Усі приймальні майданчики цих виробок повинні бути забезпечені телефонним або виробничим гучномовним зв'язком з машиністом підйому.

4.11.7. Кожна підйомна установка, яку використовують при проходженні та поглибленні ствола, повинна мати не менше двох незалежних сигнальних пристроїв, один із яких повинен виконувати функцію робочої сигналізації, а другий – резервної та ремонтної. Пристрій робочої сигналізації повинен забезпечувати можливість подавання сигналів із вибою на поміст, з помосту – рукоятнику і від рукоятника – машиністу, а ремонтної або резервної, якщо вона виконує і функції ремонтної, – з будь-якої точки ствола.

4.11.8. За наявності в одному стволі проходки двох рівноцінних підйомних установок функції резервної і ремонтної сигналізації можуть виконуватися одним сигнальним пристроєм за наявності доступу до нього з посудин обох підйомних установок.

Якщо ствол обладнано більше ніж однією підйомною установкою, то подавання виконавчого сигналу має проводитись тільки рукоятником кожної підйомної установки.

4.11.9. Схема стволової сигналізації всіх підйомних установок повинна передбачати можливість подавання сигналу “стоп” з будь-якого горизонту безпосередньо машиністу. Кожен незрозумілий сигнал повинен сприйматися рукоятником і машиністом як сигнал “стоп”. Поновлення роботи підйомної установки дозволяється тільки після особистого з'ясування причин подавання незрозумілого сигналу.

4.11.10. Не допускається передавати сигнал із приствольного двору безпосередньо машиністу, минаючи рукоятника. Зазначена заборона не поширюється на:

а) сигнальні пристрої, які мають блокування, що перешкоджає пуску машини до одержання дозвільного сигналу від рукоятника;

б) одноклітьові підйомні установки з подаванням сигналу з кліті;

в) скіпові підйомні установки;

г) установки з перекидними клітями під час підіймання тільки вантажу;

ґ) ремонтну сигналізацію.

Подавання сигналу на роботу підйому дозволяється тільки після закриття дверей кліті та стволових ґрат.

4.11.11. Між машиністом підйомної машини і рукоятником, а також між рукоятником і стволовим повинен бути налагоджений прямий телефонний зв'язок. Такий самий зв'язок повинен бути і на скіпових підйомних установках між машиністом і операторами завантажувального і розвантажувального пристрою. На шахтах, що будуються заново, до моменту здавання їх в експлуатацію, крім того, необхідно встановлювати виробничий двосторонній гучномовний зв'язок.

4.11.12. У разі проходження та поглиблення стволів повинен бути обладнаний телефонний зв'язок або гучномовний зв'язок поверхні з помостом.

4.12. Шахтні канати

4.12.1. Підйомні та тягові канати людських і вантажо-людських підйомно-транспортних установок повинні бути вантажно-людськими марок ВК і В, усі інші – не нижче марки 1.

4.12.2. Канати шахтних підйомних установок повинні мати при навішуванні запас міцності, не нижчий від значень, наведених у таблиці 4.6.

Таблиця 4.6

Запас міцності канатів шахтних підйомних установок при навішуванні

Призначення канатів і установок, тип підйомної машини

Запас міцності, разів

а) підйомні людських і аварійно-ремонтних установок з машинами барабанного типу, двоканатних зі шківами тертя (при розрахунку за кількістю людей), не обладнаних парашутами

9,0

б) підйомні людських, вантажно-людських і вантажних одноканатних та людських і вантажно-людських багатоканатних установок зі шківами тертя

8,0

в) підйомні вантажно-людських установок з машинами барабанного типу та вантажно-людських триканатних зі шківами тертя, не обладнаних парашутами, канатами для підвішування навантажувачів (грейферів) у стволі і прохідницьких люльок

7,5

г) підйомні вантажних багатоканатних установок

7,0

ґ) підйомні вантажних установок з машинами барабанного типу

6,5

д) підйомні пересувних аварійних установок, канатні провідники в стволах шахти, що перебувають в експлуатації, канати для підвішування помостів при проходженні стволів глибиною до 600 м, для підвішування рятівних драбин, насосів, труб водовідливу, прохідницьких агрегатів

6,0

е) урівноважувальні гумотросові та канати для підвішування помостів при проходженні стволів глибиною від 600 до 1500 м

