Заявник надає уповноваженому органу зразок продукції, іменований надалі "Тип" і наступні документи: технічну документацію, що містить технічні умови, інструкцію з експлуатації, комплект креслень, принципові електричні схеми, перелік офіційно опублікованих стандартів, які застосовуються повністю або частково, результати розрахунків й експертиз, протоколи випробувань та ін.

Уповноважений орган повинен:

- перевірити технічну документацію, підтвердити відповідність виготовленого типу технічної документації, ідентифікувати елементи, що розроблені згідно з офіційно опублікованими стандартами, а також елементи, розроблені без їхнього застосування;

- провести перевірки, що підтверджують дійсне проведення виготовлювачем необхідних випробувань, якщо він керувався вимогами офіційно опублікованих стандартів;

- провести перевірки і необхідні випробування для підтвердження відповідності рішень, прийнятих виготовлювачем, вимогам ТР, якщо офіційно опубліковані стандарти не застосовувалися.

8.4. Відповідність типу ( Модуль C)

Цей модуль описує частину процедури, за допомогою якої виготовлювач гарантує і декларує, що продукція відповідає типу, описаному в сертифікаті випробування типу, і відповідає ТР.

Виготовлювач вживає заходів, що забезпечують стабільність якості на всіх етапах виробничого процесу та повну відповідність виготовленої продукції типу, описаному в сертифікаті випробування типу, і вимогам ТР, які до неї висуваються. На додаток до цього необхідно виконати такі вимоги:

- виготовлювач, під відповідальність обраного ним уповноваженого органу, повинен провести самостійно одне або більше випробувань окремих аспектів вибухозахисту кожного виготовленого виробу; або

- уповноважений орган через довільні проміжки часу повинен проводити перевірки продукції.

Для цього зразок кінцевої продукції, відібраний уповноваженим органом на місці виробництва, повинен бути ним досліджений і випробуваний відповідно до вимог офіційно опублікованих стандартів або повинні бути проведені рівноцінні випробування.

8.5. Перевірка якості виробництва ( Модуль D)

Цей модуль описує частину процедури, відповідно до якої виготовлювач забезпечує і декларує, що продукція відповідає типу, описаному в сертифікаті випробування типу, і вимогам ТР.

У доповнення до всіх обов'язків виготовлювача, які входять у модуль C, у цьому модулі передбачена необхідність наявності у виготовлювача системи керування якістю і контролю за нею з боку уповноваженого органу.

Інакше кажучи, модуль D передбачає безперервний процес керування виготовлювачем системою якості виробництва, оціненої уповноваженим органом, огляд і випробування кінцевої продукції.

Уповноважений орган оцінює систему якості на відповідність європейському стандарту серії 29000 (ISO 9000). При цьому передбачається, що система якості відповідає вимогам, якщо застосовано відповідний гармонізований державний стандарт України. Процедура оцінки повинна передбачати аудит на підприємстві виготовлювача.

8.6. Забезпечення якості продукції ( Модуль E)

Цей модуль описує частину процедури, за допомогою якої виготовлювач гарантує і декларує, що продукція відповідає типу, описаному в сертифікаті випробування типу, і відповідає ТР.

У виготовлювача повинна функціонувати оцінена система якості контролю і випробувань кінцевої продукції, що підлягає нагляду.

Виготовлювач відповідно до цієї системи якості повинен індивідуально перевіряти та належним чином випробовувати, як це зазначено у відповідних офіційно опублікованих стандартах, кожен виріб або вони повинні перевірятися рівноцінними випробуваннями для того, щоб підтвердити їхню відповідність вимогам ТР.

8.7. Перевірка продукції ( Модуль F)

Цей модуль описує частину процедури, за допомогою якої виготовлювач перевіряє і декларує, що продукція відповідає типу, описаному в сертифікаті випробування типу, і відповідає ТР.

Уповноважений орган повинен провести відповідні дослідження і випробування для перевірки відповідності кожного виробу, або із застосуванням статистичних методів, вимогам ТР.

Статистична перевірка використовується, коли виготовлювач випускає продукцію у вигляді однорідних партій і використовує всі необхідні заходи для досягнення однорідності кожної виготовленої партії. Всі вироби повинні подаватися на перевірку у вигляді однорідних партій. Із кожної партії робиться довільна вибірка. Кожен виріб із цієї вибірки повинен окремо випробовуватися згідно з відповідним офіційно опублікованим стандартом, або повинні проводитися рівноцінні випробування для перевірки відповідності кожного виробу ТР і визначення того, приймається ця партія чи ні.

