VL ВИМОГИ ЩОДО БЕЗПЕКИ ПІД ЧАС ВИРОЩУВАННЯ РИБОПОСАДКОВОГО МАТЕРІАЛУ ТА ТОВАРНОЇ РИБИ
- При температурі води нижче +15 °С і вище +25 °С вилов плідників із земляних ставків і садків-басейнів, відбірка (взяття) ікри, її обробка та закладка в інкубаційні апарати, а також інші роботи з живою рибою та ікрою, під час виконання яких можливе потрапляння води на працівників, необхідно здійснювати з використанням відповідних засобів індивідуального захисту.
- Садки для риб або молоді, що встановлюються у водоймах на понтонах або естакадах, повинні бути забезпечені містками для сполучення з берегом і переходу від ставка до ставка; містки повинні мати огородження у вигляді поручнів або суцільних стінок висотою 1 м. Ширина містка повинна бути не менше 0,8 м.
- Під час заготівлі плідників, проведення інвентаризації вимірювання, зважування, ін’єктування відібраної ікри та сперми, виконання інших робіт з плідниками (посадка у нерестові та зимувальні ставки) та при роботах з молоддю риб необхідно дотримуватись обережності, щоб уникнути травмування рук об колючі плавники, зуби та кісткові утворення на тілі риб.
Забороняється подавати та приймати рибу, яка має гострі пилоподібні промені на плавцях і тверді кісткові утворення на тілі, незахищеними руками.
- Під час виконання робіт з живою рибою незахищеними руками необхідно використовувати дезінфікувальні розчини для запобігання подразненню шкіри рук слизом.
- Ножі для розкриття черевної порожнини риб при взятті ікри повинні бути добре нагострені. Перед взяттям ікри від плідників їх необхідно забити і укласти на оброблювальні столи, зафіксувавши тіло в нерухомому положенні за допомогою спеціальних пристосувань.
- Проціджування ікри у крупних самок необхідно виконувати не менше ніж двом працівникам.
- В інкубаційних приміщеннях, де робота пов’язана з використанням значної кількості води, підлога повинна бути водостійкою, щільною, рівною без щілин і вибоїв, покрита дерев’яними настилами і мати ухили для стоку до каналізаційних трапів. Ухил до трапів повинен бути не більше 0,02 м. Трапи повинні мати ґрати й гідравлічні затвори. Прибирання підлоги у приміщеннях необхідно робити в міру її забруднення.
- Люки, ями, оглядові колодязі та канали в підлогах виробничих приміщень повинні бути закриті міцними кришками нарівні з підлогою, а при відкриванні їх на час ремонтних робіт необхідно встановлювати бар’єрні огородження.
- Для працівників професій, пов’язаних з обслуговуванням різноманітних виробничих рибоводних процесів, роботодавець відповідно до цих Правил повинен розробити інструкції з безпечних умов роботи та довести їх до кожного працівника.
- Під час роботи з вогненебезпечними фарбувальними матеріалами палити та застосовувати відкритий вогонь забороняється. Місце, де проводиться фарбування, обладнується засобами пожежогасіння згідно з вимогами Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій від 19 жовтня 2004 року № 126, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 04 листопада 2004 року за № 1410/10009.
- Експлуатацію та обслуговування у виробничих цехах підйомно- транспортного устаткування (кранів, підйомників, тельферів, контейнерів тощо) і внутрішньогосподарського транспорту (електрокари, автонавантажувачі, візки тощо) потрібно здійснювати відповідно до вимог Правил будови і безпечної експлуатації навантажувачів, затверджених наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду від 31 грудня
- року № 308, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 03 лютого
- року за № 103/16119 (далі - НПАОП 0.00-1.22-08); Правил будови і безпечної експлуатації підйомників, затверджених наказом Державного комітету України з нагляду за охороною праці від 08 грудня 2003 року № 232, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 30 грудня 2003 року за № 1262/8583 (зі змінами) (далі - НПАОП 0.00-1.36-03).
Експлуатацію та обслуговування автомобільного транспорту потрібно здійснювати відповідно до вимог Правил охорони праці на автомобільному транспорті, затверджених наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України від 09 липня 2012 року № 964, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 01 серпня 2012 року за № 1299/21611 (далі - НПАОП 0.00-1.62-12).
- На підприємствах, де є промислові холодильні установки, їх обслуговування потрібно здійснювати відповідно до вимог Правил будови і безпечної експлуатації фреонових холодильних установок, затверджених Державним агропромисловим комітетом СРСР 27 лютого 1988 року (НПАОП
- 00-1.51-88), а також Правил будови і безпечної експлуатації аміачних холодильних установок, затверджених Державним комітетом Ради Міністрів СРСР з питань продовольства 27 вересня 1990 року (далі - НПАОП 8.1.00-1.04-90).
