1. У виборі трас кабельних ліній належить керуватися Вказівками щодо вибору майданчика (траси) для будівництва, наведеними в ДБН А.2.2-3, мінімальнодопустимими відстанями прокладання кабелів зв'язку і проводового мовлення доінших підземних і наземних споруд (розділ 7) та Правилами охорони ліній зв'язку.
  2. Відведення земель для будівництва лінійно-кабельних споруд здійснюється відповідно до чинних законодавчих актів.

Земельні ділянки, що відводяться на період будівництва або реконструкції лінійно-кабельних споруд, підлягають поверненню власникам земель, землекористувачам, орендарям, з приведенням земель до відповідного стану згідно з погодженими умовами надання цих земель. При цьому власникам земель або землекористувачам відшкодовуються завдані під час проведення робіт збитки. Визначення та відшкодування збитків здійснюється згідно з чинним законодавством України.

На трасах кабельних ліній зв'язку та проводового мовлення встановлюються охоронні зони відповідно до Правил охорони ліній зв'язку.

2.13За результатами інженерно-вишукувальних робіт, виконаних відповіднодо вимог СНиП 1.02.07, мають розроблятися робочі креслення на будівництво лінійно-кабельних споруд зв'язку. Основні вимоги до виконання робочих креслень наведено в додатку В.

2.14Будівництво лінійно-кабельних споруд має здійснюватися відповіднодо вимог КНД 45-139, КНД 45-141, Руководства по строительству линейныхсооружений магистральных и внутризоновых кабельных линий связи, Общейинструкции по строительству линейно-кабельных сооружений городских телефонных сетей, ВСН 600 та інших нормативних документів, на які є посилання в цих ВБН.

3 ПРОКЛАДАННЯ КАБЕЛІВ

Прокладання кабелів у ґрунті

3.1 Вибір марок оптичних та електричних кабелів для прокладання у ґрунті здійснюється згідно з рекомендованими галузями їх застосування, наведеними в ДСТУ і ТУ на кабелі, а також технічними умовами виробників імпортних кабелів з огляду на умови прокладання, захисту від ударів блискавки та зовнішніх електромагнітних впливів, корозії та захисту від гризунів, із відповідним техніко-економічним обґрунтуванням.

ВБН В.2.2-45-1-2004 С. 7

На первинній мережі України рекомендується застосування оптичних кабелів без металевих елементів із прокладанням їх у захисних пластмасових трубках. Кількість пластмасових трубок, технологія їх прокладання у ґрунті, методи прокладання кабелю у трубці визначаються проектом.

Кабельні муфти та запас оптичного кабелю мають розміщуватися в контейнерах (камерах).

  1. На заміських ділянках прокладання кабелів зв'язку і проводового мовлення у ґрунтах 1-3-ї груп має виконуватися, в основному, безтраншейним способом,із застосуванням кабелеукладачів.
  2. Роботи із розроблення траншей і котлованів, прокладання кабелів у готовутраншею, засипання траншей і котлованів, підготовлення траси мають виконуватисямеханізованим способом із дотриманням вимог забезпечення збереження діючихкомунікацій.

Розробка ґрунту вручну допускається тільки у випадках, коли застосування машин і механізмів у місцевих умовах неможливе (скрутні умови, наявність густої мережі підземних споруд тощо) або економічно недоцільне.

При розробленні траншей і котлованів у скельних ґрунтах 4-ї і вищих груп слід використовувати спеціальні машини й механізми (бурові машини, роторні екскаватори тощо).

Допускається застосування буровибухових робіт у випадку, коли виключена можливість застосування наявної техніки для розпушування ґрунту в траншеї. Буровибухові роботи мають виконуватися організаціями, яким надано таке право.

Земляні роботи, зокрема й буровибухові, під час будівництва лінійно-кабельних споруд слід виконувати згідно з вимогами СНІП 3.02.01 та ВСН 600.

  1. Мінімальні відстані від кабелів зв'язку до інших підземних інженернихмереж і наземних споруд, у разі їх зближення або перетинання, наведено в розділі 7.
  2. Глибина прокладання лінійних кабелів у ґрунтах 1-3-ї груп повинна вибиратися:
  • 1,2 м – для оптичних та коаксіальних кабелів, що прокладаються на лініяхпервинної мережі зв'язку;
  • 0,9 м – для електричних кабелів зв'язку, що прокладаються на лініяхпервинної мережі зв'язку, сільських з'єднувальних лініях і лініях проводовогомовлення 1-го класу;
  • 0,8 м – для електричних кабелів, що прокладаються на місцевих лініяхпоза населеними пунктами і лініях проводового мовлення 2-го класу;
  • 0,7 м – для електричних кабелів на місцевих лініях, що прокладаютьсяв населених пунктах.