5,5

є) відбійні установки з канатними провідниками, канатні провідники прохідницьких підйомних установок, канати для підвішування прохідницького устаткування, у тому числі стволопрохідницьких комбайнів у стволах глибиною понад 900 м, за винятком зазначеного в підпунктах “в” і “д” цієї таблиці, для підвішування помостів при проходженні стволів глибиною від 1500 до 2000 м, нові підйомні канати при разовому опусканні великовагових вантажів підйомною посудиною або негабаритних вантажів під нею і при навішуванні (заміні) підйомних посудин на багатоканатних підйомних установках

5,0

ж) гальмівні та амортизаційні канати парашутів клітей (від динамічного навантаження)

3,0

з) стропи багаторазового використання при опусканні негабаритних і довгомірних вантажів під підйомною посудиною, сигнальні троси вантажно-людських і людських підйомних установок

10,0

Стикові з'єднання гумотросових урівноважувальних канатів повинні мати запас міцності відповідно до вимог „Инструкции по эксплуатации огнестойких резинотроссовых уравновешивающих канатов в шахтных стволах”, затвердженої Міністерством металургії СРСР 25.07.91.

4.12.3. Підйомні канати для вертикальних стволів при максимальній довжині виска понад 600 м можуть навішуватися, якщо відповідають вимогам щодо величини відношення сумарного розривного зусилля усіх дротів каната до кінцевого вантажу (без урахування маси підйомного каната). Зазначене відношення повинне бути не меншим від значень, наведених у таблиці 4.7.

Таблиця 4.7

Відношення сумарного розривного зусилля всіх дротів

підйомного каната до кінцевого вантажу

Тип підйомних машин і призначення

підйомних установок

Відношення,

разів

1

2

Машини барабанного типу:

людські

13

вантажно-людські

10

вантажні

8,5

Підйомні машини зі шківами тертя:

одноканатні людські, вантажно-людські та вантажні;

багатоканатні людські та вантажно-людські установки,

крім дво- і триканатних, не обладнаних парашутами

11,5

багатоканатні вантажні

9,5

При навішуванні канатів за відношеннями, зазначеними у таблиці 4.7, запас їх міцності, розрахований з огляду на масу каната, повинен бути не нижчим 4,5-кратного для вантажних і 5-кратного для людських і вантажно-людських підйомних установок.

4.12.4. Не допускається застосування канатів одинарного сукання з круглих дротів для навішування прохідницького устаткування, а також закритих підйомних канатів як провідників цебрового підйому.

4.12.5. На одноканатних підйомних установках з канатними провідниками для обох підйомних посудин повинні навішуватися головні канати одного діаметра, конструкції та напрямку сукання.

4.12.6. На кожному багатоканатному підйомі, незалежно від його призначення, має бути не менше двох урівноважувальних канатів.

4.12.7. Канати доріг допоміжного транспорту шахт повинні мати при навішуванні запас міцності не нижче від значень, наведених у таблиці 4.8.

Таблиця 4.8

Запас міцності канатів доріг допоміжного транспорту шахт

Призначення канатів

Запас міцності

Тягові для підземних пасажирських канатних доріг, монорейкових, наґрунтових рейкових доріг при розрахунку за кількістю людей, натяжні підземних пасажирських підвісних канатних доріг

6

Тягові для монорейкових і нагрунтових рейкових доріг при розрахунку за масою вантажу, допоміжних лебідок у похилих виробках

5

Тягові для скреперних, маневрових і допоміжних (у горизонтальних виробках) лебідок

4

4.12.8. При відкатці безконечним канатом похилими виробками слід застосовувати канати із запасом міцності при навішуванні не нижче від значень, наведених у таблиці 4.9.

Таблиця 4.9

Запас міцності канатів безконечних відкаток у похилих виробках

Довжина відкатки, м

До 300

Від 300 до 600

Від 600 до 900

Від 900 до 1200

Понад 1200

Запас міцності

5,5

5

4,5

4

3,5

4.12.9. Канати робочі (тягові) для переміщення вибійного устаткування повинні мати запас міцності, не менший від 3-кратного щодо номінального тягового зусилля на їхніх робочих барабанах.

Запобіжні канати вибійних машин повинні мати запас міцності не менше ніж 6-кратний щодо маси виїмкової машини з урахуванням кута падіння пласта.

