ГОСТ 12.1.005-88 „ССБТ. Общие санитарно-гигиенические требования к

воздуху рабочей зоны”, затвердженого і введеного в дію постановою Державного комітету СРСР зі стандартів від 29.09.88 № 3388.

  1. Акваторія порту повинна утримуватися в належному санітарному стані. У межах акваторії не дозволяється викидати у воду та на лід шлак, сміття, харчові відходи, тару, макулатуру та будь-які інші предмети, а також викачувати нафту, масло та води з домішкою нафтових, масляних і жирових відходів.
  2. У морських рибних портах повинні бути допоміжні та побутові приміщення відповідно до вимог СНиП 2.09.04-87 „Административные и бытовые здания”, затверджених постановою Державного будівельного комітету СРСР від 30.12.87 № 313 (із змінами та доповненнями). Вимоги безпеки до будівель, споруд і приміщень, а також вимоги до санітарно- побутового забезпечення плавскладу та працівників порту наведені в розділах 8 та 24 цих Правил.
  3. Під час прийняття на роботу та впродовж роботи працівники повинні підлягати медичним оглядам. Вимоги до медичних оглядів наведені в розділі 25 цих Правил.
  4. У всіх виробничих, побутових і допоміжних приміщеннях слід підтримувати чистоту.

6 ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ДО АКВАТОРІЇ ПОРТУ

  1. Основними елементами портової акваторії є:

підхідний канал або зовнішній судновий хід;

зовнішній рейд, що перебуває за межами огороджувальних споруд;

вхідний рейд - частина внутрішньої акваторії, що прилягає до воріт порту;

операційна акваторія, на якій здійснюється стоянка суден і допоміжних плавучих засобів під перевантажувальними роботами і маневри під час підходу та відходу суден біля причалів;

внутрішні суднові ходи, що з’єднують окремі райони;

внутрішні рейди різного призначення.

  1. Для забезпечення зручності входу та виходу, розвороту і маневрування суден у разі підходу їх до причалів, безпечної і зручної стоянки біля причалів під час перевантажувальних, бункерувальних та інших операцій порт повинен мати акваторію достатніх розмірів і форми.
    1. Акваторія повинна бути, по змозі, захищена від вітру, а також за рахунок будівництва зовнішніх і внутрішніх рейдових огороджувальних споруджень та раціональної компоновки порту захищена від хвилювання.
    2. На акваторії порту повинні передбачатися місця для відстою портового та службово-допоміжного флоту.
    3. Зовнішній рейд повинен використовуватися для відстою суден, перевантажувальних операцій на плаву, бункерування суден, постачання прісною водою, продовольством тощо.
    4. Внутрішній рейд і портові басейни повинні мати природний або штучний захист від хвилювань, течій, відкладення наносів та інших факторів, що ускладнюють виконання вантажно-розвантажувальних робіт або маневрування суден на акваторії порту, для чого повинні бути збудовані морські огороджувальні споруди - хвилеломи та моли.
    5. Акваторії портів, судноплавні канали та прибережні райони моря повинні мати нормативні глибини води й облаштування навігаційним обладнанням відповідно до вимог чинних норм і правил.
    6. Для підтримки глибин акваторії та каналів необхідно проводити днопоглиблення за допомогою відповідних суден технічного флоту.
    7. Не допускається порушення глибин, особливо поблизу причальних, огороджувальних та інших портових гідротехнічних споруд, що може призвести до розмиву ґрунту фундаментів споруд струменями води, які утворюються під дією гвинтів суден.
    8. По підхідному каналу та акваторії повинна бути забезпечена безпека руху суден.
    9. На підхідних каналах допускається, як правило, односторонній рух суден зі швидкістю не більше 6 вузлів за годину.
    10. З метою унеможливлення посадки на мілину в разі відхилення судна від траси підхідного каналу та на мілководді акваторії повинні використовуватися знаки судноплавної обстановки.
    11. На межах безпечних глибин повинні встановлюватися плавучі буї, а на березі - нерухомі створні знаки, що орієнтують напрямок осі каналу.
    12. Знаки судноплавної обстановки повинні освітлюватися з настанням темноти чи за недостатньої видимості.

