторазова заміна інструментів і пристосувань, підвищене використання ручної праці при виконанні робіт і транспортування матеріалів у робочій зоні обмежені можливості застосування високопродуктивних засобів механізації тощо), пов'язаних з організацією нормативного комплексного процесу.

2.10 Норми витрати матеріальних ресурсів визначені на підставі загальних виробничих норм витрати матеріалів, технологічних карт та іншої технологічної документації, а також з урахуванням мінімальних норм втрат і відходів матеріалів.

2.11 Опис складу робіт, передбачених нормами, містить перелік основних процесів виконання робіт. Виконання дрібних, допоміжних і супутніх операцій нормами враховано, але в описі складу робіт вони, як правило, не вказані.

2.12 Нормами враховані роботи з розвантаження будівельних матеріалів, виробів і конструкцій на приоб'єктному складі, витрати на транспортування матеріалів, виробів і конструкцій від приоб'єктного складу до місця установки (укладки) або монтажу (внутрішньо будівельний транспорт), а також витрати на транспортування матеріалів і сміття, які отримуються у процесі виконання ремонтних робіт, до місця їх складування на будівельному майданчику.

2.13 Норми не враховують вивезення будівельного сміття.

2.14 Нормами передбачено виконання ремонтно-будівельних робіт з використанням готових розчинів і бетонних сумішей, за винятком випадків, обговорених у технічній частині або описах складу робіт.

2.15 Час використання механізованого виробничого інструменту включено в норми трудовитрат робітників, зайнятих на ремонтно-будівельних роботах, і наведено в нормах збірників довідково (в дужках). Амортизаційні відрахування, витрати на їх ремонт і переміщення враховуються у загальновиробничих витратах.

Час експлуатації механізованого виробничого інструменту використовується для визначення витрат енергоносіїв, вартість яких включається до складу прямих витрат на матеріальні ресурси.

2.16 Норми на окремі види робіт і конструкції, не охоплені збірниками, слід розробляти додатково і затверджувати в складі проекту (робочого проекту) у встановленому порядку.

2.17 На підставі потреби в матеріально-технічних і трудових ресурсах, визначеної за відомчими ресурсними елементними кошторисними нормами і вартості ресурсів у поточних цінах обчислюються прямі витрати.

Правила визначення прямих витрат за складовими загальновиробничих витрат кошторисного прибутку та інших витрат наведені в ВБН Д.1.1-218-1-2001.

2.18 Цими нормами враховано роботи з будівництва та ремонту автомобільних доріг загального користування, роботи, що виконуються при ремонті мостів та інших споруд, роботи з благоустрою та озеленення автомобільних доріг.

2.20 Роботи, що виконуються з порушенням вимог технічних умов, вважаються браком.

2.21 Доставка до місця робіт бетону, бітуму, бітумної емульсії, асфальтобетону, готових бітумно-ґрунтових і цементно-ґрунтових сумішей, чорних кам'яних матеріалів нормами не врахована. Витрати на виконання цих робіт слід перебачити додатково.

2.22 При доставці 100 т бітуму і бітумної емульсії належить додавати гудронатори 3500 л в кількості 3,6 маш.-год. на кожний кілометр доставки.

2.23 Доставка води врахована нормами на середню відстань 5 км. При відстані більшій ніж 5 км на кожний кілометр доставки 100 м3 додавати до норм машино-годин поливально-мийних машин 2,5 маш.-год.

2.24 При проваджені робіт на одній половині проїжджої частини дороги, при систематичному русі транспорту по другій, до норм витрат праці робітників, машиністів, часу експлуатації будівельних машин і механізмів застосовується коефіцієнт 1,2.

2.25 При виконанні ремонтно-будівельних робіт в охоронних зонах діючих повітряних ліній електропередачі високої напруги застосовується коефіцієнт 1,2.

2.26 При виконанні ремонтно-будівельних робіт з обмеженими умовами складування матеріалів (складування матеріалів на узбіччі при закритті однієї із смуг руху) або неможливості їх складування на будівельному майданчику для нормального забезпечення матеріалами робочих місць застосовується коефіцієнт 1,1.