- Ремонтні роботи з використанням зварювального устаткування необхідно здійснювати відповідно до ГОСТ 12.3.003-86 «ССБТ. Работы электросварочные. Требования безопасности».
УІІ.ВИМОГИ ЩОДО БЕЗПЕКИ ПІД ЧАС ГОТУВАННЯ ТА РОЗДАЧІ РИБНИХ КОРМІВ
- Для змішування та ущільнення корму у тістоподібному вигляді необхідно використовувати спеціальні кормозмішувачі та кормороздавальники.
- Під час готування тістоподібних кормів і застосування сухих розсипних кормів працівники повинні використовувати відповідні засоби індивідуального захисту.
- Для виконання вантажно-розвантажувальних робіт при зберіганні комбікормів необхідно використовувати транспортери, механічні лопати, норії, пневмотранспорт.
- Зберігати зернові культури та гранульовані комбікорми необхідно у спеціальних силосах.
- При зберіганні гранул безпосередньо біля ставка в бункерах або на складах баштового типу необхідно передбачати самопливне завантаження кормороздавальних засобів, що обслуговують ставок.
- Устаткування для готування кормів має бути забезпечене захисним знімним огородженням для зручності очищення устаткування та проведення необхідних ремонтних робіт. Експлуатація устаткування без захисних огороджень забороняється.
- Під час роботи устаткування для готування кормів проводити його очищення, регулювання та відбір кормів для проби забороняється.
- Під час готування кормів для молоді осетрових риб і форелі, а також у кормокухнях олігохетні при роботі м’ясорубок забороняється спрямовувати в приймальні воронки сировину руками. Для цього необхідно використовувати спеціальні дерев’яні лопатки з обмежником.
- Під час використання в цехах для готування кормів ємностей бункерного типу для зберігання розсипних кормів необхідно дотримуватися таких вимог:
спуск працівника в закритий бункер дозволяється тільки за допомогою драбин, обладнаних зверху гачками, а знизу - наконечниками (металевими шпорами або гумовими підп’ятниками, залежно від матеріалу опорної площі);
проведення робіт усередині бункера дозволяється тільки за наявності спостерігача, який тримає в руках мотузку, прив’язану до рятувального або запобіжного пояса або рятувальних лямок працівника, який перебуває у бункері;
виконання робіт у закритому бункері дозволяється тільки з використанням відповідних засобів індивідуального захисту;
забороняється спускатися у відкритий бункер за наявності в ньому корму;
обвалення корму в бункері допускається тільки з робочого майданчика за допомогою дерев’яної тичини з дотриманням всіх запобіжних заходів;
при проведенні робіт у бункерах відкритого або закритого типу електропривід повинен бути знеструмлений.
- При завантаженні корму на плавзасіб необхідно дотримуватися встановлених норм вантажопідйомності.
- Роздавати корм із плавзасобів, що знаходяться на воді, повинні працівники, які вміють плавати. Під час виконання цих робіт працівників потрібно забезпечити відповідними рятувальними засобами.
УІІІ.ВИМОГИ ЩОДО БЕЗПЕКИ ПІД ЧАС ВИДАЛЕННЯ ВОДНОЇ
РОСЛИННОСТІ
- Для видалення м’якої водної рослинності необхідно застосовувати граблі, колючий дріт, бредні, мотузки, а на великих ставках - водяні плуги, що підрізають рослинність, тягнучи їх по дну ставка вручну або моторним човном.
- Для викошування жорсткої водної рослинності у невеликих ставках вручну із човнів або стоячи у воді необхідно застосовувати косу з довгим косовищем або спеціальну ланцюгову косу з гострими ножами у вигляді коси з відрізаними п’ятами. До кінців коси необхідно прикріплювати мотузки, за допомогою яких вона переміщується по дну водойми.
- Скошену рослинність необхідно витягати на берег за допомогою грабель або троса.
- Для викошування рослинності на великих площах необхідно застосовувати спеціальні очеретокосарки.
- Викошування водної рослинності в ставках плавучими самохідними очеретокосарками в нічний час забороняється.
- Під час руху очеретокосарок проведення ремонтних, мастильних і регулювальних робіт забороняється. Забороняється усунення будь-яких несправностей на акваторії водойми.
- Забороняється експлуатація очеретокосарок зі знятими або відсутніми запобіжними пристроями (кожухи у ремінних і шестерних передачах тощо).
- Забороняється під час викошування виконувати очищення ріжучого апарата очеретокосарки від зрізаної рослинності та інших предметів.
Очищення ріжучого апарата необхідно здійснювати тільки в період зупинки косарки при вимкненому двигуні. Очищати ножі ріжучого апарата та замінювати їх незахищеними руками забороняється.