У разі вимушеного прокладання кабелів на глибині, меншій за визначену, має передбачатися захист кабелів від механічних пошкоджень укладанням над кабелем цегли або бетонних плит поверх шару м'якої землі або піщаного ґрунту товщиною 0,1 м.

С. 8 ВБН В.2.2-45-1-2004

3.6Глибина прокладання електричних та оптичних кабелів у ґрунтах 4-ї івищих груп, що розробляються вибуховим способом або відбійними молотками,має бути:

  • 0,4 м – при виході скельної породи на поверхню (глибина траншеї 0,5 м)з улаштуванням постелі;
  • 0,6 м – за наявності над скельною породою поверхневого ґрунтового шару(глибина траншеї 0,7 м). При цьому заглиблення у скелю повинно бути не більше ніж0,5 м, з улаштуванням постелі;

-за ґрунтового шару від 0,7 м до 1,3 м кабелі мають прокладатися навідстані 0,1 м над скельною породою без улаштування піщаної постелі.

  1. Постіль для укладання кабелів складається з підстелювального і верхнього покривного шару з розпушеної землі або піщаного ґрунту завтовшки не меншеніж 0,1 м кожний. Необхідність улаштування постелі з привізного піщаного ґрунтуобґрунтовується проектом.
  2. На ділянках траси, у районі проходження якої спостерігалися випадкипошкодження гризунами існуючих кабелів, кабелі зв'язку, які проектуються, необхідно передбачати до прокладання в ґрунті тільки з металевою стрічковою бронеючи гофрованою металевою оболонкою (типу ОКЛБ, ОКЛБг). Кабелі без броні типуОКЛ на цих ділянках мають прокладатися тільки у пластмасових трубках.
  3. Норми потрібної кількості кабелю на 1 км траси наведено в таблиці 3.1.Вони враховують запас кабелю на нерівність місцевості, викладення кабелю в котлованах, колодязях, а також підготовку кінців кабелю для проведення електричнихвимірювань і зрощування будівельних довжин.

Таблиця 3.1 – Норми витрат кабелю на 1 км траси

Місце прокладання кабелю

Витрати кабелю на 1 км траси, км

Оптичний кабель

У ґрунті

1,024

У кабельній каналізації

1,024

У тунелі (колекторі)

1,01

Через водні перешкоди

Визначається проектом

Підвішування на опорах повітряних ліній

1,025

Електричний кабель

У ґрунті

1,02

У кабельній каналізації

1,02

У тунелі (колекторі)

1,01

Через водні перешкоди

Визначається проектом

Підвішування на опорах повітряних ліній

1,025

Примітка. Необхідність передбачення технологічних запасів кабелів, що прокладаються по мостах, у тунелях, метрополітені, колекторах визначається проектом.

ВБН В.2.2-45-1-2004 С. 9

Прокладання кабелів у кабельній каналізації, тунелях, колекторах

3.10Прокладання оптичних кабелів у кабельній каналізації має здійснюватися, в основному, у вільних каналах, розташованих, по змозі, у середині блока повертикалі і крайніх каналах по горизонталі.

У вільному каналі внутрішнього діаметра 100 мм допускається прокладання не більш як п'яти – шести однотипних оптичних кабелів.

  1. Прокладання неброньованих оптичних кабелів у каналі, зайнятому електричними кабелями, має виконуватися у заздалегідь прокладеній поліетиленовійтрубці.
  2. Оптичні кабелі з бронею із склопластикових стрижнів, сталевих дротів,стрічок, гофрованою сталевою оболонкою із зовнішнім захисним шлангом поверхброні можуть прокладатися як у вільних, так і в зайнятих каналах, без прокладанняполіетиленової трубки.

Використовувати зайнятий оптичними кабелями канал для прокладання електричних кабелів не дозволяється.

3.13В одному каналі допускається спільне прокладання чотирьох кабелів типуМКС ємністю 4 і 7 четвірок, що використовують однотипні системи передавання імають однакові рівні передавання.

