1. Монтаж, демонтаж і налагодження
    1. Монтаж (демонтаж) обладнання канатних доріг має виконуватися відповідно до вимог проекту виконання робіт (далі - ПВР) на монтаж (демонтаж), затвердженого в установленому порядку.
    2. Допускається монтаж (демонтаж) обладнання канатних доріг виконувати за типовими ПВР або технологічними картами з прив'язкою їх до місцевих умов.
    3. Перед проведенням монтажу обладнання канатної дороги суб'єкт господарювання, який виконує монтаж, має провести огляд металевих конструкцій (несучих і допоміжних), механізмів канатної дороги, кріпильних виробів (діаметр, клас міцності) з метою оцінки їх стану та комплектності. За результатами огляду складається акт, що підписується працівниками, які проводили огляд, і затверджується керівником суб'єкта господарювання, який виконує монтаж.

Крім того, обладнання канатної дороги, що перебувало раніше в експлуатації в іншому місці, має піддаватися експертному обстеженню.

  1. Після закінчення робіт з монтажу перед здачею канатної дороги в експлуатацію здійснюється налагодження та перевірка її готовності до експлуатації, під час якої виконуються:
  2. перевірка відповідності встановлення обладнання канатної дороги технічній документації;
  3. перевірка й експлуатаційні випробування окремих складових частин і їх взаємодія з іншими складовими частинами канатної дороги, зокрема:
  • стану канатів, їх з'єднань і кінцевих кріплень;
  • напрямних канатів (шківів, башмаків, роликів тощо) і правильне функціонування їх опорних і натяжних пристроїв, у тому числі натяжних канатів;
  • відповідних безпечних відстаней між транспортним засобом і канатами щодо інших складових частин канатної дороги з урахуванням дії навколишнього середовища в найбільш несприятливих умовах експлуатації;
  • приєднання транспортних засобів до рухомого каната (тягового чи несучетягового) і їх стійкості до проковзування за всіх можливих умов експлуатації;
  • вільного переміщення транспортних засобів на лінії і на станціях;
  • роботи електричного обладнання;
  • роботи телекомунікаційного та сигнального обладнання;
  • роботи пристроїв безпеки і контролю в разі експлуатаційної відмови;
  • працездатності всіх гальм і збереження відповідного тертя за найнесприят- ливіших умов навантаження під час роботи;
  • роботи всіх типів приводів (головного, зворотного, резервного) на всіх режимах роботи з урахуванням найнесприятливіших умов експлуатації;
  • роботи евакуаційних пристроїв;
  • стану станцій, лінійних опор і їх фундаментів;
  1. експлуатаційні випробування (обкатка) канатної дороги, під час яких використовуються всі приводи (головний, зворотний і резервний) на всіх режимах роботи з урахуванням усіх умов експлуатації.

Мінімальний час експлуатаційних випробувань (обкатки) на максимальній швидкості складає:

  • для маятникових канатних доріг - 25 годин з головним приводом, з яких щонайменше 5 годин з повним навантаженням;
  • для кільцевих канатних доріг: з фіксованими затискачами - 25 годин з головним приводом; із затискачами, що відчіплюються, - 50 годин з головним приводом (з яких щонайменше 5 годин з повним навантаженням).

Експлуатаційні випробування (обкатка) кільцевої канатної дороги із затискачами, що відчіплюються, з повним навантаженням мають здійснюватися з урахуванням завантаження гілок підіймання та спуску, зазначеного в паспорті канатної дороги, відповідно до вимог настанови щодо експлуатації, наданої виробником або постачальником.

Крім того, експлуатаційні випробування мають бути проведені зі зворотним і резервним приводами принаймні один повний цикл роботи.

На канатних дорогах, що мають транспортні засоби із затискачами, що відчіплюються, експлуатаційні випробування мають проводитися з усіма транспортними засобами.

На канатних дорогах, призначених виключно для перевезення вгору, експлуатаційні випробування мають проводитися з максимально допустимим навантаженням.