7 ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ДО БЕРЕГОВОЇ ТЕРИТОРІЇ ПОРТУ ТА ВІДКРИТИХ ВИРОБНИЧИХ ПЛОЩ

  1. Сухопутну територію морських рибних портів (далі - територію) необхідно влаштовувати згідно з вимогами Закону України „Про пожежну безпеку”, СНиП ІІ-89-80 „Г енеральные планы промышленных предприятий”, затверджених постановою Державного комітету СРСР у справах будівництва від 30.12.80№ 213 (із змінами та доповненнями), СНиП 2.06.01-86

„Гидротехнические сооружения. Основные положения проектирования”, затверджених постановою Державного комітету СРСР у справах будівництва від 28.05.86№ 71 (із змінами та доповненнями), СНиП 2.06.04-82*

„Нагрузки и воздействия на гидротехнические сооружения (волновые, ледовые и от судов)”, затверджених постановою Державного комітету СРСР у справах будівництва від 15.06.82№ 161 (вид. 1986 р., із змінами та

доповненнями), СНиП 2.09.03-85„Сооружения промышленных

предприятий”, затверджених постановою Державного комітету СРСР у справах будівництва від 29.12.85 № 263 (із змінами та доповненнями) та СНиП 2.11.01-85*„Складские здания”, затверджених постановою

Державного комітету СРСР у справах будівництва від 30.12.85 № 280 (вид. 1991 р., із змінами та доповненнями).

  1. На території порту повинні бути обладнані упоряджені причали, площадки, складські, службові та допоміжні будівлі, санітарно-побутові пристрої, що повинні відповідати чинним нормам і правилам.
  2. Причали повинні розташовуватися на підвищених місцях і бути захищені від паводків, вітрових нагонів води.
  3. Причали повинні бути забезпечені необхідними рятувальними засобами на воді: рятувальними кругами з линями довжиною 27,5 метрів і баграми, встановленими через 150 метрів, а з морського боку повинні бути обладнані рятувальними пристроями у вигляді стаціонарних сходів або скоб- трапів, установлених з інтервалом 30-35 метрів.
  4. Крім причалів для вантажно-розвантажувальних операцій в портах повинні бути спеціальні причали для ремонту суден, причали для бункерування тощо. За неможливості сполучити бункерування та інше постачання суден з вантажно-розвантажувальними операціями, необхідно для цієї мети мати спеціальні нафтові причали, огороджені плавучими бонами.
  5. На території біля причального фронту повинно розташовуватися вантажно-розвантажувальне обладнання, склади, оперативні майданчики та під’ їзні колії. Оперативні майданчики повинні мати дорожнє покриття.
  6. Розташування будівель і споруд, складських і робочих майданчиків на території морських рибних портів повинно забезпечувати можливість організації вантажопотоків без перетинання напрямків або зустрічного руху.
  7. До причалів повинні підводитися мережі водопостачання, електропостачання та лінії зв’язку.
  8. Для відводу поверхневих вод на території причалів повинні прокладатися каналізаційні мережі.
  9. Територія порту повинна утримуватися в належному порядку і чистоті, бути обгородженою та охоронятися.
  10. У зимовий період усі проїзди та проходи, що примикають до виробничих, адміністративних і санітарно-побутових приміщень порту, необхідно очищати від снігу, а у випадку зледеніння - посипати піском.
  11. На територію порту повинно бути не менше двох в’їздів, один з яких - запасний.
  12. Ворота в’їзду на територію повинні відкриватися всередину території та бути обладнані так, щоб вони не могли довільно закриватися (відкриватися).
  13. Ворота в’їзду, що відчиняються за допомогою електроприводу, повинні мати пристосування для відкривання їх вручну.
  14. На залізничних коліях біля під’ їзду до воріт порту, дільниці тощо повинні бути розміщені пристрої дорожнього загородження з автоматичною сигналізацією, що приводиться в дію на відстані, яка забезпечує своєчасне відкриття та закриття воріт.
  15. Дорожні загородження (перевідні затворні бруси),що встановлюються біля воріт порту, в разі заборонного положення не повинні допускати можливості проходу маневрового состава.
  16. На портових коліях повинні бути встановлені граничні стовпчики біля хрестовин стрілочних переводів і вказівні стовпчики місця зупинки під час під’їзду до воріт порту, розміщені на відстані 10 м від загороджувального пристрою.
  17. Колійні знаки повинні бути стандартного типу та розміщуватися з правого боку на відстані не ближче 2 м від головки рейки з зовнішнього боку.
  18. Територія кожного причалу повинна бути достатньою для розміщення на ній вантажів і проведення вантажних операцій згідно зі специфікою вантажів, що переробляються, та для устрою на ній подовжнього проїзду шириною не менше 6,25 м і під’їзду такої ж ширини від головного шляху портового району.

На території кожного причалу, критих і відкритих площ повинні бути передбачені та розмічені проходи і проїзди між штабелями вантажів відповідно до затвердженої адміністрацією порту схеми розміщення вантажів на складі.