8.8. Перевірка одиничної продукції ( Модуль G)

Цей модуль описує процедуру, за допомогою якої виготовлювач гарантує та декларує, що конкретний виріб відповідає вимогам ТР, які до неї висуваються.

Уповноважений орган розглядає конкретний виріб і проводить випробування, зазначені в офіційно опублікованих стандартах або проводить еквівалентні випробування, щоб гарантувати виконання відповідних вимог ТР.

8.9. Які процедури оцінки відповідності повинні виконуватися при різних категоріях або сумішах того самого обладнання або захисних систем?

Якщо продукція виготовлена з частин, на які поширюються різні процедури оцінки відповідності, то виготовлювач повинен вирішити, яким чином ці частини і продукція в цілому повинні вводитися в обіг.

Він може провести процедури оцінки відповідності продукції в цілому або кожної частини, навіть якщо він вирішив увести продукцію в обіг як комплектний виріб. У випадку проведення процедур оцінки відповідності для кожної частини комплектного обладнання (агрегату) виготовлювач може припустити відповідність цих частин обладнання та обмежитися тільки оцінкою ризику від займання та інших небезпек, що виникають для комбінації в цілому. Якщо додаткові небезпеки ідентифіковані, то необхідна подальша оцінка відповідності агрегату щодо цих ризиків.

Якщо виготовлювач просить уповноважений орган оцінити продукцію в цілому, то процедурі оцінки відповідності повинна піддаватися найнебезпечніша комбінація частин агрегату. Уповноважений орган повинен охопити випробуваннями типу (якщо вони необхідні) всі аспекти вибухозахисту (обладнання й захисної системи) продукції. Необхідно детально розглянути існуючі для її частин декларації відповідності.

Уповноважений орган повинен інформувати виготовлювача про можливості застосування окремих процедур оцінки відповідності для кожної частини агрегату.

Будь-який сертифікат, виданий уповноваженим органом, повинен містити інформацію про те, які аспекти вибухозахисту обладнання й захисної системи продукції були оцінені ним, а які-тільки виготовлювачем.

Приклад: паливний насос бензозаправних станцій:

a) насос всмоктує бензино-повітряну суміш і транспортує її по трубопроводу в середовище, класифіковане як зона 0. Відповідно вхідний і вихідний отвори насоса розташовані в потенційно вибухонебезпечному середовищі, класифікованому як зона 0. Сам же насос перебуває в зоні 1. Вхідний і вихідний отвори насоса повинні відповідати вимогам категорії обладнання 1. Уповноваженим органом повинні бути проведені відповідні випробування типу обладнання. Для інших зовнішніх і внутрішніх частин насоса він проводить необхідну оцінку для категорії 2 і включає її в сертифікат, навіть якщо є тільки неелектричні джерела займання. Обидві категорії повинні вказуватися в маркуванні та у сертифікаті випробувань типу, що містить інформацію про те, які аспекти вибухозахисту продукції були оцінені вповноваженим органом, а які - тільки виготовлювачем. Для уведених в обіг окремо частин насоса категорії 2, що має тільки неелектричні джерела займання, є достатнім наявність декларації відповідності (для обладнання) або письмової атестації відповідності виготовлювача (для компонентів);

б) як правило, у типових паливних насосах для запобігання поширення полум'я в трубопроводи вхідного й вихідного отворів установлюються вогнеперепиначі. У цьому випадку насос одночасно може розглядатися як захисна система (діючий вогнеперепинач).

Уповноважений орган, виконуючи оцінку здатності до гасіння полум'я, може видати окремий сертифікат випробування типу для насоса як на захисну систему. Якщо обидва аспекти вибухозахисту (обладнання й захисна система) були оцінені одним уповноваженим органом, то може видаватися тільки один сертифікат випробування типу.

9. ДОКУМЕНТАЦІЯ ДЛЯ ПІДТВЕРДЖЕННЯ ВІДПОВІДНОСТІ

Виготовлювачем розроблюється наступна документація:

1. Декларація відповідності

Після того, як виготовлювач провів відповідні процедури, що висуваються до підтвердження відповідності вимогам ТР, він або його вповноважений представник, що є резидентом України, повинен нанести маркування національним знаком відповідності і скласти письмову декларацію відповідності. Декларація може видаватися на термін до трьох років відносно конкретної продукції або групи однорідної продукції, до якої встановлені однакові вимоги.