  1. Після закінчення робіт з монтажу обладнання канатної дороги мають бути складені такі документи (у разі виконання таких робіт):
  • акти закріплення канатів у муфти кінцевих кріплень;
  • акт зрощування каната;
  • акт вимірювання провисання несучого каната;
  • акт зважування противаги;
  • акт випробування транспортних засобів і вловлювача кабіни;
  • акти закріплення металоконструкцій станцій і опор на фундаментах;
  • акти приймання фундаментів і опорних конструкцій;
  • акти на приховані роботи;
  • акт перевірки відповідності встановлення обладнання канатної дороги технічній документації;
  • акт перевірки й експлуатаційних випробувань окремих складових частин;
  • акт експлуатаційних випробувань (обкатки) канатної дороги.
  1. Ремонт і модернізація
    1. Вимоги для одержання дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки поширюються на такі види ремонту канатних доріг:
  • поточний ремонт несучих металоконструкцій з метою підтримання їх несучої здатності;
  • заміна несучих, несуче-тягових або тягових канатів, роботи з їх зрощування та кінцевого кріплення.

Ремонт канатних доріг і модернізація їх обладнання виконуються за технічною документацією, розробленою відповідно до вимог чинних стандартів. До складу документації мають входити технічні умови.

  1. Технічні умови на ремонт канатних доріг і модернізацію їх обладнання мають бути погоджені з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.
    1. Технічні умови повинні містити вимоги, показники і норми, яким має відповідати канатна дорога та її обладнання після ремонту чи модернізації, вимоги щодо контролю якості зварювання і бракувальні показники з урахуванням вимог цих Правил та чинних стандартів, вимоги безпеки, порядок приймання і випробування обладнання та дороги в цілому, а також відомості про метали і зварювальні матеріали та вироби, що мають застосовуватися під час ремонту чи модернізації.
    2. Після проведення ремонту канатної дороги чи модернізації її обладнання до паспорта заносяться дані про виконані роботи, усі зміни параметрів, характеристик і показників, відомості про застосовані матеріали та вироби.

Якщо ці дані неможливо занести до паспорта канатної дороги, оформляється новий паспорт організацією, що розробила технічну документацію на ремонт канатної дороги або модернізацію її обладнання. У цьому разі старий паспорт зберігається разом з новим паспортом.

Копії документів, що підтверджують якість застосованих матеріалів, виробів і зварювання, зберігаються на підприємстві, яке виконувало роботи, а самі документи - у паспорті канатної дороги.

  1. Після ремонту, зазначеного в пункті 4.1 глави 4 розділу III цих Правил, канатні дороги піддаються позачерговому технічному огляду.
    1. Після модернізації обладнання канатної дороги проводяться приймальні випробування відповідно до вимог технічних умов на модернізацію і позачерговий технічний огляд відповідно до пункту 3.3 глави 3 розділу V цих Правил.

За результатами випробувань складається акт приймальних випробувань, який затверджується в порядку, установленому технічними умовами на модернізацію. Результати випробувань відображаються в паспорті канатної дороги, якщо після модернізації був складений новий паспорт. У разі внесення змін до старого паспорта до документів, зазначених у пункті 2.6 глави 2 розділу V цих Правил, додається акт приймальних випробувань.

  1. Матеріали та вироби
    1. Матеріали та вироби для виготовлення, монтажу, ремонту, реконструкції канатних доріг і модернізації їх обладнання мають відповідати вимогам чинних стандартів.
    2. Якість матеріалів і виробів, застосовуваних під час монтажу, ремонту, реконструкції канатних доріг і модернізації їх обладнання, має бути підтверджена документами виробника цих матеріалів і виробів про їх якість і вхідним контролем.

За відсутності документа про якість матеріалу та виробу допускається їх застосовувати після випробування на відповідність чинним в Україні стандартам.

