3.7.2. Перед перевіркою, проведенням ремонту механізмів та обладнання, вони повинні відключатись від приводу і вживатись запобіжні заходи проти випадкового їх включення. На пускових пристроях вивісити плакати «Не вмикати. Працюють люди».

3.7.3. Помбур перевіряє наявність огороджень обладнання і механізмів, щитів, відсутність членів вахти у небезпечній зоні і подає сигнал (прийнятий у вахті) бурильнику, який запускає у роботу обладнання і механізми (після звукового сигналу).

3.7.4. Різка та рубка сталевих канатів повинна проводитись за допомогою спеціальних пристроїв. Під час рубки канатів, чищення різьбових з'єднань необхідно користуватись захисними окулярами.

3.7.5. Помбур, який виконує роботи на висоті інструмент повинен прив'язувати або використовувати ручні петлі, а переносити його необхідно у спеціальних ящиках або сумках.

3.7.6. Помбур контролює справність та стан талевого каната перед початком роботи тп перед безпосереднім використанням .

3.7.7. Перед початком та під час роботи помбур повинен пересвідчитись, що кінець талевого каната надійно закріплений спеціальним пристосуванням на барабан лебідки з умовою виключення деформації. Під час роботи помбур контролює, щоб на барабані лебідки при самому нижньому положенні талевого блока залишалось не менше 3 витків каната.

3.8. Вимоги безпеки під час роботи на допоміжній лебідці.

3.8.1. При заведенні квадрата у шурф за допомогою автозатягувача необхідна погодженість у діях між бурильником і помбуром, що заправляє автозатягувач у ведучу трубу. При цьому помбур повинен стояти збоку і не заважати огляду бурильнику під час заведення робочої труби у шурф.

3.8.2. Помбур направлення квадрата у шурф повинен виконувати за допомогою спеціальних пристроїв і не використовувати з цією метою ломи та інші випадкові предмети. Не дозволяється скидання у шурфову трубу квадрата, який зачепився торцем, виступами перехідника за край шурфу, знімати автозатягувач під час руху квадрата та у шурфовій трубі.

3.8.3. Після зняття автозатягувача його слід перевести вбік і закріпити до визначених елементів вишки.

3.8.4. Не використовувати автозатягувач при виявленні наступних дефектів:

■ зношенні скидувача та у випадку, коли він не зачіплюється за козирок шурфу;

■ деформації елементів і вузлів автозатягувача, осей, напівкільця, місць кріплення канатів, блочка;

■ зношенні каната;

■ при наявності тріщин на скидувачі;

■ при несправному стані шурфовой труби.

3.9. Вимоги безпеки під час проведення спуско-підйомних операцій (СПО), збирання та розбирання бурильного інструменту і насосно-компресорних труб (НКТ).

3.9.1. Помбур повинен перевірити технічний стан обладнання, пристосувань і інструменту, яке закріплене за ним.

3.9.2. Під час підіймання помбур повинен очищати зовнішню поверхню труб від промивного розчину за допомогою пристосування для очищення поверхні труб на підйомі та оглядати.

3.9.3. Поверхню ротора і підлогу бурової помбур повинен постійно відчищати від розчину та інших рідин, бруду.

3.9.4. Під час експлуатації машинних ключів помбур повинен дотримуватись наступних вимог безпеки:

■ використовувати тільки справні ключі та такі, які відповідають розмірам труб;

■ підтримувати ключ під час натягу канатів за допомогою спеціальних пристосувань;

■ слідкувати, щоб у радіусі дії машинних ключів при розкріпленні різьбових з'єднань елементів інструменту, обсадної колони, а також поблизу натягнутих канатів не знаходились люди;

■ підводити ключ до ротору тільки у випадку, коли колона труб не рухається;

■ використовувати ключі, у яких сухарі щільно вставлені у гніздо і торець сухаря знаходиться у одній площині з торцевою площиною ключа;

■ використовувати тільки придатні змінні щелепи, без застосування щелеп з навареними елементами або деформованими зубами;

■ використовувати справні ключі, які не мають люфтів у шарнірних з'єднаннях, зашплінтованих пальців, тріщин у корпусах та елементах ключа;

■ використовувати ключі з зашплінтованими болтовими з'єднаннями і справними робочими та страховими канатами, справним канатом підвіски ключа;

■ щелепи повинні щільно захоплювати трубу;

■ працювати машинним ключем за наявності страхового каната.

3.9.5. Розкріплений різьбових з'єднань труб помбур проводить за допомогою гідророзкріплювача. Не допускається розкріплення різьбових з'єднань відбивкою ротором. Тяговий кінець гідрозакріплювача повинен кріпитися до штока пневмоциліндра канатною втулкою, заплетенням або трьома затискачами.

