1. Регулювання випробувального тиску при нормальній температурі

Перед налагоджуванням запобіжного клапана слід відрегулювати величи­ну випробувального тиску при нормальній температурі, використовуючи повіт­ря або інший газ як випробувальне середовище, на клапані, який пройшов гідро­статичне випробування (див. 6.3).

  1. Випробування на герметичність затвора

Випробування на герметичність затвора запобіжного клапана є обов’язко­вим. Метод випробування та норми герметичності мають бути узгоджені між виробником і користувачем.

  1. ТИПИ ВИПРОБУВАНЬ

    1. Загальні вимоги

      1. Вступ

Придатність до експлуатації і витратні характеристики клапанів слід ви­значати за результатами випробуваннь відповідно до вимог цього розділу.

  1. Застосування

Вимоги, викладені в цьому розділі, поширюються на типи запобіжних клапанів, перелічені в 3.1.1. Для інших типів див.:

  • ISO 4126-4 - для клапанів з пілотним керуванням ;

  • ISO 4126-5- для додатково навантажених запобіжних клапанів (CSPRS).

  1. Випробовування

Випробовування на придатність до експлуатації мають відповідати вимо­гам 7.2 , випробовування з визначення витратних характеристик - 7.3.

У випадку роздільного проведення цих випробувань, деталі, які впливають на витратні характеристики, слід установити у клапан.

Методика випробувань та випробувальне устаткування повинні забезпе­чувати зручність використання, регулювання тиску, подачу зворотного тиску.

  1. Мета випробувань

Метою випробувань є визначення, при певних експлуатаційних режимах, головних характеристик (можуть визначатися й інші) клапанів перед відкриван­ням, при відкриванні та при закриванні, таких як:

  1. тиск настроювання;

  2. надтиск;

  3. тиск закривання;

  4. відтворюваність роботи клапана;

  5. механічні характеристики клапанів, що залежать від типу або виконан­ня:

  • здатність до перестроювання;

  • відсутність ривків, заїдань, залипання, і/або вібрації;

  1. підйом при надтиску.

  1. Методика випробування

Дані випробувань мають бути достатніми для визначення витратних та експлуатаційних характеристик. Для клапанів з патрубками із внутрішньою на- різ-зю і конфігурацією, показаною на Рисунку 1b), довжина прямої ділянки ви-ДСТУ ISO 4126-1 пробувального трубопроводу на вході та на виході має становити принаймні п’ять його номінальних діаметрів.

  1. Розрахункові характеристики випробувань

Величину теоретичної пропускної здатності слід розраховувати відповід­но до 8.3 або 8.4 та 8.5 (за стосовністю). Одержану величину, разом з фактич­ною величиною пропускної здатності при скиданні тиску, слід використовувати відповідно до 8.1 для розрахунку коефіцієнта витрат клапану.

  1. Зміни в конструкції клапана

Якщо зміни в конструкції клапана стосуються його витратних характерис­тик, підйому або характеристик роботи, клапан слід піддавати новим випробу­ванням відповідно до вимог розділу 7.

  1. Випробування з визначення операційних характеристик

    1. Загальні вимоги

Операційні характеристики слід визначати при мінімальному й максима­льному тиску настроювання, для яких клапан розроблений. Клапани для повітря або інших газів слід перевіряти з використанням як випробувального середо­вища, перегрітої пари з мінімумом перегріву 10°С, повітря або іншого газу з ві­домими характеристиками. Клапани, призначені для роботи на парових агрега­тах, слід випробовувати на парі, повітрі або іншому газі з відомими характерис­тиками. Клапани, призначені для роботи з рідинами, слід випробовувати на воді або інших рідинах з відомими характеристиками.

Припустимі відхилення величин характеристик:

  1. тиск настроювання: ± 3 % від зазначеної величини тиску настроювання або ±0,15 бар незалежно від величини;

  2. підйом: не менше зазначеного виробником;надтиск: величина, заявлена виготовлювачем, але не більше 10 % від величини тиску настроювання або 0,1 бар, залежно від того, яка більше.