Декларація складається виготовлювачем або його вповноваженим представником, що є резидентом України, на підставі технічної документації, що підтверджує відповідність конкретної продукції вимогам НД, наведених у декларації. Склад технічної документації, що є підставою для оцінки відповідності продукції вимогам НД, на які є посилання в декларації, установлений ТР модулів оцінки відповідності та вимогам до маркування національним знаком відповідності.

Декларація відповідності повинна містити інформацію про вповноважені органи, які залучені у процедуру оцінки відповідності (назва, ідентифікаційний номер, адреса, номер сертифіката випробування типу). Інформація про вповноважений орган, який залучений у фазу виробництва, не є обов'язковою.

Декларація заповнюється за формою, наведеної в додатку 3, і подається на вибір виготовлювача тільки в один з уповноважених органів.

Правила заповнення декларації відповідності такі:

- декларація заповнюється українською мовою;

- у декларації не дозволяються скорочення слів, за винятком загальноприйнятих, а також будь-які виправлення тексту;

- номером декларації є номер її реєстрації в уповноваженому органі;

- термін дії декларації позначається в такий спосіб: число - двома арабськими цифрами, місяць - буквами, рік - чотирма арабськими цифрами.

На початку декларації приводиться повна назва виготовлювача або його вповноваженого представника, який є резидентом України, постачальника, код ЄДРПОУ, якщо він є;

У позиції "В особі" приводиться посада, прізвище, ім'я та по батькові уповноваженої особи, його адреса, контактний телефон, E-mail.

У позиції "підтверджує, що

продукція" приводиться:

- повна назва конкретної продукції;

- позначення типу, моделі, торговельної марки, серії продукції й т.п., на яку поширюється декларація;

- інформація щодо поширення декларації на одиничний виріб, партію продукції, серійне виробництво. Якщо декларація відповідності видана на партію або одиничний виріб, то вказуються розмір партії, заводські номери, дата виготовлення й т.д.

У позиції "яка випускається згідно з" приводяться позначення документації виготовлювача, відповідність якої вимогам ТР підтверджується декларацією.

У позиції "відповідає вимогам ТР ... ..." приводяться назви і позначення офіційно опублікованих стандартів, використаних для підтвердження відповідності.

У позиції "Сертифікат випробування типу" вказуються назва вповноваженого органа, що проводило випробування типу, його ідентифікаційний номер, номер сертифіката випробування типу, дата реєстрації, термін дії, місцезнаходження.

У позиції "Декларація складена ..." приводяться посада, прізвище, ім'я та по батькові, підпис уповноваженої особи виготовлювача, його вповноваженого представника або постачальника.

Декларація, зареєстрована відповідно до діючого порядку, дійсна на всій території України і є документом, що підтверджує відповідність продукції встановленим законодавством вимогам. При зміні вимог НД, наведених у декларації, а також заміні (реорганізації) виготовлювача необхідно скласти нову декларацію та надати її для реєстрації в уповноважений орган.

Виготовлювач або його вповноважений представник повинні зберігати копію цієї декларації відповідності десять років після того, як був виготовлений останній виріб.

Якщо ні виготовлювач, ні його уповноважений представник не зареєстровані в Україні, то копію декларації відповідності повинна зберігати особа, що вводить продукцію в обіг на ринок України.

Якщо агрегат розглядається як обладнання, то декларація відповідності повинна ідентифікувати тільки окремі одиниці та пов'язану з ними інформацію. Детальна інформація про одиниці обладнання, що складає агрегат, повинна міститися в пакет технічної документації.

Однак обов'язковим для всіх учасників поставки є передача інформації про те, де раніше, відповідно до їхньої власної декларацією відповідності і інструкцій, були уведені в обіг розглянуті одиниці обладнання.

2. Письмова атестація відповідності компонентів

Декларацію відповідності не потрібно плутати з письмовою атестацією відповідності компонентів. На додаток до вказівки про відповідність компонентів вимогам ТР, письмова атестація відповідності повинна містити опис особливостей компонентів та інформацію про те, як вони повинні включатися в обладнання або захисні системи для гарантії, що комплектне обладнання або захисна система відповідають вимогам ТР.

3. Документація, що супроводжує продукцію

Декларація відповідності або письмова атестація відповідності повинні супроводжувати кожен одиничний виріб або кожну партію однакових виробів, що поставляють тому самому кінцевому споживачеві.