3.9.6. Помбур повинен слідкувати, щоб гачки, що знаходяться у люльці верхового робітника, та інші пристосування для заведення і виведення бурильних свічок були надійно прив'язані до елементів вишки.

3.9.7. Помбуру при заведенні штропів у проушини елеватора, а також їх виведенні із проушин, слід братися за штропи на віддалі не менше, ніж 450 мм від нижнього краю штропа.

3.9.8. Під час спуску, підйому помбур не повинен підходити до ротора, підводити ключі.

3.9.9. Помбур під час направлення чергової бурильної труби, НКТ у муфту труби повинен братися за трубу вище замка, при цьому не ставати на обертову частину ротора, слідкувати, щоб тканина спецодягу не була защемленою у різьбовому з'єднанні.

3.9.10. Помбур, який працює як верховий робітник, повинен працювати у запобіжному поясі.

3.9.11. Під час приймання і подавання свічі помбур (верховий робітник) повинен користуватися пеньковим канатом, що закріплений на стаціонарних люльках до елементів вишки.

3.9.12. Під час встановлення бурильної свічі в елеватор або звільнені з елеватора помбур (верховий робітник) не повинен ставати на перила огородження робочого майданчика, на край люльки, перехилятися через її борт і огорожу, підмощувати під ноги будь-які предмети.

3.9.13. Під час підйому бурильного інструменту помбур повинен слідкувати за доливанням глинистого розчину у свердловину.

3.9.14. Помбур під час затягування свічі у бурову повинен повністю бачити трубу, що затягується. За умови, коли цього не можливо забезпечити, допускається виконувати ці роботи через додаткового робітника-сигнальника, який повинен знаходитись у безпечному місці.

3.9.15. Помбур повинен дотримуватись вимог безпеки при відкритті елеватора, що знаходиться на трубі під час викиду труби на містки. Не дозволяється при цьому продівати руки через штропа позаду елеватора з боку ротора, знаходитись у небезпечній зоні труби, що викидається.

3.9.16. Для викидання труби на містки помбур повинен користуватись гачком, знаходячись збоку, і направляти її рух по жолобу. При відсутності жолоба дозволяється користуватися слизькими підкладками (полозками, візками, лотками).

3.9.17. Помбуру під час шаблонування труб необхідно слідкувати за випуском пропускного шаблону, знаходячись збоку від труби для уникнення травмування.

3.9.18. Під час проведення СПО, нарощування, збирання і розбирання інструменту, помбур повинен знаходитись у колі зору бурильника.

3.10. Вимоги безпеки під час проведення ремонтних робіт.

3.10.1. При ремонті обладнання і механізмів проводиться їх відключення не менше, ніж у двох місцях, та вивішуються відповідні плакати. До ремонту прибирається місце проведення ремонтних робіт, звільняється від зайвих предметів, бруду.

3.10.2. Під час роботи необхідно використовувати справний інструмент.

3.10.3. Гайкові ключі повинні підбиратися за розміром гайок і мати незношені поверхні.

3.10.4. При використанні ланцюгових ключів ланки ланцюга та елементи ключа повинні бути без дефектів, бокові щічки - незношеними і мати незатуплені зубчаті поверхні.

3.10.5. Помбуру дозволяється користуватись лише тим електроінструментом, яким його забезпечила адміністрація підприємства для даного виду робіт.

3.10.6. Всі роботи, пов'язані із рубкою стальних канатів, металу, заміною сухарів у машинних ключах, ПКР, заточенням інструменту та обробкою металовиробів, інші робіти, де можуть бути травмовані органи зору осколками, металостружкою, ошурками помбур повинен виконувати тільки у захисних окулярах зі склом, що не б'ється.

3.10.7. Усі роботи з ремонту і заміні вузлів бурової лебідки помбур повинен виконувати під керівництвом майстра або механіка. У аварійних випадках, за відсутності вищезгаданих осіб, ці роботи можуть виконуватись під керівництвом бурильника.

3.10.8. Під час нанесення ударів по виколотках, клинах їх підтримку проводити спеціальними утримувачами. При цьому працюючий кувалдою і підтримуючий виколотку, клин, сікач не повинні знаходитися один проти одного.

3.11. Вимоги безпеки під час приготування та обробки промивального розчину хімреагентами, кислотами.

3.11.1. Під час заготовки і обробки промивального розчину помбуру необхідно використовувати (особливо при роботі з агресивними речовинами) індивідуальні засоби захисту (окуляри, гумові рукавички, чоботи та респіратори), а при розбиванні барабанів із каустиком - спеціальні захисні маски для обличчя (можна із міцної і щільної тканини). При цьому холоші штанів не повинні бути заправленими у чоботи, а рукавиці - закривати рукави одежі.