  1. Необхідно передбачати безпечні проходи та проїзди між штабелями складованих на причалі вантажів. Швартовні пристрої, розташовані на причалі, повинні бути вільними від вантажу.
  2. Ширина вільних проходів, що залишаються уздовж краю причалу, повинна бути не менше 1 м.
  3. Усі люки колодязів для подачі води і пари на судна, каналізаційні та інші люки, що знаходяться на території порту, повинні бути закриті справними, міцними кришками з ручками або спеціальними прорізами для їхнього відкривання.
  4. На території порту не допускається наявність необгороджених відкритих люків, котлованів, траншей тощо. У темний час доби огородження небезпечних місць повинні освітлюватися.
  5. Без дозволу адміністрації порту знімати, змінювати або переміщати огородження або інші пристрої, що забезпечують безпеку робіт, не дозволяється.
  6. Шляхи, проїзди та проходи до будівель, споруд, пожежних джерел води, підступи до зовнішніх стаціонарних пожежних драбин, пожежного інвентарю й обладнання, засобівпожежогасіння, зв’язку та до електроустановок повинні бути завжди вільними.
  7. На території порту на видних місцях повинні бути встановлені табло з вказівкою номерів телефонів аварійно-рятувальних служб, зазначенням порядку виклику пожежної охорони, знаками місць розміщення первинних засобів пожежогасіння, схематичним планом руху транспортних засобів, у якому вказано розташування будівель, водойм, гідрантів, пірсів та градирень, дозволені та заборонені напрямки поворотів, зупинки, виїзди, з’їзди тощо.
  8. На період закриття доріг у відповідних місцях повинні бути встановлені покажчики напрямку об’ їзду або влаштовані переїзди через ділянки, що ремонтуються.
  9. Не дозволяється стоянка транспорту в наскрізних проїздах будівель, на відстані менше 10 м від в’ їзних воріт на територію, менше 5 м від пожежних гідрантів, забірних пристроїв джерел води, пожежного обладнання та інвентарю, на поворотних майданчиках тупикових проїздів. У зазначених місцях повинні встановлюватися відповідні заборонні знаки.
  10. Місця переходу та переїзду через внутрішні портові автомобільні та залізничні шляхи повинні бути позначені спеціальними покажчиками, оснащені необхідними попереджувальними знаками.
  11. Шляхи на території порту, причали, вантажні майданчики та підлоги складів повинні бути з твердим, рівним, неслизьким покриттям і мати необхідний ухил для стоку води.
  12. У разі розміщення поблизу будівель і споруд залізничних колій, останні повинні бути не ближче 6 м від осі колії до виходів з будівель і споруд. За неможливості виконання цієї вимоги біля виходів повинні бути встановлені запобіжні огородження та сигнали, що попереджують людей про рух залізничного транспорту.
  13. По боках головних проїздів порту повинні бути влаштовані тротуари для пішоходів шириною не менше 1,5 м, що піднімаються над поверхнею шляхів більше ніж на 10 см і мають ухили для забезпечування стоку води.
  14. Ширина проїздів у разі одностороннього руху транспорту повинна бути не менше 3,5 м, а в разі двостороннього - не менше 6,25 м.
  15. Проїзди та проходи повинні бути вільними для руху та безпечними.
  16. Для безпечного руху людей по території порту шляхи для проходу людей повинні влаштовуватися так, щоб уникати перетинання їх з проїзними шляхами.
  17. На всіх місцях перетинання і крутих поворотів повинні бути вивішені попереджувальні знаки.
  18. У небезпечних місцях варто встановлювати добре освітлювані в темний час доби попереджувальні плакати, що не дозволяють перехід.

У місцях з великим рухом на час небезпеки необхідно встановлювати спеціальні пости.

  1. Шляхи для транспорту на території порту повинні влаштовуватися відповідно до норм і технічних умов проектування автомобільних шляхів і протипожежних норм будівельного проектування.
  2. Під’їзні та внутрішні дороги морських рибних портів повинні задовольняти вимоги ДБН В.2.3-4-2000 „Споруди транспорту. Автомобільні дороги”, затверджених наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 07.04.2000№ 66, та СНиП 2.05.07-91 „Промышленный транспорт”, затверджених постановою Державного комітету СРСР з будівництва та інвестицій від 28.11.91 № 18.
  3. Рух на території порту регулюється встановленими дорожніми знаками, що освітлюються в темний час доби. На перехрестях з інтенсивним рухом установлюються світлофори.
  4. Швидкість руху автотранспорту на території порту встановлюється відповідним наказом по порту.
  5. Місця перетинання шляхів і тротуарів із залізничними коліями повинні мати типовий настил і під’їзди, обгороджені стовпчиками або поручнями.