- Забороняється залишати без догляду очеретокосарку з ввімкненим двигуном.
- Кожен працівник повинен бути забезпечений відповідними рятувальними засобами (рятувальними жилетами, поясами, мотузками).
- Під час експлуатації очеретокосарки на її борту забороняється перебування сторонніх осіб.
- ВИМОГИ ЩОДО БЕЗПЕКИ ПІД ЧАС ВИЛОВУ
- Під час експлуатації вловлювачів риби необхідно дотримуватися таких вимог:
вловлювачі риби повинні бути обладнані зручними огородженими сходами до місць вивантаження живої товарної риби;
у місцях вивантаження риби для маневрування та роботи із засобами виливання сконцентрованої риби (каплер, контейнер тощо) повинні бути влаштовані службові містки. Ширина містків повинна бути не менше 1 м з поручнями висотою 1 м, а висота - 20 см над рівнем води;
уздовж вловлювача риби повинні бути влаштовані доріжки.
- Виконання робіт з вивантаження риби в садках під льодовим покриттям повинні здійснювати не менше ніж два працівники.
- Для безпечного обслуговування і завантаження гідротранспортерів уздовж їх жолобів повинні бути влаштовані містки шириною не менше 80 см, обладнані поручневими огородженнями висотою 1 м.
- Під час використання на облові суден з підвісними двигунами необхідно дотримуватись таких вимог:
під час пуску двигуна забороняється намотування на руку кінця пускового шнура;
судна повинні мати надійне кріплення двигуна до корпуса та бути обладнані страхувальними пристроями, а також мати справне дистанційне управління двигуном.
- Під час облову розмір зони, що проглядається попереду судна, повинен бути не менше 15 м.
- Під час руху моторного човна при повороті необхідно зменшувати число обертів двигуна до половини від експлуатаційної швидкості, щоб уникнути перекидання судна.
- Під час вибірки тягових тросів необхідно стежити за їх натягом і швидкістю обертання барабанів лебідки, регулювати тягове навантаження, щоб уникнути обриву тросів.
- При попусканні та вибірці тягових тросів, а також під час виконання інших робіт, коли ролики і блоки перебувають під навантаженням, забороняється стояти поблизу роликів, з боку внутрішнього кута натяжного троса, а також між тяговими тросами.
Сталевий трос, що застосовується для підйому затворів за наявності 10 % дротів, які лопнули, від загального числа дротів на довжині троса, що дорівнює восьми його діаметрам, повинен бути вибракуваний.
- При вибірці тросів лебідку або шпиль дозволяється вводити в дію лише після того, як на турачку лебідки або шпиль буде покладено не менше п’яти шлагів троса.
- Забороняється при вибірці тросів одночасно управляти лебідкою й вибирати трос із турачки лебідки.
- Забороняється проводити вибірку тросів, підбір і одночасне укладення їх у бухту у разі відсутності койлера.
- Під час роботи поблизу лебідки з вибірки джильсонів забороняється стояти поблизу турачки по лінії ходу троса. Працівник з ходовим кінцем джильсона повинен стояти збоку турачки не ближче 0,5 м.
- Відкидні щоки каніфас-блоків та інших напрямних роликових пристроїв під час вибірки тросів повинні бути закриті й закріплені. Відкривати відкидні щоки пристроїв, що перебувають під навантаженням, забороняється.
- При вибірці невода неводовибиральною машиною невід повинен бути заправлений на барабани машини до пуску її в хід.
Заправляти невід на барабани неводовибиральної машини під час їх обертання забороняється.
Для розплутування з барабана машини намотаного сіткового полотна неводовибиральну машину необхідно вимкнути (зупинити) і тільки після цього починати розплутування.
- За наявності ремінної передачі між двигуном і невідною лебідкою забороняється перекладати руками приводний ремінь із холостого шківа на робочий і навпаки.
Зубчата, ремінна, ланцюгова та інші передачі невідних лебідок неводовибиральних машин та інших промислових механізмів і пристроїв мають бути огороджені кожухами.
Пуск та експлуатація механізмів при знятих огороджувальних кожухах забороняються.
- При свердлінні лунок для підлідного лову риби льодобурильні агрегати треба міцно закріплювати на льоду.
- Забороняється залишати без нагляду льодобурильний агрегат і тягову лебідку під час буравлення лунок або проведення тягових операцій.
- Забороняється здійснювати видалення льоду з бура або шнека льодобурильного агрегату, а також із турачок тягової лебідки під час їх обертання.
- Після закінчення лову риби запускну та витяжну майни необхідно обгородити легкими переносними леєрними огородженнями, а лунки позначити вішками або іншими предметами.