2.27 При виконанні ремонтно-будівельних робіт у важких і шкідливих умовах праці застосовується коефіцієнт 1,12 до витрат труда робітників, машиністів для урахування впливу умов виконання робіт.

2.28 При прогріванні та просушуванні основ розігрівачами перед укладанням асфальтобетонних сумішей у вологий та холодний період року до витрат ресурсів норм на улаштування 100 м2 покриття слід додавати на експлуатації розігрівачів асфальтобетону:

- при щебеневих або гравійних основах – 2,2 маш.-год.;

- при бетонних основах – 1,7 маш.-год.;

- при бруківках – 1,1 маш.-год.

2.29 Витрати ресурсів на укладання вирівнювального шару покриття змінюються незалежно від того, які асфальтобетонні суміші використовуються – гарячі чи холодні.

2.30 До норм витрат в'яжучих матеріалів при застосуванні дьогтів замість бітуму застосовується коефіцієнт 1,2.

2.31 Переміщення машин (самохідних, причіпних або на платформах) від місця стоянки до місця роботи і назад нормується окремо.

Витрати часу на переміщення до місця робіт і назад обраховуються по фактичним затратам.

2.32 Нормами групи 43 збірника 1 не враховано витрату бурового інструменту і бурового обладнання на 100 м проходки свердловини і враховується за таблицею

Найменування бурового обладнання

Одиниця виміру

Група ґрунту та порід

1

2

3

4

Шнеки

шт.

0,25

0,45

0,7

-

2.33 У нормі групи 65 збірника 1 додавати на кожний наступний прохід котка дорожнього самохідного вібраційного кулачкового 0,78 маш.-год.

2.34 У нормі групи 67 збірника 1 додавати на кожний наступний прохід котка дорожнього самохідного вібраційного гладковальцевого 0,90 маш.-год.

2.35 У нормі групи 63 збірника 1 проводить заміну за відповідної місткості ковша екскаватора одноковшового з заміною шифру експлуатації механізму:

- 206-0250.1 Екскаватори одноковшові на гусеничному ходу Volvo EC 240 BLC, місткість ковша 1,25 м3; – 206-0250.2 Екскаватори одноковшові на гусеничному ходу HITACHI EX-400, місткість ковша 1,25 м3; – 206-0250.3 Екскаватори одноковшові ЕО-5126, місткість ковша 1,25 м3; – 206-0250.5 Екскаватори одноковшові на гусеничному ходу HITACHI EX-285, місткість ковша 1,25 м3;

- 206-0251.4 Екскаватори одноковшові на гусеничному ходу CAT 214L, місткість ковша 0,95 м3; – 206-0250.4 Екскаватори одноковшові Kobelco SK 210, місткість ковша 0,8 м3; – 206-0340.1 Екскаватори одноковшові на пневмоходу CAT 315М, місткість ковша 0,75 м3 та інші.

2.36 Переміщення бітумного котла до місця робіт нормами не враховано і нормується окремо.

2.37 У нормі групи 43 збірника 2 улаштування земляного корита не враховане і нормується окремо за нормою групи 42.

2.38 У нормі групи 87 збірника 2 витрати матеріалів можуть змінюватись згідно лабораторного підбору без зміни інших нормативних показників.

2.39 У нормах груп 95, 96 збірника 2 показники графи 6 не поширюються на фрезерування покриття дорожнього одягу товщиною меншою 4 см.

2.40 У нормі групи 97, 125, 148 збірника 2 показники графи 6 не поширюються на фрезерування покриття дорожнього одягу товщиною меншою 5 см.

2.41 У нормі групи 169 збірника 2 показники розповсюджуються і на улаштування нижнього шару тонкошарового покриття товщиною 10 мм.

2.42 У нормах груп 169, 170, 179, 181-190 збірника 2 норми матеріалів можуть змінюватись згідно лабораторного підбору без зміни інших нормативних показників.