На підходах до переїздів повинні бути попереджувальні знаки.

  1. Перехрещення проїздів для автотранспорту з залізничними коліями в одному рівні повинно влаштовуватись на горизонтальному відрізку шляху довжиною не менше 5 м в обидва боки від крайньої рейки, а підходи автопроїздів до перехрестя упродовж 50 м повинні мати тверде покриття та повздовжній ухил відповідно до вимог ДБН В.2.3-4-2000.
  2. Для причалів, що споруджуються та реконструюються, крайня рейка для портальних кранів повинна знаходитися на відстані не менше 4 м від крайки причалу.
  3. Рейки підкранових і залізничних колій у портах повинні бути, як правило, покладені так, щоб їхні голівки не виступали вище рівня покриття території.
  4. Швидкість руху залізничних поїздів, локомотивів, маневрового складу територією порту повинна бути встановлена відповідним наказом по порту.
  5. Не дозволяється проходити між вагонами, а також ходити по залізничних коліях і переходити їх поза встановленими переїздами.
  6. До початку проведення вантажних операцій робочі місця та проходи повинні бути очищені від снігу, льоду, олії, нафти тощо і, за необхідності, посипані піском.
  7. На території порту для стоянки транспорту повинні бути відведені спеціальні місця осторонь від шляхів, по яких транспортують вантажі, а також осторонь від маневрових залізничних колій. Не дозволяється використовувати для цієї мети проїзди.
  8. Вантажі, що укладаються на причалі, слід розташовувати не ближче 2 м від зовнішньої грані головки крайньої рейки залізничної колії в разі висоти складування до 1,2 м, а якщо висота складування вантажу понад 1,2 м - не ближче 2,5 м.
  9. Відстань між вантажем і конструкціями порталів підіймальних кранів, що виступають, повинна бути не менше 1,5 м.
  10. Уся територія порту повинна мати в темний час доби штучне освітлення, яке забезпечує швидке знаходження пожежних драбин, пожежного обладнання, входів до будівель і споруд.
  11. З настанням темноти чи за недостатньої видимості місця руху людей і транспорту, проведення робіт повинні бути забезпечені штучним освітленням відповідно до норм, а також світловими попереджувальними сигналами.
  12. Освітлення трюмів і палуб повинно забезпечуватися суднами.
  13. Приміщення, трюми і склади, де проводяться вантажні та складські роботи, повинні бути забезпечені відповідною вентиляцією.
  14. Причали, пірси, естакади, рампи тощо, що обслуговуються машинами внутрішнього портового колісного транспорту, повинні бути обладнані по краях міцними колесовідбійними брусами, що мають висоту 300 мм, ширину 200 мм і можуть бути знімними.
  15. Колесовідбійний брус повинен постійно знаходитися в справності і систематично очищуватися від сміття, льоду і снігу. Усі пошкодження, отримані в процесі експлуатації, повинні негайно усуватися.
  16. На причалах з асфальтобетонним покриттям не дозволяється складування жирів і олій в ушкодженій або несправній тарі.
  17. Для перевантаження горючих рідин наливом повинні бути обладнані спеціальні окремі причали. Не дозволяється доступ на ці причали осіб, які не беруть участі в роботі.
  18. Для газації суден начальником порту виділяється причал, віддалений від інших причалів, житлових, виробничих приміщень і залізничних колій на відстані не менше 50 м. Цей причал повинен бути обгороджений, мати один вхід і освітлюватися в нічний час.
  19. На причалі для газації на відстані 30 м від судна повинно бути приміщення для розміщення вахтової служби судна і чергового загону газації, обладнане місцями для відпочинку, а також телефонним зв’язком з диспетчером порту та портовою санепідемстанцією.
  20. Біля трапа судна, що підлягає газації, повинен бути встановлений попереджувальний щит з написом „Вхід заборонений. Небезпечно для життя”. У нічний час щит повинен бути освітлений.
  21. Для освітлення приміщень судна на час газації повинна бути забезпечена подача електроенергії від берегових установок або від іншого судна.
  22. На території порту в безпосередній близькості від місця проведення вантажно-розвантажувальних робіт (не далі 100 м) повинна знаходитися кип’ячена питна вода. У разі температури повітря +25 °С і вище вода повинна бути охолодженою та газованою. У разі температури повітря +10 °С і нижче питна вода повинна знаходитися в опалюваних приміщеннях або підігріватися.
  23. На всіх дільницях проведення вантажно-розвантажувальних робіт повинні знаходитися аптечки для надання першої медичної допомоги, кількість, комплектацію та місця розташування яких визначає завідувач пункту охорони здоров’я спільно зі службою охорони праці.