  3. тиск скидання: не більше заявленого виготовлювачем, але в наступних межах:

  • стисливі рідини: мінімум: 2,0 % (не застосовувати до клапанів із пропорційним відкриттям, характеристики яких наведено в 7.2.1 f); максимум: 15 % або 0,3 бар, залежно від того, яка більше;

  • нестисливі рідини: мінімум: 2,5 % (не застосовувати до клапанів із пропорційним відкриттям, характеристики яких наведено в 7.2.1 f);

максимум: 20 % або 0,6 бар, залежно від величини, яка більше;

  1. надтиск та тиск скидання для клапанів з обмеженим підйомом повинні мати ті ж самі відхили або межі, щ і з необмеженим;

  2. надтиск та тиск скидання для клапанів із пропорційною характеристикою відкриття повинні бути перевірені й бути стабільними для різних підйомів, між мінімумом і максимумом, зазначених виробником. Побудована крива повинна відображати залежність: «підйом - надтиск».

  1. Характеристики відкриття запобіжного клапана

Виробник має визначати характеристику підйому для всіх запобіжних клапа­нів.

  1. Випробувальне устатковання

Похибка виміру величини тиску має бути не більше, ніж 0,6 % .

У випадку застосування аналогових приладів тиску, що базуються на трубці Бу­рдона, шкалу (діапазон) для сталих тисків слід вибирати у такий спосіб:

  • величина мінімального робочого тиску має бути не менше ніж 35 % від максимального значення шкали; і

  • величина максимального робочого тиску не повинна перевищувати 75 % максимального значення шкали.

  1. Клапани, використовувані у випробувальній програмі

Для проведення випробувальної програми з визначення операційних хара­ктеристик клапанів слід вибирати типові клапани з діапазону клапанів, схожих за конструкцією, розмірами, призначених для роботи при певній величині тиску. При виборі клапанів для проведення випробувань слід звернути увагу на відно­шення області потоку клапана на вході до області потоку на виході. Результати випробувань типових клапанів поширюються на весь діапазон.

Якщо діапазон включає сім або більше типорозмірів клапанів, для прове­дення випробувань слід відібрати три типорозміри клапанів.

Якщо діапазон включає не більше шести типорозмірів, допускається про­ведення випробувань на двох типорозмірах клапанів.

Якщо діапазон клапанів, які вже пройшли випробування, поповнюється новими типорозмірами, слід проводити їх випробування на відповідному числі типорозмірів.

Якщо конструкцією клапана передбачене його використання з різними пружинами, то випробування для кожного типорозміру слід проводити з вико­ристанням трьох пружин, які значно відрізняються одна від одної.

Дозволяється проведення випробувань на одному типі клапана з трьома пружинами, або на трьох клапанах того ж самого типорозміру з різними пружи­нами.

Кожне випробування слід проводити щонайменше тричі для встановлен­ня і підтвердження прийнятної відтворюваності клапана.

При випробуваннях клапанів одного типорозміру, але з різними величи­нами тиску настроювання, випробування слід проводити з використанням чоти­рьох різних пружин з обов'язковим охопленням всього діапазону величин тис­ків настроювання клапанів.

Якщо цей діапазон розмірів не може бути адекватно охопленим, тоді не­обхідно використовувати масштабні моделі, що мають діаметри з перерізом по-ДСТУ ISO 4126-1 току не менше, ніж діаметри у оригінальному клапані, помножені на 0,2 або такі, що дорівнюють 50мм, не менше.

Усі розміри прохідного перерізу у моделі повинні в точності відповідати за масштабом відповідним розмірам оригінального клапана.

Розміри складових частин моделі, які можуть вплинути на величину тиску випробувального середовища, слід виконувати тільки у масштабі.

Дозволяється відхилення від масштабу ефективності площі тільки у випа­дку застосування сильфонів.

Примітка.Ефективна площа-площа сильфона (площа поршня), яка визначає кінцеве навантаження.

Пружина (сила пружини) і сільфон (за його наявності) у моделі мають відпові­дати у масштабі оригінальному клапану.

Шорсткість усіх поверхонь русла потоку моделі має бути не гіршою за шорст­кість поверхонь оригінального клапана.

Перед проведенням випробувань на моделі її слід обов'язково перевірити на ві­дповідність вищезгаданим умовам.