  1. Вибір матеріалу та виробу здійснюється з урахуванням нижніх граничних значень температур навколишнього середовища для робочого та неробочого станів канатної дороги, завантаженості елементів та агресивності навколишнього середовища. Дані про застосовані матеріали та вироби і нижні граничні значення температур для робочого та неробочого станів канатної дороги зазначаються в її паспорті.
    1. Зварювальні матеріали та вироби, застосовані для зварювання, мають забезпечувати механічні властивості металу шва і зварного з'єднання (границя міцності, відносне видовження, кут загину, ударна в'язкість, твердість) не менше нижньої границі зазначених властивостей основного металу конструкції, установлених стандартом для даної марки сталі.
    2. У разі застосування в одному з'єднанні сталі різних марок механічні властивості металу шва мають відповідати властивостям сталі з більшою границею міцності. Марки присадних матеріалів і виробів, флюсів і захисних газів зазначаються в технічних умовах на виготовлення, ремонт, реконструкцію та модернізацію.
    3. Застосування матеріалів і виробів при виготовленні канатних доріг, що постачаються з інших країн, допускається лише за їх відповідності вимогам, установленим законодавством України.
    4. Матеріали та вироби, що використовуються при виготовленні транспортних засобів (для вітчизняної продукції), та готові транспортні засоби (для вітчизняної та імпортованої продукції) повинні мати висновок державної санітарно- епідеміологічної експертизи щодо показників безпеки для здоров'я людей відповідно до вимог Порядку проведення державної санітарно-епідеміологічної експертизи, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров'я України від 09 жовтня 2000 року N 247, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 10 січня 2001 року за N 4/5195 (у редакції наказу Міністерства охорони здоров'я України від 14 березня 2006 року N 120).
  2. Зварювання
    1. Прихоплювання та зварювання несучих елементів металоконструкцій (опор, підвісок транспортних засобів, візків, робочих платформ, проходів, засобів доступу, перил, захисних огорож, ребер жорсткості тощо), що здійснюються під час виготовлення, монтажу, ремонту, реконструкції канатних доріг і модернізації їх обладнання, повинні виконувати зварники, атестовані відповідно до вимог Правил атестації зварників, затверджених наказом Державного комітету України по нагляду за охороною праці від 19 квітня 1996 року N 61, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 31 травня 1996 року за N 262/1287 (НПАОП 0.00-1.16-96).

Під час виконання електрозварювальних робіт слід дотримуватися вимог Правил охорони праці під час зварювання металів, затверджених наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України від 14 грудня 2012 року N 1425, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 04 січня 2013 року за N 63/22595 (НПАОП 28.52-1.31-13).

  1. Зварювання має проводитися в приміщеннях, які унеможливлюють вплив несприятливих атмосферних умов на якість зварних з'єднань.

Зварювання просто неба допускається за умови захисту місць зварювання від атмосферних опадів і вітру.

  1. Зварювальні роботи, що проводяться під час виготовлення, ремонту, реконструкції канатних доріг і модернізації їх обладнання, мають виконуватися відповідно до вимог комплекту документів на технологічні процеси зварювання.
    1. Можливість і порядок зварювання за температури повітря нижче 0° C установлюються технічними умовами на виготовлення, ремонт, реконструкцію чи модернізацію.
    2. Допускається виготовлення зварних виробів із застосуванням у тому самому зварному вузлі різних методів зварювання, про що має бути зроблене застереження в технічних умовах на виготовлення, ремонт, реконструкцію чи модернізацію.
    3. Прихоплювання елементів зварних з'єднань під час складання металоконструкцій мають виконуватися з використанням таких самих зварювальних матеріалів і виробів, що й під час зварювання.
    4. Прихоплювання, виконані під час складання металоконструкції, можуть не видалятися, якщо під час зварювання вони будуть цілком переплавлені. Перед зварюванням прихоплювання очищуються від шлаку.
    5. Несучі зварні металоконструкції повинні мати тавро чи інше умовне позначення, що дає змогу визначити прізвище зварника, який виконав зварювання. Маркування здійснюється методами, що забезпечують його збереження упродовж експлуатації виробу і не погіршують його якості. Метод і місце маркування мають бути зазначені на креслениках.
    6. Необхідність і методи термічної обробки зварних з'єднань несучих елементів металоконструкцій установлюються технічними умовами на виготовлення, ремонт, реконструкцію чи модернізацію.
    7. Місця проведення зварювальних робіт та будівельно-монтажних робіт під час виготовлення, монтажу, налагодження, ремонту, реконструкції канатних доріг і модернізації їх обладнання повинні відповідати вимогам нормативно- правових актів з пожежної безпеки.
  2. Контроль якості зварних з’єднань
    1. Контроль якості зварних з'єднань, що проводиться під час виготовлення, монтажу, ремонту, реконструкції канатної дороги та модернізації її обладнання, здійснюється методами неруйнівного контролю (зовнішній огляд і вимірювання, ультразвуковий, радіографічний тощо) і випробуваннями (визначення механічних властивостей зварного з'єднання) відповідно до вимог чинних стандартів.

Фахівці з неруйнівного контролю повинні бути атестовані та сертифіковані відповідно до вимог Правил сертифікації фахівців з неруйнівного контролю, затверджених наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України від 10 грудня 2012 року N 1387, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 02 січня 2013 року за N 10/22542.