2.43 При проведенні заміни тягача для буксирування причіпної машини для ямкового ремонту замінюють шифр тягача без зміни часу його використання при транспортуванні причіпної машини для ямкового ремонту. (Для групи 176-177).

2.44 У нормі групи 207 збірника 2 на приготування 1 т бітумної емульсії (емульсія 67%) установкою циклічної дії фірми AKZO NOBEL, показники витрат матеріалів можуть змінюватися згідно лабораторного підбору без зміни інших показників роботи механізмів.

2.45 У нормі групи 208 збірника 2 витрати складових матеріалів для приготування асфальтобетонної суміші визначаються згідно лабораторного підбору. Нормами не передбачено і нормується окремо приготування бітуму на бітумо-плавильних установках, обслуговування складів заповнювачів, подача заповнювачів до приймальних бункерів підземної чи надземних галерей АБЗ.

Нормами розроблені за вологості мінеральних матеріалів до 5%. За вологості більшої від зазначеної, до ресурсних показників шифрів 1,3 та 270-0080.4 застосовувати поправочні коефіцієнти:

а) вологості мінеральних матеріалів до 6% – К=1,29;

б) те саме 7% – К=1,38;

в) те саме 7,5% – К=1,43.

2.46 Перехід робітників від одного місця робіт до іншого місця робіт нормами не передбачено. На перехід робітників приймати 0,25 люд.-год. на 1 км переходу.

2.47 У нормах груп 207-212 збірника 3 при виконанні робіт з нанесення дорожньої розмітки на асфальтобетонне покриття фарбою розмічальною густиною від 1,4-1,7 г/см3 витрати наведено за проектом. Витрати фарби приймати за збірником Н.Г.121803449261139 "Норми витрат фарб розмічальних".

2.48 У нормі групи 47 збірника 6 передбачено, що хворост заздалегідь піднесений і укладений уздовж ряду козелків на відстані 0,7-1,0 м прикоренями.

2.49 На перевезення матеріалів ручними візками користуватись ВБН Д.2.2218045.12006 збірник 8 група 10-1.

2.50 При приготуванні асфальтобетонної суміші, при температурі повітря нижче +5°С, для ямкового ремонту покриття до ресурсів експлуатації машин і механізмів застосовується коефіцієнт 1,3.

3 Правила визначення об'ємів робіт

3.1 Об'єм робіт з улаштування підстильних та вирівнювальних шарів піску, гравію, щебеню та інших матеріалів належить визначити за проектними профілями в ущільненому стані.

3.2 Об'єм робіт з улаштування дорожніх покриттів та основ належить визначити за площею кожного конструктивного шару.

3.3 У разі, коли товщина конструктивних шарів дорожніх одягів відрізняється від урахованих в нормах, витрати матеріальних ресурсів корегуються пропорційно товщині шару на одиницю зміни товщини.

4 НОРМИ

Збірник 1 Земляне полотно

Група 7, 25 Копання повітряних воронок розміром 30x30x40 см

Склад робіт: Копання ґрунту та викидання його на узбіччя. Зачистка стінки, надання дну нахилу по шаблону. Засипка воронок розпушеним ґрунтом. Пошарове трамбування ґрунту ручною трамбівкою.

Вимірник: 1 м воронок

Таблиця 1 – Група 7 Норма 1

Шифр ресурсу

Найменування ресурсу

Одиниця виміру

Мерзлий ґрунт

розмір воронки 30x30x40 см

1-7-1

1

2

3

4

1

Витрати труда робітників-будівельників

люд.-год.

1,39

2

Середній розряд робіт

2,5

Таблиця 2 – Група 25 Норми з 1 до 2

Шифр ресурсу

Найменування ресурсу

Одиниця виміру

Немерзлий ґрунт

ширина і глибина воронки, см

30x40

30x60

1-25-1

1-25-2

1

2

3

4

5

1

Витрати труда робітників-будівельників

люд.-год.

0,68

0,98

2

Середній розряд робіт

2,0

2,0