  1. Випробування з визначення витратних характеристик

    1. Вимоги до випробувань

    2. Після визначення операційних характеристик клапанів (див. 7.2), слід ви­значати їх витратні характиристики, використовуючи пару, повітря або інший газ відомих характеристик як випробувальне середовище, за винятком клапанів, призначених для роботи на рідких робочих середовищах. Клапани, призначені для роботи на рідких робочих середовищах, слід випробувати водою або іншою рідиною відомих характеристик. Після визначення витратних характеристик слід визначити підйом клапана (див. 7.2 (Ь))Клапани, використовувані у випробувальній програмі

Випробування з визначення витратних характеристик слід проводити на тих самих клапанах, які були задіяні на випробуваннях з визначення операцій­них характеристик (див. 7.2.4), або ідентичних.

  1. Процедура випробувань

    1. Умови випробувань

Пристрій, обмежуючий підйом, має забезпечувати граничний підйом від­повідно до 7.2.1(b).

Випробування дозволяється проводити з пружиною, або без неї. Якщо пружина розміщена в руслі потоку, випробування слід проводити з оригіналь­ною пружиною .

Випробування слід проводити при різних значеннях величин тиску для того, щоб переконатися в тому, що ніяких змін коефіцієнту витрати, виклика­них зміною положення настроювального кільця (за його наявності), не відбува­ється.

  1. Число випробуваних клапанів

Випробовування клапанів слід проводити при трьох різних величинах ти­ску для кожного із трьох типорозмірів цього типа клапана, а якщо в цьому діа­пазоні не більше шести типорозмірів, число випробуваних клапанів може бути зменшене до двох.

Коли в діапазоні налічується сім і більше типорозмірів клапанів, випро­бування (загалом дев’ять випробувань) слід проводити на трьох типорозмірах клапанів.

Для клапанів нової або спеціальної конструкції, призначених для роботи з різними значеннями величини тиску настроювання, у випадку, коли на випро­бування представлено тільки один типорозмір, випробовування слід проводити при чотирьох різних значеннях величини тиску, які повинні охоплювати діапа­зон величин тиску, при яких ці клапани будуть експлуатуватися, або як дозво­ляють граничні характеристики випробувального обладнання.

  1. Обмеження підйому клапана

Для клапанів з обмеженим підйомом витратні характеристики при обме­женому підйомі слід визначати безпосередньо після випробувань з визначення витратних характеристик потоку при повному підйомі, або пізніше.

Для клапанів з обмеженим підйомом або для клапанів із пропорційною характеристикою відкривання встановлюють криву залежності коефіцієнта ви­трат від величини підйому клапана.

  1. Величина внпробовувального тиску

Випробовування з визначення витратних характеристик на клапані із встановленою пружиною слід проводити під тиском, який є сумою величин тис­ку настроювання та надтиску, визначених при проведенні випробовувань з ви­значення операційних характеристик з атмосферним зворотним тиском. Якщо клапани випробують без пружини, а пристрій, обмежуючий підйом, за­безпечує вимоги 7.3.3.1, випробувальний тиск може бути зменшений до вели­чини, при якій відношення величини абсолютного зворотного тиску до величи­ни абсолютного тиску відкривання не перевищує 0,25. Випробування при трьох різних відношеннях величин тиску, менших, ніж 0,25, слід проводити при атмо­сферному зворотному тиску.

Для стисливих рідин, коли відношення величини абсолютного зворотного тиску до величини абсолютного тиску відкривання перевищує 0,25, коефіцієнт витрат може в значній мірі залежати від цього відношення. В цьому випадкуДСТУ ISO 4126-1 випробування слід проводити при значеннях відношень від 0,25 до максималь­ного значення, яке визначається з одержаних кривих або таблиць залежності ко­ефіцієнта витрат від відношення абсолютного зворотного тиску до абсолютного тиску відкривання. Ця крива може бути продовжена для доповнення результа­тів випробувань значеннями при відношеннях величин тиску менших, ніж 0,25.

Цю криву слід використовувати для установлення коефіцієнта витрат за будь-якого тиску настроювання та надтиску, а також для установлення коефіці­єнта витрат при зворотному тиску.

  1. Граничні відхилення

Для всіх методів визначення витратних характеристик, всі одержані за­ключні результати мають бути в межах ± 5 % від їх середньоарифметичного значення.

При недотриманні цієї вимоги слід побудувати криву залежності коефіці­єнта витрат від відношень величини абсолютного зворотного тиску до величи­ни абсолютного тиску відкривання більших за 0,25, яка ілюструє залежність коефіцієнта витрат від величини цього відношення і використовується для ви­значення витратних характеристик для всього діапазону випробуваних клапанів.