Кількість електричних високо- і низькочастотних кабелів усіх типів, що прокладаються в одному каналі, має визначатися умовою, що сума діаметрів кабелів, які прокладаються, не повинна перевищувати 0,75 діаметра каналу.

3.14Прокладання кабелів проводового мовлення в одному блоці кабельної каналізації з електричними кабелями зв'язку допускається в разі дотриманнятаких умов:

  • в окремому каналі протягом всієї траси;
  • номінальна напруга в кабелі проводового мовлення не повинна перевищувати 240 В;
  • використання тільки екранованих кабелів із заземленням екрана з обохкінців;
  • відсутність у суміжному каналі кабелів зв'язку, що використовуються длясистеми передавання з частотним розподіленням каналів;
  • довжина ділянки паралельного прокладання кабелів проводового мовленняз будь-яким із кабелів зв'язку, розміщених у суміжних каналах, не повинна перевищувати 2 км для екранованого неброньованого кабелю ПМ і 3 км для екранованого броньованого кабелю ПМ.
  1. Кабелі телемережі можуть прокладатися в одному каналі з кабелямизв'язку або ПМ. Перехід кабелів телемережі із каналу, в якому прокладено кабеліПМ, у канал з кабелями зв'язку і навпаки забороняється.
  2. Кабелі ПМ напругою понад 240 В не повинні прокладатися в кабельнійканалізації разом із кабелями зв'язку.
  3. У тунелях (колекторах) кабелі мають розміщуватися вздовж стіни на консолях (полицях) у такій послідовності згори вниз:

С. 10 ВБН В.2.2-45-1-2004

  • силові;
  • проводового мовлення;
  • зв'язку.
  1. Відстань по вертикалі між горизонтальними конструкціями, на якихокремо розташовані силові кабелі та кабелі зв'язку, має бути не менше ніж 20 смпо всій довжині паралельного прокладання.
  2. У разі прокладання в тунелях, колекторах кабелі зв'язку мають розташовуватися не менше ніж на 10 см вище від труб водопроводу і теплопроводу.

3.20Відстані між електричними кабелями зв'язку і кабелями проводовогомовлення, які прокладаються в кабельній каналізації, колекторах, технічних підпідлогах, приміщеннях вводу кабелів та безпосередньо у ґрунті мають бути не меншими за ті значення, які наведено в таблиці 3.2.

Таблиця 3.2 – Мінімальні відстані між кабелями проводового мовлення та кабелями зв'язку

Призначення кабелю проводового мовлення та номінальна напруга в ньому, В

Довжина паралельного прокладання, км

Допустима відстань, см

між кабелями проводового мовлення та НЧ кабелями зв'язку

між кабелями проводового мовлення та ВЧ кабелями зв'язку

У кабелі зв'язку відсутні ланцюги звукового мовлення

У кабелі зв'язку присутні ланцюги звукового мовлення

Кабелі проводового мовлення екрановані

Кабелі проводового мовлення екрановані з бронею

Магістральний фідерНЧ-960ВЧ-120

0,05

4

11

32

14

0,5

12

34

65

30

1,0

13

38

78

34

2,0

14

41

88

38

РозподільнийфідерНЧ-240ВЧ-30

0,05

2

6

16

7

0,5

6

17

35

15

1,0

6

19

39

17

2,0

6

20

44

19

3,0

7

22

46

20

4,0

8

23

47

20

Кабелі ліній проводового мовлення одного класу допускається прокладати в одній траншеї. Відстань між кабелями, які прокладаються в ґрунті, для ліній різних класів має бути не менше ніж:

  • 0,5 м, коли кабель лінії 1 класу броньований;
  • 1,0 м, коли кабель лінії 1 класу неброньований.

ВБН В.2.2-45-1-2004 С. 11

3.21У тунелях метрополітену і колекторах оптичні кабелі зв'язку маютьпрокладатися із зовнішніми оболонками, які не поширюють горіння, а електричні –броньованими, із захисним покриттям типу БГ на горизонтальних ділянках таіз захисним покриттям типу КГ на вертикальних ділянках.

Підвішування кабелів на опорах повітряних ліній зв'язку

3.22На опорах повітряних ліній зв'язку (ПЛЗ) допускається підвішуваннякабелів зв'язку, які належать до ліній вторинної мережі (абонентські та з'єднувальні лінії):