4.12.10. Шахтні канати мають випробовуватися на канатно-випробувальних станціях згідно з „Инструкцией по испытанию шахтных канатов”, затвердженою Мінвуглепромом СРСР 29.05.90.

Резервний випробуваний канат перед навішуванням може вдруге не випробовуватися, якщо термін зберігання його не перевищує 12 місяців.

4.12.11. Усі підйомні канати вертикальних і похилих шахтних підйомів, канати для підвішування помостів, рятувальних драбин і прохідницьких люльок повинні випробовуватися перед навішуванням.

Гумотросові врівноважувальні канати випробовуються згідно з „Инструкцией по эксплуатации огнестойких резинотроссовых уравновешивающих канатов в шахтных стволах”, затвердженою Міністерством металургії СРСР 25.07.91.

4.12.12. Канати підйомних установок і прохідницькі, що випробувані до навішування, повинні повторно випробуватися (за винятком підйомних шестисталкових канатів з органічним осердям у вертикальних стволах і на людських і вантажно-людських клітьових підйомах у похилих виробках з кутом нахилу понад 60°, що перевіряються приладами інструментального контролю, допущеними до застосування Держнаглядохоронпраці України; канатів в установках з одноканатними і багатоканатними шківами тертя; канатів для підвішування помостів) у такі терміни:

а) через кожні 6 місяців на людських і вантажно-людських підйомних установках, а також для прохідницьких люльок;

б) через 12 місяців після навішування і згодом через кожні 6 місяців на вантажних, аварійно-ремонтних і пересувних підйомних установках, а також для рятувальних драбин;

в) через 6 місяців після навішування, а згодом через кожні 3 місяці – підйомні багатосталкові неоцинковані канати, які мало крутяться (вантажні та вантажно-людські).

Термін повторного випробовування канатів обчислюється від моменту їх навішування.

Канати, що використовуються для підвішування рятувальних драбин і прохідницьких люльок, можуть періодично не випробовуватися, якщо вони перевіряються приладами інструментального контролю, що пройшли експертне обстеження згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 26.05.2004 № 687 „Про затвердження Порядку проведення огляду, випробування та експертного обстеження (технічного діагностування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки” (далі – постанова Кабінету Міністрів України від 26.05.2004 №687), відповідно до вимог таблиці 4.11.

Шестисталкові підйомні канати барабанних людських, вантажно-людських і вантажних підйомних установок із жорсткими посадочними пристроями підлягають перепанцируванню в причіпних пристроях не рідше ніж через 6 місяців.

Інструментальний контроль обривів дротів проводиться МакНДІ або НДІГМ та оформлюється у вигляді висновків.

Рішення про продовження строку служби каната приймається комісією на підставі результатів інструментального контролю, огляду каната за всією довжиною та кінців каната в причіпних пристроях і затверджується головним інженером шахти.

4.12.13. Тягові та натяжні канати підземних пасажирських канатних доріг, тягові канати монорейкових і наґрунтових доріг повинні бути випробувані перед навішуванням.

Повторно через кожні 6 місяців повинні випробовуватися тільки тягові канати монорейкових і наґрунтових доріг.

4.12.14. Канат при повторному випробовуванні повинен бути знятий і замінений іншим, якщо сумарна площа поперечного перерізу дротів, що не витримали випробовування на розрив і перегин, досягає 25% загальної площі поперечного перерізу всіх дротів каната.

4.12.15. Не дозволяється навішувати або продовжувати роботу стальними канатами з порваними, випнутими або запалими сталками, з вузлами, “жучками” та іншими пошкодженнями, а також із зануренням понад 10% номінального діаметра.

Застосування зчалених канатів дозволяється тільки в разі відкачування безконечним канатом вантажів у горизонтальних і похилих виробках із кутом нахилу до 30°, а також на підземних пасажирських підвісних канатних, монорейкових і наґрунтових дорогах. При проходці стволів у разі застосування для підвісного устаткування канатів довжиною понад 1000 м дозволяється з'єднання їх пристроями, допущеними для експлуатації за висновками МакНДІ.

Прилади для з'єднання канатів необхідно оглядати один раз на тиждень. У разі застосування коуш-зчалок із жимками потрібно один раз на три місяці перевіряти надійність з'єднання шляхом підтягування гайок.