Експлуатацію, обслуговування, налагодження та ремонт систем вентиляції необхідно здійснювати відповідно до вимог Правил з безпечної експлуатації систем вентиляції у хімічних виробництвах, затверджених наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду від 05 жовтня 2009 року № 164, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 27 жовтня 2009 року за № 988/17004 (НПАОП 0.00-1.27-09).

  1. Вміст шкідливих речовин у робочій зоні виробничих приміщень не повинен перевищувати ГДК, встановлених вимогами ГОСТ 12.1.005-88 "ССБТ. Общие санитарно-гигиенические требования к воздуху рабочей зоны" (далі - ГОСТ 12.1.005-88).
  2. Освітлення робочих місць повинно відповідати вимогам ДБН В.2.5-28- 2006 "Природне і штучне освітлення", затверджених наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 15 травня 2006 року № 168.
  3. ВИМОГИ ЩОДО БЕЗПЕКИ ТЕХНОЛОГІЧНИХ ПРОЦЕСІВ
  4. Виробничі процеси повинні відповідати вимогам ГОСТ 12.3.002-75 "ССБТ. Процессы производственные. Общие требования безопасности".
  5. Технологічні процеси, пов'язані з транспортуванням вантажів, необхідно проводити відповідно до вимог ГОСТ 12.3.020-80 "ССБТ. Процессы перемещения грузов на предприятиях. Общие требования безопасности" та ГОСТ 12.2.022-80 "ССБТ. Конвейеры. Общие требования безопасности".
  6. Виробниче обладнання, при роботі якого можливе виділення шкідливих речовин у повітря робочої зони, повинно бути забезпечено місцевими відс- моктувачами.
  7. У виробничих приміщеннях повинна бути встановлена система автоматичного ввімкнення аварійної вентиляції, зблокована з газоаналізаторами.
  8. Роботодавець зобов'язаний організувати контроль параметрів повітря робочої зони на вміст шкідливих речовин відповідно до Вимог до роботодавців щодо захисту працівників від шкідливого впливу хімічних речовин, затверджених наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України від 22 березня 2012 року № 627, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 10 квітня 2012 року за № 521/20834 (НПАОП 0.00-8.11-12).
  9. Роботодавець зобов'язаний забезпечити проведення гігієнічної регламентації та державної реєстрації небезпечних факторів (хімічних речовин) відповідно до вимог Положення про гігієнічну регламентацію та державну реєстрацію небезпечних факторів і Порядку оплати робіт із проведення гігієнічної регламентації та державної реєстрації небезпечних факторів, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 13 червня 1995 року № 420.
  10. Роботодавець забезпечує проведення державної санітарно- епідеміологічної експертизи технологій, продукції та сировини відповідно до вимог Порядку проведення державної санітарно-епідеміологічної експертизи, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров'я України від 14 березня 2006 року № 120, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 31 березня 2006 року за № 362/12236.
  11. Роботодавець зобов'язаний організувати розроблення паспортів безпечності на всю хімічну продукцію, яка використовується для виробництва пластмасових виробів, відповідно до вимог ДСТУ ГОСТ 30333-2009 "Паспорт безпечності хімічної продукції. Загальні вимоги (ГОСТ 30333-2007, IDT)".
  12. Технологічні процеси (стадії технологічного процесу) необхідно проводити в герметичному обладнанні або обладнанні, під час експлуатації якого концентрація шкідливих речовин у повітрі робочої зони не перевищує норм, визначених ГОСТ 12.1.005-88 "ССБТ. Общие санитарно-гигиенические требования к воздуху рабочей зоны".

Окремі стадії технологічного процесу, які не можуть виконуватися в герметичному обладнанні (підготовка матеріалів, завантаження сировини та вивантаження продукції), повинні бути механізовані або виконуватися з використанням механічних пристроїв, які виключають безпосередній контакт працівників із шкідливими речовинами.

  1. Попереднє сушіння сировини необхідно здійснювати у герметичних апаратах з видаленням з їх внутрішнього об'єму парів токсичних речовин.
  2. Зберігати та транспортувати сировину, готову продукцію та відходи виробництва необхідно у виробничій тарі.

Виробнича тара, яка використовується при транспортуванні сировини, відходів виробництва, повинна відповідати вимогам ГОСТ 12.3.010-82 "ССБТ. Тара производственная. Требования безопасности при эксплуатации".

  1. Не дозволяється запилювання порошкоподібного поліетилену при його транспортуванні, зберіганні та переробці. Транспортування порошкоподібного поліетилену пневмотранспортом необхідно здійснювати в середовищі азоту.
  2. Натрій необхідно зберігати у скляному посуді, вміщеному у металевий футляр, під шаром гасу. Перед зважуванням поверхню натрію необхідно очистити від окисної плівки. Очищений натрій дозволяється зважувати в поліетиленовій посудині під шаром гасу.
  3. Кількість вихідного матеріалу, що зберігається у виробничому приміщенні, не повинна перевищувати добової потреби, а готової продукції - добового випуску.

Технологічні відходи виробництва необхідно направляти на вторинну підготовку сировини і переробку.

  1. Рухомі частини машин, механізмів і технологічного обладнання повинні мати захисні кожухи та огородження, зблоковані з системою керування.
  2. Пускові пристрої машин, механізмів і апаратів, механізми для підготування сировини та відходів повинні бути зблоковані із запобіжними огоро- джувальними конструкціями.
  3. Переміщення ротаційних форм, деталей масою понад 15 кг необхідно здійснювати за допомогою підіймально-транспортних засобів.
  4. Температура зовнішніх поверхонь системи охолодження обладнання для ротаційного формування термопластів у місцях можливого дотику працівників не повинна перевищувати 45° C відповідно до вимог ДСТУ Е№ 563-2001 "Безпечність машин. Температури поверхонь, доступних для дотику. Ергономічні дані для встановлення граничних значень температури гарячих поверхонь" (E№ 563:1994, IDT).
  5. На виробниче обладнання повинні бути нанесені знаки безпеки відповідно до вимог Технічного регламенту знаків безпеки і захисту здоров'я працівників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 листопада 2009 року № 1262, а також ДСТУ ISO 6309:2007 "Протипожежний захист. Знаки безпеки. Форма та колір".
  6. Органи керування виробничим обладнанням повинні бути розміщені в межах робочого місця, бути в справному стані та забезпечені захистом від самовільного запуску або випадкового перемикання.
  7. Не дозволяється застосування відкритого вогню у виробничих приміщеннях для виготовлення і перероблення порошкоподібного поліетилену.
  8. Речовини і матеріали, що застосовуються при ротаційному формуванні пластмас, повинні зберігатися залежно від пожежонебезпечних фізико- хімічних властивостей, сумісності, а також ознак однорідності речовин, що застосовуються для гасіння пожеж відповідно до вимог НАПБ А.01.001-2004.

Директор Департаменту промислової безпеки, охорони праці, цивільного та

фізичного захисту, трудової та соціальної політикиО.М.Онищенко

ПОГОДЖЕНО:

В. о. директора виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві

та професійних захворювань УкраїниС.Лапчик