3.11.2. При збиранні ліній обв'язки свердловини необхідно перевірити усі засувки і вентилі на лінії закачування розчину, шланги і труби, а різьбу змастити. При прокладенні ліній необхідно передбачити вільний прохід обслуговуючого персоналу до місць з'єднання труб і шлангів.

3.11.3. Роботи з кислотою повинні виконуватись у захисних окулярах, гумових чоботах та рукавичках, заправлених під одяг, а також у гумовому фартуху.

3.11.4. Помбур повинен знати, що сулії з кислотою повинні зберігатися, перевозитись і переноситись у плетених корзинах або дерев'яних ящиках із ручками.

3.11.5. При приготуванні солянокислотного розчину необхідно вливати кислоту у воду, а не навпаки. На місці робіт з кислотою повинен бути запас воді, а в аптечці - питна сода.

3.11.6. Під час закачування розчину соляної кислоти не дозволяється проводити будь-які ремонтні роботи на нагнітальних лініях або інших вузлах (підтягувати з'єднання, усувати витоки тощо).

4. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ПІСЛЯ ЗАКІНЧЕННЯ РОБОТИ

4.1. Після закінчення вахти при безперервному процесі капремонту свердловин помбур капремонту свердловин приводить у порядок робоче місце, інструменти і пристрої. Знайомить змінного помбура капремонту свердловин з особливостями виконаної роботи на протязі зміни. Про усі недоліки, що виявлені під час роботи, помбур у відповідній формі доповідає бурильнику (старшому вахти).

Передача зміни проводиться без зупинки обладнання.

У випадку невиходу на роботу помбура слідуючої вахти, помбур не має права залишати роботу без дозволу бурильника (старшого вахти).

4.2. Після закінчення вахти при восьмигодинному процесі капремонту свердловини помбур капремонту приводить у порядок робоче місце. Оглядає механізми та обладнання, яке використовувалось у роботі для виявлення і усунення несправностей з одночасним очищенням від бруду, а, за необхідності, і змащенням деталей і вузлів.

4.3. Робочий і черговий спецодяг, що використовувався помбуром на протязі зміни, необхідно почистити та просушити.



5. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ В АВАРІЙНИХ СИТУАЦІЯХ

5.1. Помбур повинен знати свої обов'язки згідно з Планом локалізації і ліквідації аварійних ситуацій та аварій (ПЛАС), у якому розроблені заходи щодо сповіщення про виникнення аварійних ситуацій та аварій і про першочергові дії у разі їх виникнення.

5.2. Види основних аварійних ситуацій:

■ газопрояви;

■ падіння талевої системи;

■ прихоплення бурового інструменту;

5.3. Основними ознаками аварійних ситуацій є: При газопрояві :

■ самовільний перелив розчину із свердловини при розкритому продуктивному пласті;

■ збільшення рівня бурового розчину у робочій місткості при бурінні чи промиванні свердловини;

■ невідповідність кількості долитого при підійманні чи витісненого при спусканні інструменту розчину об'єму піднятого чи спущеного металу труб;

■ виділення газу з розчину, яким промивається свердловина;

■ поява у трубному чи затрубному просторах тиску при загерметизованому усті; Причини можливого падіння талевої системи:

■ деформація і понаддопустиме зношення талевого каната і роликів;

■ заклинювання талевих роликів;

■ несправність гальмівної системи лебідки;

■ несправність протизатягувача;

■ перевищення вантажопідіймальності;

При можливому прихоплені бурового інструменту:

■ неможливість спускання та підіймання бурового інструменту;

■ неможливість провертання бурового інструменту у свердловині;

■ часткова або повна відсутність циркуляції бурового розчину.

5.4. Дії, спрямовані на запобігання виникненню аварійних ситуацій: Для запобігання виникненню газопроявів необхідно вжити наступні заходи:

■ промивання свердловини розчином потрібної питомої ваги (відповідно до затвердженого плану та поточного пластового тиску);

■ постійний контроль за станом рівня розчину у свердловині;

■ контроль відповідності об'єму долитого і витісненого розчину об'єму піднятого (спущеного) металу;

■ регулярний долив свердловини при підійманні інструменту.

Для запобігання падінню талевої системи необхідно щозмінно контролювати:

■ стан талевого каната;

■ справність протизатягувача;

■ справність гальмівної системи лебідки;

■ справність роликів талевої системи;

■ протизатягувач повинен спрацьовувати при досягненні талевим блоком відстані до кронблока не менше двох метрів.

Для запобігання прихопленню бурового інструменту необхідно:

■ все, що готується до спуску у свердловину, повинно бути заескізоване та заміряні всі зовнішні та внутрішні розміри (діаметри, довжина, ширина);

■ вжити заходів щодо запобігання падінню у свердловину будь-яких сторонніх предметів - встановити щільний гумовий обтюратор не лише на підйом, але й на спуск;